David Bowie

Έτσι, όλα τα 70ς άλμπουμς:):!:

έχω μια μεγάλη αγάπη για το Heathen που δεν είναι στο poll αν και πιο πρόσφατος δίσκος…

Και μετά από μεγάλη εσωτερική πάλη αποφάσισα!! Δεν θα κάνω σαν γκόμενα για να ψηφήσω τον πρώτο μου (no offense ladies), το The man who sold the world. Θα τον δώσω (τον ψήφο) στον ενδιάμεσο κρίκο της glam περιόδου και της τριλογίας του Βερολίνου, το Station του Station.

Σωστοί

Και γω ο ρηχός ας προσθέσω τα Cat people (puting out fire) και I’m Deranged που ακούγονται στα πασίγνωστα Inglorious Bestards και Lost Highway αντιστοιχα.

Ziggy Stardust και χωρίς πολλή σκέψη.Πολύ ωραία τραγούδια,πλαισιωμένα από ένα έξυπνο και ενδιαφέρον concept. :slight_smile:

bump, γιατί κυκλοφορεί μια deluxe edition του “station to station”, ίσως του κορυφαίου δίσκου του bowie.
το tracklisting:

CD 1
‘Station To Station’
‘Golden Years’
‘Word On A Wing’
‘TVC15’
‘Stay’
‘Wild Is The Wind’

CD 2 - Live Nassau Coliseum '76
‘Station To Station’
‘Suffragette City’
‘Fame’
‘Word On A Wing’
‘Stay’
‘Waiting For The Man’
‘Queen Bitch’

CD 3 - Nassau Coliseum concert continued
‘Life On Mars?’
‘Five Years’
‘Panic In Detroit’
‘Changes’
‘TVC15’
‘Diamond Dogs’
‘Rebel Rebel’
‘The Jean Genie’

υπάρχει και μια σούπερ ντούπερ έκδοση, τα περιεχόμενα της οποίας μπορείτε να δείτε εδώ:

http://www.insound.com/search/showrelease.jsp?p=INS80743&d=3#tracks

Μιλάμε για μνημειώδες έργο… Το ομώνυμο κομμάτι επίσης μνημειωδέστατο… Deluxe κ τέτοια δεν τσιμπάω, έχω την απλή έκδοση :slight_smile:

το ομώνυμο είναι το αγαπημένο μου κομμάτι του bowie.γενικά και εγώ είμαι επιφυλακτικός και αρνητικός προς όλα αυτά τα reissues που κατακλύζουν την αγορά, αλλά αυτό θεωρώ πως είναι από τα αξιόλογα, γι’αυτό και το πόσταρα.

και μια καλή κριτική από το pitchfork (αν και είναι δεκάρι, και όχι 9.5:p):

http://pitchfork.com/reviews/albums/14687-station-to-station-deluxe-edition/

Space Oddity λέμε.
Ενδιαφέρουσα πάντως αυτή η κυκλοφορία,θα προσπαθήσουμε να την τιμήσουμε8)

Βασικά λέω να το ακούσω μιας και με τα χρόνια “ανοίγουν” τα ακούσματά μου,ίσως και να μου αρέσει.Πάντως δε νομίζω πως θα υπάρξει ποτέ άλμπουμ του που να ξεπεράσει μέσα μου το Ziggy…

Για μένα η κορυφή είναι το Space Oddity. Καλύτερο και από το Ziggy. Παίζει βέβαια και το ρόλο του το ότι έχει και ένα Cygnet Commitee μέσα που σβήνει δισκογραφίες. Ίσως το καλύτερό του κομμάτι.

So much has gone and little is new

Μεγιστη μουρη ο David. μουσικως , not my cup of tea αλλα και παλι απειρο ‘awe’ για αυτα που εχει κανει

Ειχα βρει μια τρελλη βιογραφια του κ την ξεφυλλιζα κ ειλικρινα ο τυπος πρεπει να εχει δει πολυ δαιμονικα πραγματα :lol:

Επισης μολις βρηκα κ κατεβαζω αυτο εδω απο BBC που μαλλον θα γαμει

Cracked Actor - A Film About David Bowie (BBC 1975)

[SPOILER]Cracked Actor: A Film About David Bowie
Year: 1975
Runtime: UK: 53 min
Country: UK
Language: English
Color: Color
Company: British Broadcasting Corporation (BBC)

Cracked Actor is a 53-minute-long BBC television documentary film about the pop star David Bowie. It was filmed in 1974, at a time when Bowie was a popular and commercial success. At the time he was a cocaine addict and the documentary has become notorious for showing Bowie’s fragile mental state during this period. It was made by Alan Yentob for the BBC’s Omnibus documentary strand, and was first shown, on BBC2 in the UK, on January 26, 1975.

The documentary depicts Bowie on tour in Los Angeles, using a mixture of documentary sequences filmed in limousines and hotels, and concert footage. Most of the concert footage was taken from a show at the Los Angeles Universal Amphitheatre on 2 September 1974. There were also excerpts from D.A. Pennebaker’s concert film Ziggy Stardust and the Spiders from Mars, which had been shot at London’s Hammersmith Odeon on 3 July 1973, as well as a few other performances from the tour.[1] ‘Cracked Actor’ is notable for being one of the only sources for footage of Bowie’s ambitious Diamond Dogs tour.

The title of the documentary was originally to be The Collector, after a comment that Bowie had made to interviewer Russell Harty the previous year, whereby he described himself as “a collector of accents”. Yentob and his team were given the task of documenting Bowie’s famous Diamond Dogs tour, which was already underway when they started filming. Locations for the documentary mainly centred around Hollywood and Los Angeles, but there was also concert footage taken from Philadelphia. A number of performances from the tour were shown, including songs such as “Space Oddity”, “Cracked Actor”, “Sweet Things/Candidate”, “Moonage Daydream”, “The Width of a Circle”, “Aladdin Sane”, “Time”, “Diamond Dogs” and “John, I’m Only Dancing (Again)”.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cracked_Actor
http://www.imdb.com/title/tt0377047/

[/SPOILER]

το τσιμπησα :wink:

(χορρορ θα σε φτιαξω ρε μουνακι…8))

Ότι λέει ο MVP…
Απίστευτος δίσκος…

ακουστε και κανα low να νιωσετε:D

2 λογια για αυτον τον δισκο

καταρχας η καλυτερη cd εκδοση θεωρειται η γερμανικη rca εκδοση του 1984(το βρηκα χθες σε flac και οντως εχει παρα πολυ καλο ηχο)

κατεβαζω κ την 2010 remastered εκδοση κ θα κανω Α/Β τεστ μεταξυ τους για το ποιο απο τα 2 cd ειναι καλυτερο σαν ηχο

επισης παιζει τρελλο [I]βινυλιο[/I] :wink:

μεγαλος δισκος , τρελο παλικαρι.

αν κανεις εδω θελει να του πω που μπορει να ακουσει το βινυλιο ας με pm

επισης ξερει κανεις ποια θεωρειται η καλυτερη βιογραφια του ? στο αμαζον εχει 7-8 , μαλλον ξερω ποια ειναι η πιο αξιολογη αλλα αν κανεις εχει να προτεινει κατι που να διαβασε κ να αξιζει…

[B]α και το live 1976 πουναι στην deluxe εκδοση του s2s γαμαει σαν ηχο/ενορχηστρωσεις/ερμηνειες[/B]…οσοι γουσταρετε την τοτε του περιοδο , αν το τσεκαρετε οπωςδηποτε…κ βγαζει κ φωναρα ο μιολης

τσεκάρετε και το reality του 2003 που είναι ένα πολύ καλό άλμπουμ. Έχει και διασκευή στα πανκιά Modern Lovers.

Κι εγώ που νόμιζα ότι κάνατε μπαμπ για να πείτε ντε ότι παίζει και 15 γενάρη του 11 στην αθήνα. Ανοίχτε θρεντ μάλλον.

             [I]David Bowie[/I] in [I]Athens January 2011[/I]
                              Ο θρύλος της μουσικής, ο άνθρωπος που άλλαξε την πορεία της Rock  ειναι εδω...

Για μια και μοναδική συναυλία Παρασκευή 14 Ιανουαρίου.
Η προπώληση αρχίζει σύντομα στα κεντρικά σημεία και επιλεγμένα δισκοπολεία…

Τιμές:
Προπώληση: 50 ευρώ
Ταμείο: 55 ευρώ

Διοργάνωση SPECTR-ΙΝ production

το έχωβ ποστάρει στις φήμες… αλλά δεν ξέρω τι παίζει (παρά το ότι το διαδίδει γνωστός ραδιοφωνικός παραγωγός).

τσιμπησες κ εσυ τεκνον μου ? :stuck_out_tongue:

φαρσα ειναι , εκτος εαν πιστευεις οτι

α)θα ανακοινωναν τον bowie μεσω fb
β)2 μηνες μονο νωριτερα
γ) για να παιξει στην [B]troll arena[/B]

και του χρονου !!! :lol:

παναγιωτη πες μας ποιος ειναι ο γνωστοις ραδιοφωνικος παραγωγος [B]να του στειλω καμια κονσερβα whiskas

(μιας και ειναι μεγαλος γατος)[/B]

Μπα δε νομίζω πως είναι φάρσα.

Πρώτον, όλα μέσω FB γίνονται.
Δεύτερον, άγνωστος προμότερ=αδιάφορο το πόσο νωρίτερα ανακοινώνεται πχ. Detox και FNM το 2009.
Τρίτον, τρολ αρένα ειπώθηκε σε μερικά μόνο μπλογκ.