Dream Theater - Black Clouds & Silver Linings

Ok,
ας πούμε ότι προσπαθούμε να περάσουμε στο μέτρο που μπορούμε το μέτρο της αντικειμενικότητας.

όταν μιλάμε για μια prog κυκλοφορία υπάρχουν παράγοντες που κάποιος μπορεί να μετρήσει.

υπάρχει η τεχνική.
μιλάμε για progressive άρα μιλάμε για κάτι που απαιτεί τεχνική. Όλοι ξέρουμε πως υπάρχουν τεχνικές του να παίζεις μια ιδιόμορφη κλίμακα σε μεγάλη ταχύτητα, υπάρχει τεχνική όταν συνδυάζεις διαφορα είδη μουσικής, άμα παίζεις περίεργους ρυθμούς κλπ. πάλι θα μπει ένας υποκειμενίκος παραγοντας.

υπάρχει το συναίσθημα.
διαφορετική προσέγγιση και πάλι, αλλά όλοι π.χ. αντιλαμβάνονται ότι οι Pain Of Salvation ή οι Riverside χρησιμοποιούν τι πολύπολοκες δομές εκφράζοντας μέσα από αυτές πολύ συναίσθημα. Σε αυτό πολλές φορές βοηθά η ενορχήστρωση ίσως που δίνει μεγαλύτερο χώρο σε πιάνο, βιολί κλπ. Ενδεχομένως και οι Mesuggah να έχουν ένα ιδιαίτερο συναίσθημα μέσα από την επανάληψη των riff, απλά δεν το εκλαμβάνω πολύ καλά εγώ.

υπάρχει η πρωτοτυπία.
δύσκολο πράγμα στους καιρούς μας. η διαφοροποίηση έγινε σημαία και μπάντες που διαφοροποιούνται για να διαφοροποιούνται και όχι για να εκφράσουν κάτι συγκεκριμένο μέσα από τη διαφοροποίηση αποθεώνονται. παγίδα που πέφτουν πολύ συχνά οι ακροατές του progressive αφού μια υπερβολική μουσική δεν θα μπορούσε παρά να έχει απαιτητικούς και υπερβολικούς ακροατές που κάποια φορά χάνουν την ουσία της ακροάσης.

υπάρχει η απήχηση.
δεν διαφωνώ πως υπάρχουν αριστουργήματα που δεν περνάνε στον κόσμο. Επίσης, ότι μπορεί να αναγνωριστουν σε 5-10 χρόνια, μπορεί και ποτέ. Δεν είναι όμως όλα συνωμοσία και υπάρχουν συγκροτήματα και δίσκοι που δημιούργησαν όλη την κατάσταση, που έκαναν το μεγαλύτερο ποσοστό οπαδών να ασοχληθούν, που βοήθησαν μπάντες να βρουν συμβόλαια και προώθηση.

υπάρχει η επιρροή.
Κυρίως στις άλλες prog μπάντες. Πόσοι θα βγουν μετά από ένα album και θα προσπαθήσουν να ακουστούν σαν αυτό. Πόσοι μουσικοί θα επηρεαστούν και πόσα νέα παιδιά θα πιάσουν ένα μουσικό όργανο ή θα ασχοληθουν πολύ περισσότερο λόγω αυτού. Ιδιαίτερα για το prog μιλάμε για ταλαντούχα παιδιά στη μουσική.

Προσωπικά, από αυτά που έζησα σε μια ηλικία που μπορούσα να ζήσω, τόσο από το κοινωνικό κύκλο εδώ που μένω, από της Αθήνας όσο το ζούσα και φυσικά από το internet δεν ξαναείδα άλλο δίσκο να δημιουργεί όλο αυτό τον ενθουσιασμό καλύπτοντας τόσο πολύ τις προηγούμενες παραμέτρους. Ξέρω πάρα πολλά παιδιά, επαγγελματίες μουσικούς πλέον που ξεκίνησαν με εφαλτήριο το Scenes. Είδα την καθολική αποδοχή του κόσμου. Και το σημαντικότερο το ένιωσα.

Μπορεί καλλιτεχνικά το Be να είναι αρτιότερο ή το Remedy Lane να το έχω συνδυάσει με προσωπικά βιώματα. Μπορεί οι Mesuggah να είναι καλύτεροι μουσικοί ή Mars Volta πιο πρωτότυποι και όλοι να έχουν καλύτερες επιμέρους μονάδες.

Στο σύνολό του όμως το Scenes είναι η επιτομή της τεχνικής με το συναίσθημα, έχει τη στάμπα του ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ήχου, είναι ο δίσκος που βοήθησε 10άδες μπάντες να βρουν απόχηση μέσω εταιρειών όπως η Inside Out και παιδιά να ασχοληθούν με τη μουσική.

Θα μπορούσαν να συγκριθούν με τους Tool και δη με το Lateralus, αλλά όλοι ξέρουν ότι εκεί μιλάμε για κάτι διαφορετικό. Οι Tool πρωτίστως απευθύνονται σε alternative κοινό και δευτερευόντως σε prog κοινό.

Απορώ πώς γίνεται να συγκρίνει κάποιος το Lateralus με το Scenes ή το Be με το Βlackwater Park. Πρόκειται για δίσκους τελείως διαφορετικού ύφους μεταξύ τους.

Ο Οutshined ορθά επισήμανε το μόνα πεδία όπου χωράει αντικειμενική σύγκριση μεταξύ αυτών των δίσκων… Από’κει και πέρα είναι όλα θέμα γούστου.

Πάντως στην αντικειμενική σύγκριση έχω την αίσθηση ότι Scenes From A Memory και Lateralus παίζουν μπάλα μόνα τους. Παρ’όλα αυτά απευθύνονται και σε ακροατές με διαφορετικές απαιτήσεις…

Πάντως, την μεγαλύτερη περιέργεια από όλα τα κομμάτια που θα περιέχει το νέο άλμπουμ θα την έχω για να ακούσω το κομμάτι του Portnoy που θα περιλαμβάνει τα 3 τελευταία μέρη της ΑΑ Suite και με αυτό θα τελειώνει η ΑΑ Suite. Ελπίζω να είναι τόσο καλό όσο τα Glass Prison, Root of All Evil και Repentance (To This Dying Soul είναι το κομμάτι της ΑΑ Suite που μου αρέσει λιγότερο από όλα.)

Tο’χει κουρασει πολυ το ζητημα με τους ΑΑ. Για 5 δισκους τραγουδι με το ιδιο θεμα… [-X
Γενικα οι στιχοι του Systematic μου φανηκαν για τα πανηγυρια.

Δυστυχως θα πρεπει να συμφωνησω…

Εδω και αρκετο καιρο υπαρχει προβλημα στον τομεα των στιχων πιστευω,απλα στο Chaos εγινε ακομα πιο εμφανες.

Στους 3 τελευταίους δίσκους γενικότερα παραείναι εμφανές…

Πιο πριν ήταν απλά ok οι στίχοι. Γενικά νομίζω ότι δεν είναι αυτό το δυνατό σημείο τους, εκτός απ’την εποχή που ήταν στην μπάντα ο Moore ο οποίος έγραφε εξαιρετικούς στίχους (και μουσικά μέρη βέβαια…). Το κενό στο στιχουργικό τομέα δυστυχώς δεν μπόρεσαν να καλύψουν οι υπόλοιποι, εκτός απ’το Scenes From A Memory…

Εδω θα διαφωνησω,λεγοντας οτι ειδικα στο awake,αλλα και στα change of seasons και falling into infinity,εχουν γραψει εκπληκτικους στιχους οι υπολοιποι και ειδικα ο Petrucci(ακομα κι απ την εποχη του I&W).Στο scenes υπηρχαν ενδιαφεροντες στιχοι,αλλα επειδη εξυπηρετουσαν κυριως μια συγκεκριμμενη πλοκη,λογω του κονσεπτ,ειναι λιγο δυσκολο να τους δεις αυτονομα.Απο κει και μετα,με εξαιρεσεις(οπως καποιες πολυ καλες στιγμες στο 6 degrees(ομωνυμο),train of thought(endless sacrifice),octavarium(ομωνυμο επισης),ακολουθησαν καθοδικη πορεια στην στιχουργικη τους ποιοτητα.

Τους στίχους του Endless Sacrifice τους βρίσκω τελείως αδιάφορους. Να μου πεις για το As I Am που “τα χώνουν” σε διάφορους οπαδούς ή για το αντιτρομοκρατικό In The Name of God να πω 'ντάξει αλλά το τι σκέφτεται ο Γιαννάκης επειδή είναι μακριά απ’τη γυναικούλα του και το σπιτάκι του όταν είναι σε περιοδεία ποσώς μ’ενδιαφέρει :P.

Όσο για το ότι τα υπόλοιπα μέλη της μπάντας γράψανε εκπληκτικούς στίχους και προ Scenes From A Memory δε διαφωνώ. Απλά δεν ξέρω πώς έγινε, αλλά όσο ήταν ο Moore στην μπάντα, όλοι διέπρεπαν και στη στιχουργία. Μετά δεν ξέρω, ίσως χάθηκε η επιρροή του :P.

Πάντως οι στίχοι του Under A Glass Moon π.χ. ή του Learning To Live είναι μνημειώδεις…

και του mirror και του scarred επίσης…

Ε, μην πιασουμε τωρα τους κομματους των Ι&W και Awake γιατι δεν θα τελειωσουμε…

Δεν περιμενω τιποτα τρελα αξιολογο απο αυτους πλεον. πιστευω μετα το six degrees εχουν χαλασει παρα πολυ.
με το octavarium ανεβηκαν παλι λιγο αλλα αμα μου βγαζουν δισκους σαν το train of thought και το systematic τοτε δεν υπαρχει λογος να pιστεcω οτι θα βγαλουν κατι καλο. Ειναι αδυνατον να ειναι ενας δισκος τους ποιοτικος αν εχει γραφτει σε 3 βδομαδες (train of thought) οσο ταλεντο και αν εχουν . Mην ξεχναμε οτι τις 2 δισκαρες τους images και scenes τις εβγαλαν στις 2 δυσκολες περιοδους της μπαντας (frustrating period οπως λεει και ο Mike) οπου υπηρχαν πιεσεις!!! Επισης το γεγονος οτι αλλαξαν εταιρια και οτι πλεον ειναι η νουμερο 1 προτεραιοτητα τους επαναπαυει με αποτελεσμα ΑΠΛΑ να γραφουν μουσικη ξερωντας οτι stadar θα εχει απυχυσει στον κοσμο ανεξαρτητου ποιοτητας !!!

Αφου το ξερουν οτι γραφουν διαμαντια μονο αν πιεστουν, τι μας πεδευουν???

πάντως έχει ενδιαφέρον πως όλοι προσπαθούν να βρουν το root of all evil που συμβαίνει στους theater, αλλά δε συμφωνούν σε κάτι.

δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος. παίζουν λιγότερο heavy?μπα! είναι λιγότερο τεχνικοί?μπα!, είναι μικρότερα σε διάρκεια τα τραγούδια?μπα!, παίζουν τυποποιημένο setlist?ούτε καν.

συγκεκριμένα δίσκος που να δέχεται πυρά από την πλειοψηφία δεν υπάρχει. σε άλλον δεν αρέσει το Octavarium, σε άλλον δεν αρέσει το Train Of Thought, σε άλλον το SDOIT, σε άλλον το Systematic Chaos.

επίσης, όπως έχω ξαναπεί, στην ερώτηση ΠΩΣ θα θέλατε να ακούγεται ο νέος δίσκος των Theater, οι μισοί δεν θα έχουν άποψη και οι άλλοι μισοί δεν θα συμφωνούν μεταξύ τους.

Καμια μεγάλη μπάντα του βεληνεκούς και της επιρροής των Dream Theater δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στα standards της περιόδου που μεγαλουργούσε σε επίπεδο έμπνευσης. Υπάρχουν μεμονωμένες εκλάμψεις.

Ούτε οι Maiden και οι Metallica, όσο καλούς δίσκους και αν έβγαλαν δεν μπόρεσαν στα 90’s να ανταπεξέλθουν σε αυτά που έκαναν στα 80’s, ούτε οι Purple, ούτε οι Floyd. Ο μύθος τους όμως συνεχίστηκε γιατί διατήρησαν ένα επίπεδο και επίσης εκεί που έπρεπε να αποδείξουν την αξία τους, δηλαδή στο live, απλά εντυπωσίαζαν και αποστώμοναν. Δεν τα έχουμε ξαναδει? Μήπως κάνουν κάτι διαφορετικό οι Theater?

Όπως το Perfect Strangers, το Division Bell, το Load, ή το A Matter Of Life And Death.

Δεν περιμενω τιποτα τρελα αξιολογο απο αυτους πλεον. πιστευω μετα το six degrees εχουν χαλασει παρα πολυ.
με το octavarium ανεβηκαν παλι λιγο αλλα αμα μου βγαζουν δισκους σαν το train of thought και το systematic τοτε δεν υπαρχει λογος να pιστεcω οτι θα βγαλουν κατι καλο. Ειναι αδυνατον να ειναι ενας δισκος τους ποιοτικος αν εχει γραφτει σε 3 βδομαδες (train of thought) οσο ταλεντο και αν εχουν . Mην ξεχναμε οτι τις 2 δισκαρες τους images και scenes τις εβγαλαν στις 2 δυσκολες περιοδους της μπαντας (frustrating period οπως λεει και ο Mike) οπου υπηρχαν πιεσεις!!! Επισης το γεγονος οτι αλλαξαν εταιρια και οτι πλεον ειναι η νουμερο 1 προτεραιοτητα τους επαναπαυει με αποτελεσμα ΑΠΛΑ να γραφουν μουσικη ξερωντας οτι stadar θα εχει απυχυσει στον κοσμο ανεξαρτητου ποιοτητας !!!

Αφου το ξερουν οτι γραφουν διαμαντια μονο αν πιεστουν, τι μας πεδευουν???

Πρώτη φορά βλέπω κάποιον που μισεί το Train of Thought και του αρέσει το Octavarium… :stuck_out_tongue:

Γιατί ήταν δύσκολες οι περίοδοι του I&W και του Scenes (ειδικά του I&W που τα περισσότερα κομμάτια είχαν γραφτεί πριν καν έρθει ο LaBrie στη μπάντα);

Όσο για το bold αν έβλεπες το DVD της ειδικής έκδοσης του Systematic Chaos δεν πιστεύω ότι θα έλεγες τα ίδια… Εμένα τουλάχιστον μου φάνηκε ότι αυτά που γουστάρουν, τα γράφουν τα και τα παίζουν, δεν είδα πουθενά να λένε περί εμπορικών σκοπιμοτήτων αν και είναι πλέον αλήθεια πως έχουν γιγαντωθεί πολύ ως όνομα, ειδικά μετά την ένταξή τους στη Roadrunner.

Το Train of Thought πάντως με τίποτα δεν είναι κακός δίσκος. Στα δικά μου μάτια είναι μόνο ένας δίσκος που τον βάζεις, πωρώνεσαι, τον βγάζεις, τέρμα. Δηλαδή δεν έχει κάτι το πρωτοποριακό σε σύγκριση π.χ. με το Six Degrees που είτε το 1ο cd βάλεις ή το 2ο (για μένα κυρίως το 2ο) λες “πω τι έγραψαν πάλι τα άτομα” (ή σε παίρνει ο ύπνος, ανάλογα :p). Απλά το ToT είναι τελείως in your face και δεν έχει τον progressive χαρακτήρα που είχαν όλες οι προηγούμενες κυκλοφορίες.

στην περιοδο δημιουργιας του ιmages and words ειχαν προβληματα με την εταιρια την προηγουμενη (mechanic records) που δεν τους αποσυμβολευε :slight_smile: αλλα σημασια ειναι πως επειδη δεν ειχαν καποιο στηριγμα εκανα το καλυτερο που μπορουσαν συν οτι ειχαν και 2 χρονια καιρο για να γραψουν το νεο υλικο
και πλακωνοντουσαν στα demos κλπ . την περιοδο πριν απο το scenes παλι η εταιρια δεν τους εμπιστευοταν και ηθελε να γραφουν πιο εμπορικο υλικο , σκεφτοντουσαν να διωξουν τον labrie , σκεφτοταν ο Mike να φυγει απο την μπαντα, ειχε παρει ποδι kai ο derek. δεν νομιζω να ηταν και η καλυτερη περιοδο τους, επρεπε να αποδειξουν κατι και να υπερασπιστουν το ονομα τους απεναντι στους οπαδους . τελοσπαντων στοιχεια που βρισκονται με μια προσεκτικη αναδρομη στην πορεια τους .

ισως να μν το ανεφερα σωστα αλλα δεν ηθελα να ισχυριστω οτι το υλικο απο το systematic γραφτηκε με σκοπο την εμπορικη επυτιχια . σιγουρα παιζουν αυτο π γουσταρουν αλλα εννοουσα οτι παιζουν εκ του ασφαλους πλεον μιας και ξερουν οτι θα εχουν (οτι και να γραψουν) την υποστιριξη της roadrunner !!!

Το μονο που δεν θελω απο τους theater ειναι να βαλω τον δισκο τους, να πωρωθω, να τον βγαλω και τερμα:p θελω κατι περισσοτερο !!! γιαυτο δεν μ αρεσει καθολου το train πιστευω οτι η μουσικη ειναι τελειως
κοψιμο ραψιμο χωρις να αποτελειτε απο ουσιαστικες συνθεσεις. πχ και στο wdadu εχει σημεια που θυμιζουν train (βεβαια απο την παραγωγαρα δεν το καταλαβενεις ευκολα ) αλλα αυτα που παιζουν εκει εχει τρελη ουσια .
πως να το εξηγησω αλλιως? ναι μεν στο train ηθελαν κατι πιο in your face αλλα προκειμενου να δικαιολογησουν την prog φυση τους προσπαθησαν με το ζορι να ενταξουν αυτα τα στοιχεια. οπως και να εχει δεν μ αρεσει:)

Για το νέο δίσκο εύχομαι τα εξής:
Α. Να είναι concept…Aς το τολμήσουνε, είναι εξαιρετικοί σε αυτό, τους βγαίνει έμπνευση και θα ανανεωθούνε…
Β. Ηχητικά και μουσικά, ο Petrucci να μην ξαναπέσει στη λούμπα του thrashoειδή ήχου που ακούσαμε σε κομμάτια του Systematic Chaos…o Rudess να σταματήσει να χαραμίζει το τεράστιο ταλέντο του σε μπλιμπλίκια σαν συνοδεία των riffs και να τα ντύνει με ογκώδη, γεμάτο ήχο…Πρέπει ο ήχος τους επιτέλους να ξαναγίνει κομψός και ελιτίστικος…όχι μέταλ με μπλιμπλίκι…Ο Portnoy πρέπει να ανανεώσει τα γεμίσματα του…το παίξιμο του στο Systematic Chaos με εξαίρεση το απίστευτο σολο του Constant Motion ήταν…regressive. Ας ακούσει λίγο Gavin Harrison, αυτός ο απ’ το πουθενά τύπος τον έφαγε! Ισορροπία στο παίξιμο και ευφάνταστα γεμίσματα…
Γ. Να πιστέψουνε οι ίδιοι στις δυνατότητες τους και να αφήσουν τις επιρροές τους όσο ωραίες και αν είναι στις δισκοθήκες τους…
Δ. Να χρησιμοποιούν το metal σαν εργαλείο και έξυπνα, όχι να παίζουν metal για το metal (δες Porcupine Tree)
E. Να λιώσουνε στο studio και να βγούνε με ένα αριστούργημα στα χέρια…

Σιχαίνομαι τον εαυτό μου που έγραψα αυτά που έγραψα, γιατί όταν αγαπάς κάτι δεν το εκμεταλλεύεσαι, ούτε απαιτείς…Αλλά αυτό το όνειρο είδα χθες βράδυ…:stuck_out_tongue: Να τονίσω ότι είμαι πρώιμος κοινωνός του μυστηρίου των Theater και η πίστη μου κλυδωνίστηκε πολύ αργά…όταν έκατσε μετά από αρκετά ακούσματα το Systematic Chaos…Kαι ελπίζω μετά το καινούργιο δίσκο, να σταματήσουν να τους ακούνε 15χρονα! είναι κακό αυτό? ναι είναι γιατί δεν αντιλαμβάνονται τη μουσική σωστά (φυσιολογικό είναι αυτό), ακούνε για την τεχνική και την πόρωση…Προς Θεού όμως, δεν φταίνε τα παιδιά γιαυτό, δυστυχώς οι Τheater φταίνε…

Πρέπει οι Theater αυτό,πρέπει οι Theater το άλλο…ρε τί είναι αυτάαααααααα?
Αφήστε τους παιχταράδες να μεγαλουργήσουν για άλλη μία φορά και να μας στείλουν αδιάβαστους…
Νομίζω πως ήρθε η ώρα για έναν δίσκο που θα μας κάνειι όλους να αναρωτιόμαστε αν η μουσική που ακούμε έχει όρια.

Υπομονή.

Σωστότατος ο amazing, απλά να πω σαν προσθήκη ότι ο Gavin δεν ήρθε από το πουθενά, αλλά με βαρβάτες εξωμεταλλικές περγαμηνές.

Τώρα γι’ αυτό που είπε ο ανάκασα, δυστυχώς είναι τόσο πιθανό όσο το να βγάλουν οι μέγκαντεθ δίσκο που να επαναπροσδιορίσει το thrash :lol:
Μακάρι να διαψευστώ αλλά δεν έχω κανένα λόγο να πιστεύω ότι υπάρχει έστω και μία πιθανότητα να συμβεί αυτό:wink:

To post tou amazing_journey ειναι σε μεγαλο βαθμο και οι σκεψεις μου. Κυριως για τα ριφφς/ηχο του Πετρουτσι και τα μπιμπλικια του Ρουντες.

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε…Όπως σου είπα γενικά δεν σκέφτομαι έτσι…Σιχαίνομαι να λέω τα “πρέπει”!..Δε πέφτει και σε κανέναν λόγος εκτός από τους ίδιους τους Theater. Aπλά ξέρεις τι σκέφτομαι? Αυτοί αν ήθελαν θα ήταν όχι νέοι Deep Purple, ή νέοι Yes ή οτιδήποτε άλλο αλλά πολλά περισσότερα…Αλλά φαίνεται πως δεν θέλουν…ή δεν το έχουν τελικά…δεν ξέρω! Εγώ πάντως για το νέο άλμπουμ εύχομαι να γυρίσουν τα κεφάλια ολονών! Νομίζω όλοι το θέλουμε…

εμένα μ’άρεσε ο ήχος του Petrucci στο SFAM και μάλλον προς τα κειθα ήθελα να οδεύσει με έναν συνδιασμό από Train of Thought

Οσο για τον rudess, το χει παρακάνει ο τύπος. και να φανταστείτε ότι, όποιος είδε το dvd θα καταλάβει, o Πορτνου όταν μιλάει για τον rudess λέει ότι αυτά που κάνει στους Theater είναι ένα πολυ πολυ μικρό ποσοστό αυτών που κάνει στα σόλο του αλμπουμ ή σε clinics. Γιατί ρε Jordan αφήνεις τους Theater απ’έξω, γαμώ το μεταλ σου γαμω!?!?!