Ατμοσφαιρικες / Doom / Gothic Metal κυκλοφορίες - προτάσεις

To δεύτερο Krux τι λέει; Καλός δίσκος;

Πολυ καλος δισκος.λιγοτερο πιασαρικος απο τον πρωτο,αλλα ειναι εγγυηση!!!

πω ρε συ που τους θυμηθηκες αυτους; εχω καιρο να τους ακουσω.

επισης για charon που αναφερθηκαν το downhearted ειναι χαλαρα το καλυτερο. να τσεκαρετε και το πρωτο poisonblack στο οποιο τραγουδα ο τυπας απο τους charon (ο ville των sentenced ειναι μονο στις κιθαρες σ αυτο). τρελη δισκαρα, ολα τα κομματια του ειναι ενα κι ενα.

το δευτερο krux ρε zaf ολο ψαχνω αφορμη να το ακουσω αλλα δε βρισκω. οτι και να σου πω ψεμα θα ναι. μου χουν πει οτι ειναι λιγο κατωτερο απ το πρωτο αλλα δε βαζω και το χερι μου στη φωτια.

επισης οι novembre δε μου χουν κατσει καλα στο αυτι. ειχα ακουσει εναν περσινο τους δισκο και απλα δε μου αρεσε. :expressionless:

αντε να ξαναβγαλω το θρεντ στη φορα,γιατι εχει πιστευω πραμα να δωσει!!!

darkseed - midnight solemny dance (1996)

το πρωτο full length των γερμανων.ενα γ@μ@το gothic metal αλμπουμ.οχι καμια πρωτοτυπια.αλλα ητανε τιγκα στις heavy κιθαρες,ετσι οπως διδαξαν οι θεοι lost και τιγκα και στα leads οπως διδαξαν οι sisters!!!υπαρχουν και καποια στοιχεια απο το πιο “ακραιο” παρελθον τους.τα φωνητικα ειναι επι το πλειστον γρεντζα!!!οι ρυθμοι ειναι mid tempo σχεδον σε ολα τα κομματια!αρκετα ρεφραιν ειναι πιασαρικα,ενω προς το τελος θυμιζουν και παλι λιγο το παρελθον τους με κατι φλαουτα,πιανο και καποια τραχια γερμανικα φωνητικα!
ο δισκος περιεχει μια κομματαρα που τα σπαει αλυπητα το Love’s Heavy Burden!!ακουστε το μοναχα για αυτο το κομματι!!!

και παμε στο παρελθον τους

romantic tales ep (1994)

εδω τα πραγματα ειναι διαφορετικα

ατμοσφερικο death metal.
καφρικα φωνητικα,doom,βιολια,απαγγελιες,death metal ξεσπασματα,γυναικεια φωνητικα και καποια πειραματικα σημεια με ηλεκτρονικη μουσικη (βασικα ενα σημειο ειναι!!)
το ep σπαιρνει και παιζει να ναι η καλυτερη κυκλοφορια τους.περιεχει και την κομματαρα a charm for sound sleeping που πολλοι τους μαθαμε σε μια συλλογη του hammer!!!

Αχ δε μας προσεχεις οταν τα λεμε. :stuck_out_tongue: Ωραιοι γενικα οι darkseed που λες. Οπως φαινεται εξ αλλου, προτιμω τη δευτερη περιοδο τους. Να πω την αμαρτια μου, γουσταρα και το Astral Adventures που γενικα δεν αρεσε σε πολλους. Το μονο που χανει αρκετα ειναι το Give Me Light το οποιο νταξ, δεν εχει κερδισει ακομα τη δεουσα προσοχη μου.

τα χα δει βρε.απλως προσθεσα και τα πρωτα τους!!! :slight_smile:

δεν εχω ακουσει τα 2 τελευταια μοναχα.ολα τα αλλα μαρεσουν.αλλα λιγο αλλα πολυ! :slight_smile:

Πολυ αναφέρονται οι Darkseed…πρέπει να σπεύσω μάλλον να ακουσω τίποτις ολοκληρωμένο:)

Λοιπόν, τους Slumber τους ξέρουτε? Ένα αλμπουμ έχουν, το Fallout.
Ατμοσφαιρικό Doom, mid-tempo περισσότερο, με επιρροές απο Katatonia μεσαίας περιόδου, αποκλειστικά death φωνητικά, καταπληκτικά πλήκτρα, πολύ μελωδία, μελαγχολία full και τραγούδια που σκοτώνουν. Μοναδικό μειονέκτημα η μικρή διάρκειά του (περίπου 40’). Αξίζουν.

ναι, το εχω αυτο. νταξ, δε πεθανα. ωραιο το υφος κτλ και συμπαθητικο δισκακι, αλλα ηθελα κατι παραπανω. δε μου εκανε τοσο κλικ. :-k

για σιγκναλ:

το προτελευταιο (astral adventures) δεν ειναι τοοοσο καλο. μου αρεσει, αλλα δε τις κοβω κιολας. το Ultimate Darkness ομως θεριζει. πιασαρικα θεματα, με τα κλασσικα ala sentenced φωνητικα να εναλλασσονται με πιο τραχια/brutal. δισκαρα. τσεκαρε το οπωσδηποτε.

edit: οταν εγραφα επι εποχες ουλβα, παιζει να μασταν το μονο webzine τοτε που ειχε κανει στα καπακια 2 συνεντευξεις darkseed. :stuck_out_tongue:

Ακούω το Romantic Tales των Dasrkseed αυτή τη στιγμή. Ουάου…Μετα θα ψάξω για το Ultimate Darkness, μου κίνησε την περιέργια ο mr. Angmar :slight_smile:

Έχει αναφερθεί και άλλες φορές σε αυτό το φόρουμ το παρακάτω παιδί της κόλασης, το βάζω και εδώ επειδή ίσως του ταιριάζει περισσότερο.

The Nefilim - Zoon

ΕΔΩ ΕΔΩ!!!

:bow2:

αστο δε περιγραφω. μνημειο. :bow2:

λεπον:

Sleepless - Winds Blow Higher

το συγκεκριμενο cd το είχε για καμποσο καιρο το pmw στα 2 ευρω. παιζει να χει ακομα κανα δυο κομματια.

οι τυπαδες ειναι απο το ισραηλ και η μουσικη τους ειναι ενα μιγμα της goth κουλτουρας με επιρροες απο floyd και depeche mode. φαινομενικα δεν εχει ιδιαιτερη σχεση με το μεταλ. το ειχα ακουσει παλια και οταν το ειδα στα 2 ευρω δεν ηθελε και πολυ για να το ‘χτυπησω’. :slight_smile:

δεν ειναι καμια δισκαρα που λετε, αλλα ειναι ενα πολυ καλο αλμπουμ που μονο και μονο για το τελευταιο κομματι του αξιζει να το εχει κανεις. το “do you remember?” ειναι παραδειγμα απιστευτης pink-floyd-ιάς. σπαει τα μπετα λεμε. ο υπολοιπος δισκος ειναι σε ικανοποπιητικα επιπεδα. :slight_smile:

πάλι τα ίδια θα λέμε ρε? πρόχτες τα λέγαμε πάλι για το Ζώον

KATATONIA-FOR FUNERALS TO COME (1995)

Για μένα το πραγματικό πνεύμα των Κatatonia βρίσκεται σε αυτό το εκπληκτικό ep…Ατμοσφαιρικό death/black με μελωδίες που σου καρφώνονται στο μυαλό,απόκοσμα φωνητικά,κολασμένοι ρυθμοί σε σημεία (το τέλος του Funeral Wedding θα με στοιχειώνει για πολλά χρόνια ακόμα…), και η μαυρη και μουντή ατμόσφαιρα που μόνο οι Katatonia μπορούν να δημιουργήσουν να περιβάλλει όλον τον δίσκο…Πραγματικά ένα μικρό διαμάντι…(Αν και η τωρινή τους πορεία είναι το ίδιο εξαίσια,απλά οι παλιες αγαπές δεν ξεχνιούνται…)

Ambeon

Φοβερη φωνή η κοπέλα, πολύ καλός δίσκος.

εκ νορβηγιας (=εγγυηση)
ατμοσφερικο φολκ\γκοθ\ροκ με μια φοβερη φωνη.κατι παραπλησιο των gathering θα μπορουσαμε να πουμε.(τουλαχιστον ετσι λεγανε τα reviews)

προσωπικα προτινω τον παρακατω δισκο που τον βρισκω πολυ ομορφο μουσικα.ο ηχος βασιζεται στις κιθαρες,αλλα δεν ειναι και λιγες οι στιγμες που το πιανο και οι ακουστικες παιζουν βασικο ρολο.καθως και καποια συνοδευτικα καθαρα αντρικα φωνητικα

pale forest - of machines and men

σημ.1 : ενα μελος ειναι ιδιος ο hellhammer
σημ.2 : το tristesse ειναι ενα απο τα πιο ομορφα κομματια που χω ακουσει στη ζωη μου

H τραγουδιστρια τους συμμετεχει στο αλμπουμ της Αnneke (Agua De Annique - Air) στο κομματι Lost and Found

Eχει πολυ ωραια, ζεστη φωνη

πολυ ωραιο cd οντως. ειναι side-project του Lucassen των Ayreon. μονο αυτο πρεπει να χουν βγαλει…

(edit: εσυ εβαλες το εξωφυλλο του single. αυτος ειναι ο δισκος: )

από Pale Forest παντως μονο αυτο εχει πεσει στην αντιληψη μου:

και ειναι αρκετα καλο :thumbup:

Forest Stream - Tears Of Mortal Solitude

Doom - Death με αρκετα Black και συμφωνικα στοιχεια.Απιστευτα μελωδικοι.Οταν ειχα ακουσει για πρωτη φορα το δισκο ειχα παθει μια μικρη αιδοιοπλακα.Τσεκαρετε τους :wink:

Ok θα βάλω κάτι λίγο γλυκανάλατο, οπότε μην με κράξετε :stuck_out_tongue:

The Love Crave - The Angel and the Rain ( 2006 )

Bασικά έχουμε να κάνουμε με ένα είδος gothic metal με αρκετά ποπ και hard rock στοιχεία. Γενικώς τα τραγούδια είναι αρκετά εμπορικά και προσβάσιμα. Και η τραγουδίστρια έχει πολύ ωραία φωνή. Είναι μια πολύ συμπαθητική κυκλοφορία πάντως και γενικώς είχα φάει κόλλημα πέρσι με το δισκάκι! Αν κανένας έχει κάτι άλλο από αυτούς και του αρέσει, ας μας το προτείνει, μιας και δεν έχω ακούσει κάτι άλλο απο αυτούς.

( χανεί πολύ σε ήχο αλλά οκ μια ιδέα την παίρνετε )

While Heaven Wept - Of Empires Forlorn

Απο τις ελαχιστες Doom μπαντες που με αρεσουν με απιστευτες μελωδιες