Electric Wizard

Legalise Drugs and Murder (new 7")

Τι μου θυμιζει το riff? :-k :smiley:

Όλο το Witchcult Today και το μισό Dopethrone?:smiley:

το satanic rites of drugula ειναι ρε σεις…καινουργιο τραγουδι υποτιθεται ειναι η ετσι για χαβαλε?

Έλα και το άλλο, Murder & Madness, το Β side του 7’’

Λατρεία απο τις λίγες αυτή η μπάντα…

το b side παλι καλα ως b side δε θα βρισκεται στο δισκο, αλλα το single που μολις τωρα το ακουσα ολοκληρο, γιατι την πρωτη φορα το εκοψα στο λεπτο γιατι το περασα για φαρσα των EW, ειναι αναμασημα ρε…wtf εμειναν απο ιδεες?

Το κομμάτι όντως το χει σκάσει από το Witchcult Today αρχικά, αλλά στη συνέχεια συνέρχεται αρκετά μπορώ να πω

ναι δεν αντιλεγω, υπεροχο το τελειωμα, αλλα ρε γμτ ολοκληροι EW φτιαχτε ενα ριφφ να γουσταρουμε. ξενερωνω με κατι τετοια

Τρου ντατ. Και κάπου μάλλον παραπάει η 70’s occult φάση τύπου Witchcult/Masses, με τους βωμούς και τις παρθένες

Πράγματι Satanic Rites Of Drugula :stuck_out_tongue: γούσταρα και με τα 2 κομμάτια αλλά κ εγώ περιμένω να το πάνε ένα σκαλί παραπάνω σε αυτό τον δίσκο. Από τις μπάντες που δε πιστεύω πως θα βγάλουν μούφα δίσκο, τους έχω εμπιστοσύνη.

Το Witchcult Today, γιατί περιέχει κάποια από τα πιο αγαπημένα μου κομμάτια, ειδικά το Satanic Rites of Drugula:!::!::!:

Μετά το Black Masses, το Dopethrone κλπ δεν τα θυμάμαι, έχω να ακούσω αυτό το είδος έναν χρόνο σχεδόν, απ’ τη συναυλία. :?

Ωστε υπαρχει τοπικ για τους Θεους? Γκρεητ σαξες,θα περναω απο δω μεσα πιο συχνα!

Σαηλεντ ασε το Dopethrone (που για μενα ειναι το πιο αδυναμο αλμπουμ τους κ ας εχει μεσα τα “χιτακια” Funeralopolis + Dopethrone απο τα οποια εγιναν γνωστοι στο πιο ευρυ κοινο) και κανεις οπωσδηποτε επαναληψη το τρισμεγιστο Black Masses που με το ομωνυμο,τo Venus in Furs και το Patterns of Evil με εκαναν να αναρωτιεμαι που στο διατανο μπορει να φτασει η εμπνευση αυτης της υπερμπανταρας :!:

Και οσο για το οτι πηγες στη συναυλια ζηλευω αβυσσαλεα :stuck_out_tongue:

edit: Σχετικα με την συζητηση που ανοιξατε οι υπολοιποι συναγωνιστες για το με ποιο κομματι μοιαζει το Legalise drugs & murder εγω πιστευω οτι δεν ειναι το Satanic Rites of Drugula αλλα ειναι το ριφφ του Τhe chosen few,ιδιο και απαρραλαχτο ομως,απλως διανθισμενο με μια μελωδιουλα να παιζει απο πισω! Για του λογου το αληθες -----> 1) http://www.youtube.com/watch?v=tiYS0WG9hSo 2)http://www.youtube.com/watch?v=5RqJ9blAHHo . Aλλα δε πα να αντιγραψουν ολοι τους τη δισκογραφια,παλι μεσα στις 5 αγαπημενες μου μπαντες θα ειναι…

Ωραίο φλέιμ αλλά ακουμπάς τη γραφικότητα. Πρόσεξε το.

Οχι φλειμ,προσωπικο γουστο λεγεται. :stuck_out_tongue: Για μενα ετσι ειναι τα πραγματα,ασχετα αν το “πιο αδυναμο αλμπουμ” Γουιζαρντ σημαινει χιλιαδες σκαλια πιο πανω απο τοσες και τοσες μπαντες. Αλλος μπορει να θεωρει πιο αδυναμο το ομωνυμο για το οποιο εγω πεφτω στα πατωματα.Τι να γινει?

Θες να σου περιγράψω πώς ήταν; :stuck_out_tongue:

Μην ανησυχείς πάντως. :stuck_out_tongue: Αν μου ξανάρθει η όρεξη να τους ακούσω, περνάω μία “χαζοχαρούμενη φάση” αυτόν τον καιρό, θα ξεκινήσω με το τρισμέγιστο - κατ’ εμέ - [B]Witchcult Today[/B], ε μετά θα ακούσω και το [B]Black Masses[/B]:!: Πάντως, θυμάμαι ότι το [B]Dopethrone[/B] μου άρεσε λιγότερο, γενικώς ό,τι είναι δημοφιλές μου αρέσει λιγότερο :dunno:. Δεν το κάνω επίτηδες, τυχαίνει. :stuck_out_tongue:

Ρε μην τα πείτε αυτά παραέξω αν όντως τα πιστεύετε.

Είδαμε και τις λέξεις “δημοφιλές” και “χιτάκι” σε θρεντ γουίζαρντ…
Έχει φτάσει ψηλά τελικά αυτή η μπάντα απ’ότι φαίνεται. :metal:
Σοβαρά τώρα μου φαίνεται αστείο γιατί θυμάμαι πριν 12 χρόνια που άκουγα Dopethrone και Fanatics μου φαίνονταν αβυσσαλέα αντι-trendy και τα έβαζα σε μετσαλάδες φίλους μου και βγάζανε σπυριά.
Πάντως κατά την γνώμη μου, τα 2 τελευταία είναι πολύ πιό εύκολο, βατό και “mainstream” (πάρτε άλλη μια λέξη trademark wizard χαχα!) άκουσμα σε σχέση με το dopethrone. Για ακούστε λίγο πιο προσεκτικά. 8)
Α, και μη με παρεξηγήσει κανείς, δεν σχολιάζω προτιμήσεις και γούστα, δεκτό να αρέσουν περισσότερο σε κάποιον τα 2 τελευταία, όλα δισκάρες είναι άλλωστε.:stuck_out_tongue:

[SPOILER]Και το φουνεραλόπολις δεν είναι χιτάκι, είναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΡΙΦΦ που έχει γραφτεί μετά τους σάμπαθ των 70s.-[/SPOILER]

Έλα ρε συ, γιατί; Καταρχάς, τα πιστεύουμε και τα παραπιστεύουμε, κι έπειτα, τί παραπάνω έχει το [B]Dopethrone[/B] από αυτά που προαναφέραμε; Το [B]Satanic Rites of Drugula[/B], το [B]The Chosen Few[/B], το [B]Witchcult Today[/B] και το [B]Dunwich[/B] πιστεύω πώς άνετα μπορούν να συναγωνιστούν οποιονδήποτε δίσκο των EW. Και το [B]Black Masses[/B] παρομοίως, με τραγούδια όπως τα [B]Black Mass[/B], [B]Venus In Furs[/B], [B]Turn Off Your Mind [/B](ναι, ναι!) και [B]Scorpio Curse[/B] κλπ! Και στο κάτω κάτω, γούστα είναι αυτά!!! :smiley:

[B]edit:[/B] Ε, είναι “δημοφιλές” στο φόρουμ. Όντως, είναι πιο “δύσκολο” σε σχέση με τα δύο τελευταία τους που πιστεύω πώς είναι πιο μελωδικά, αλλά όχι και mainstream, ε! :stuck_out_tongue: Όχι ντάξει, ίσως θέλει περισσότερο προσοχή ο δίσκος για να τον εκτιμήσουμε δεόντως, αλλά ρε γαμώτο το Satanic Rites είναι το πρώτο που άκουσα (πώς λέμε “η πρώτη αγάπη”) και παραμένει μέχρι τώρα λατρεία!!!

Δεν είναι σοβαρή ερώτηση αυτή που μου κάνεις.
Το “Dopethrone” άλλαξε τον τρόπο με τον οποίο ο κόσμος χρησιμοποιεί την έννοια “ακρότητα” στη μουσική, άλλαξε αυτό που λέμε doom metal άπαξ δια παντός, άλλαξε την αντίληψη των low end συχνοτήτων από το ανθρώπινο αυτί.
Προφανώς λατρεύω και το “Witchcult” και το τελευταίο, αλλά είναι δύο εξαιρετικοί doom δίσκοι.
Το “Dopethrone” είναι ένα είδος από μόνο του.

Α, οκ τότε! Έχεις επιχειρήματα, 'σχώρα με, δεν το γνώριζα αυτό. Πάντως, για να το ξεκαθαρίσουμε, στο δικό μου αυτί το [B]Witchcult[/B] ακούγεται πιο όμορφο και πιο μελωδικό. Στο αυτί του joker, το [B]Black Masses[/B]! Δε μιλήσαμε για την αξία του δίσκου (εν προκειμένω, του [B]Dopethrone[/B]), ούτε για το μέγεθος της προσφοράς του στον χώρο του ντουμ μέταλ - η οποία δεν αμφισβητήθηκε από κανέναν. Οπότε συμφωνώ μαζί σου σε ό,τι γράφεις, προσωπική αδυναμία μου όμως είναι ο άλλος δίσκος. :slight_smile:

Απλα εδω να κανω τη διευκρινιση οτι [B]α)[/B] αυτα που λεει ο Νεημλες ισχυουν 100% και ειναι λογια σοφα[B] β)[/B] το οτι για εμενα [B][U]προ-σω-πι-κα[/U][/B] το Ντοουπθροουν ειναι ο λιγοτερος αγαπημενος μου δισκος απο Electric Wizard αφενος δεν αναιρει οτι ειναι ενα αλμπουμ κοσμημα για τη μουσικη μας και ακομα και μισο ριφφ απο το Funeralopolis ή απο το Dopethrone ή απο το <insert Dopethrone song> αρκει για να σβησει δισκογραφιες ολοκληρες και αφετερου δε με σταματα απο το να το ξαναακουω και να το λατρευω τουλαχιστον μια φορα καθε μηνα.

Οποτε ας συμφωνησουμε οτι ανεξαρτητα απο το πιο ειναι το αγαπημενο μας αλμπουμ τους οι Ηλεκτρικοι Μαγοι γαμανε και αν ποτε βγαλουνε μετρια δουλεια αυτο θα ειναι παγκοσμια ειδηση.

Αντε να δουμε τι θα λεει και το καινουριο,αν και νομιζω οτι ξερω απο τωρα πως θα ειναι επος 8)

[SPOILER]Και γενικα ειρηνη ημιν συντροφοι Γουιζαρνταδες[/SPOILER]

εδιτ: lol,πανω κατω τα ιδια με την Σαηλεντ λεω απλα αργησα να τα γραψω :stuck_out_tongue: