Eloy ακουει κανεις?

ψιτ…http://www.youtube.com/watch?v=YRGYgcFhUkk

το silent cries… ειναι το πιο εμπορικα επιτυχημενο τους νομιζω, ισως μισο κλικ πιο κατω απο τα προηγουμενα αλλα το αγαπημενο μου προσωπικα μιας και εχει το the apocalypse, ενα απο τα καλυτερα και πιο ταξιδιαρικα κομματια που εχω ακουσει εβερ και με εχει συντροφευσει σε πολλες καταστασεις και στιγμες…

Αλλα ναι, το Ocean ειναι μαλλον το magnus opus τους…στο decay of the logos καπου λιγο μετα το 5λεπτο που αρχιζει το σολιδι με τα συνθ κτλ γαμιεται το συμπαν κυριολεκτικα, τριπακι κανονικο…ελπιζω να ακουσεις ή να εχεις ηδη ακουσει τα power and passion, dawn, floating που ειναι μαζι με τα παραπανω οι καλυτεροι και πιο κλασσικοι τους δισκοι…

:thumbup: Γενικά πάντως, πόσο θεός είναι ο μπασίστας? 8O Δηλαδή…απίστευτη ροή!

Το oceans το έχω σε flac και έχει μεγάλη διαφορά η ποιότητα από mp3. Έχω και καλά ηχεία στον υπολογιστή και το καταλαβαίνω αμέσως, ειδικά με τις ψηλές συχνότητες στα synth…θα τα αγοράσω αυθεντικά δεν παίζει. Και αυτό που λες τα σπάει και στο incarnation of the logos με τη μελωδία που μπαίνει μετα το “primary procreation is accomplished!” 8O, το φιναλε με το “we are born and lost in the ocean”…Το silent cries έχει αρκετές επιρροές από “wish you were here” και κάπως με ξένισε στην αρχή αλλά είναι δυνατό και αυτό! Θα τα ακούσω σιγα σιγά, να τα χωνευω! :smiley: T
ι μουσική όμως έβγαινε στα 70’ς ρε παιδιά…

Πσάχνω αν υπάρχει bootleg live εποχής Silent cries, άντε βαριά μέχρι colours ή planets, που αν είναι δυνατόν να έχει τραγούδια από όλη την πορεία τους και σχετικά καλό ήχο.
Ζητάω πολλά?
Φχαριστώ εκ των προτέρωνε

αμα βρεις τπτ, ειδοποίησε!

Σας ψήνει τώρα βραδιάτικο να ακούσετε Eloy από Colours Tour το 80 περίπου?

Αυτά το σετάκι καλό είναι για αρχή?

  1. Giant
  2. Illuminations
  3. Impressions
  4. Poseidon’s Creation
  5. The Apocalypse:
    a) Silent Cries Divide the Nights
    b) The Vision - Burning
    c) Force Majeure

H πρώτη περιοδεία μετά από 14 χρόνια…

March 24th, 2012 - Berlin, Postbahnhof

March 25th, 2012 - Hamburg, Markthalle

March 26th, 2012 - Cologne, Gloria

March 27th, 2012 - Stuttgart, Longhorn

March 28th, 2012 - Pratteln (Switzerland), Z7

March 29th, 2012 - Munich, Muffathalle

March 30th, 2012 - Mainz, Frankfurter Hof

Λές? Λές να κατέβουν και εδώ με εντολή Μέρκελ?

Είναι 1 από τις 3 αγαπημένες μου ροκ μπάντες :). Οι άλλες 2 είναι οι Camel και οι Rush :D.

Δοξα και τιμη στο κορυφαιο προγκ συγκροτημα ολων των εποχων

[SPOILER]Μαζι με Ρας και Φλοηδ φυσικα για να εχουμε και λιγη αντικειμενικοτητα,αλλα στην καρδια μου [B][COLOR=“RoyalBlue”][U]ELOY[/U][/COLOR][/B] = Νο.1[/SPOILER]

fixed 8)

More like broken :p:lol:

Αυτό ισχύει.
Γι’ αυτό και στην περιοδεία που μόλις ξεκίνησε σε λίγες πόλεις της Γερμανίας (αυτή που είχε αναβληθεί την Άνοιξη λόγω ενός ατυχήματος του Μπορνεμαν), αν και είναι η πρώτη από το ‘98, παίζουν σε μέρη που χωράνε μέχρι χίλια άτομα και δεν είναι καν σολντ αουτ κάποιες από αυτές, ενώ οι Genesis πχ. στην αντίστοιχη περιοδεία γέμιζαν στάδια ακόμη και χωρίς τον Gabriel. Αλλά το πάθος των Eloy και η ανταπόκριση που βρίσκουν από το κοινό είναι συγκινητική.
2,5 ώρες λάιβ, 2 ενκορ, κομμάτια από σχεδόν όλη την πορεία τους με αποκορύφωμα τα Poseidon’s Creation, The Apocalypse, Silhouette, Time To Turn, Follow The Light, Tides Return Forever, Atlantis’ Agony (!!!) δεν-περιγράφω-άλλο-λέμε.

H μοναδικη μπαντα για την οποια καποτε θα μαζεψω λεφτα και θα παω να τη δω στο εξωτερικο και ας τρωω πετρες εκει που θα παω δε με νοιαζει

Δεν είμαι φανατικός οπαδός τους αλλά η τετράδα Dawn - Ocean - Silent Cries and Mighty Echoes - Colours είναι πολύ δυνατή.

Ο Rosenthal είναι πολύ υποτιμημένος drummer.

πολυ καλη μπαντα, ειχε ακουστει και φημη για λαιβ στην ελλαδα πριν κανα χρονο αλλα δεν ακουσα κατι παραπανω… θα ηθελα να τους δω καποια στιγμη…

Η μπάντα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ και η τετράδα Power and the passion-Dawn-Ocean-Silent cries… σαν συνεχόμενες κυκλοφορίες συγκρίνεται με ελάχιστα τέτοια κατορθώματα στην ιστορία της ροκ (και πέρα) μουσικής…

Τεράστιο συναυλιακό απωθημένο…

Προφανώς μεγάλο καμάρι γενικά και ειδικότερα για το είδος που έπαιζαν. Τοπ6 για μένα:

1 - Dawn
2 - Floating
3 - Inside
4 - Ocean
5 - Silent Cries
6 - Power

Συμφωνώ με την λίστα, φίλτατε, μόνο που Inside και Floating αλλαξοκωλλιάζουν θέσεις :smiley:

Καμία απολύτως αντίρρηση αγαπητέ. :slight_smile: