Ατμοσφαιρικες / Doom / Gothic Metal κυκλοφορίες - προτάσεις

Οντως αδικημενοι. Επισης μ’ αρεσει παρα πολυ αυτο:

αλλα και αυτο, που ισως ειναι το αγαπημενο μου. δε μπορω ομως να πω με σιγουρια.

A γειά σου, και δεν το θυμόμουν με τπτ.

Daylight Dies - Dismantling Devotion

Eχει αναφερθει πολλες φορες.Γιατι θεωρειται τους Anathema αδικημενους?

Ετσι αγορια μου, ολα δισκαρες! Αν και τα Judgement και A Natural Disaster μαλλον δεν μπαινουν στις goth/doom/ατμοσφαιρικες κυκλοφοριες. Ατμοσφαιρικες με τη στενη εννοια του ορου εννοω. Παντως ειναι επη ολα!

Με Katatonia ασχοληθηκα προσφατα και εχω να προτεινω επισης και το Viva Emptiness…

Μην κρινεις απο Ελλαδα που κανουν συνεχεια sold-out. Ειναι ενα απο τα φαινομενα της χωρας μας η αγαπη προς τους Anathema. Γενικα ειναι μια μπαντα που ενω εβγαλε αριστουργηματα δεν απεκτησε ποτε το status των Paradise Lost ας πουμε ουτε καν τον σεβασμο που εχουν ολοι στους My Dying Bride πχ. Αναφερω αυτες τις δυο μπαντες γιατι μαζι με τους Anathema αποτελεσαν την παλαι ποτε αγια τριαδα του βρετανικου doom/death. Και αν θες προσωπικη αποψη, μουσικα οι Anathema βρισκονται ενα σκαλι πανω απο τις αλλους δυο μπαντες. Ειναι κριμα λοιπον να εχουν τοσο χαμηλες πωλησεις και να ειναι τωρα στο τρεξιμο για να τους υπογραψει καποια δισκογραφικη…

αυτα που λεει ο ChrisP ειναι αληθεια. πουλανε κυριως στην ελλαδα και στην πολωνια. σε λοιπες χωρες… χμ. δε τα παν τοσο καλα.

τον έχω ακούσει είναι φοβερός δίσκος! Η καταπληκτική φωνή της Σιμόν αναμιγνύεται με brutal φωνητικά, χορωδίες και πολλά συμφωνικά μέρη. ωραίες μελωδίες, πολύ δυνατό album μην το χάσεις!!!

έχω κι εγώ μερικές προτάσεις να κάνω:(sorry δεν ξέρω πως μπαίνουν οι εικόνες)

  1. Moonspell-MEMORIAL(πιστεύω οτι είναι το καλύτερό τους, το πιο δυνατό! είναι απλά τέλειο!)
  2. Die Verbannten Kinder Evas- Dusk and Void Became Alive(προκειται για darkwave project του richard lederer με γυναικεία φωνητικά από μία ελληνίδα με πολύ ωραία καθαρή φωνή, σε όπερα στιλ. έχει κάποια συμφωνικά στοιχεία, πλήκτρα και πολύ ωραίες μελωδίες! τσεκάρετέ το!)
  3. Forever Slave -Αlice’s Inferno(το ξέρω οτι το πρότεινε και κάποιος άλλος, απλά θέλησα να το συμπεριλάβω κι εγώ. είναι gothic metal με δυνατές κιθάρες και ρεφρέν, γυναικεία αιθέρια φωνητικά από τη lady Angelyca και brutal από κάποιον άλλο…)
  4. Lacuna Coil-In A Reverie/Unleashed Memories (τα πρώτα almbum των φοβερών αυτών Ιταλών είναι πιστεύω τα πιο gothic, το Comalies kai Karmacode είναι πιο δυνατά αλλά οχι τόσο gothic, πιο ηλεκτρονικά)
  5. After Forever-After Forever (το καινούριο τους almpoym είναι απ’ τα καλύτερα, τέλεια φωνητικά από τη Floor Jansen και ελαφρώς περιορισμένα τα brutal, πολλά συμφωνικά και οπερατικά στοιχεία, καταπληκτικές μελωδίες)
  6. Flowing Tears- Jade (γερμανικό συγκρότημα με γυναικεία φωνητικά,μελαγχολικό αλλά με ωραίες συγκινητικές μελωδίες)
  7. Theatres des Vampires-Pleasure and Pain (αρκετά καλή προσπάθεια των Ιταλών μόνο με τη Sonya Scarlet στα φωνητικά μετά την αποχώρηση του Αlexander, έχει πολύ μελωδικά, μελαγχολικά τραγούδια και σπουδαίες συμμετοχές όπως του Flegias των Necrodeath και ρεμιξ από Das Ich)
  8. Luca Turilli’s Dreamquest-Lost Horizons (project του Luca Turilli απ’τους Rhapsody, με πολύ ωραία οπερετικά φωνητικά)
  9. Μandragora Scream-Madhouse (gothic metal απ’ τα καλύτερα, με γυναικεία και αντρικά φωνητικά)
    10.Μacbeth-Malae Artes (ιταλοί κια αυτοί με γυναικεία και αντρικά καθαρά φωνητικά. συμπαθητικό gothic metal)

Aπο τις καλυτερες μπαντες στο ειδος τους

richard lederer εστι Protector των ΘΕΩΝ Summoning ε
:bow2: :bow2: :bow2: :bow2: :bow2: :bow2:

επίσης πολυ καλή gothic/darkwave μπαντα ειναι οι Gothica. Ιταλικο συγκροτηματακι που αποτελειται απο τον roberto del vecchio στα πληκτρα και την Alessandra Santovito στα φωνητικα. εχουν κυκλοφορησει 2 cd :Night Thoughts και The Cliff of Suicide. κατα τη γνωμη μ ειναι εξαιρετικα και τα δυο! οι στιχοι ειναι απο ποιηματα. η μουσικη τους ειναι αρκετα ατμοσφαιρικη, με ωραιες μελωδιες.

2 απ’τα χειροτερα bands ever!!!

[SIZE=“2”]Syrach - Days of Wrath[/SIZE]

Πολυ καλος δισκος απο αυτην την αγνωστη σε μενα τουλαχιστον μπαντα!!Ψαρωσα απο το εξωφυλλο!
Εχουμε να κανουμε με πολυ καλοπαιγμενο Doom/Death Metal!Τα κομματια ειναι μεγαλα σε διαρκεια και δεν κουραζουν…Πολυ σκοτεινο αλμπουμ απο τους Νορβηγους!!..το προτεινω ανεπιφυλακτα!!Πολυ καλο χειμωνιατικο ακουσμα…

Την κομματάρα που ανέβασαν οι Anathema στο myspace την ακουσατε?? (το “angels walk among us” )

Ω ναι!κομματάρα δε λες τίποτα!!:smiley:

Όπως εχω αναφερει εδω:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=250222&postcount=177

Μου αφησε γλυκοπικρη γευση… ελπιζω αν μπει στο δισκο να ειναι απο τα κατωτερα κομματια του… Υπ’ όψην ότι μου αρεσουν ολοι οι δισκοι τους.

Σίγουρα καλύτερο από τα δύο προηγούμενα που είχαν ανεβάσει, αλλά και πάλι δεν.

Πεστα.

Το αντιθετο. Κατωτερο απο τα δυο προηγουμενα, το Simple Mistake ειδικα ηταν πολυ ομορφο κομματι…

Χαρηκα πολυ που ειδα review γι αυτη τη δισκαρα!!!Ευκολα μεσα στο τοπ μου για φετος!!!

[FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”]Εγώ να δεις πόσο χάρηκα που μου το θύμισες :wink: [/SIZE][/FONT]