Ατμοσφαιρικες / Doom / Gothic Metal κυκλοφορίες - προτάσεις

γαμω τα εξωφυλλα:!: το περιεχομενο μαπα

Τι λε ρε μλκ. Αν το χεις το αγοραζω να ουμ! Μια χαρα δισκος ειναι.:stuck_out_tongue:

σιγα μην το αγοραζα κιολα. Μια χαρα αντιγραφη ειναι :!: Το χω καπου αντεγραμμενο, αν θες στο δινω (με εγχρωμη φωτοτυπια ε, χααχχα)

το αλλο (pitch black blues) ειναι πολυ καλυτερο!!!
εχει και το φοβερο στιχο του wild at heart :

Kneel… in front of me… and the gates of Heaven you will see…
Let loose the Devil in you…
Bend over for me… and the flames of Hell you will feel…
Let loose the Devil in you…

Yeah!!!

Εχω χρονια να τ’ ακουσω και δε το θυμαμαι. Θα χωθει στο CD player λιαν συντομως…

Οι Αlcest ή καλυτερα ο τυπος πισω απο αυτο το ονομα,ξεκινησαν ως ΒΜ μπαντα.
Και ενω το ΕΡ και το ντεμο ηταν καθαρα black metal ο δισκος του εν λογω κυριου ειναι ενα διαμαντι
της σχολης των Agalloch.Το ονομα το αναφερω για να σας δωσω να καταλαβετε σε τι υφος κινειται
ο δισκος.Αν οι Agalloch σας κανουν να νομιζετε οτι περπατατε μονοι σας στο χιονι οι Alcest σας περνουν
μια βολτα σε καποιο μονοπατι της γαλλικης εξοχης.Αυτος ο δισκος ειναι ενα πανεμορφο ταξιδι και μια
ευχαριστη εκπληξη.Το μοναδικο που μπορει να ενοχλησει καποιους(εμενα ισα-ισα μαρεσει) ειναι η
χρησιμοποιηση της γαλλικης γλωσσας και μονον αυτης.

Alcest - Souvenirs d’un autre monde

Πάρα πάρα πολύ καλό το Alcest…μην περιμένει κανείς μπρουταλαρίες, είναι μελαγχολικό και ταξιδιάρικο ίσως να μην αρέσει σε όλους, έχει και παραγωγή αλά Burzουμι :slight_smile:
ευγε :thumbup:

και μιας και αναφέρθηκαν οι λατρεμένοι και πολυαγαπημένοι θεούληδες Agalloch, να μια πρόταση κοντά στο ίδιο ύφος

Uaral - Sounds of Pain

Doom/Death παίζουν τα παιδιά…ακουστικές κιθάρες, πιάνο, καθαρά/μπρούταλ φωνητικά, φλάουτα εδώ κι εκεί, πολύ μελωδία και αρκούντως σκοτεινό και μελαγχολικό.

επειδη δε βλεπω τις εικονες πες λιγο ονομα για να τους ψαξω!

O Angmar εννοει τους Danse Macabre.Και το αλμπουμ τους Eva του 2001.
http://www.metal-archives.com/band.php?id=5211

Πολύ καλός δίσκος από τους Γάλλους… :thumbup:

CRYHAVOC

Πιο Sentenced και απο Sentenced :slight_smile: ωραίοι…και τα 2 αλμπουμ μετράνε, αρκεί να μην κολλήσει κανείς στις ομοιότητες!

Στο ίδιο ύφος και τα 2 πρώτα των Charon: Sorrowburn και Tearstained

Eκανα ενα search και δεν βρηκα τιποτα.Οποτε εχω να προτεινω ενα αλμπουμ
Gothic Metal ή τουλαχιστον αυτο του κολλησανε για ταμπελα.Το αλμπουμ δεν
κινειται μονο σε αυτο το ειδος αλλα εχει και αρκετα αλλα στοιχεια.Βασικα ειναι
πολυ νεωτεριστικο για να ονομαστει Γκοθικ μεταλ σκετο.Τελος παντων.
Οταν ειχε βγει το ειχα ψιλολιωσει.Το κατεβασα χτες μιας και το πετυχα και
θυμομουν ολα τα τραγουδια του.

Cemetary 1213 - The Beast Divine

yeap
very good αλμπουμιδι
γενικα οι cemetary αφησανε καποια πολυ ωραια δισκακια
στο συγκεκριμενο αν θυμαμαι εχουμε και συμμετοχες απο friden και τον legion??

Σημερα εξυπνησα μ’ αυτο:

[CENTER][/CENTER]

Το ανασυραμε προσφατα απ την οποια ληθη και που και που το βαζουμε να θυμηθουμε τα μεγαλεια των “Painless” Lost

τέλειο τοπικ…
δεν θα πρωτοτυπήσω - και μέχρι να το διαβάσω όλο (είναι και μεγάλο :ΡΡ) θα πω τα δικά μου φέϊβοριτς.

Theatre of Tragedy - Velvet darkness they fear
Cemetary - Black vanity
(τα άκουσα στο καπάκι μια εποχή με με μύησαν ουσιαστικά στον κόσμο ατμοσφαιρικού metal)


(φόρος τιμής στα παραπάνω δύο)

Tiamat - Astral sleep & Clouds & Wildhoney. Το πρώτο προεξέχει, όπως τα κόκκαλα του κοιμισμένου σκελετοειδούς στο εξώφυλλο μπρρ τελος πάντων επειδή ήταν η πρώτη μου γνωριμία με τον κύριο edlund και την παρέα του. Η αλίθεια είναι οτι δεν τον ξανατσέκαρα απο τότε σοβαρά. Κάτι δεν μου κόλλαγε.

Μυθικό το astral sleep λοιπον.

… (φόρος τιμής) :Ρ

Cemetery of scream - Melancholy

Θυμάστε την εκπομπή στο sky rock με τον γιώργο φλωράκη, τον τότε συντάκτη του metal hammer…; ωφείλω ΠΑΡΑ πολλά σε αυτόν και την εκπομπή του - ενα απ’αυτά είναι τούτο το άλμπουμ, και ειδικά το ομόνυμο τραγούδι…

Diabolique - Wedding the grotesque & (λιγότερο) Black flower

Το πρώτο είναι πολύ ξεχωριστό για μενα… Πολύ σκωτεινό, σχεδόν perverse και συνάμα ποιητικό, και πολύ σκληρό και τεχνικό (για 'μένα πάντα) Ασε που μ’αυτό πέρασα την δικιά μου περίοδο των πανελληνίων.

Beyond Dawn - Pity love & Revelry

Ουδέν σχόλιο.

και πολλά άλλα… αντε, συγχαρητήρια για το τοπικ :slight_smile:

Αυτα κ απο εμενα…

Καλη συνεχεια στο topic.:wink:

κριστινα καλωςηρθες στο φορουμ
μπηκες δυνατα
αλλα πες και τιποτα για τα αλμπουμς :slight_smile:

ευγε για silent stream… τσεκαρε και τους συμπατριωτες τους forgotten silence.
ενας λογος που θα θελα να παω τσεχια ειναι για να δω αυτες τις 2 μπαντες λαιβ!!!

Ναι οντως. Καλο ειναι να λεμε 2 κουβεντες.:slight_smile:

Βασικα Σιγκναλ τωρα που ανεφερες την Τσεχια, εφαγα φλασια για ενα αρκετα αγαπημενο γκρουπ:

[CENTER][SIZE=“3”]Ashes You Leave - Fire[/SIZE]

[/CENTER]

Γκοθοντουμαδες εκ Κροατιας με γυναικεια φωνητικα και βιολι στην ολη συνθεση. Το συγκεκριμενο δισκακι ειναι εξαιρετικο και προτεινομενο σε φιλους του ειδους. Εχω να τ’ ακουσω γυρω στα 3 χρονια και απ οτι φαινεται θα με συντροφευσει αυριο, με τη βοηθεια του CD playerμ.

Ας τα παρουμε απο την αρχη…

Narsilion - Nerbeleth

Υπεροχο fantasy/dark folk απο πρωην μελη των Ισπανων Ordo Funebris και Trobar De Morte.

Silentium - Sufferion - Hamartia of Prudence

Το καλυτερο,κατα τη γνωμη μου,αλμπουμ των Φινλανδων Silentium μαζι ισως με το Altum.
Gothic Metal με γυναικεια φωνητικα και βιολι (Tanya ex-Lullacry στο συγκεκριμενο)

Silentium - SI.VM E.T A.V.VM

Μια απο τις καλυτερες δουλειες τους αυτο το mini cd.Αξιζει την προσοχη σας!

Silent Stream of Godless Elegy - Osameli

Doom Metal αυτη τη φορα απο την Τσεχια με επιρροες απο μοραβιανο folk.Εthno-metal οπως το ονομαζουν οι ιδιοι.Προτιμησα την τσεχικη version των τραγουδιων,για ευνοητους λογους.

Vampiria - Among Mortals

Black/Gothic metal με γυναικεια φωνητικα απο την Αργεντινη.

Siebenbürgen - Delictum

Vampiric metal η αν θελετε Black/Gothic απο τους σουηδους μετρ του ειδους.Ενα απο τα καλυτερα ολων των εποχων στο ειδος του.

Εlane - Lore of Nen

Γερμανικο Dark folk για οπαδους των Trobar de Morte,Faun,Estampie

Love Lies Bleeding - Behold my vain sacrifice

Gothic/Black metal απο την Γαλλια.Εξαιρετικο,αν και λιγο ακραιο.

Gåte - Iselilja

Nορβηγικο folk rock με γυναικεια φωνητικα.

Κατα τη γνωμη μου,το χειροτερο τους αλμπουμ με διαφορα.Θα προτεινα το Desperate Existence που θυμιζει πολυ ΜDB η το Inheritance of Sin and Shame.