Edgar Allan Poe

αααα το ξεθαψατε?και το εψαχνα…οκ κορυφαιος συγγραφεας κτλ.απιστευτες ονειρικες διηγησεις,ομιχλιασμενα τοπια με πρωταγωνιστες να ζουν σε πυργους και ολα τα αλλα ωραια.σαν ανθρωπος πρεπει να ηταν μεγαλος ψυχακιας παντως…

εχω διαβασει και ποιηματα αλλα κυριως διηγηματα.αυτο βασικα που συναρπαζει ειναι ο γλαφυρος τροπος που περιγραφει εικονες.στο διηγημα “πορτραιτο” οταν περιγραφει ενα πινακα νομιζα οτι το εβλεπα μπροστα μου…:roll:

προσφατα τσιμπησα ενα βιβλιαρακια με καμια 15ρια διηγηματα του σε μεταφραση πολιτη που εχω ακουσει ειναι απο τις καλυτερες.ενταξει η εκδοση δν λεει και πολλα-φτηνο χαρτι και γραμματα που ξεφτιζουν λιγο(τρουλια και ετσι)αλλα για τα 3 ευρω που εδωσα ειναι κορυφαιο…

Ειδικά με τα Αγγλικά του τότε και την ποιητική υπόσταση των ποιημάτων/κειμένων παίζει να μην καταλαβαίνεις χριστό!

πολύ αγαπημένος συγγραφέας…
κορυφαία για εμένα

The Black Cat
Some Words with a Mummy
The Facts in the Case of M. Valdemar
The Gold-Bug

και από ποιήματα

The Raven
Israfel
A Dream Within a Dream
The Valley of Unrest
The Haunted Palace
Ulalume
Dream-Land
For Annie
Annabel Lee

Μόλις πήρα στα χεράκια μου το “Η Ρουφήχτρα Του Μάελστρομ” από εκδόσεις Κοροντζή. Το είχα ήδη σε 1-2 συλλογές του Πόε αλλά ποτέ δε βλάπτει άλλη μία έκδοση.:slight_smile:

Υπάρχει ενα εκπληκτικό βιβλίο graphic novel για την ζωή του Πόε απο τις εκδόσεις Anubis(ψάχτε το στο google ειναι κορυφαίο).Είδα ότι κανένας δεν ανέφερε την [I]Πτώση του οίκου των Άσερ[/I] πολύ καλό βιβλίο για το οποίο έχουν κυκλοφορήσει και sequences αλλά από άλλους συγγραφείς.

Το συγκεκριμένο graphic novel που αναφέρεις το είχε πάρει το μάτι μου. Απλά μου φάνηκε οτι θα ήταν ψλομούφα στην τελική. Είναι όντως τόσο καλό;

Βασικά είναι σαν βιογραφία,παρουσιάζει ωραιά την ιστορία του.Σου δίνει κατά κάποιο τρόπο να καταλάβεις γιατί έγραφε με αυτό τον τρόπο και τόσο σκοτεινά, εχώ καιρό να το διαβάσω και δεν το θυμάμαι καλά θα το κοιτάξω πάλι και θα σου πώ.

Υπάρχουν πάρα πολλά βιογραφικά στοιχεία του σε πολλές συλλογές του, ακόμα και επιστολές που είχε στείλει ο ίδιος σε διάφορους. Θα το τσεκάρω πάντως γιατί ίσως τα παρουσιάζει όλα αυτά με ενδιαφέρον τρόπο και το είχα παρεξηγήσει τελικά.:slight_smile:

Δε ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά όσοι αγαπούν τον Πο ή τις ιστορίες σχετικά με τη θάλασσα ή και τα δύο, να διαβάσουν οπωσδήποτε την “Αφήγηση του Άρθουρ Γκόρντον Πυμ”. Από τα καλύτερά του, είναι τόσο καλό που στο τέλος σχεδόν σε έχει πιάσει ναυτία και σκορβούτο.

το εχω στα υπ οψην (μαζι με πολλααα αλλα βεβαια)…γενικα λατρευω θαλλασινες ιστοριες.αλλα θελω να ρωτησω επειδη αυτο ειναι μυθιστορημα και οχι διηγημα που τελειωνει ευκολα και σε συνδιασμο με τις υπερβολικες(αλλα για αυτο αγαπαμε :=p) περιγραφες του ποε κουραζει μηπως???

Τρομερό βιβλίο με απίστευτα περιγραφική γραφή από Πόε. Παρόλο που δεν είμαι μεγάλος φαν των “θαλασσινών” ιστοριών με ρούφηξε μέσα του.

Τόσο καλό ε;
Δεν το έχω διαβάσει, αλλά το ψάχνω (για κάποιο λόγο βέβαια αδυνατώ να το βρω- όλο τα ίδια και τα ίδια διηγήματα συναντάω στα βιβλιοπωλεία), όχι τόσο γιατί μου αρέσουν οι θαλασσινές περιπέτειες (quite the contrary :b) όσο γιατί πριν κάάάμποσο είχα διαβάσει τη Σφίγγα των Πάγων του Ιούλιου Βερν και όσοι το έχουν υπόψιν τους, καταλαβαίνουν: όλο το βιβλίο εμπνέεται και στηρίζεται σ’ αυτό το δίηγημα. Επομένως μια περιέργεια την έχω να το διαβάσω αναλυτικά- πέραν δηλαδή του ότι πρόκειται για Πόε και δεν μπορεί παρά να είναι καλό!

Λίγο άκυρο, αλλά μιας κι έγινε αναφορά στο διήγημα για τον Οίκο των Άσσερ, παραθέτω ένα αγαπημένο μου απόσπασμα που έχω απομνημονεύσει από το μεταφρασμένο ποίημα “The haunted palace” που συμπεριλαμβάνεται στην ιστορία:

“Και σαν ποτάμι στοιχειωμένο
μέσ’ από την ξεχαρβαλωμένη πύλη
ένας όχλος φριχτός αδιάκοπα κυλάει
που χαχανίζει- μα ποτέ του δε χαμογελάει”

Δεν ξέρω γιατί, αλλά πάντα ανατριχιάζω στην επιλογική στροφή… Είναι σα να βλέπω τη [I]σύγχρονη[/I] κοινωνία και το πώς έχουν διαμορφωθεί οι σχέσεις και οι συμπεριφορές μέσα σε αυτή, σε ένα ποίημα που γράφτηκε έναν [I]περασμένο [/I]αιώνα…

Το “Η Αφήγηση Του Άρθουρ Γκόρντον Πυμ” μπορείς πιστεύω να το βρεις πάρα πολύ εύκολα. Μέχρι και τα classic θα το έχουν σίγουρα. Ρίξε μια ματιά σε Πρωτοπορία και Πολιτεία. Αποκλείεται να μην το βρεις εκεί.:wink:

Χμμ, λες ε; Έχω καιρό να πάρω βιβλία από το κέντρο και αυτή τη στιγμή δεν ξέρω και σε ποια καλή ευκαιρία θα μπορούσα να κατέβω πρωί! :b Πάντως στον Ευρυπίδη (το κοντινότερο πιο αξιόλογο βιβλιοπωλείο όπου έχω πρόσβαση αυτόν τον καιρό) δεν υπήρχε κατ’ επανάληψη.

Αλλά θα το τσεκάρω- λογικά θα 'χεις δίκιο, δεν παίζει να μην υπάρχει ούτε εκεί! ;ρ

Ε, με το που βρεις ευκαιρία κόψε μια βόλτα από κέντρο. Αυτά τα δύο που είναι και μεγάλα έχουν μεγάλη ποικιλία οπότε όλο και σε κάποιο ράφι θα σε περιμένει.:slight_smile:

γενικά αγαπάμε Poe αλλά επειδή είδα παραπάνω που λέγατε για Άρθουρ Γκόρντον Πυμ πιστεύω δε συγκρίνεται με τα ποιήματά του. Αν θυμάμαι σε κάποια φάση κάνει μια τεράστια κοιλιά, δε ξέρω με είχε ξενερώσει. The Fall Of The House Of Usher ftw λέμε.

τσιμπησα το βιβλιο “απαντα τα ποιηματα”:smiley:

[B]“πανω απο τα βουνα
κατω απο το φεγγαρι
κατω απο την κοιλαδα της σκιας
πηγαινε καβαλα,γενναια πηγαινε καβαλα"
αποκριθηκε η σκια
"αν αναζητας το ελ ντοραντο”[/B] :metal:

bump και νταμπλ ποστ.ναι

γυριζεται μια ταινια για τον ποε αυτο τον καιρο.raven θα λεγεται και θα πραγματευεται καποια φανταστικα πραγματικα απο τη ζωη του.νομιζω οτι πρεπει να χει γινει ξανα αναφορα καπου εδω μεσα αλλα δεν θυμαμαι που.

τζον κιουζακ λοιπον

Ειχα αναφερει παλαιοτερα οτι θα εκανα μια μικρου μηκους που να βασιζεται λγο στην Πτωση του Οικου των Ασερ.
Eδω καποια πλανα απο τις πρωτες μερες!
http://vimeo.com/24676522

θα πω και εγω την άποψη μου, οταν έρθει το βιβλίο που παρήγγειλα με τα άπαντα…
ωπ ήρθε.! οχι λάθος…αυτό ήταν μια κλανιά…τώρα τώρα τώρα…μπα…ήρθε ο θάνατος.!!

χρονια πολλά…σε λίγο κλείνουμε ένα χρόνο…!! φφφφφφφ…πάει το κεράκι…!!