David Lynch: Ο αναρχικός κινηματογραφιστής των ονείρων

ακόμα προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου να συμβιβαστεί με το ότι το Twin Peaks τελείωσε…

το 8ο επεισόδιο είναι κάτι που μπορώ να το αντιπαραβάλω σαν δημιούργημα, μόνο με ταινίες σαν το space odyssey πχ, το ξαναείδα χτές, αλλάζει τελείως το perspective σου στο πώς βλέπεις σινεμά ή τηλεόραση από δω και πέρα…το κόσμημα αυτής της σεζόν θεωρώ ότι ήταν αυτό δλδ… αλλά όλη μα όλη η σειρά ήταν κάτι τελείως διαφορετικό από το παλιό Twin Peaks, παράλληλα κάτι το τρομακτικά γνώριμο με αυτό…+ όλοι οι νέοι χαρακτήρες με αποκορύφωμα για μένα το όλο las vegas στόρυ, που ειλικρινά θα μπορούσα να το βλέπω σε δική του ξεχωριστή σειρά για πάντα…

Δεν νομίζω πως θέλω όμως 4η σεζόν…θεωρώ ότι η ιστορία έκλεισε (?) τόσο ιδανικά, τόσο σοκαριστικά, τόσο μα τόσο Λυντσεικά που κάθε απόπειρα συνέχισής της μου φαίνεται οφ αυτή τη στιγμή…βέβαια, από την άλλη, είναι ο Ντέιβηντ Λύντς διάολε, αν πεί ότι ναι, τόχω για 4η και θα σας διαλύσω, ε τον εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια…

και ναι, συμφωνώ ότι αν κάτι πρέπει να ξεχωρίσει από το κάστ, είναι ο Μακλάχαν…ο ρόλος της ζωής του θα είναι πάντα ο Κούπερ και 25 χρόνια μετά όχι απλά επαναπροσεγγίζει τέλεια τον παλιό του ρόλο, αλλά δίνει ζωή σε επιπλέον χαρακτήρες που είναι για να μείνουν κλασσικοί…

2 Likes

Πάντως αυτός ο κύκλος μου προκάλεψε και θλίψη εμένα Lupin. Σε φάση γιατί να μην είναι έτσι ο κινηματογράφος πλέον…η τηλεόραση τουλάχιστον να πουμε ότι έκανε αλματώδη βήματα σε σχέση με το παρελθόν…πέρα από την ανάγνωση καλά έργα-κακά έργα (ταινίες ή σειρές) αυτό που λείπει περισσότερο στην εποχή μας είναι τα “αληθινά εργα”… εκεί που αντιλαμβανόμαστε τη δουλειά ως ένα καλλιτεχνικό statement του δημιουργού της, να δούμε την αλήθειά του για τον κόσμο μέσα απο τη μυθοπλασία, χωρίς περικοπές, χωρίς φτιασιδώματα και ανωθεν παρεμβάσεις από παραγωγούς ή studios.

Δυστυχώς σε μεγάλο βαθμό οι τηλεθεατές ή κινηματογραφικοί θεατές αντιμετωπίζονται ως ψηφία σε συνάρτηση budget-κέρδους. Και δεν ξέρω για ποιο λόγο αλλά αυτή η σειρά με αυτά που έκανε μου το θύμισε αυτό.

2 Likes

συμφωνώ 1000% και είναι μάλλον αυτός ο λόγος που το νέο Twin Peaks με κέρδισε τόσο πολύ… απόλυτη ασυμβίβαστη πλήρη καλλιτεχνική ελευθερία στον δημιουργό του. Αυτό το ‘‘αληθινά έργα’’, πόση μεγάλη αλήθεια δυστυχώς και ευτυχώς…

σε μια εποχή που πλέον η έννοια ‘‘τηλεοπτικό’’ ή ‘‘κινηματογραφικό προιόν’’ έχει επικεντρωθεί 100% σχεδόν στη λέξη ‘‘προιόν’’, είναι συνάμα πολύ στενάχωρο αλλά και πολύ ευχάριστο να βλέπεις και ένα δημιούργημα που απέχει πλήρως από το να χαρακτηριστεί έτσι…
ακόμα και να μην κατέληγε καλά, ακόμα και να βγαίναν προβλήματα στη πορεία, δε θα με ενοχλούσε καθόλου να δώ έναν σπουδαίο δημιουργό να τρώει τα μούτρα του έχοντας όση καλλιτεχνική ελευθερία μπορούσε να έχει από ένα κανάλι/στούντιο…

πλάκα στη πλάκα τελικά, είχα πάρα, πάρα πολλά χρόνια να απολαύσω κάτι τόσο αληθινό όσο το twin peaks., όσο το σκέφτομαι ξανά…

τέσπα, σεντιμένταλ μόουντ τώρα :stuck_out_tongue: αλλά δε γίνεται αλλιώς…
θα προσπαθήσω να κάνω σεντόνι για το φινάλε και για το overall της σειράς όταν συνέλθω από το σοκ του ότι τελείωσε για πάντα…και να σκεφτώ και λίγο ποιοί ελάχιστοι έχουν μείνει σήμερα σε τηλεόραση και σινεμά, που κάνουν αυτό που θέλουν και μπορούν χωρίς να σκύβουν σε στουντιακές ορέξεις και παρεμβάσεις…

υγ. και αν σκεφτούμε την περιπέτεια του pre-production όπου ο Λύντς αναχώρησε λόγω προβλημάτων με το κανάλι και μετά, όταν του επιβεβαίωσαν ότι θα έχει ότι χρειάζεται, επανήλθε, εκτιμάς ακόμα περισσότερο το όραμα αυτού του ανθρώπου για το έργο που είχε πάντα στο κεφάλι του… μακάρι να επανέλθει και στα κινηματογραφικά δρώμενα, λείπει πάρα μα πάρα πολύ…

3 Likes

Να πω και εγώ ότι με ξεφτίλισε το Twin Peaks, άλλο φρούτο, έτη φωτός απόσταση από τον δεύτερο, τέλειωσε το 17 και με έχει νανουρίσει ότι “ρε μαλάκα θα τα κλείσει και όλα, θα απαντήσει τα πάντα, θα τακτοποιηθεί το ατακτοποίητο!” και στο 18 με έβαλε κάτω και με γάμησε και μου έριξε και φάπα στο σβέρκο ΠΛΑΤΣ πάρτα και γέλια όλοι οι από πισω. Τα είχε όλα και τώρα είμαι υποχρεωμένος να βουτήξω ξανά σε όλο το Twin Peaks σύμπαν με νέα μάτια, να δω ταινίες, να διαβάσω θεωρίες, να διαβάσω Lynch κλπ.

Πάντως όσον αφορά το αν ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ή όχι, από ένα άλλο φόρουμ που τα συζητάγαμε:

I read an interview with Kyle where they asked him if Twin Peaks was done. He said David told him, “Twin Peaks is never done, because everything is Twin Peaks.”

E, everything is Twin Peaks κύριοι.

3 Likes

Ενώ στους δυο πρώτους κύκλους, ειδικά στον πρώτο, έβαζες τα γέλια με τις κωμικοτραγικές καταστάσεις, τη “βουκολική” σαπουνόπερα και τις καρικατούρες που είχε φτιάξει ο Λύντς,
στον τρίτο και να ήθελες να γελάσεις, ειδικά με την Κάντυ στο τσίρκο του Λας Βέγκας, η βαριά περιρρέουσα ατμόσφαιρα που απέπνεε η σειρά δεν σε άφηνε. Δεν ξέρω αν σας έπιανε κι εσάς ένα αίσθημα ασφυξίας σε σημεία, ειδικά όταν έδειχνε πλάνα από τους δρόμους μέσα από τα αυτοκίνητα, όπως το μακρύ ταξίδι των πρωταγωνιστών στο 18ο.

Επίσης,

δεν ξέρω αν σε κάποιον από σας η φωνή “Laura” φάνηκε σαν να προέρχεται από τον Γουάλντο ή έτσι εμένα μου φάνηκε.

Μεγάλε Λύντς, μεγάλε ΜακΛάχναν, μεγάλο Τουίν Πικς. Το τραγικό είναι ότι οι περρισότεροι εκεί έξω μιλάνε γαι το Survivor των σειρών το Game of Clowns. Ειδικότερα κάτι Westworld που προσπαθούν να φτιάξουν mindfuck με το στανιό, τους δίνει τα κουβαδάκια στο χέρι και τους δείχνει την παραλία που ξεβράστηκε η Laura να 'παν να παίξουν.

3 Likes

Εντάξει το Twin Peaks δεν είναι σειρά μαζικής κατανάλωσης, όπως πχ το GoT, ούτε προσιτό για τον μέσο τηλεθεατή… παραμένει ένα δημιούργημα του David Lynch aka είναι αρκετά πιο arthouse δουλειά και απαιτεί -ειδικά αυτή η σεζόν- πολύ πιο εξοικειωμένο κοινό με το σινεμά του αλλά και γενικότερα πιο φιλικό σε αυτό που λέμε ‘‘αμιγώς σινεφίλ’’ θέαμα…όπως και δεν νομίζω ότι μπορώ να το ‘‘συγκρίνω’’ με τηλεοπτικές σειρές γενικότερα, αλλά μόνο με άλλες ταινίες του Lynch ή κλασσικά κινηματογραφικά έργα όπως πχ το 2001 ή ακόμα και με ταινίες του Μπουνιουέλ σε τρόπο σύλληψης και λογικής κτλ…

τώρα αν ανήκει κανείς σε αυτό το κοινό και αγαπά αυτόν το σινεμά, θα λατρέψει και το Twin Peaks…

από την αλλη βέβαια :stuck_out_tongue: λίγο στεναχωριέμαι, όπως ειπώθηκε και πριν, που δεν βγαίνουν τέτοια έργα συχνά και θα πρέπει να επιστρέψω πχ να τελειώσω τώρα το GoT, να δώ τον 2ο κύκλο westworld κτλ κτλ κτλ…τα στούντιο μπορεί να έχουν πλέον αποκτήσει κινηματογραφικό μπάτζετ αλλά η βιομηχανία έχει γίνει τόσο πεζή που η καλλιτεχνική ελευθερία έναντι του κέρδους των προσεκτικά υπολογισμένων μανατζερίστικης λογικής σειρών-υπερπαραγωγών, έχει σχεδόν εκμηδενιστεί…
Πραγματικά θα μου λείψει η πόλη του Twin Peaks και οι κάτοικοί της, οι δημιουργοί του και τα συναισθήματα που μου προκάλεσε καθε επίσκεψη σε αυτή…

όπως λοιπόν ειπώθηκε,
“Twin Peaks is never done, because everything is Twin Peaks.”

2 Likes

Ειμαι τοσο ευτυχισμενος που τα ξεκιναω τωρα… καλο μου ταξιδι.

2 Likes

Καλο ταξιδι indeed :smiley:

1 Like

Θέλω κι άλλοοοοοοοοοοοοο :cry::cry::cry: και κάθε μέρα θα παίζει το soundtrack, και πάλι κάτι θα λείπει, κάτι θα έχει αλλάξει… :cry:

1 Like

Το βλεπω αργα κ σταθερα και μολις ειδα το 8. ΑΡΡΩΣΤΟ επεισοδιο, ενα αριστουργημα που σπανια βλεπεις ομοιο του στην τηλεοραση. Θεωριες πολλες αλλα θα μεινω στην απλη περι καλου και κακου που ‘‘σταλθηκαν’’ στη γη μετα την ατομικη βομβα μεσω της λωρα κ του μπομπ.

Απλα λυπαμαι ολους αυτους τους κακομοιρους στην εφαρμογη tv time που εβγαλαν βαθμολογια επεισοδιου 7,2. Τη χαμηλοτερη νομιζω στα πρωτα 8. Δεν σας αξιζει να το βλεπετε καποιοι, βαλτε δειτε arrow και grace anatomy.

Μπήκα κι εγώ στον μαγικό κόσμο του Twin peaks και μόλις ολοκλήρωσα αυτό το εκπληκτικό “ταξίδι”

εκ διαμέτρου αντίθετα , still το the wire είναι η καλύτερη τηλεοπτική σειρά όλων των εποχών για μένα, αλλά αυτό εδώ το έπος είναι αγνή τέχνη . Συνδύασε κωμωδία , τρόμο και σχεδόν όλα τα στοιχεία της 7ης τέχνης τόσο μαεστρικά

επειδή δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένος με τον Lynch , δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα τα μηνύματα , αλλά έτσι όπως τον “έκοψα” αυτά αφορούν το πως θα τα εισπράξει ο καθένας μας

το ότι έμπλεξε alternated universes, timelines , dream world , time loop και λοιπές ομορφιές είναι πάντα κάτι που θα με εντυπωσιάζει και τα εκτιμώ ειδικά όταν παρουσιάζονται έτσι

θέλει μελέτη το πράμα

αντίο agent cooper . It was helluva ride

giphy

4 Likes

είχαμε δυνατή απώλεια για την οικογένεια του twin peaks

3 Likes

%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF%20%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7%CF%82

2 Likes

:rofl:

3 Likes

5 Likes

ειχα ξεχασει οτι υπαρχει ειδικο τοπικ για Lynch…

βλεπω για πρωτη φορα Twin peaks! εχω τελειωσει το 9ο επεισοδιο του 2ου κυκλου.

δυσκολευτηκα αρκετα στην αρχη να μπω στο κλιμα αλλα πραγματικα το εχω λατρεψει…

εχω κατεβασει ηδη την prequel ταινια και τον 3ο κυκλο…

6 Likes

H αλήθεια είναι ότι στο σημείο που βρίσκεσαι τώρα η σειρά πέφτει ποιοτικά καθώς απομακρύνεται ο Lynch στα επόμενα επεισόδια, έχοντας μαλώσει με τους παραγωγούς, αλλά επιστρέφει στο τελος του δεύτερου κύκλου με πολύ δυνατο φινάλε. Η ταινία αν και πρικουελ σε βάζει στο κλίμα για τον τρίτο κύκλο, ο οποίος είναι πολυ διαφορετικός από ότι εχεις δει μέχρι τωρα, αλλά για εμενα κορυφαίος.

3 Likes

Υπομονή από και πέρα μέχρι το 17ο-18ο επεισόδιο που γυρίζει ο Lynch… είναι πραγματικά πολύ κακά αυτά τα ενδιάμεσα επεισόδια, οριακά βλέπονται θα τολμήσω να πω εγώ.
Αλλά τα τελευταία θα σε αποζημιώσουν 110%, ενώ η 3η σεζόν, αν και πολύ νωρίς ακόμα να την συζητάμε, εφόσον συνειδητοποιήσεις και αποδεχθείς νωρίς ότι δεις κάτι πρώτα David Lynch και μετά Twin Peaks, ίσως είναι για εμένα και η κορυφαία κινηματογραφική/τηλεοπτική στιγμή των 10s…

6 Likes

το εχω διαβασει οτι δεν ειναι καλα,αλλα θα το διαπιστωσω συντομα!

Εγώ πάντως δεν ξενέρωσα με την κοιλιά και πολύ, όχι στο βαθμό που λένε οι περισσότεροι τουλάχιστον, αλλά καταλαβαίνω. Είναι πρόβλημα που έφερε η μεγάλη αποκάλυψη στην πλοκή με το να γίνει τόσο σύντομα, αλλά είχα μπει σε τέτοιο βαθμό στο κόσμο της σειράς με αποτέλεσμα να μην ξενερώσω τρελά με τα όντως αδύναμα επεισόδια, στα οποία είναι εμφανής η έλλειψη κατεύθυνσης. Τα τελευταία επεισόδια πάντως σβήνουν την όποια βαρετή ή κακή ανάμνηση, τρόμος και δέος, ειδικά αν δεν έχεις φάει σποιλερς σκηνών από τα άπειρα memes που βρίσκονται εκεί έξω.

Ο τρίτος κύκλος, ο οποίος επίσης ψιλοδιχάζει σε κάποια πράγματα τους θεατές, είναι κάτι απερίγραπτο. Με την πολύ καλή έννοια, τουλάχιστον για μένα προσωπικά.

10 Likes