Death Μetal κυκλοφορίες

Retribution μαγκες. Για μενα ο καλυτερος δισκος τους. Και καπακι οι Δεκα Εντολες

οποιος και να ναι ο καλυτερος δισκος τους μια ειναι η αληθεια…

NO ONE CAN DESTROY THIS MALEVOLENT CREEEAAATIIIOOOOOOOOON!!!

πω πω αυτά είναι ρε συ

Και για μενα οπως προειπα.Coronation of this our domain :metal:

AAAAAAAAAAAARRRRRRRRRRGGGGGHHHHHHH!

μιας και θυμηθήκαμε παλιά κλασσικά άλμπουμς:

Cancer - The Sins Of Mankind ( 1993 )

Death - thrash καταστάσεις, από τα ιστορικότερα death συγκροτήματα της αγγλίας. Βασικά αυτός είναι ο πιο thrash δίσκος τους, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν τα death χαρακτηριστικά τους. Πολλά heavy riffs, και πολύ ωραία φωνητικά. Από τις αγαπημένες μου κυκλοφορίες. Δεν είναι τυχαίο ότι σε έναν άλλον δίσκο τους έπαιζε ο James Murphy, αλλά αυτός είναι μακράν ο καλύτεροτεροτεροτερος τους!! ( επίσης έχουν και έναν δίσκο ονόματι Black Faith, όπου το γυρίσανε στο techno thrash, φάγανε το κλασσικό κράξιμο, αλλά για αυτό θα πω περισσότερα κάποια άλλη στιγμή στο αντίστοιχο τόπικ )

εσκασε απο το πουθενα!!!
νεο αλμπουμ απο sworn enemy!!!MANIACAL!!!

holy fuck ή αλλιως κατι μεταξυ hatebreed και stampin ground.slayer,beatdowns,ρεφραιναρες και thrash ταχυτητες!μεχρι και σολος εχουνε!(οχι σε ολα τα κομματια φυσικα!!!) και κανα 2 blastbeats!!!
γυρω στο μισαωρο,μουσικη για moshpits!!!
πω πω πω τι μας βρηκε!!!οντως μανιακοι!!!

αυτούς δεν τους ξέρω καν που λέει o signal.

ρε οι κάφροι επέστρεψαν με αρκετά άγριες διαθέσεις:

Angelcorpse - Of Lucifer and Lightning ( 2007 )

[CENTER][/CENTER]

Για όσους δεν τους ξέρουν, έχουεμε να κάνουμε με brutal death metal με κάποια black στοιχεία σε κάποια ριφφς. Κανένα ίχνος μελωδιάς, blastbeats και δίκαση μαζί με άρρωστα σόλος. Υπάρχουν και διάσπαρτες κάποιες στιγμές όπου οι ταχύτητες πέφτουν όπως στο 6 - λεπτο κομμάτι Saints Of Blasphemy, αλλά είναι μια χαρά και αυτές. Να πω την αλήθεια ποτέ δεν γούσταρα τέτοιου είδους γκρουπς, αλλά τούτοι δω πάντα αποτελούσαν εξαίρεση. Έτσι λοιπόν αν αναφέρω ότι είναι κάτι ανάμεσα σε morbid angel και immolation ( με την απαραίτητη δόση Slayer - ιλας ), δεν θα έπειθα ούτε τον εαυτό μου να ασχοληθεί μαζί τους!

drummer ειναι o λορεανο??

ναι δεν τον ήξερα τον κύριο, αλλά από ότι είδα παίζει αυτός. Έχει πλούσιο βιογραφικό, indeed!

Ναι ρε παιδι μου μπραβο!Cancer !
Οσον αφορα τους Angel πιστευω οτι εχουν βγαλει και καλυτερα αλμπουμακια.
Ο Λορενο ειναι μηχανη του πολεμου.Ο τυπος οπου εχει παιξει εχει αφησει σκονη και θρυψαλα στο
περασμα του.
Sworn Enemy ? Τα σχολια του Signal Με εψησαν και θα τους ακουσω ευθυς αμεσως.

Edit : Στο Hammer of Gods των Angelcorpse εχει διασκευη το Pleasure to kill (τι παει να πει ποιων ?)

αυτά είναι. υποτιμημένη μπάντα.

Ρε Signal_05 τι διαμαντι ειναι αυτο ?
Αουα λεμε η περιγραφη σου ειναι τελεια.Οι τυποι τσακιζουν κοκκαλα!
Sworn Enemy κυριες και κυριοι.

καλα και γω δεν ειχα καν στο νου μου οτι κυκλοφορουν φετος νεα δουλεια!
πληροφοριακα ειναι κολλητοι με chimaira και με λοιπες μπαντες της γνωστης παρεας!!!και εχουν περιοδευσει με μπαντες οπως DRI,anthrax,six feet under,god forbid κα.
παρτε και τη προηγουμενη δισκαρα τους the beginning of the end.σε αυτο το δισκο αρχισαν να ακουγωνται πιο μεταλ!!!

πιο πριν ητανε πιο madball\hatebreed!
(παλι γαμουσανε ομως :stuck_out_tongue: !!!)

Για δωκε κανα ινφο για God Forbid.Μουσικη,αλμπουμ κτλ.
Τους εχεις αναφερει και αλλου νομιζω.
Ακυρο το βρηκα!

αμερικανοι με 4 εγχρωμους (μονο ο μπασιστας ειναι λευκος!!)!υπαρχουν περιπου απο το 1998!
παιζουν μεταλκορ με τον δεικτη να γερνει προς το μεταλ.αρκετες death hrash metal επιρροες (at the gates\sepultura).δηλαδη βασιζονται στα ριφ και στα σολο\leads.
τα 2 πρωτα τους αλμπουμ (reject the sickness και determination) ειναι πιο ωμα στον ηχο,λιγοτερα μελωδικα,και βασιζονται κυριως στα brutal φωνητικα.
τα 2 επομενα (gone forever και IV:constitution of treason) ειναι πιο μελωδικα,πιο μεταλ the nevermore way (αλλα γενικα συναντας επιρροες απο ολο το φασμα του κλασσικου ηχου).προς αυτου συμμετεχει και σε ενα κομματι στο gone forever ο jeff loomis με ενα σολο!!!τα brutal φωνητικα εχουν εξευγενιστει λιγο αλλα υπαρχουν και καθαρα φωνητικα (οχι ομως με την εννοια του emo!!!).
επισης ειναι πολυ καλοι παιχτες.ιδιως οι κιθαριστες.τα σολα τους ειναι φοβερα!!
ειναι υπογεγραμμενοι στην century media ηδη απο το δευτερο αλμπουμ τους!!

τωρα προτεινομενα αλμπουμς!αναλογα τα γουστα.αν γουσταρεις την πιο αγρια τους φαση τσεκαρε το determination
αν γουσταρεις την πιο “heavy metal” τους φαση ενα απο τα δυο τελευταια!!

ρε μαγκες κανεις δεν εχει πει τιποτα για την μπανταρα των benediction!!!
απο τις πρωτες death metal μπαντες που ακουσα.συγκεκριμενα ητανε το κομματι down on whores απο το the dreams you dread!!!με τον τοτε 18χρονο ντραμερ!!!
οι πρωτες δισκαρες τους ειναι καταπληκτικες.subconcious terror,the grand leveller,transcend the rubicon και dreams you dread!!!
με κομματαρες οπως jumping at shadows,violation domain,down on whores κλπ κλπ μιλαμε για μια απο τις καλυτερες βρετανικες death metal μπαντες,που πιστευω πως ειναι λιγο υποτιμημενη απο τις νεωτερες γενιες!!
τεσπα οποιος θελει μπορει να ψαξει και δεν θα βγει χαμενος

παραθετω απλα την εξωφυλλαρα απο το ep τους dark is the season

jealous mode on
και να τελειωσω λεγωντας οτι ειχα ενα φιλο,ο οποιος μου τους εμαθε κιολας,που η μητερα του ασχολιοτανε με τη ζωγραφικη και του ζωγραφισε το συγκεκριμενο εξωφυλλο σε ενα μικρο πινακα!!!
jealous mode off

ΕΔΙΤ : ΝΤΕΙΒ ΙΝΓΚΧΡΑΜ = ΘΕΟΣ

πφφφφφφφ… σιγά… πιτσιρικάς είχα φτιάξει μία αυτοσχέδια κονκάρδα με το λογότυπο των Benediction…
Βασικά δεν έβρισκα καμμία, και έπρεπε να πάρω την υπόθεση στα χέρια μου…

:lol: :lol:

Πέρα από αυτό πρόκειται για ιστορική μπάντα.

Καποιος τους ειχε αναφερει πιο παλια.Μια απλη αναφορα μονο.Εχω τα 3 πρωτα τους αλμπουμ και το EP που
αναφερει ο Signal.Ειναι και τα 4 φοβερα!Η αγγλια ειχε πολλες καλες death μπαντες.Οι Benediction ειναι σιγουρα
μια απο αυτες.Πρεπει να ξανακουσω και το Organised Chaos του 2001 μιας και δεν το εχω πολυακουσει.

Εντιτ : Βγαζουν νεο αλμπουμ φετος και στα drums ειναι ο γνωστος και μη εξαιρετεος Nicholas Barker.
Να αναφερουμε και οτι στο πρωτο τους αλμπουμ τραγουδαει ο Mark “Barney” Greenway μετεπειτα
Napalm Death.

ετσι ετσι
benediction respect

τωρα στα φετινα
εξεπιτηδες το κανουν μου φενεται!!!

ringworm - the venomous grand design

το νεο αλμπουμ των θρυλων (υπαρχουν 17 χρονια!!!) ringworm,μια απο τις πρωτες μπαντες που συνδιασανε hardcore με metal (μαζι με integrity - καταγονται κιολας και οι 2 απο το ιδιο μερος, cleveland).απο την μπαντα εχουν περασει ο matt devries των chimaira και ο frank novinec των integrity,terror Και hatebreed!!!
το νεο αλμπουμ ειναι ενα καταιγιστικο μεταλικο hardcore με τα κομματια να κινουνται μεταξυ 2 και 3 λεπτων!!!
οι hardcore στιγμες διαδεχονται τις thrash (κυριως slayer οπως παντα!!!) και τα σολα (υπαρχουν αρκετα για το συγκεκριμενο ειδος) απλα shred!(δεν ξερω την ελληνικη ερμηνεια του ορου).μιλαμε αν μαζεψεις ολες τις hardcore κυκλοφοριες των τελευταιων 10 χρονων,τετοια σολα δεν εχουνε!!!
για τα φωνητικα απλως αναφερω οτι το ψευδονυμο του τραγουδιστη ειναι Human Furnace!!!ο ανθρωπος απλα σταζει φαρμακι!!!
τα τραγουδια κοβουν κωλους!!!τσακιζουν κοκκαλα!!!
τσεκαρετε αφοβα!!!