Dream Theater - A View from the Top of the World

Νομίζω πάμε για τον χειρότερο δίσκο τους…

Τέρμα αδιάφορο το τραγούδι δυστυχώς.

εμένα μου φαίνεται μια χαρά, παιδια, και ζεστή παραγωγή, και καλός ο Λαμπρί. Ίσως στη ροή του δίσκου να ακούγεται ευχάριστα

1 Like

πράγματα που έχουμε βαρεθεί να βλέπουμε:

  • την ψυχική ασθένεια σαν ‘‘μανία’’ [extra πόντοι: πιάσιμο κεφαλής και με τα δύο χέρια, κραυγές στο πουθενά, βλέμμα ‘‘τρελού’’ και χάχανα α λα Τζόκερ]
  • ‘‘καταραμένους’’ καλλιτέχνες [extra πόντοι: εργαστήρια και σπίτια σαν ξεχασμένα εργοτάξια]
  • καλλιτεχνική έμπνευση και οίστρος = μισοφτιάχνω/μισοκαταστρέφω ένα έργο τέχνης από το π α θ ο ς [ extra πόντοι: χορευτικές κινήσεις όσο ζωγραφίζουμε/παίζουμε μουσική/κλπ]

πράγματα που έχει αυτό το βίντεο:

8 Likes

Βγήκαν και κάποια samples από τα υπόλοιπα κομμάτια

2 Likes

Δε βγάζεις συμπεράσματα σίγουρα αλλά οι ελπίδες αναπτερώθηκαν κάπως.

2 Likes
1 Like

…and it’s out there.

Λυσσάξτε! :sweat_smile:

1 Like

…νυστάξτε;;;;

5 Likes

Παιδιά, κάνει και σε εσάς νερά το MetalTracker τις τελευταίες μέρες;

Ναι

1 Like

ναι ειναι γενικο το θεμα

1 Like

Για πείτε…

Μολις το εβαλα να το ακουσω… αποψη σε 1.5 ωρα…

1 Like

Πρώτες εντυπώσεις:

  • Μάλλον ο πιο “δυσκολος” δίσκος από τότε που έφυγε ο Portnoy
  • Labrie καλύτερος από το προηγούμενο, μένει σε ασφαλές range και δεν ακούγεται σαν πνιγμένο κουνάβι
  • Rudess έχει αρκετά φρέσκους ήχους αυτή τη φορά
  • Ιδιαίτερες ατμόσφαιρες σε σημεία, διαφορετικό από το σύνηθες των Theater (πχ Sleeping Giant)
  • 8χορδη στο Awaken The Master όλα τα λεφτά, το intro σκοτώνει
  • Transcending Time από τα πιο πιασάρικα/ Rush κομμάτια των τελευταίων καιρών
  • Το ομότιτλο θέλει πολλές ακροάσεις, δεν είναι τόσο epic όσο τα παλιότερα 20+λεπτα
  • Myung - Mangini δίδυμο φωτιά
6 Likes

Τα 2 single , συνεχίζουν να μην με τρελαίνουν , ειδικά το invisible monster ακόμα μέτριο μου ακούγεται…
Answering the call – πολύ καλύτερο από τα single , μου κάθισε αμέσως καλυτέρα … ωραίο τραγούδι με τραβηγμένο το solo στη μέση ( αλλά εντάξει θέλει ακούσματα ) και μπασιές όμορφές στο τέλος
Sleeping Giant –Μετα το 3ο λεπτό το κομμάτι γίνεται πολύ theateriko με αλλαγές κλπ… Ωραίο και αυτό και μέχρι στιγμής το μπάσο ακούγεται πολύ και είναι ευχάριστο αυτό…
Transcending Time – Σα να βγήκαν οι Rush βόλτα και να προσφέρουν κομμάταρο…ο petruci κεντάει και δείχνει την αγάπη του στα ινδάλματα του…πολύ ευχάριστη έκπληξη πάει για αγαπημένο του δίσκου
Awaken The Master … Πολύ βαρύ ριφ στην αρχή… και πολύ ωραία βαριά ατμόσφαιρα συνολικά …Το κομμάτι που είναι για live ποιο πολύ από όλα στο άλμπουμ…
AVFTTOTW – Ιδιαίτερη αρχή το κομμάτι και μου αρέσει πολύ ο magnini όπως παίζει, επιτέλους ένα πιο διαφορετικό τραγούδι με petruci να σπέρνει riffαρες . Μέχρι και o rudess δεν γίνεται βαρετός ειδικά στην αλλαγή εκεί στο 10 λεπτό …

Γενικά καλύτερη άποψη από όσα περίμενα μετα το μούδιασμα με τα 2 singles … Θετικό το πρόσημο και μου άρεσε επιτέλους η παραγωγή ειδικά στο μπάσο… Labrie σχετικά καλή απόδοση συνολικα στο δισκο…

3 Likes

στείλτε μου κ σε μενα κάποιος σε pm που μπορω να το βρώ γιατι ο θείος μου δεν μ τα λέει καλα σημερα…

προσωπικά θα περιμένω να βγει κανονικά, απλά να πω ότι το Alien πλέον μου αρέσει αρκετά ενώ στην αρχή μου φαινόταν μετριότατο, το άλλο πάει στο σωρό υπερ-αδιάφορων κομματιών παρέα με κάτι Along For The Ride και τέτοια

1 Like

Δε θα με πειραζε να λαβω κι εγω ενα DM παντως αν υπαρχει η δυνατοτητα για κατι τετοιο…

ΥΓ. Οκ ελαβα 3 μηνυματα σε 3 λεπτα, σας αγαπω :100:

3 Likes