David Lynch: Ο αναρχικός κινηματογραφιστής των ονείρων

δεν εχω φαει κανενα σποιλερ ευτυχως!

1 Like

ξεκιναω σημερα 11ο επεισοδιο και βλεπω στους τιτλους στην αρχη David Duchovny…Ωπα λεω παιζει τετοια φαση; ε με τιποτα δεν περιμενα τετοια εμφανιση :joy:

5 Likes

Άλλο ένα δείγμα για το πόσο μπροστά ήταν/είναι ο Lynch!

3 Likes

Fanboy alert: επειδή το Twin Peaks είναι η τελειότερη σειρά που βγήκε ή που θα βγει ποτέ, δεν έχει απολυτως τίποτα περιττό και ακόμα και η “κοιλιά” του δεύτερου κύκλου ειναι μέρος του μύθου του. Δεν χάνεται ούτε δευτερόλεπτο! Ήρεμα μιλάω.

8 Likes

Συμφωνώ απόλυτα. Η τρίτη σαιζόν, ειδικά, ξεπερνάει κάθε προσδοκία. Θα την αδικήσω αν την χαρακτηρίσω “τέλεια”.

4 Likes

Όσο και να μην την παλεύω αυτή την κοιλιά, μεγάλη αλήθεια το παραπάνω.-

1 Like

Να πω την αλήθεια μου, ούτε εγώ χαλιέμαι τόσο με την κοιλιά της δεύτερης σεζόν. Μπορεί να μην την θεωρώ την αγαπημένη μου σειρά, αλλά είναι μια κατηγορία μόνη της, δεν υπάρχει κάτι άλλο σαν το Twin Peaks.

3 Likes

μολις τελειωσα το 19ο επεισοδιο…Καταλαβαινω για την κοιλια που ειπατε,αλλα εμενα μου εχουν αρεσει ολα μεχρι στιγμης εκτος απο το subplot του James που μου φανηκε τελειως filler…Δεν ξερω βεβαια αν θα παιξει καποιον ρολο μελλοντικα και δεν θελω και να μου πειτε αν οντως γινει :stuck_out_tongue:

2 Likes

Ασχολήθηκε ο Λιντς με το Reload :thinking:;

Προσωπικά, δεν κατάλαβα καν κάποια κοιλιά. Έμαθα ότι υπάρχει, αφού το διάβασα κατόπιν σε διάφορα ιντερνετικά άρθρα. Για εμένα είναι αψεγάδιαστο.

5 Likes

Οκ μολις τελειωσα 2ο κυκλο! το τελος ΓΑΜΑΤΟ!

5 Likes

Σε ζηλεύω που δεν χρειάζεται να περιμένεις 27 χρόνια για να δεις την συνέχεια…!

5 Likes

Ναι και εγω τυχερός αισθάνομαι για αυτο…σειρά έχει πρώτα η ταινία και μετά ο 3ος κύκλος…

3 Likes

giphy

8 Likes

ειδα εχθες την ταινια! Πολυ πολυ ενδιαφερον να βλεπεις ολα αυτα που προσπαθουσαν να ανακαλυψουν για 1,5 περιπου κυκλο…Γενικως ηταν σε πιο σκοτεινο υφος σε σχεση με την σειρα,κατι που δεν με χαλασε καθολου…

6 Likes

Είδα τα 2 πρώτα του 3ου κύκλου.Τι έπος είναι ρε παιδια;δεν μπορείς να πάρεις τα μάτια σου από την οθόνη…

3 Likes

Και που να δεις τι γίνεται στο όγδοο…
Σε ότι αφορά το Fire walk with me νομίζω πρέπει να αναφερθεί η εκπληκτική ερμηνεία της Sheryl Lee ως Laura Palmer που έδωσε υπόσταση στον χαρακτήρα αυτό. Αξίζει να ψάξεις και για τα missing pieces, που είναι μιάμιση ώρα περίπου σκηνές που δεν μπήκαν στην ταινία. Κάποιες, όχι όλες έπρεπε να μπουν, όλες όμως έχουν ενδιαφέρον.

6 Likes

Το ογδοο επεισοδιο του τριτου κυκλου ειναι το καλυτερο πραγμα που έδειξε ποτε η τηλεοραση, τελος.

4 Likes

Πάνω σε αυτό που λέει από πάνω ο @Aldebaran (και όχι μόνο), ένα γενικότερο σχόλιο. Ειλικρινά ζηλεύω ανθρώπους που έχουν την ικανότητα να διαχωρίζουν επεισόδια και να λένε “πόσο γαμάτο το Χ επεισόδιο της Υ σεζόν”. Ίσως φταίει πως βλέπω μόνο ολοκληρωμένες σειρές, αλλά στο τέλος, όσο και να μου άρεσε μια σειρά, το πολύ πολύ να πω “η 2η σεζόν ήταν η καλύτερη”. Δεν μπορώ με τίποτα να διαχωρίσω επεισόδια, είναι πολύ ενοποιημένα τα πράγματα στο μυαλό μου.

Back on topic, ίσως το Twin Peaks να είναι η πρώτη σειρά που θα ξαναδώ κάποια στιγμή.

Μαζι σου κι εγώ. Πολλές φορές δυσκολεύομαι να “διαλέξω” και σεζόν. Αλλά το συγκεκριμενο επεισοδιο, διαχωρίζεται άνετα, ειναι κατηγορια απο μονο του!

2 Likes