Dark Tranquillity-We Are The Void

:yes:

Μου κανουν λίγη εντύπωση τα σχόλια περι κακής παραγωγής. Βασικα εμενα μου ακουστηκε μια χαρά αλλα δυσκολο να κρινω απο τα mp3 κάτι τέτοιο. Την παραγωγη θα την κρινω όταν ακουσω το cd. Πάντως στις 4-5 ακροασεις που έχω ρίξει ως τώρα συνεχιζει να μου φαινεται ως ένα πολύ καλό άλπουμ. Διαφορετικό απο τα τελευταία με στοιχεία απο όλα σχεδόν τα αλπουμ που έχουν βγαλει. Πάει σίγουρα για αγορά και μπαινει άνερα διπλα στα τελευταια τους σαν ποιότητα αν και τελικά νομιζω πως το fiction και character για μενα δύσκολα θα ξεπεραστούν.

συμφωνω σε ολα αφηνοντας ενα παραθυρακι ελπιδας οτι θα ξεπεραστουν οχι γιατι δεν τα θεωρω τρομερα αλλα γιατι ποιος θα ελεγε οχι σε κατι καλυτερο?

edit: το THE FATALIST γαμει κ δερνει…

Μπορεί να δώσει κάποιος ένα link για το album με πμ? Με έχει φάει η περιέργεια με αυτά που διαβάζω :confused:

1η ακροαση

3ο κομματι

ψηθηκα ηδη

:):smiley:

edit:

πετυχημενη η πρωτη ακροαση

πολυ ευχαριστη εκπληξη το κλεισιμο του δισκου με το αρκετα διαφορετικο για dt “iridium”

το εισαγωγικο thrash-o-riff του i am the void σκοτωνει!!!

τα σολα ειναι γαματα αλλα μικρα ! κριμα

παμε ξανα!!!

μετα απο μια πρωτη ακροαση ξεχωρισα 2,3 πολυ καλα κομματια…το ριπιτ σημερα το βραδυ

Με το που ξεκίνανε τα δύο πρώτα λέω…ωχ…την κάτσαμε…
Και ξαφνικά από το 3 και μετά…μου έφτασε στ’ αυτιά…!!! :lol:
Τόσο διαφορετικό αλλά τόσο γνώριμο άκουσμα απο dt…
Ο Μιχαήλ δίνει ρέστα…
Πλήκτρα…Μελωδίες…Χωσίματα…Σόλαρίσματα…ότι γουστάρεις κι αγαπάς είναι μέσα!!!
ΓΑΜΑΤΟ!!!
Είναι επίπεδο champions league τα παιχτρόνια!!! :stuck_out_tongue:
Και τώρα περιμένουμε να μας έρθουν από εδώ να το γλεντήσουμε!!! 8)

Πρόλαβα και το άκουσα μια φορά μόνο,αλλα αρκετά προσεκτικά.Καταρχήν θα συμφωνήσω με όσους λένε ότι είναι διαφορετικός δίσκος,αλλά ταυτόχρονα έχει τα στοιχεία τους.Το κακό είναι ότι μου φάνηκε ότι έχει λιγότερη μουσική μεσα.Μάλλον συγκεντρώθηκαν στο να γράψουν “τραγουδια”.Δεν έχει σχεδόν καθόλου progressive σημεία οπως οι προηγούμενοι τους δίσκοι,αν και είναι τεχνικός.Θα συμφωνήσω οτι είναι και ο πιο σκοτεινός τους.
Το πιο ανησυχητικό απ όλα είναι ότι η παραγωγή μου φάνηκε “κάπως” δυστυχώς.:frowning:
Δεν έχει την "παραγωγάρα"που είχαν πάντα και ειδικά οι 2 προηγούμενοι.Μου φάνηκε πρίμαριστή ,χωρίς τόσο όγκο και σε μερικές στιγμές δεν ήταν καθαρή με τα πλήκτρα από πίσω.Ελπίζω να μην είναι έτσι στην τελική της μορφή στο cd.:frowning:

ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ:ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ τα καθαρά φωνητικά του Stanne

Eπιτέλους, το βρήκα.

Τώρα έβαλα να το ακούσω. Το πρώτο κομμάτι πάντως με προδιαθέτει θετικά. Περισσότερα later!

καλα ρε παιδια μην κρινετε την παραγωγη απο τωρα

αν και εμενα προσωπικα με προδιαθετει θετικα
καθως φαινεται οτι αλλαξαν ηχο
και καπου διαβασα οτι την εκανε ο bjorler απο haunted

επισης υπαρχουν τεχνικα σημεια
ακουστε πιο προσεκτικα

εμενα μου φαινεται οτι οι κιθαρες ειναι πιο δουλεμενες

και επισης
ο προηγουμενος ειχε πιο “μουσικη” μεσα
εβγαζε ανετα περισσοτερα “σινγκλς” απο τον καινουργιο
ο οποιος μου φαινεται πιο “αντιεμπορικος” σε σχεση με το fiction

Ναι,συμφωνω απολυτα!!!Είναι από τους πιο αντιεμπορικούς τους δίσκους και αυτό μ αρέσει.Απλά το ότι είναι πιο δουλεμένες κιθάρες δεν τις βοηθάει η παραγωγή να ακούγονται,την οποία δεν την κρίνω από τώρα βεβαιως.Ελπίζω να μην είναι ο τελικος ήχος αυτός γιατί μπορούσαν πολυ καλύτερα για τα standar τους.
Θέλει πολλές ακροάσεις για να τον κατανοήσεις και να δούμε αν αλλάξει κάτι στον τελικό του ήχο.:wink:

Ωραιος ο δισκος.
Πιο dark και πιο melodic απο τον Fiction.
Dream Oblivion και I am the Void μου εκαναν κλικ απο την αρχη.

Αλλα δεν συγκρινεται με τον Character.

φοβερος ο δισκος

μετα απο 3 ακροασεις εχω να πω πως το The Grandest Accusation και Iridium ειναι οι κορυφες του αλμπουμ,μετα ακολουθουν ολα τα υπολοιπα τα οποια ειναι πολυ καλα ολα τους,εκτος απο το πρωτο τραγουδι που μου μενει μεχρι στιγμης αδιαφορο…φυσικα θα υπαρξουν και αλλες ακροασεις του αλμπουμ στις επομενες μερες οι οποιες θα προετοιμασουν τα αυτακια μου για το το AEALO των RC

Τι μπαντάρα είναι ρε π@υστη μου!!!
Από την πρώτη ακρόαση είχα πάθει την πλάκα μου,αλλά όσο περνάνε οι μέρες (και εξακολουθεί να μη βγαίνει από το player) τόσο το λατρεύω!!!

εχοντας ακουσει το αλμπουμ 6-7 φορες μεχρι τωρα (ειναι βεβαια πολυ λιγες μπροστα σε αυτες που σκοπευω να τ ακουσω μεχρι να τ μαθω καλα!) εχω να πω οτι ολα τα τραγουδια εχουν κατι να σ πουν. καποιο ξεχωριστο χαρακτηριστικο. ακομη κ τα 2 που ανεβηκαν στο μυσπασε τωρα φαινονται πολυ καλυτερα. ειδικα το dream oblivion π γενικοτερα ειναι μετριο μονο κ μονο απο τη παρουσια του διπλα στα αλλα ανεβαινει…

ποτε ιδιες δουλειες απο αυτη τη μπαντα. μετρημενες στα δαχτυλα ειναι οι μπαντες π το καταφερνουν αυτο κ γ αυτο μονο συγχαρητηρια τους αξιζουν.

Δεν περίμενα με τίποτα να βγάλουν τέτοια δισκάρα, πραγματικά. Τα τραγούδια είναι ένα και ένα. Πάρα πολύ καλή δουλεία. Πολύ σκοτεινός δίσκος, όπως είπαν παραπάνω, μπορεί να μην έχει τα singles που είχε το fiction, αλλά σαν σύνολο είναι άριστος. Τα πλήκτρα υπέροχα, πολύ καλές μελωδίες, όπως και τα καθαρά φωνητικά του Stanne.

Ξεχωρίζω το The Fatalist που μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση, αρκετό καιρό είχα να ακούσω τόσο γαμώτο τραγούδι και να πωρωθώ έτσι μαζί του. Επίσης το Shadow In Our Blood, Her Silent Language, Iridium βασικά όλα. Με έχει πωρώσει ο δίσκος κι αυτό μετράει.


Now playing: Estatic Fear - Chapter III
via FoxyTunes

βασικα παιδια δεν ξερω πως γινεται αυτο. το αλμπουμ “ρεει” απιστευτα. τα τραγουδια κυλουν τοσο γρηγορα. εξαιρετικη δουλεια. ουτε σε ενα σημειο δεν βαριεσαι. θα τ ηθελα λιγο πιο αγριο αλλα γουστα ειναι αυτα… Shadow in our blood, the fatalist, in my abscence, at the point of ingition, her silent language (πολυ μελωδικο αλλα γαματο κ γαμω τα καθαρα φωνητικα), arkhangelsk, i am the void, surface the infinite ολα κ γαμω. τα 1 και 6 ωστοσο εχουν κατι το περιεργο ρε παιδι μ. δεν μπορω να πω τι ειναι αυτο αλλα εχουν κατι που ενω ειναι γαματο μ κανει να αναρωτηθω αν σε λιγο θα μ κολλησουν ασχημα η θα τα αντιπαθησω…

δεν αντεξα την εκανα την κριτικη κ ας ειναι νωρις.

EDIT EDIT: πως κ δεν τ ειπε κανεις, κ εγω μολις τ παρατηρησα. το dream oblivion (τραγουδι που οι ιδοι εχουν βγαλει εδω κ καιρο στο ιντερνετ) σχεδον σ ολα τα λινκ που κατεβαζεις εχς διαφορετικη παραγωγη απο τα αλλα. πιο δυνατη. λογικα σαν κ αυτο θα ειναι κ η κανονικη παραγωγη κ οχι ετσι σκατα π ακουγεται στα αλλα.

Την διαφορετική παραγωγή του dream oblivion την παρατήρησα από την πρώτη φορά που άκουσα τον δίσκο.Γι αυτό περιμένω να δω την παραγωγή του δίσκου στην τελική του μορφή.:wink:

Ποιοτητα για αλλη μια φορα. :slight_smile:

Ακουγωντας τα καθαρα φωνητικα σκεφτομαι οτι υπαρχει περιπτωση να
ακουσουμε κανα Auctioned ζωντανα με πιανει κατι ! :bounce:

το χω λατρέψει ήδη. το ριφφ του in my absence μου χει κολλήσει απ’ όταν το πρωτάκουσα.