David Lynch: Ο αναρχικός κινηματογραφιστής των ονείρων

ο δεύτερος, χάνει όταν αποκαλύπτεται ο δολοφόνος και για 6-7 επεισόδια μετά, όπου και ο Lynch αποχωρεί από τη σειρά… επιστρέφει προς το τέλος, κάπου στο 17-18 και από εκείνη τη στιγμή η σειρά πάει τρένο προς το απίθανο φινάλε της 2ης σεζόν…

εγώ το αναφέρω συνέχεια το κομμάτι της 2ης που λείπει ο Lynch, γιατί αν και προσωπικά μπορώ να το δω και να περάσω καλά -γιατί μου αρέσει πολύ το σύμπαν της σειράς-, όσο ‘‘αντικειμενικά’’ και να προσπαθήσω να το ‘‘κρίνω’’, ε είναι πολύ αδύναμο κομμάτι… αλλά μιας και έβγαλες την 1η, ε προχώρα το θα σου έλεγα, ειδικά αν σου αρέσει γενικότερα ο Lynch -που στην 3η σεζόν θα είναι 110% το αποτύπωμά του παντού-

Εμένα μου άρεσε περισσότερο ο 2ος κύκλος από τον 1ο.Και όπως είπα κάνε υπομονή να δεις τον 3ο.Θα σε ανταμείψει

@ManosOrff ως γνωστόν, οι σπουδαίοι δημιουργοί υπερβαίνουν τα genres, ποτέ το αντίθετο. Ναι, το Twin Peaks έχει στοιχεία που θεωρούνται, συμβατικά, σαπουνοπερίστικα - ειδικά ο 2ος κύκλος - είναι όμως τόσο ενταγμένα στον πολυσχιδή κόσμο του Lynch που είναι κρίμα να κολλάμε εκεί!

Προσωπικά δεν θέλω να διαχωρίσω το Twin Peaks στους επιμέρους κύκλους του, είναι αριστουργηματικό ως σύνολο. Το μεγαλύτερο του “πρόβλημα” ήταν το τέλος του 2ου κύκλου - τόσο ανοιχτό σε ερμηνείες, τόσο τέλος όσο και αρχή των πραγμάτων - όμως δεν θα χρειαστεί να περιμένεις 25 χρόνια για τον τρίτο κύκλο! Συμφωνώ ότι ο τρίτος έχει τα φουλ αλλόκοτα Lynch χαρακτηριστικά του Inland Empire ξερω γω. Και το κορυφαίο τηλεοπτικό επεισόδιο όλων των εποχών.

Αλλά, από την άλλην, ίσως είμαι απλώς τόσο πορωμένος με τον Lynch που δεν αξίζει να με λαμβάνεις υποψιν, χαχαχα!

2 Likes

Πάντως μια από τις μεγαλύτερες επιρροές των σεναριογράφων του Τwin Peaks, 1ου και 2ου κύκλου είναι η γνωστή σαπουνόπερα Δυναστεία. (πηγή: καμμένοι fans του Lynch στο youtube).

1 Like

Τα λες σωστά, τα εξηγείς ωραία. Δίκιο έχεις, και μάλλον ως αδαής και από Lynch και από σαπουνόπερες, πρέπει να σκάσω, να δω, να καταλάβω, και μετά να πω “δεν κατάλαβα” :stuck_out_tongue:

Θα συνεχίσω την θέαση, και πιστεύω ότι θα μ’ αρέσει περισσότερο όσο πάει, αφού κι ο Lynch σταδιακά αποκτά περισσότερη ελευθερία πάνω στο έργο. Για την ταινία δεν λέτε, ωστόσο. Καλό το Fire Walk With Me? (και μιας και είμαστε στη συζήτηση και με αναμονή το νέο Aenaon, ας θυμηθούμε αυτό)

2 Likes

Ναι δες την πριν τον 3ο κύκλο…

2 Likes

Προσωπικά δεν με ενόχλησε καθόλου η “κοιλιά” της 2ης σεζόν, δεν ξέρω, μάλλον είχα απορροφηθεί υπερβολικά στον κόσμο του Twin Peaks.

Βέβαια, γενικά το setup αυτό (“small town μέσα στη φύση με τη φαινομενική ηρεμία της και τα κρυμμένα μυστικά της”) με τραβούσε ανέκαθεν, δηλαδή ακόμα και μέτρια σειρά/ταινία (πχ το Black Spot του Netflix) με σχετικό premise το πιθανότερο είναι να τη δω ευχάριστα.

Δεν έχω δει 3ο κύκλο, καλώς ή κακώς βαριέμαι τρομερά να ψάχνω να κατεβάσω και πιθανότατα δε θα είχα δει ποτέ Twin Peaks αν δεν είχε πέσει στα χέρια μου στικάκι κομπλέ με όλα τα επεισόδια, υπότιτλους έτοιμους κτλ.

2 Likes

Υποψιάζομαι είσαι λάτρης Stephen King (κι αν δεν το έχεις διαβάσει, πάρε τώρα το “Χρήσιμα Αντικείμενα”)

Θα σε φτιάξω, αν όχι σήμερα -γιατί νομίζω το έχω στο παλιό μου labtop, το οποίο έχω δανείσει στην αδερφή μου και δεν είναι Αθήνα σήμερα-, σίγουρα στην επόμενη μπασκετομάζωξη…

1 Like

image

2η σεζόν, 3ο επεισόδιο, πάμε

9 Likes

γουοτ σορσερυ ιζ δις

6 Likes