Edgar Allan Poe

Προεβησα σε μια φοβερη αγορα! ^^
Αγορασα το “The Complete Illustrated Works of Edgar Allan Poe”, ειναι στα αγγλικα καθως το πηρα αποφαση μετα απο τις συζητησεις εδω μεσα οτι ειναι πιο αμεσος στην μητρικη του και το προτινω σε οποιον γουσταρει να τον διαβασει, ειτε θελει να παρει μια γευση απο καποια εργα του ειτε θελει να τον ξεψαχνισει!:wink:


Τιμη 10,5? απο Παπασωτηριου

δεν νομίζω να υπάρχει κάτι από Poe που να μην ειναι συγκλονιστικό τουλάχιστον! Οκ εκτός από το Κοράκι , μετά το “πέσιμο του σπίτιού των Ωσερ”, Χρυσος Σκαραβαίος κ.α.π.

Οτιδήποτε έχω διαβάσει από Πόε είναι απίστευτο. Το Κοράκι, Ο μαύρος γάτος, Άναμπελ Λι, Η πτώση του οίκου των Άσερ, Η μάσκα του Κόκκινου Θανάτου, Το πηγάδι και το εκκρεμές κ.ά…
Φυσικά στα αγγλικά η μαγεία του είναι πολύ μεγαλύτερη…

Και που να παίξετε το Masque Of Red Death, and other stories" για Ravenloft 2nd edition :stuck_out_tongue_winking_eye:

Ον τόπικ, έχω τα άπαντα του Poe σε μια μαύρη δερματόδετη έκδωση, με χρυσοποίκιλτο σχέδιο γύρω γύρω, άνευ illustrations όμως. Πρέπει να δω τις εκδόσεις στο σπίτι.

Προσφατα έπεσε στα χερια μου ενα βιβλιο με συλλογες οπου περιειχε ολα του τα κλασσικα εργα.Δεν ειχα ξαναδιαβάσει Ποε.Έπαθα πλάκα φυσικα,και με συνεπηρε…Απιστευτη ανατριχιλα.Το διαβασα μονοκοπανια σ ενα βραδυ.Η καταλληλοτερη στιγμη της ημερας για να διαβασεις εργα του.Νυχτα και με λιγο φως…Ανατριχιασα.Α ρε γάτε τον εφαγες τον ανθρωπο…:wink:

Παιδια,ο Poe ειναι φυσιογνωμια!Περα απο τα βιβλια του προτεινω στους φαν του Poe να ακουσουν τον αριστουργηματιο δισκο των Alan Parsons Project :’‘Tales Of Mystery And Imagination’’ oπυ μελοποιει ο Parsons ολα τα γνωστα ποιηματα του Poe.Aπιστευτη μεταφορα,ειναι τρομερη η ατμοσφαιρα που δημιουργειται.Επισης τσεκαρετε την ταινια τοι 1968 '‘Tales of mystery and imagination’'οπου οι Roger Vadim,F.Fellini και Louis Malle σκηνοθετουν τρεις ιστοριες του Ποε.Πολυ καλες μεταφορες,αλλα ξεχωριζει η ιστορια του Μalle το ‘‘William Wilson’’.Τελος,τσεκαρετε ολες τισ μεταφορες ιστοριων του Poe που εκανε ο μεγας Roger Corman με το θεο Vincent Price,αξιζουν ολα.

Ο δίσκος και η ταινία είναι όντως καλά 8)

Δε προκειται να δω καμια απο τις ταινιες. Συνηθως γκρεμιζουν οτι ειχα φανταστει διαβαζοντας το βιβλιο, και μετα ξενερωνω. Το εχω παθει με Stephen King, αρχοντα των δαχτυλιων, Ηarry Potter…

καταπληκτική έκδοση και το μεγάλο συν είναι η εικονογράφηση. Πολύ καλή περίπτωση για κάποιον που θέλει τα άπαντα του Πόε.

Φιλε μου,κι εγω ετσι σκεφτομαι.Πιστεψε με ομως αυτες οι ταινιες ειναι μεσα στο κλιμα του Poe.Ειναι πολυ καλες κ δεν θα σε απογοητευσουν Εχει γυριστει κ το ‘The Hoyse Of Usher’’ στη δεκαετια του '80 με Donald Pleasance και δεν βλεπεται.

Δλδ να τις δω τις ταινιες που προτινεις παραπανω? Δε ξερω ρε γμτ αλλα ειναι ελαχιστες οι μεταφορες απο βιβλιο σε ταινια, οι οποιες δε με ξενερωσαν…

Προσεξε:Στη δεκαετια του 1960,ο Roger Corman ηταν ο βασιλιας του τρομου,των b ταινιων και των drive-in.Βοηθοι του ηταν ο Copolla,o Scorsese και ο Peter Bogdanovich.Γυρισε γυρω στις 10 ταινιες-μεταφορες ιστοριων του Poe,oλες πολυ καλες.Ενδεικτικα σου προτεινω να ξεκινησεις με τα ‘‘The Masque Of The Red Death’’ και ‘‘Τhe Pit And The Pendulum’’.Οσο για τηω ταινια των Fellini-Malle-Vadim,ειναι καλο με αποκορυφωμα την ιστορια ‘‘William Wilson’’ οπου πρωταγωνιστει ο θεος Alain Delon.

ο “χρυσος σκαραβαιος” τα σπαγε!τον διαβασα σε μια πολυ ενδιαφερουσα εκδοση(εκδοσεις ερατω)
ο “οικος των Ωσερ” επισης ειναι καλο και δεν ειδα να αναφερεται καθως και το “βαρελι του Αμοντιλλαδο”!
ο “λακκος και το εκκρεμες” και η “προωρη ταφη” ειναι επισης απιστευτα!

Είχα μια συλλογή διηγημάτων του στο ράφι για περισσότερο από δυο χρόνια, χωρίς να έχω διαβάσει ούτε μια σελίδα. Πρόσφατα το ξέθαψα το βιβλίο και ξόδεψα ένα ολόκληρο απόγευμα για χάρη του. Πραγματικά εκπληκτικός ο Poe… To ύφος του συγγραφέα και το κλίμα των ιστοριών του (πάντα σε πρώτο ενικό πρόσωπο, μεγάλο ατού πιστεύω) κάνουν τα έργα του μοναδικά…
Αγαπημένα μου διηγήμτα τα ‘Το Πηγάδι και το Εκκρεμές’ και ‘Η πτώση του Οίκου των Άσερ’. Επίσης φοβερά τα ‘Οι Δολοφονίες της Οδού Μοργκ’, ‘Ο Μαύρος Γάτος’, ‘Τα γεγονοτα στη υπόθεση του κ. Βαλντεμάρ’, ‘Ο Χρυσος Σκαραβαίος’, ‘Το κλεμμένο γράμμα’. Αυτά, όσα έχω διαβάσει δλδ :stuck_out_tongue:

Από ποιήματα έχω διαβασει μόνο ‘Το Κοράκι’. Απολαυστικό και μεγαλειώσες…

Σύντομα θα ψάξω και για περισσότερα.

Τον Μαυρο Γατο κ την πτώση του Οίκου των Άσερ’ εχω διαβασει προσωπικα, αλλα με ψηνει και το The Complete Illustrated Works of Edgar Allan Poe" που αναφερατε! Εν οψη Πασχα κιολας

Τελειωσα πριν λιγες μερες μια συλλογη διηγηματων του -ειχα διαβασει μονο καποια ποιηματα-, που ειχε τα: ο μαυρος γατος, η πτωση του πυργου των Οσερ, εσυ εισαι ο δολοφονος, Μεντζεκερσταιν, ο Σαλταπηδας. Εκτος απο ολα αυτα στα οποια αναφερθηκαν πολλοι γιουσερς για τις ιστοριες του, με τα οποια δεν μπορω και γω παρα να συμφωνησω, θελω να προσθεσω οτι εχει εναν απιστευτα μεστο λογο, που προσωπικα με εντυπωσιασε πολυ.

Τωρα εχει σειρα το βαρελι του Αμοντιλαδο, που περιεχει και αυτο καποια αστυνομικα διηγηματα. :smiley:

το πηγαδι και το εκκρεμες,ο μαυρος γατος και η μασκα του κοκκινου θανατου ειναι απο τα αγαπημενα μου και απο ποιηματα κλασικα το κορακι,η κοιμωμενη,η Λενωρα,Ελντοραδο και Αναμπελ Λι :smiley:

Πωπω, ενθουσιάστηκα με το θρεντ! Ο Πόε είναι μακράν ο πιο αγαπημένος μου συγγραφέας-ποιητής (σε διήγημά του οφείλεται άλλωστε και το username μου :p).
Η γραφή του έχει κάτι που με ανατριχιάζει και με έχει επηρεάσει αρκετά και στον τρόπο που η ίδια γράφω- [I]θεματολογικά και τεχνικά.[/I]

Νιώθω πολύ ανάξια για να κάνω κάποια κριτική- και τι να πω άλλωστε, ότι είναι συγκλονιστικός; Χρειάζεται να ειπωθεί; Κάτι που θαυμάζω ιδιαίτερα πάνω του πάντως και θα ήθελα να επισημάνω, είναι η πνευματική οξύνοια, η οποία και είναι εμφανής στο έργο του. Πραγματικά, ο τρόπος που συλλαμβάνει την αγωνία, την απόγνωση, την ψύχωση, τα πάθη γενικότερα, οι συλλογισμοί που ακολουθεί προδίδουν μια μεγαλοφυία. Έχω διαβάσει διάφορα βιογραφικά του και ομολογώ πως πολύ θα ήθελα να τον γνώριζα, αλλά…

Πρόσφατα από τις εκδόσεις “Γαβριηλίδης” βρήκα ένα βιβλίο που περιλαμβάνει τη Φιλοσοφία της Σύνθεσης, καθώς επίσης μια ενδιαφέρουσα ανάλυση στη λανθάνουσα νεκροφιλία που υπάρχει στο έργο του από τη Μαρία Βοναπάρτη, δυο κείμενα από τον Μπωντλαίρ για τον Πόε και δέκα επιστολές του Πόε που δίνουν διαφωτιστικές λεπτομέρειες για τη ζωή του (για όσους ενδιαφέρονται, συμπεριλαμβάνονται ακόμα μερικά ποιήματα και χρονολόγιο).

Σχετικά με το παραπάνω, θα πρέπει να έχει υπόψιν του καθένας που θέλει να αγοράσει το πρωτότυπο, ότι χαρακτηριστικό του Πόε είναι η χρήση δύσκολου λεξιλογίου, με ασυνήθιστες και συχνά λόγιες λέξεις (κάπου στο ίντερνετ θαρρώ είχα βρει σάιτ με “λεξιλόγιο” για την ερμηνεία των έργων του). Θα πρότεινα τα διηγήματα να διαβαστούν στα ελληνικά για να μην υπάρξει το ρίσκο να χαθεί κάποιο νόημα, ακόμα κι αν αυτό συνεπάγεται να χαθεί λίγη από τη μαγεία του πρωτότυπου λόγου.
Για τα ποιήματα υπάρχουν αρκετές δίγλωσσες εκδόσεις, οπότε δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. [I]Επιβάλλεται[/I] να διαβαστούν στα αγγλικά και υπάρχει και μια ασφαλής μετάφραση από δίπλα.

Τα ξαναλέγαμε στο θρεντ με τα βιβλία σε κάποια φάση για τη γλώσσα του Πόε στο πρωτότυπο, έχεις απόλυτο δίκιο. Είχα πάρει πριν κάποιους μήνες τα άπαντα στα αγγλικά και πραγματικά τα διηγήματα σχεδόν δε διαβάζονταν, σε κάποια φάση με κούρασε και το άφησα… (όπως λες βέβαια και συ η ποίηση είναι άλλο).

Καλύτερα να διαβάσει κάποιος τα διηγήματα του στα ελληνικά, εκτός αν έχει όρεξη να εξασκηθεί για κανένα proficiency…

επίσης μπορείς να εξασκήσεις την υπομονή σου περιμένοντας τα έρθουν τα άπαντα του…:roll:/:lol: