Edgar Allan Poe

χμ πολυ ενδιαφερον φαινεται με μια πρωτη ματια!διασκευη θυμαμαι ειχες πει ε?αυτη η πορτα με προβληματισε να πω την αληθεια:p

καλα απο που εχεται και κανει ενα χρονο?:-k

[I]Στα public θα βρεις τα complete illustrated works του λογικα (ελπιζω να κυκλοφορουν ακομα) και σε πολυ καλη τιμη. Οι μεταφρασεις ειναι οντως αθλιες οι περισσοτερες, οπως ειναι λογικο. Ειδικά τα ποιηματα χανουν ολη τη μαγεια τους. Αν δε βρεις κατι, υπαρχει παντα το book depository σε περιπτωση που αγοραζεις απο διαδικτυο. Εξαιρετικο και φοβερες τιμες επισης![/I]

Ξεκινησε διασκευη αλλα απλα εγινε “inspired by” !
Το βιντεο αυτο ειναι απλα καποια πλανα απο τις 2 πρωτες μερες γυρισματων ! Μια γευση :slight_smile:

Τρια ΤΟΠ διηγηματά του (που σε ψαρώνουν αμέσως -ίσως και σε ανατριχιάζουν):

1> ΜΑΡΤΥΡΙΑΡΑ ΚΑΡΔΙΑ.
2> Η ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥ ΤΩΝ ΩΣΕΡ
3> Η ΜΑΣΚΑ ΤΟΥ ΚΟΚΚΙΝΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ.

Εκτός τριάδας το “Το Πηγάδι Και Το Εκκρεμές”; Θα μου πεις γούστα είναι αυτά…

Σαν ιστορία είναι φοβερή, απλά σε…αυστηρά λογοτεχνικό επίπεδο, έμεινε εκτός!:stuck_out_tongue:

Χωρίς πλάκα, όσοι δεν ξέρουν τον ΠΟΕ, συνιστώ ασφαλώς ΟΛΑ του τα έργα!!!

Δεν θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα…:slight_smile:

Νομίζω χρειάζεται να το ξεθάψω κι αυτό το θρεντ, ίσα για να κάνω αυτό το quote και να γελάσω με την ψυχή μου. Στα πόσα χρόνια είμαστε τώρα crimson? :lol::lol:

τώρα το είδα…

2μιση χρόνια! :expressionless: το τηλέφωνο μου ειναι ακομη εκει μπροστά :expressionless: θα με ειδοποιήσουν :expressionless:

Πεθαίνω ε. Δηλαδή εδώ ξεπερνάμε τα πιο τρελά σενάρια επιστημονικής φαντασίας.

Πολύ φοβάμαι πως θα το λάβει κάποτε κάποιος μακρινός σου απόγονος, κάπου στο έτος 2344…!! Με καρτελίτσα πάνω “μας συγχωρείτε για την καθυστέρηση” και ένα μπουκάλι ποτό δώρο.

με φαντάζομαι με άσπρα μακριά μούσια, γέρο, να τρικλίζω και να με παίρνουν τηλέφωνο να πάω να πάρω το βιβλίο…:lol:

Θες να σου στείλω το δικό μου με κούριερ; Έτσι κι άλλιως δεν το διαβάζω.:oops:

[SPOILER]ΠΡΙΤΣΣΣ…

Αν θες περίμενε κανα δυο-τρία χρονάκια, γιατί ενδέχεται μέσα στα δύο επόμενα χρόνια να μην το έχω διαβάσει ακόμα. :p[/SPOILER]

Πως μπορώ να βρω κάπου τους αυθεντικούς τίτλους των διηγημάτων του Ποε; Θέλω να έχει και τους ελληνικούς και τους αγγλικούς τίτλους. Στα βιβλία που έχω δυστυχώς δεν υπάρχουν οι πρωτότυποι.

αυτο που βαριέστε να goοglαρετε δεν το καταλαβαίνω… πως γενετε αχτο? :stuck_out_tongue:

το αστείο είναι πως το googl-αρα αλλά δεν στο wiki πίστευα δεν θα το έχει και πήγαινα σε καταστήματα :stuck_out_tongue:

thanks πάντως.

Bump!!!

Μια και εδώ και ποοοοοοολύ καιρό ακούω το “Masque Of The Red Death” των Crimson Glory αλλά μόλις χτες πήρα χαμπάρι ότι είναι βασισμένο στο ομώνυμο διήγημα του Poe, αποφάσισα να διαβάσω πιο επισταμένα τα έργα του. Η μόνη επαφή που έχω μαζί του είναι κάποια αποσπάσματα (ίσως και όλο) το “Κοράκι” που μας έφερνε σε φωτοτυπίες φέτος η φιλόλογος που μας έκανε έκθεση-αρχαία γενικής-λογοτεχνία για να σπάει η ένταση και η πίεση των Πανελληνίων (η ίδια με-μας μύησε σε Ρεμπό-Μποντλαίρ και λοιπούς, αλλά βρήκε να το κάνει στην πιο ηλίθια χρονιά της ζωής μας). Τις κόπιες κατά 99% δεν τις έχω κρατήσει μια και θα τις πήρε η μπάλα με όλο το χαρτομάνι που υπήρχε στο γραφείο μου.

Τι προτείνετε για αρχή εκτός από το “Masque Of The Red Death” που έχω προαποφασίσει ότι θα αγοράσω? Σημείωση ότι διαβάζω γενικά πιο εύκολα πεζογραφία παρά ποίηση και είμαι φαν των αστυνομικών μυθιστορημάτων.

Και τέλος, όσοι από 'σας έχετε επαφή με τις ελληνικές μεταφράσεις των έργων του, ποια έκδοση θα προτείνατε ως πιο αξιόπιστη μια και δεν θέλω με το τωρινό επίπεδο των αγγλικών μου να διαβάσω τόσο σοβαρά λογοτεχνικά έργα.

Ευχαριστώ!!!

Ξεκινα απο αυτο που λες,το ‘’[B]Masque Of The Red Death[/B]’’ απο τις εκδοσεις [B]Γραμματα[/B].
Αξιοπρεπεστατη εκδοση…

Αφού σ’ αρέσουν τα αστυνομικά, προτίμησε χαλαρά και το The Murders in the Rue Morgue (Εγκήματα της Οδού Μοργκ). Θεωρείται ο προάγγελος των αστυνομικών μυθιστορημάτων, νομίζω ήταν ο πρώτος που έγραψε κάτι τέτοιο. Αυτό το είχα διαβάσει σε μια συλλογή διηγημάτων του που είχε δημοσιεύσει ο εκδοτικός οίκος Παπαδόπουλος, αλλά βρες το από κάπου αλλού, μιας κ απ’ ότι βλέπω η συγκεκριμένη έκδοση έχει εξαντληθεί.

Κάποια στιγμή πάντως αξίζει να διαβάσεις και τη Διήγηση του Άρθουρ Γκόρντον Πυμ. Είναι το μοναδικό μυθιστόρημα που έχει γράψει, εντελώς ψυχ. Πάνω σε αυτό το έργο βάσισε και ο Ιούλιος Βερν τη Σφίγγα των Πάγων.

Ευχαριστώ παιδιά, με όσα είχα διαβάσει αυτά τα δύο είχα στην κορυφή της λίστας για σημείο εκκίνησης!!! Θα πάω λογικά σε καμιά στοά του βιβλίου και θα βοσκήσω!!! :smiley:

…και τον Χ.Φ.Λαβκραφτ -[I]με τη σειρά του[/I]- για το ([I]αξεπέραστο[/I]) [B]τα Βουνά της Τρέλας[/B]!

Απο εκδόσεις Γράμματα, συνιστώ ΟΛΑ του τα βιβλία.
Αγαπημένο μου, τα διηγήματα στο: [B]ΑΛΛΟΚΟΤΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ[/B].:wink: