Deathspell Omega - Paracletus

This thread is now about amazing arguments and imposing my personal criteria on others.

Edit: Δηλαδη οποια οπτικη δε συμφωνει με τη δικη σου, ειναι λαθος και πρεπει να την κραξεις. Υπαρχει κι ο διαλογος, ξερεις. Ας πουμε ο Red Rum ειπε δεν τα παω καλα με τα concept των Χριστιανων, οριστε μια αποψη κοντινη με τη δικη σου που την εθεσε μια χαρα ο ανθρωπος. Go figure.

Βασικά δεν έχω καταλαβει την συζήτηση σας.

Αρχικά ποιός είναι ο παράλητος ???

Η πραγματική αλήθεια είναι ότι αν υπάρχουν πίπες αυτές είναι οι

[B][SIZE=“3”]κοινωνικοπολιτικες ΠΙΠΕΣ[/SIZE][/B]

Έλα τώρα.

Σοβαρα ρωτουσε, δεν εκανε πλακα.

my 2 euros

Λιγη επιχειρηματολογια ρε παιδια, δεν κανει κακο. Εγω εχω πραγματα να πω, αλλα θελω ν ακουσω τη δικη σας αποψη πρωτα μιας και διαφωνειτε. Αν, υπαρχει καποια αποψη δλδ και δεν ειναι κραξιμο για το κραξιμο.

διαβαζω 5 βιβλια γιατι εχω τελειωσει το σχολειο . αυτα τα 5 βιβλια δεν τα πολυδιαβαζει κοσμος γιατι λενε διαφορα μη-trendy πραματα. Ερχομαι στα πεταω διασπαρτα μαιμουδιζονας σε μερικους δισκους (ενω πριν σου μιλαγα για κολλασμενες μαχες και σαταναδες χρησιμοποιωντας την κλισε λεξη Satan-που πλεον δεν χρησιμοποιω γιατι ειναι κλισε) και συ ασχολείσαι σοβαρα , βγαζεις στα ματια σου να διαβαζεις και να βρεις μυστικα νοηματα κτλ . Εξυπνη μπαντα … αλλα ριλαξ

να ειδες δεν ηταν τρολινκ :stuck_out_tongue:

τα σπασε!!! :lol::lol:

Εγώ Γιάννη νομίζω πως είναι κράξιμο για το κράξιμο, αλλά δίνεις κι εσύ αφορμές.

Δηλαδή έγραψες ένα ολόκληρο σεντόνι ανάλυσης σε τι? Σε στίχους που δεν έχεις διαβάσει με μόνο μπούσουλα δέκα σκόρπιες λέξεις από το τρακλίστιν? Σρσλυ δηλαδή. Όλοι τρώμε τα κολλήματά μας με μπάντες αλλά.

Όταν βγει ο δίσκος κάτσε γράψε και βιβλίο άμα γουστάρεις, τώρα μοιάζεις απλά σαν Paoktsis με πετραχήλι. :stuck_out_tongue:

Μα δεν εγραψα τιποτα, εκει ειναι το θεμα.

In a place beyond all resistance
Devouring the roots of the bush of fire
Forsaken even by the crows
The dream of the abortion of Babylon shivers
And stuttering words
As mere echoes in the desert
Vanish in those lower spheres
Where shame is unknown.

Η φαινομενική ασυναρτησία θα γίνει κατανοητή αν κάποιος ασχοληθεί με την αφετηρία της. Δηλαδή με την ρίζα της σκέψης του στιχουργού, από εκεί και πέρα για να υπάρξει πραγματική συμπόρευση πρέπει να συμβάλει και η συναισθηματική κατανόηση του αναγνώστη, δηλαδή η θρησκευτική & φιλοσοφική σκέψη και αναζήτηση.

Λογικό είναι αν κάποιος δεν γουστάρει όλο το παραπάνω να το βλέπει αστείο.

Προσωπικά είπα και πριν, ποτε μα ποτε μα ποτέ δεν θα μπορέσω να αποδεχθώ την πολιτική ανάλυση άρα και κάποιος άλλος την θρησκευτική ανάλυση.

ρε μαλακα Μπλιντιν θα με σκοτωσεις … αληθεια ρε φιλε , θες να κανω τα παιδια σου ?

Πλαν ελα ξερεις κ συ οπως κ ο αλλος ο γκρινιας οτι αγαπαω ντι εσ ο. αλλα αραξτε . απλα η θρησκευτικη αναλυση εχει κατι πολυ κοινο με την πολιτικη οπως κ με καθε αναλυση . εμπεριεχει την ταυτοτητα του δημιουργου ( κολληματα , βιωματα κτλ) . κοινως παει εκει που την πανε κ λεει αυτα που θελουν να λεει . η “σοφια” των ντι εσ ο κ των καθε ντι εσ ο , βρισκεται στο πως το βλεπει ο ανγκμαρ κ ο καθε ανγκμαρ κ οχι μεσα στους ιδιους τουσ στιχους ως κατι αυτοποδεικτο το οποιο αναδυεται απο την ενσκοπη καταγραφη των ιδιων…

Λπν, επειδη εχω κουραστει κι εχω να παω και στους Colour Haze.

Εγω γνκ μπορει να τη βρισκω με τις προεκτασεις που εχει ενα concept, καποια πραγματα ringed a bell και παρεθεσα ενα κειμενακι για ανθρωπους τυπου Plunderer ως σημειο αναφορας. Ουτε καθισα να το σχολιασω, ουτε ειπα τπτ αν το προσεξατε, ουτε καν θα το συζητουσα μετα, επειδη πολυ απλα δεν ενδιαφερει τους περισσοτερους. Μεχρι και σε spoiler τα εβαλα για να μη γεμιζει η σελιδα. Τωρα αν καποιους τους ενοχλει τοσο ωστε να πεταχτουν να κραξουν, επειδη εβαλα δυο εξηγησεις για το τι σημαινουν καποιοι ορισμοι οπως το Αποκαταστασις Παντων, ε αντε και &^&τε που θα κανετε κουμαντο στα γουστα μου ρε μαγκες, αρκετα μου ζαλισατε τα παπαργια ξερωγω. Εμενα οτιδηποτε εχει να κανει με concept που το γουσταρω μ αρεσει να το ψαχνω, μαλιστα προσπαθω εδω και πολυ καιρο να γραψω ενα μυθιστορημα με θρησκευτικοπεριεργο κονσεπτ, οποτε ειμαι ανθρωπος που γενικα βρισκει μια μορφη entertainment σε συγγενη θεματα. Τωρα αν καποιοι δε το γουσταρουν δεκτο, μετα απο ενα σημειο ομως κουραση ρε αδερφε. Μιληστε για το μπλακ μεταλ σας στις αρκουδες μου πια μου τα χετε κανει τσουρεκια με τα φεικ και τις λοιπες πιπες. Και Σιφη, δεν παει σε σενα αυτο μαναρακο μου, αλλα γνκ στη μαλακια που δερνει κοσμο, επειδη εγω ρε φιλε ακουω, συζηταω τις μουσιες μου, δεν ασχολουμαι κι ουτε συζηταω κανεναν κι εχω βαρεθει τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ.

Γεια σας.

Γαμησε.

Παω να γραψω στο οφφ τοπικ γιατι τα μουσικα δε με σηκωνουν. Αρκετα το παιξα πολιτισμενος δλδ.

No guts, no glory.

Λοιπόν, για πείτε, εμένα ούτε αυτός μου φαίνεται ντραμερ, επίσης με την τρίτη φορά το κομάτι μου ακούγεται σαν από σεσσιον του Fas Ite.

ευγε στον Angmar. ειτε το θελετε ειτε οχι οι DOS ειναι στιχοι και μουσικη. η μουσικη [U]συνοδευει[/U] τους στιχους. αν δεν ψαξεις τι προσπαθουν να περασουν, τις πηγες του και τις επιρροες τους πολυ απλα δεν ακους DOS, μαλλον ακους “επειδη παιζουν ετσι”. ομως η ανωθεν μπαντα ειναι αλλη ιστορια και το το βασικο ειναι πως στη συνεντευξη μας λενε πως θεωρουν ιδιαιτερα σημαντικο το κομματι των στιχων.

γενικα ειναι πιο λογικο να μιλαμε για τους στιχους τους παρα για τη μουσικη τους. βεβαια το αστειο ειναι πως εδω και μερικα χρονια που εγινε το μπαμ κανεις, ουτε σε μια κριτικη, ουτε σε ενα ποστ δεν εχει μιλησει για το κονσεπτ τους. λες και ακουνε αλλη μπαντα. λες και εμαθαν να θεωρουν το μεταλ μια παιδικη αρρωστια για να χαλαρωσουμε ή να ξεδωσουμε. οτι ξεφευγει απο αυτα τα πλαισια κατευθειαν κατακρινεται. αποκρυφισμος και (κυριως) μπλακ μεταλ συνδεοντε πλεον σε τεραστιο βαθμο.

ποιος μιλησε για το νεο 1349? καλυτερα, ποιος μπορει να μιλησει? αντε το πολυ 2-3 ολοι οι αλλοι απλα ακουτε.

επιφανειακα οποιος ασχολειται με το αποκρυφο γνωριζει οτι η μεταλ σκηνη εχει εμβαθυνει πλεον. οτι ο Black Funeral ειναι ενας απο τους πιο γνωστους αποκρυφιστες πλεον με γνωστα και αξιολογα ταγματα. οπως επισης και ενας μπεστ σελλερ συγγραφεας του απκρυφου.

εσεις μπορει να μιλατε μονο για μπαλα περα απο τη μουσικη, αλλα αυτοι που ακουτε εχουν περασει σε αλλο επιπεδο και μπορω να φερω ποοολλα παραδειγματα.

ειναι τεραστιο το θεμα και σιγουρα ειναι η εποχη που μπορεις να παρεις το μπλακ στα σοβαρα, αναλυοντας βιβλια, ιδεες, σκεψεις και φιλοσοφιες. εσεις ομως αδιαφορειτε πανυγηρικα και φυσικα τα συμπερασματα για το ποσο μας εκφραζει αυτη η μουσικη ειναι πολλα.

Και όλο αυτό ξεκίνησε επειδή ο Άνγμαρ έβαλε μια παράθεση σχετική με τον δίσκο μέσα σε spoiler κιόλας?
Δηλαδή τι να συζητήσουμε για γυρίσματα στα ντραμς του Famine, για τα ριφς “που γαμάνε λέμε!”?

Έχουμε καταλήξει να γράφουμε δυο λέξεις για τους στίχους και να εγκαλούμαστε γιατί “η μουσική μετράει φίλε”. Διαφωνώ φυσικά με Plunderer για κοινωνικοπολιτικές πίπες και διαβάζω με ενδιαφέρον ό,τι έχει να πει ο οποιοσδήποτε στιχουργός.

Anyway, δεν υπάρχει λόγος για περεταίρω ανάλυση εδώ μέσα, κινδυνεύουμε να χαρακτηριστούμε ως γραφικοί που παίρνουν τις μπάντες στα σοβαρά, ενώ προφανώς θα πρέπει όλα να είναι χαβαλές, μπύρες και headbanging.

ρε Τυφουν, γαμω το κεφαλι μου ρε … θες να σε παρει καποιος στα σοβαρα ενω μιλας για τους [SIZE=“5”]DOS[/SIZE] ? Ποσες δεκαετιες πισω με γυρνας … εποχες που τα windows 3.1 ηταν τοπ τεχνολογια , σχεδον συγκινουμαι.

Επειδη κοπωνομαι ομως , ριξε ενα γκουγκλαριζμα μπας κ δεις αν εχει μιλησει κανεις για στιχους[SIZE=“5”] DSO[/SIZE] , η να μαθεις εστω ποια ειναι η σηντομογραφια του ονοματος τους. :stuck_out_tongue:

hint: παιζει ριβιου καπου για το σι μονουμεντουμ, γυρω στις 10 σελιδες…