Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Νομίζω είδα την ταινία που έρχεται σε πλήρη αντιδιαστολή με την Φάλαινα @Ktn . Χωρίς φαινομενικά να λέει πολλά, λέει αρκετά περισσότερα από αυτά που προσπάθησε με το ζόρι να με κάνει να αισθανθώ το The Whale. Ιρλανδέζικο οικογενειακό δράμα, με ελάχιστα αγγλικά, που καταφέρνει χωρίς σχεδόν καμία αναφορά στην αγγλο-ιρλανδική διαμάχη (το 1981 διαδραματίζεται) να σε συγκινήσει χωρίς να κλάψεις. Γιατί ναι, το κλάμα δεν είναι αυτοσκοπός της συγκίνησης. Η δε πιτσιρίκα, είναι από τα πιο αξιαγάπητα πλάσματα εκεί εξώ.

Summary

“Τα σεντόνια έκλαψαν (δεν κατουρήθηκες πάλι εσύ)”.

3 Likes

Είδα The Triangle Of Sadness.

Απλά αχαστο. Είχα πάρα πολύ καιρό να ρίξω τόσο γέλιο σε ταινία. Το τέλος θα μπορούσε να έχει λίγο μεγαλύτερη κλιμάκωση, αλλά δε μπορώ να πω ότι μου χάλασε την ταινία ολοκληρωτικά.

Γενικά σταματήστε επιτέλους να βγάζετε ταινίες με “ανοιχτό στον ακροατή για ερμηνεία” τέλος. Είναι ότι πιο δήθεν, τεμπέλικο, και εν τέλει κακό για μια ταινία.

Όπως και να χει , ταινία που επιβάλλεται να δείτε όλοι.

2 Likes

Ασθενής από την Τρίτη το βράδυ, με κρύωμα βαρύ και ασήκωτο, αναγκαστικά παίζουν πολλές ώρες ενώπιον της οθόνης, με τη γνωστή πλατφόρμα να έχει την τιμητική της.

Ξεκινάμε με John Wick I, II και ΙΙΙ, λοιπόν.

Το Ι το είχα δει αποσπασματικά και μέχρι κάποιο σημείο (ποτέ μέχρι το τέλος, όμως), στις αμέτρητες προβολές της τηλεόρασης. Τιμιότατο, με εμβληματική μορφή τον Keanu, γενικά σε κρατάει μέχρι το τέλος, άκοπα κι αβίαστα.

Στο ΙΙ βαρέθηκα περισσότερο απ’ όλα, ομολογώ. Δεν ξέρω… Σαν να μην κλιμακώθηκε ποτέ.

Στο ΙΙΙ, σαφώς καλύτερα απ’ ό,τι στο ΙΙ τα πράγματα, αλλά και πάλι μέτρια. Ομολογώ ότι το στοιχείο που μου έμεινε πιο πολύ ήταν ότι χρειάστηκε ειδική τεχνική και περισσότερες σφαίρες για να εξουδετερωθούν οι εχθροί.

Και τα 3, πάντως, παρακολουθούνται μια χαρούλα στο σπίτι, με άφθονο ποπ-κορν, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις, γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι πρόκειται για μία ημι-καρτουνίστικη, αμπαλαρισμένη σπλατεριά, με σενάριο που μπάζει από χίλιες μεριές και γράφεται άνετα από πωρωμένο έφηβο κομιξά, με ορισμένες πολύ εντυπωσιακές χορογραφίες μαχών και ιδιαίτερα θελκτική και ταιριαστή video-clip-ίστικη σκηνοθεσία. Βγαίνει και το IV, λέει σε λίγο καιρό. Μια χαρά. Όταν το δείξει η τηλεόραση ή μπει σε καμιά πλατφόρμα, θα σπεύσω.

Ακολούθως, έχουμε το ντοκιμαντέρ για τη χαμένη πτήση, από το 2014, πτήση MH 370, της Malaysian.

Εδώ να αναφέρω ότι έχω μια ιδιαίτερη «σύνδεση» με αυτήν την πτήση και το γεγονός μ’ είχε σημαδέψει, καθώς περίπου 2 εβδομάδες μετά το συμβάν ταξίδευα για ΗΠΑ (Salt Lake City) και τις προηγούμενες ημέρες έπαιζε το θέμα διαρκώς και παντού στην τηλεόραση και στο διαδίκτυο, γεγονός που είναι δύσκολο να σε αφήσει ανεπηρέαστο σαν ταξιδιώτη. Και σαν να μην έφτανε αυτό, όταν επιβιβαζόμασταν στο πρώτο αεροπλάνο για Παρίσι, ο μαλάκας από πίσω μας είπε δυνατά: “Έτσι ανυποψίαστοι έμπαιναν και οι άλλοι στο αεροπλάνο”. Απορώ με τον εαυτό μου, πώς συγκρατήθηκα και δεν τον άρπαξα. Αποτέλεσμα όλων αυτών α) να αναζητώ σε τακτά χρονικά διαστήματα, μέσα στα 9 χρόνια που έχουν παρέλθει, εξελίξεις αναφορικά με την υπόθεση, και β) να αναμένω με πολλή ανυπομονησία το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ.

Μεγάλη απογοήτευση, το αποτέλεσμα. Τελείως επιδερμική η προσέγγιση, στα όρια του απαράδεκτου και προσβλητικού, θα έλεγα, ιδιαίτερα δε αν λάβουμε υπ’ όψιν το χώρο που δίνεται στα συνωμοσιολογικά σενάρια, εις βάρος των σοβαρά και άμεσα εμπλεκομένων με την υπόθεση. ΟΚ, η φαντασία πουλάει, αλλά πραγματικά τζάμπα ο κόπος, για όσους θέλαμε να μάθουμε λίγα πράγματα παραπάνω απ’ όσα ξέρουμε.

Τέλος, βράδυ, μόνος, με δέκατα κι επιλέγεις να δεις το “In the Earth”.

Αξιολόγηση 5,2 στο IMDb, λέει. Κατανοητό… Ή θα το λατρέψεις, ή θα το μισήσεις.

Με βεβαιότητα λέω ότι θέτω εαυτόν στην πρώτη κατηγορία. Άρρωστο (pun intended), δυσκολοχώνευτο, χωρίς φρου-φρου και αρώματα στην ιστορία, άμεσο, δύστροπο και λίαν ακατάλληλο, σε σημεία, για άτομα με επιληψία ή φωτοευαισθησία. Ωμή βρετανίλα, με ανόθευτο και ανεπιτήδευτο τρόμο, φουλ στο σασπένς, με τις αλληγορίες του και τις ανοιχτά σε ερμηνεία μηνύματά του (μόνο η ψυχή παραμένει αλώβητη για να σε σώσει τελικά/pun intended #2), ένα ομορφότατο κράμα -υφολογικά και τουλάχιστον στα δικά μου μάτια- του “The Blair Witch Project” και του (εξαιρετικού) “Annihilation”. Γενικά, είχα πολύ καιρό να νιώσω τόσο άβολα με ταινία κι όταν συμβαίνει αυτό, de facto θεωρώ ότι έχω παρακολουθήσει κάτι πολύ αξιόλογο και ιδιαίτερο.

Αυτά.

5 Likes

Είδα το The Whale του Aronofsky.

Αν και τελευταία ο εν λόγω σκηνοθέτης άρχισε να κάνει κάποια νερά σε γενικές γραμμές δηλώνω σίγουρα φαν του. Εδώ όμως δεν ξέρω πως ακριβώς να νιώσω. Σίγουρα είναι μια προβληματική ταινία, αλλά κάπου εκεί μέσα κρύβεται και ένα μικρό αριστούργημα. Το trailer με είχε προετοιμάσει για κακό χειριστικό μελόδραμα και αυτός είναι ο λόγος που την απέφυγα τελικά στο σινεμά (αυτό συν το Mother). Δεν μπορώ να πω όμως ότι είδα κάτι τέτοιο. Μου έφερε σίγουρα στο μυαλό το Wrestler αλλά δυστυχώς σε κάποια σημεία και ειδικά στο φινάλε έβγαινε για λίγο το φάντασμα του Mother (ταινία που απεχθάνομαι και σχεδόν δεν πιστεύω πως είναι δική του). Όχι σε βαθμό που να με ξενερώσει εντελώς όμως.

Νομίζω εδώ ο Aronofsky έδειξε μια κάποια αυτοσυγκράτηση, τεράστια σε σύγκριση με το Mother και νιώθω πως πρέπει κάπου να του το αναγνωρίσω. Εμπιστεύτηκε πολύ τους ηθοποιούς του και τελικά μάλλον δικαιώθηκε. Brendan Fraser δίνει μεγάλη ερμηνεία, ειδικά σε πολλές πιο μικρές στιγμές όταν τον βλέπουμε μόνο στο διαμέρισμα, χωρίς να έχουμε διαλόγους, μόνο αυτός και τα φαντάσματα του. Σίγουρα και με διαφορά οι καλύτερες στιγμές της ταινίας. Από κοντά και το υπόλοιπο cast με μόνη εξαίρεση δυστυχώς την κόρη (ξεχνάω όνομα), μεγάλη υπερβολή στην ερμηνεία και ρόλος σχεδόν ίδιος με Stranger Things, ίσως άστοχο casting εδώ.

Αυτό το φινάλε όμως τι το ήθελε; Θα μπορούσε να το κρατήσει πολύ πιο απλό και να αποφύγει τις αλληγορίες με πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Καθ’ όλη την διάρκεια έδειξε πως στις πιο απλές στιγμές η ταινία σε κέρδιζε με ευκολία, δεν υπήρχε λόγος να κάνει την σκηνή στο τέλος έτσι πως την έκανε (δεν θέλω να βάλω καν spoiler σε blur).

Anyway όσο περισσότερο την σκέφτομαι όσο περισσότερο μου αρέσει κυρίως λόγω Fraser που ήταν πολύ καλύτερος από ότι περίμενα. Νιώθω όμως πως χάθηκε η ευκαιρία για ένα μεγάλο αριστούργημα.

2 Likes

children of the corn (2023) απελπιστικά κακό. με κενά σεναριακά και απιθανότητες απίστευτες.

Καλύτερο κι από το έπος του Demetrios Katis

1 Like

πιπίνης ? μπισμπίκης ? κατι πιο νορμάλ ?

Για εκτη φορα και παραμενει το ιδιο αστειο
Rubber dinghy rapids bro!

2 Likes

image
Απορω πως δε την ειχα δει τοσα χρονια!
Υπεροχη ταινια! Συγκινητικη, εξαιρετικες ερμηνειες, πολυ ωραιο χιουμορ, φοβερη κινηματογραφηση! Α ρε Σκορτσεζε μαστορα!

2 Likes

Ιταλός παπάς με ρώσικη προφορά και με τα πρώτα 2 τραγούδια να είναι τα She Sells Sanctuary & We Care A Lot, ε δεν χάνεται:

4 Likes

Κυριακή,χτες 21:45, βάζω τα ξυπνητήρια μου 06:35 και αράζω στον καναπέ και ακουω

  • Θες να δούμε μια γαλλική ταινία να χαλαρώσουμε πριν πάμε για ύπνο;
  • Τι διάρκεια έχει;
  • 1:25
  • Ναι αμέ

Τελικά εκεί που έχω τα άγχη μου για δουλειές, χρωστούμενα, υποχρεώσεις που έρχονται,αν θα πάρει η παναθα τελικά το πρωτάθλημα και και και… τελικά φορτώθηκα έξτρα για μιάμιση ώρα την απελπισία μια χωρισμένης μητέρας 2 παιδιών στο,υπό συνεχείς διαδηλώσεις, Παρίσι .

Πολύ καλή ταινία με φοβερή μουσική που δε σ’ αφήνει να πάρεις ανασα

2 Likes

Δες εδώ.

63d086666884e.image

Παρασκευή απόγευμα όρεξη είχα να βάλω τα κλάματα 4-5 φορές. Έλα που το κορίτσι ήθελε να δει ταινία και παρήγγειλε ταϊλανδέζικο και για τους δυο μας. Και κλάμα τώρα η κυρία. Εγώ δηλαδή. Εγώ είμαι η κυρία.

3 Likes

AIR:

Πάνω κάτω γνωρίζαμε το στόρυ συμφωνίας Nike - Jordan, αλλά ήταν ωραίο που μάθαμε λεπτομέρειες. Αναμενόμενο και χωρίς εκπλήξεις, ευχάριστο. Μέχρι εκεί. Όλα τα λεφτά ο σχεδιαστής της Nike.

7/10

RENFIELD:

Συμπαθητική καφρίλα, ελέω σεναριογράφου Rick & Morty. Καλό και διασκεδαστικό σπλατεράκι.

6/10

THE COVENANT:

Guy Ritchie’s. Safe έπαιξε το παληκάρι και μια χαρά ήταν αυτό που έκανε. Μάλλον ήθελε να πάει καλά στο US και ήταν μονόδρομος. Πολύ καλός ο διερμηνέας, τον έχω ξαναδεί σε αστυνομική σειρά ως undercover και ήταν επίσης εξαιρετικός.

7/10

1 Like

SISU:

1000/10

Μπαίνει στο πάνθεον και σχηματίζει την Αγία Τριάδα μαζί με John Wick + Nobody.
Ανακηρύσσεται επίτιμο μέλος της Metallica Family, μιας κι επέλεξε τον αγαπημένο δίσκο των συντελεστών της ταινίας.

3 Likes

Παρα παρα παρα πολυ καλο. Σχεδον εξαιρετικο θα ελεγα. Σιγουρα απο τις καλυτερες προσθηκες στο συμπαν του Predator, και ευτυχως διαφορετικο απο τα αλλα. Η Amber Midthunder φοβερη, αν και προσωπικα μου αρεσε ακομα περισσοτερο ο αδερφος της στην ταινια, ο Dakota Beavers. Ολο το καστ πολυ καλο, και η ατμοσφαιρα της ταινιας φανταστικη.

Δεν εχω δει ακομα το The Predator (2018) και το Predators (2010), τα οποια μακαρι να τα ειχαν ονομασει απλως 3 και 4 για να μην καθομαι καθε φορα να σκεφτομαι πως ακριβως ειναι το ονομα καθε ταινιας στο franchise και σε ποια σειρα βγηκαν. Δεν τα εχω δει, κυριως γιατι οταν τα ειχα ψαξει, την μια ταινια δεν την εχει καμια πλατφορμα και πρεπει να την αγορασεις σε καποια πιπα τυπου YouTube TV, ενω για την αλλη πρεπει να εχω Hulu+ , το οποιο ειναι $75 το μηνα ΓΕΛΑΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ.

Τωρα ομως που τα ξαναεψαξα, μου βγαζει το πρωτο χρονικα (αρα Predator 3, aka Predators - 2010) δωρεαν σε μια σελιδα με ονομα Tubi, οποτε ξερω πως θα περασω το μεσημερακι του Σαββατου μου.

5 Likes

Χθες, βασικά.

Τι παθαίνεις όταν ο Εξορκιστής είναι η αγαπημένη σου ταινία και έχεις φετίχ με αυτό το υποείδος και πας και βλέπεις σχεδόν ό,τι ταινία βγαίνει από κει;

Καταλήγεις να τρως στη μάπα επικά σκουπίδια όπως ο Εξορκιστής του Βατικανού :sweat_smile:

Avoid!

image

1 Like

Μλκ το λάτρεψα ε :stuck_out_tongue:

Χαχαχαχαχαχα, μαλάκα πες μου γιατί ε, ειλικρινά :stuck_out_tongue: