Emo, Screamo, Post-Hardcore

Είναι αρκετά καλό στο γνωστό ύφος των τελευταίων album των Envy. Άλλα μου φαίνεται οτι αυτό που έγινε με τους Devil sold his soul και Rinoa έγινε και με τους Envy και Heaven in her arms.

Δηλαδή ο “μαθητής” ξεπέρασε τον “δάσκαλο”. Οι rinoa και οι heaven in her arms έβγαλαν καλύτερο album από τους devil sold his soul και envy αντίστοιχα.

Με λίγα λόγια εφόσον σ’αρέσουν οι envy τσέκαρε και τους heaven in her arms.

Ουτε καν ηξερα οτι βγαλαν νεο σιντι oi heaven in her arms .Θενξ.Τωρα πιθανοτατα να ισχυει αυτο που λες για μαθητες και δασκαλους.Το τελευταιο ρινοα παντως ηταν απροσμενα καλο.Δηλαδη σινταρα απο τις λιγες.

Ετσι οι ΡΙΝΟΑ!

Από το γεγονός και μόνο οτι ο drummer των Rinoa φοράει cult of luna μπλουζάκι, παίρνουν +1

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι καναν ζημια οι μονο στην χαρντκορ/σκριμο σκηνη τις γιαπωνιας.[οχι με την κακη εννοια.]Περα απο τα 2 τελευταια σιντι των envy και το τελευταιο σιντι απο heaven in her arms ειναι τιγκα στα ποστ-ροκ σημεια.Το veritas απο το τελευταιο σιντι των heaven in her arms ειναι εκτος απο πολυ ομορφο και πολυ moniko.

έλα bump γιατί το θρεντ έχει μείνει στον πάτο του rockipedia. Κι επειδή την τελευταία φορά είχαν συζητηθεί εδώ οι envy, κι επειδή το τελευταίό 20ήμερο λιώνω το παρακάτω άλμπουμ, ποστάρω το παρακάτω έπος, παρ’ όλο που αυτοί που ασχολούνται θα το’ χουν μνημείο:


[B]
Envy - From Here To Eternity[/B]

Ας τους τσεκάρει τουλάχιστον κάποιος που δε τους εχει υποψην

screamo/hardcore ντεμπούτο από τους φανταστικούς αυτούς ιάπωνες οι οποίοι πλέον το’ χουν γύρισει (επιτυχημένα) στο post-rock/hardcore. Ντάξει για το άλμπουμ τι να πω. Επος απ’ την αρχη ως το τέλος. Πολύ συναίσθημα με ανεβασμένες ταχύτητες η μουσική τους.

Ντάξει κομμάτια όπως trembled, crusaders, carved numbers είναι σεμινάριο “τουπα τουπα” κομματιων:p

Καλημέρες με:

[B]Kidcrash - Snacks[/B] :!:

Nομίζω γενικά πως ο συγκεκριμένος δίσκος είναι το ιδανικό ξεκίνημα για την μέρα. Για να πω την αλήθεια, δε ξέρω ακριβώς σε ποιό θρεντ θα ταίριαζε περισσότερο αυτό το άλμπουμ, μιας και η μουσική των τύπων αυτών από το New Mexico, συνδιάζει πάρα πολλά πράγματα. Νόμιζω πάντως ότι εδώ πέρα είμαστε κομπλέ, αν και με την περιγραφή δε θα τα πάω καλά! Τέλοσπάντων οι τύποι θα έλεγα ότι παίζουν καταβάση [B]ένα υπέρελαφρυ screamo με μία πολύ αμυδρή δόση jazz-ιας, κι ένα punk felling στη μουσική τους[/B]. Οι πολύ light-παραμορφωμένες κιθάρες τους είναι πραγματικά εκπληκτικές, ενώ σε συνδιασμό με το πολύ καλό rythm-section προσφέρουν διαρκη ξεσπάσματα και ρυμιθικές εναλλαγές. Πραγματικά θα’ ταν αμαρτία να υποτιμήσεις κάποιο μέλος της μπάντας. Εκαστος είναι πολύ καλός σε αυτό που κάνει. Επιπλέον μου αρέσει πολύ και η φιλοσοφία της μπάντας από αυτά που έχω διαβάσει. Δε θα τους έλεγα 100% DIY, αλλά όσο μπορούν το προσπαθούν πιστεύω, ενώ είναι πολύ συνηδητοποιημένοι για τις επιλογές τους. Έχουν ακόμη 2 δίσκους, κι έχουν περιοδεύσει αρκετές φορές σε Αμερική κι Ευρώπη.

H ρόη πάντως του δίσκου είναι γαμάτη, και μπορείς να τον ακούσεις πολλές φορές συνεχόμενα.

Ενα κομμάτι: [B]http://www.youtube.com/watch?v=-kXvHMcFOkc[/B]

[B]http://www.myspace.com/thekidcrash[/B]

Kι ένα από τα labels τους είναι το γνωστό [B]Denovali[/B]. Στο προφίλ τους του σαιτ, λέει το παρακάτω:

[I]You can stream selected KIDCRASH songs or download all KIDCRASH releases below.

Everything is for free, but you may donate something, if you like to support future releases of the band. Of course you can also buy the physical records if you are interested, there are orderlinks below the available ones.

Kidcrash: “we ask that you make a $5 donation in support of helping us continue to afford to make new records and tour, but obviously our music is and must always be available to anyone who wants it regardless of an ability or a desire to make a donation; knowing as artists that: in the process of creating we produce works that by definition are the property of society, not the artist.”[/I]

Άσε τις χαζομάρες με πόσο της εκατό είναι diy και άκου τη μουσική. Τσέκαρε και το προηγούμενο album τους, το jokes.

Θα τσεκάρω εννοείται:wink: Μ’ αρέσει πολύ η μουσική τους. Ελπίζω να’ ναι το ίδιο καλό

Σχετικά πάντως με αυτό που λες, στην προκειμένη περίπτωση είμαι ούτως ή αλλως πολύ ικανοποιημένος με την γενική στάση τους. (αν και γενικά δεν είμαι απ’ αυτους τους απολυτους τυπους που θ’ ακουσουν μια μπαντα μονο αν ειναι DIY oποτε δε παιζει προβλημα!)

Περιμένουμε καινούριο album από thursday τον Απρίλιο ενώ ήδη πουλάνε στο tour τους split με τους underoath.


The Saddest Landscape - You Will Not Survive

[I]εδω είστε[/I]

Όλα αυτά μέχρι να βγάλουν οι Circle Takes etc δίσκο και να σταματήσουν τα πάντα.

Μέχρι πριν λίγες μέρες το έδιναν δωρεάν.

Καινούριο album από τους saddest landscape (το 2010 βγήκε) που είχαν σταματήσει από το 2005 και επέστρεψαν το 2009/2010. Οι 2 από τους 3 σε αυτό το διάστημα έπαιζαν στους Her Breath On Glass.

Έχει αρκετές διαφορές μουσικά σε σχέση με τις προηγούμενες τους κυκλοφορίες και μπορώ να πω οτι δεν έχω ενθουσιάστηκα.

Άσχετο αλλά έχω την tour έκδοση του All Is Apologized For. All Is Forgiven όλη της δισκογραφίας τους δηλαδή μέχρι και αυτό το album. Κομματάρα το The Sixth Golden Ticket

Εδώ και καιρό θέλω να αρχίσω να γράφω για το emo/screamo, έχουν υποθεί αρκετά πράγματα σε προηγούμενες σελίδες αλλά εγώ θέλω να το πιάσω από την αρχή. Από τους embrace και τους rites of spring μέχρι τους pianos become the teeth.

Μάνο δεν ξέρω άμα το έχεις ακούσει αλλά τσέκαρε La Dispute - Somewhere at the Bottom of the River Between Vega and Altair. Πιστεύω οτι θα σ’αρέσει.

Ακόμα δωρεάν το δίνουν στο λινκ που έβαλα.

Θα τσεκάρω =)

La Dispute <3

Αυτό θα το περιμένω λεπόν!

Γενικά το συγκεκριμένο είδος το γουστάρω πολύ τα τελευταία χρόνια, αλλά το ψάχνω αρκετά αργά. Παρ’ όλα αυτά σταθέρα. (κάποιες βέβαια post-hardcore υπόδομες υπήρχαν εδώ και μια 7ετία με μπάντες όπως glassjaw, thursday κλπ αλλά μέχρι εκεί). Επανέρχομαι τώρα στο screamo/emo λέγοντας πως αρχικά (και αυτό κάνω μέχρι τώρα) μ’ ενδιαφέρει ν’ ακούσω ωραίες μπάντες, καλές μπάντες του είδους ρε παιδί μου, και όχι ν’ αρχίσω να ψάχνω κάθε άγνωστη πτυχή του είδους στον πλανήτη (όπως έχω κάνει με άλλα είδη:p). Oποτε rip_noob τέτοια ποστς είναι κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενα:)

Toν τελευταίο καιρό λιώνω αυτό

[B]Orchid - Gatefold[/B]

[SIZE=“4”]Tί στίχοι θ ε ε?[/SIZE]:cry:

Παίζει να μ’ αρέσει περισσότερο από το chaos

[B]http://www.youtube.com/watch?v=OzkOdW-rn4Q[/B]

Kάποιοι στίχοι:

“Τigers”

I kiss the girls that speak Marcuse.
I kiss the boys that speak Foucault.
I love the kids that know Adorno
and snub their nose at kids who don’t.
I make love in theory and touch myself in practise.
What’s good for the posture is good for the pose.
Who let the Tigers out to kill all the lovers?

“we love prison”

Got time to learn?
Discipline. Discipline.
What’s his face said
What’s his name?
All the same
What’s the date?
I can’t recall a thing
Good God, dole it out
Good God, dole it out
cause I’ve been so bad
so bad, so bad
Good God, dole it out cause he’s always home
and the belt’s always off
Good God, dole it out cause I need to be told exactly
what to do
Dole it out. Dole it out. Dole it out.

^ οι σωστοί orchid!

Αυτη η screamo σκηνη της ΗΠΑ μεχρι το 2002 ειναι :vibrate:

Λοιπον εγω εχω να προτεινω αυτους :

Post-hardcore θα τους ελεγα ,με τα απαραιτητα πουστ-ροκ σημεια τους ,που δεν ειναι πολλα ,ουτε κουραστικα.Γινονται αρκετα ωμοι κατι ωρες,σε σημειο που να μου θυμιζουν breach,ειδικα το μπασο σε κατι σημεια ειναι εντελως breachiκο.Οχι οτι ειναι κακο βεβαια.Ισως για αυτο μ’αρεσουν εξαλλου

Υ.Γ .Παρτε και τραγουδι:


Υ.Γ 2.Oλο το αλμπουμ το κατεβαζετε απο καπου στο myspace τους : http://www.myspace.com/aswedraw
Εγω ,επειδη χανομαι στο νεο myspace το κατεβασα απο blog :stuck_out_tongue:

Υ.Γ 3. Η Γαλλικη screamoposthardcore σκηνη τα τελευταια 10 χρονια βγαζει διαμαντια.Θα κανω και ενα ποστ για amanda woodward καποια στιγμη.Παρτε και ενα δειγμα http://www.youtube.com/watch?v=VomPve7dSfw

Οι πρώτοι δε μου είπαν και πάρα πολλά, χώρις όμως να μου είναι αδιάφοροι. Θα το τσεκάρω το άλμπουμάκι.

Τους δεύτερους όμως τους κωλογούσταρα!! Καλή φάση και τα γαλλικά φωνητικά!

Εγώ άκουσα κι αυτό εδώ και μ’ άρεσε αρκετά:

[B]Hot Cross - Risk Revival[/B]

Aμερικάνοι και αυτοί. Διαλυμένοι και αυτοί, αλλά με δράση στα 00’s. Έχουν μέλη από πολλές γνωστές (μάλλον) μπάντες της σκηνής, που δεν τις έχω τσεκάρει όλες. Eίναι λίγο πιο light σε σχέση με τα τελευταία όνοματα που έχουν αναφερθεί στο θρεντ, αλλά πάρα πολύ καλοί. Δε βαριέσαι καθόλου κατά τη διάρκεια του δίσκου. Βγάζουν κι ένα πιο Punk feeling σε σχέση με άλλες μπάντες του είδους. Θυμίζουν λίγο kidcrash Που είχα αναφέρει σε προηγούμενη σελίδα.

[B]http://www.youtube.com/watch?v=ghmSgofcMhI[/B]

[B]pg.99 to reunite and perform “document #8” in its entirety!
[/B]

Sterling, Virginia punk rock band pg.99 is returning for a live performance at this summer’s Best Friends Day in Richmond, Virginia. Also known as pageninetynine, the influential group is reuniting after an 8 year absence of activity to perform their seminal album “document #8” in its entirety.

Taking place from August 18th to the 21st this year, Best Friends Day is an annual event that started as a single day and has evolved into a weekend-long festival based on taking a break from the stresses of the world to just hang out and have a good time with your friends. When asked why they are reuniting now, pg.99 guitarist Mike Taylor responded with:

“After a few reunion offers in recent months, it kind of just got us thinking that it would be fun to play those songs again, and if we were ever going to do it again, that now would be the time… We felt Richmond would be great place to do a reunion because of pg.99’s early involvement with that area and its punk scene in the late nineties.”

The Best Friends Day organizers are thrilled to have pageninetynine on the bill celebrating BFD’s 10th year as an event, and are announcing them as the first band confirmed for the weekend: “When we initially started planning Best Friends Day 10, we wanted to have a killer band that could share this milestone year with us, and nothing hits home better than one of Virginia’s best DIY bands ever,” says organizer Curtis Grimstead. “I couldn’t be more excited about having pg.99 reunite for Best Friends Day 10.”

Formed in 1998, pageninetynine steadily gained notoriety as almost a cult of a band, with upwards of 8 people performing at the peak membership. With a menacing sound combining a wide variety of heavy/punk genres, pageninetynine was renown for their powerful and passionate live performances. In their five years of prolific activity they released 14 records and played over 300 live shows, earning them a formidable reputation and widespread dedicated following.

Since disbanding in 2003 the many members of pg.99 have gone on to form a slew of bands, including but not limited to Pygmy Lush, Ghastly City Sleep, Tideland, Malady and more. While active, the band released albums with Robotic Empire, Reptilian, Electric Human Project, The Perpetual Motion Macine, Magic Bullet, Witching Hour and many others.