Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Eχθές αυτή:

Μου άρεσε πάρα πολύ και σαν σκηνοθεσία και σαν σενάριο και φυσικά και το soundtrack!Πρέπει να διαβάσω το κόμικ!

Και σήμερα:

:respect:

Κι εγω αυτο,παρ’ολο που δεν ειμαι οπαδος της μπαντας και της μουσικης τους.Ωραιο ηταν,ωστοσο μερικα σημεια κανανε μπαμ οτι ηταν “στημενα” για τις αναγκες της ταινιας.

Είδα το Rope του αλφρέδου, πολύ καλό.

Γυρισμένο σε ένα διαμέρισμα με απίστευτη - αν και μάλλον ψεύτικη - θέα, το οποίο βλέπει προς μανχάταν και κάτι που μοιάζει με twin towers (δεν υπήρχαν νομίζω το 48, δεν ξέρω αν υπήρχε κάτι αντίστοιχο). Δυο “φίλοι” πνίγουν έναν γνωστό τους με σχοινί και τον βάζουν μέσα σε μια κασέλα, πάνω στην οποία σερβίρουν το φαΐ στο πάρτυ που ακολουθεί, στο οποίο καλεσμένοι είναι συν τοις άλλοις ο μπαμπάς και η αρραβωνιαστικιά του θύματος, ένας τσάκαλος πρώην καθηγητής τους (ο οποίος έχει ουσιαστικά σπείρει τον σπόρο του κακού) που μυρίζεται σιγά σιγά τη δουλειά, καθώς και το ίδιο το θύμα, το οποίο δε φτάνει ποτέ προφανώς.

Οι δυο δολοφόνοι ήταν ζευγάρι υποτίθεται στην ταινία? Αν ναι, πολύ προχώ η ταινία, ειδικά αν σκεφτούμε ότι ο άνετος εκ των δυο χτύπαγε στο παρελθόν και το γκομενάκι της υπόθεσης…

Eπισης και αυτη την παπαριτσα…Μονο οι γκομενες αξιζαν!Ισως ακολουθησει και 3η το βραδυ.

Η πραγματική ιστορία της Waris Dirie του πρώτου μεγάλου φωτομοντέλου από την Αφρική, που όμως έκρυβε μέσα του μια φρικτή ιστορία. Σε συνέντευξή της στη διάσημη δημοσιογράφο Barbara Walters του NBC, η Waris αποκάλυψε ότι σε ηλικία πέντε ετών έπεσε θύμα του φρικτού τελετουργικού του ακρωτηριασμού των γυναικείων γεννητικών οργάνων.

Επίσης να ειπωθεί ότι η ταινία φαίνεται να είναι γυρισμένη με ένα μονοπλάνο.
Βέβαια δεν είναι ακριβώς έτσι. Σε τρία ή τέσσερα σημεία υπάρχει μοντάζ, απλά είναι ανεπαίσθητο. Αυτό έγινε γιατί δεν έφτανε μία μπομπίνα με φιλμ για να γυριστεί ολόκληρη ταινία, αλλά και για να μπορούν να ξεκουραστούν οι ηθοποιοί.

Κι εγώ είχα διαβάσει ότι είχε πρόβλημα με τις μπομπίνες. Ήταν μικρές και καινούριες και δε μπορούσε να μοντάρει την αλλαγή σκηνών, γι’ αυτό και ο τρόπος που αλλάζουν οι σκηνές. Λατρεμένες λεπτομέρειες για μια ΤΑΙΝΙΑΡΑ.
εδιτ/ στο ένθετο με τις ταινίες του Χίτσκοκ που έδινε μια εφημερίδα το διάβασες;

Όχι, στα trivia στο imdb αν θυμάμαι καλά.
Πάντως θυμάμαι να μου διαβάζουν το συγκεκριμένο ένθετο απ το τηλέφωνο και να λέω: Κοίτα τους αλήτες πήγαν και ξεπατίκωσαν το imdb :stuck_out_tongue: (λες και το imdb ήταν το πρώτο που αναφέρθηκε σ αυτό #-o)

τα μεγαλα μυαλα συναντιούνται.!
σήμερα κατέβασα το rear window.!

εγώ συνέχισα με το επίσης πολύ καλό Shadow of a Doubt του αγαπητού Αλφρέδου, συστήνεται κι αυτό χωρίς δεύτερη σκέψη. βρήκα λίγο αχρείαστο το φινάλε, αλλά δεν πραζ.

το πρωταγωνιστικό δίδυμο (με τον “κακό” της υπόθεσης μπροστάρη) είναι πολύ καλό ερμηνευτικά και στο στόρυ έχουμε τις γνωστές ανατροπές των ταινιών του χιτσκοκ. δεν κατάλαβα κάτι όμως, όποιος έχει δει, ανοίγει…

εκεί που έγινε κιμάς ο δεύτερος ύποπτος, γιατί στο αμέσως επόμενο σκηνικό ο ντετέκτιβ είπε στην πιτσιρίκα πως τους είπαν να σταματήσουν τις έρευνες? τσεκάρανε ή δεν τσεκάρανε τελικά την φωτογραφία που βγάλανε?

Μμμμμ μέπεισες θα το νοικιάσω να το δω το σκ…και μετά αναμένουμε και την δική σου βερσιόν:):!:

Λες να παρατήσω τη Bιοχημεία και να αρχίσω το σκηνοθετιλίκι stef?:lol::lol:

Mη μου βάζεις ιδέες:p:p…Μμμμμμμμ…:stuck_out_tongue:

Καλη ηταν,λιγο παιδικη ισως σε σημεια αλλα οκ

Eιδα σημερα το Watchmen και μου φανηκε καλη ταινιουλα!!!

‘‘Κελί 211’’. Άνετα την ξαναέβλεπα.

Πολύ καλή, δεν ξέρω ένιωθα τρελά την ένταση και την αγωνία της ιστορίας βλέποντας την…!

ναι πολυ καλη ταινια…
αν και στην αρχη πιστευα οτι θα ηταν μια πατατα με κρατησε σε εγρηγορση εως το τελος

this is england!!!

πολύ καλό ! :smiley:

εγώ σήμερα είδα την ταινία των Anvil

η οποία δν μ έκανε καμία εντύπωση και μ φάνηκε πολύ “στημένη” . δν αντιλέγω πως υπάρχουν δυσκολίες για το συγκρότημα , αλλά το κάναν πολύ “τηλεοπτικό” & μελό το όλο θέμα . [-X

In Bruges.

Tην ειχα κατεβασει εδω και καιρο και δεν ειχα αξιωθει να την δω.
Καταπληκτικη.Σεναριο,φωτογραφια,χαρακτηρες,η πανεμορφη Μπριζ,
ολα ηταν φοβερα.Θεος ο Κολιν Φαρελ αλλα και οι αλλοι δυο hitmen.

Επικο quote : ‘Maybe that’s what hell is, the entire rest of eternity spent in fucking Bruges.’