Deep Purple Best Singer

ΜΚ1 η πιο πειραματικη κ με τα πιο “ρομαντικα” Τραγουδια συνθεση!(ΤΑ ΣΠΑΕΙ ΟΛΑ)
ΜΚ2 η πιο γνωστη κ καταξιωμενη συνθεση! (προσωπικα ΜΠΛΙΑΧ)
ΜΚ3 Η πιο “δουλεμενη κ ολοκληρωμενει” συνθεση(ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ)
ΜΚ4 πολλα υποσχομενη συνθεση αλλα ο Bolling μας τα χαλασε…
με Τyrner δεν εχω ολοκληρωμενη αποψη…

Τωρα για αυτη την συνθεση με Morse k Airey το μονο που μπορω να πω οτι ειναι καποιοι καλοι μουσικοι που παιζουν τραγουδια των Purple!

Θα συμφωνήσω στο 1.
Στην 4 δε μας τα χάλασε μόνο ο Bollin…
Όσον αφορά Μοrse & Airey είναι όντως διαφορετικοί οι Purple. Εντελώς διαφορετικοί δεν είναι όμως και οι Purple ΜΚ1;
Eίναι λίγο οξύμωρο αλλά αυτοί οι Purple βγάζουν τρομερή ενέργεια στα live… Μακράν το πιο ζωντανό γκρουπ από όσα έχω δει…

jlord :Όσον αφορά Μοrse & Airey είναι όντως διαφορετικοί οι Purple. Εντελώς διαφορετικοί δεν είναι όμως και οι Purple ΜΚ1;

δεν καταλαβα τι θες να πεις?

Mipws ennoeis to bowlling mas ta xalase?? Giati,apotelese tin kataxrhsh kai nea diodo twn melwsn ton DP? Afisan ta organa kai piasane tis bales?? Opoios tin nyxta arga postarei,to myalo tou exei klatarei… ](*,) :lol:

Σε σχέση με την κλασική σύνθεση… Αν βγάλεις κάποια σόλο και συγκεκριμένα μέρη από τα πρώτα τραγουδια μόνο με DP δε μοιάζουν… Όχι ότι έχω πρόβλημα βεβαίως.
Αλλά αν είναι κάποια σύνθεση που “ξεφεύγει” από τη ΄"κλασική" μουσική των Purple αυτή είναι η πρώτη…

ετσι οπως το θετεις jlord θα συμφωνισω!
ρε metal law ενα λαθακι καναμε(τι ενα μονο απο τα ορθογαραφικα… :stuck_out_tongue: )

gargalise ta! ayta ta orthogarafika lathi tha mas fane…! :lol:

Mipws ennoeis to bowlling mas ta xalase?? Giati,apotelese tin kataxrhsh kai nea diodo twn melwsn ton DP? Afisan ta organa kai piasane tis bales?? Opoios tin nyxta arga postarei,to myalo tou exei klatarei… ](*,) :lol:[/quote]

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :stuck_out_tongue_winking_eye:

gargalise ta! ayta ta orthogarafika lathi tha mas fane…! :lol:[/quote]

θυμαμε τις εκθεσης μου στο σχολειο…
βαμενες στο κοκκινο παντα!!! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
αλλα δεν φταιω εγω το forum θελει ελληνικα! αρα να ειστε ετοιμοι για ολα! :smiley: :smiley: :smiley:

Παρολο που γουσταρω πολυ coverdale και ειναι δεδομενο οτι εχει φωνη διαμαντι,θεωρω οτι ο gillan ηταν αυτος που ταιριαζε περισσοτερο στους purple και γενικα ειχε πιο “αρχηγικη” παρουσια σαν frontman τοτε και σαφως τις μεγαλυτερες επιτυχιες τους τις κανανε με gillan. Η φωνη του coverdale ηταν ακομα στο “δουλεμα” εκεινη την εποχη οποτε δεν εβγαζε το 100% που μπορουσε, χωρις να υποτιμαω την συνθεση των purple με david εκτος απο μερικα κομματια που γινανε πολυ μεγαλες επιτυχιες οπως τα γνωστα burn, stormbringer, soldier of fortune etc etc τα περισσοτερα κομματια τους με coverdale μου φαινονται ψιλοαδιαφορα και πιο low profile. Δεν ξερω αν συφωνειτε…(?) Βεβαια εχω ψηφισει coverdale…:stuck_out_tongue:

Ian Gillan για το Child In Time και τις κραυγες του…!

Έχω τρελή αδυναμία σε Coverdale αλλά σε Purple προτιμώ Gillan.

βασικα και οι δυο στους purple μ αρεσουν παρα πολυ…οι purple ετσι κι αλλιως ειναι απ τ αγαπημενα μου groups…

αλλα οσο κι αν μ αρεσει ο coverdale δεν ειναι δυνατον για τους purple to 1973 να εχουν φτασει στο απογειο της δοξας τους,να θεωρουνται τοτε η κορυφαια μπαντα του πλανητη μαζι με τους zeppelin,και να διωχνουν τον τραγουδιστη τους…τρομερο πισωγυρισμα…αλλα τουλαχιστον καλλιτεχνικα μας αποζημιωσαν με burn και stormbringer…αλλα ειχε ηδη αρχισει να τους παιρνει η κατω βολτα με αλλαγες μελων,καυγαδες κ.α.

Πραγματικα, δεν μπορω να διαλεξω αναμεσα σε Gillan και Coverdale, ειναι τρομεροι και οι δυο. Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι ο Gillan ηταν καλυτερος στα live

ΠΙΣΩ απο τους zeppelin για να ακριβολογουμε . Αλλα παλι . Οι Sabbath και οι Floyd τι καναν . Μπρικια κολλουσαν ??(παραδειγμα)

Τρομερο πολλ, τους Evans και Turner δεν τους βαζουμε στο πολλ ??? οκ δεν θα ψηφιστουν αλλα οταν βλεπεις αυτον τον τιτλο περιμενεις να εχει και αυτους μεσα.

ΙΑΝ GILLAN

κανεις δεν μπορει να πει τπτ ουτε για την αξια του ενος ουτε του αλλου . και οι δυο εδωσαν μια διαφορετικη πνοη στους Purple .

Εγω ψηφιζω IAN GILLAN…!

Μάλλον κλίνω προς τον Δαβίδ. :slight_smile: :slight_smile:

Gillan χωρις καν να το σκεφτω. Ειναι η σφραγιδα των purple.