David Lynch: Ο αναρχικός κινηματογραφιστής των ονείρων

Εντάξει, το S03E08 είναι τόσο υπερβατικό που ξεχωρίζει θες δε θες.

Κάποια στιγμή στο μέλλον.

This is the water and this is the well.
Drink full and descend.
The horse is the white of the eyes and dark within

Η τηλεόραση δεν θα είναι η ίδια, από εκείνη την μέρα και μετά…

2 Likes

Εντωμεταξύ, υπάρχει μια φήμη ότι ενδέχεται να βγει νέα ταινία Lynch στις Κάννες…

3 Likes

το διάβασα και εγώ αλλά είναι τόσο too good to be truth που δεν θέλω να το πιστέψω ούτε 1% για να μην ξενερώσω μετά :stuck_out_tongue:

Με την σειρά του την φημολογούμενη στο Netflix έχουμε νομίζω να ακούσουμε κάτι νεότερο εδώ και καιρό…

Τη σειρά περιμένω περισσότερο προσωπικά, η οποία φημολογείται πως ίσως είναι spin-off του Twin Peaks. Αλλά και να μην είναι, νέα σειρά Lynch αποτελεί λόγο για γιορτή. Προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα αν αφιερωθεί πλήρως στην τηλεόραση, η “απλωμένη” αφήγηση του πάει πολύ.

2 Likes

Συζητιέται πολύ, να ξέρετε…

3 Likes

“The feature could either be a standalone movie that [Lynch] shot under the radar or an extended pilot of his upcoming series “Wisteria” which is rumored to star Lynch regulars including Laura Dern and Naomi Watts.”

We’ll know more later this week. Stay tuned…

πωπω σε αναμμένα κάρβουνα.

3 Likes

μου εχουν μεινει 3 επεισοδια και δεν θελω να τα δω για να μην τελειωσει αυτο το ΕΠΟΣ…

3 Likes

φάγαμε άκυρο από τον Lynch μάλλον για Κάννες :frowning:

EKTOΣ

αρχείο λήψης

5 Likes

Εχθές το βράδυ ξεκίνησα Twin Peaks, και μετά φοβόμουν να κοιμηθώ μόνος μου… Τα παρανοϊκά καφέ '80s παραμόνευαν πίσω από το μισάνοιχτο φύλλο της ντουλάπας μου

Έχω ήδη δει τρία επεισόδια και έχω πορωθεί. Δεν ξέρω τι συμβαίνει, από τα λίγα που ξέρω για David Lynch πάω στοίχημα ότι δεν είναι ένα ένα σκέτο αστυνομικό, ίσως και να μην έχει καν πολλή σημασία ποιος σκότωσε τη Λώρα Πάλμερ στην τελική.

9 Likes

Το έχω ξαναπεί, ζηλεύω όποιον ανακαλύπτει για πρώτη φορά το Twin Peaks

6 Likes

H αλήθεια είναι ότι το ανακαλύπτω δεύτερη… Την πρώτη ήταν το 2017 ή 18 που ξεκίνησα να το βλέπω και με πήρε ο ύπνος στο πρώτο μισάωρο :grimacing:

Είδα μετά το Mulholland Drive, στάνιαρα, και τώρα πήρα κουράγιο να επιστρέψω στο Twin Peaks αναγεννημένος, και σώφρων

8 Likes

ειδα την σειρα προσφατα…Αξιζει να δεις τους πρωτους 2 κυκλους μονο και μονο για να δεις τον 3ο.
Ο 3ος λοιπον, παιζει να ειναι ο καλυτερος κυκλος που εχω δει γενικα σε σειρα…
Αδιανοητο επιπεδο που δυσκολευεσαι να παρεις τα ματια σου απο την οθονη…

9 Likes

Έχω κοιμηθεί δύο φορές :astonished:

Εμ, αν είχες έρθει MANOWAR θα κοιμόσουν σαν πουλάκι και ανάσκελα, μου θέλατε Τουΐν Πικς και ΦΛΩΡΙΕΣ

4 Likes

Είναι απίστευτο πόσο ΥΠΕΡΓΑΜΑΤΟΣ είναι ο 3ος κύκλος. Αριστούργημα!

2 Likes

Θα δοκιμάσω να φορέσω πετσινα στο επόμενο επεισόδιο μπας και πιάσει το ξόρκι. Η λεπτομέρεια του “ανάσκελα” συγκεκριμένα δεν κρύβω πως με έβαλε σε σκέψεις για το κρυφό της νόημα.

Τελείωσε ο πρώτος κύκλος. Ξεκίνησε εντυπωσιακά και ασφυκτικά, και έκλεισε… εμ…

Μπήκα στη διαδικασία να δω μερικά επεισόδια με την κοπελιά, και χρειάστηκε να εξηγήσω μερικά πράγματα… Και όσο εξηγούσα, τόσο πιο πολύ ένιωθα ότι ήταν εντελώς σαπουνόπερα. Και όσο το συνειδητοποιούσα, τόσο πρόσεχα πράγματα που το αναδείκνυαν: eye patches, παγίδες σε εχθρούς, σύνθετα σχέδια και προδοσίες, σαν να έβλεπα λίγο Λάμψη.

Είναι ιδέα μου; Θα δω κάτι όσο προχωράει η σειρά που θα με κάνει να αναθεωρήσω;

:sweat_smile:
αυτό είναι το Twin Peaks, μια σαπουνόπερα που βγήκε την εποχή που η σαπουνόπερα ήταν το νο1 τηλεοπτικό προιόν της αμερικανικής τηλεόρασης -με μεγάλη διαφορά από το δεύτερο-, η οποία ανακάτεψε τα βασικά στοιχεία της με αρκετό David Lynch, ώστε να ‘‘κάψει’’ εντελώς το είδος και να προχωρήσει η τηλεόραση μπροστά…

και η 2η σαπουνόπερα είναι, στο τέλος ξεφεύγει όμως, ενώ η 3η σεζόν είναι εντελώς David Lynch, σαν να βλέπεις το Μαλχόλαντ ή την Χαμένη Λεωφόρο σε σειρά (με λίγα από τα κλασσικά σαπουνοπερατικά στοιχεία Twin Peaks)

3 Likes

Χμμμ, ναι, καταλαβαίνω από αυτήν την οπτική πώς μπορεί να είναι κάτι πραγματικά συγκλονιστικό ως πολιτιστικό γεγονός, ειδικά στην εποχή του, όμως περίμενα κάτι παραπάνω, τουλάχιστον από τον πρώτο κύκλο (έχοντας ακούσει ότι ο δεύτερος κάπου μπάζει κιόλας, νιώθω κάπως αποθαρρημένος)

Θα συνεχίσω να βλέπω, και ελπίζω για το καλύτερο. Το Μαλχόλαντ δεν απογοήτευσε

2 Likes