Enforcer

Εννοεί ότι το Diamonds αποτελείται από διασκευές του The Prince, του Helpless και του Purgatory

ok για να λεμε και του στραβου το δικαιο,καλο συγκροτημα απο αποψη ζωντανης αποδοσης αλλα το πιο πιθανο ειναι αν εβγαιναν στα 80’s δεν θα τους ηξερε ουτε η μανα τους σημερα.Υπηρχαν τοσα πολλα συγκροτηματα που επαιζαν αυτο το στυλ τοτε που ειναι δυσκολο να ξεχωρισεις.

Και ερχομαστε στην σημερινη εποχη που οι Enforcer παρουσιαζονται σαν οι νεοι Maiden ή δεν ξέρω τι αλλο.Πολυ υπερβολικη αποψη πιστευω…Τα αλμπουμ τους πιο πολυ νοσταλγικα θα τα ελεγα παρα οτι προσφερουν κατι συγκλονιστικο και ουσιωδες.
Το πιο πιθανο ειναι ετσι πως το βλεπω το πολυ σε 2-3 χρονια να μην τους θυμαται κανεις.

Σεβομαι οποιον πορωνεται μαζι τους,και εγω ακουω ευχαριστα τους δισκους τους ειναι η αληθεια,αλλα καπου εχει ξεφυγει το θεμα.

οκ…ο καθένας με την αποψή του…αλλα ν πω και την δικια μου.

-δεν τα θεωρω διακευες…αλλα τεραστια επιροη,ναι η δομη των τραγουδιων ειναι παρόμοια αλλα δεν νομιζω οτι αντιγραφουν ριφφ

-’‘αν εβγαιναν στα 80’s δεν θα τους ηξερε ουτε η μανα τους σημερα’’’—>ε και το πρωτο ή το τελευταιο μπαντ θα ήταν? ποσα φοβερα συγκροτηματα δεν τα ξέρουμε απο τα 80ς

-’‘σημερινη εποχη που οι Enforcer παρουσιαζονται σαν οι νεοι Maiden’’—>αν δεν κάνω λάθος και για τους Helloween καποτε τα ιδια δεν λέγαν?και τι εγινε?

-’‘παρα οτι προσφερουν κατι συγκλονιστικο και ουσιωδες’’—>φθυσικά και προσφέρουν κατι συγκλονιστικο και ουσιώδες,ξέρεις τι είναι ν ακους μπάντα της γενιας σου ν γράφει μουικη όπως την θές?

-’‘Το πιο πιθανο ειναι ετσι πως το βλεπω το πολυ σε 2-3 χρονια να μην τους θυμαται κανεις’’’—>θα σας τους θυμίζω εγω…:smiley:

συγγνώμη Storm , αλλά δν ξέρω για σένα , εγώ συνήθως ακούω την μουσική π μ αρέσει και με κάνει να πορώνομαι . το αν έχουν κάτι καινούργιο να προσφέρουν ή ξερωγω τι δν με απασχολεί κ ιδιαίτερα . :wink:

Ναρκωτικά παίρνεις?

αν έχεις δες μέσα το μπουκλετ του keeper 2 (remastered edition),δε το λέω γω…

σκεφτομαι ν τα αρχισω μαυτα που βλέπω…

Αυτο ειναι προφανες νομιζω.Κανεις δεν ακουει αναγκαστικα κατι που δεν του αρεσει εκτος και αν ειναι συντακτης και πρεπει να γραψει δισκοκριτικη…

Όσο για αυτο που εγραψα νωριτερα,ο μοναδικος λογος που απολαμβανουν σημερα καποια δημοσιοτητα οι Enforcer ειναι επειδη παιζουν ακριβως κατι που παιζοταν πριν 25-30 χρονια και ολοι λεμε “Ω κοιτα φιλε τι παιζει μια μπαντα εν ετει 2010”.
Προσωπικα προτιμω να ακουσω Helloween επι Kiske ή πρωιμους Queensryche αν θελω να ακουσω τετοιο ειδος.

Ολες οι αποψεις σεβαστες και ξαναλεω δεν κατακρινω κανεναν για το ποσο του αρεσει κατι,εξαλλου το φορουμ ειναι για αυτο ακριβως τον σκοπο.Να ακουγονται ολες οι αποψεις δηλαδη.:slight_smile:

Ναι μωρέ, η μάνα τους δεν τους ξέρει τους κακόμοιρους

1.και γιατί να μην ακούσεις κ τα δυο ? the more the merrier :wink:
εγώ προσωπικά δν λησμονώ τις παλιότερες μπάντες μόνο και μόνο επειδή ακούω καινούργιες :slight_smile:

  1. συμφωνώ , κουβέντα κάνουμε :slight_smile:

Ουτε εγω λησμονω τις παλιες μπαντες,εξαλλου με αυτες μεγαλωσα,αλλα οταν υπαρχουν τοσες νεες που παιζουν τοσο διαφορετικα,προτιμω να ακουσω εκεινες :slight_smile:

στορμ—>ναι κουέντα κάνουμε απλα το ξαναλέω,ειμαι 18 χρονών γιατι ν ακουσω helloween (των οποιων τα 3 πρωτα μαρεσουν) και ν μην ακουσω ενφορσερ που εχουν βγάλει 2 διαμαντια και εχουν και συννέχεια και είναι και τη γενίας μ?

νταρθ—>αν ειναι ν ειρωνευομαστε ο ενς τον αλλω χέστω…το χάσαμε…

εγω δεν ειπα σε κανεναν να σταματησει να ακουει Enforcer ουτε να αρχισει να ακουει κατι αλλο.Ισως και εσυ αν ησουν μεγαλυτερος και ειχες ακουσει τα παλιοτερα συγκροτηματα να ειχες την ιδια αποψη με εμενα.
Καλα κανεις και τους ακους αφου σου αρεσει τοσο πολυ αυτο το ειδος και εχεις την ευκαιρια να παρακολουθησεις την πορεια τους.
Το “διαμαντια” ειναι παλι υποκειμενικο καθως αν παρουμε παραδειγμα τους Helloween επηρεαστηκαν μεν απο τα συγκροτηματα της γενιας τους αλλα ανεπτυξαν τον δικο τους προσωπικο ηχο.
Οι Enforcer δεν το κανουν αυτο τουλαχιστον τωρα που ειναι “αντιγραφη” του ηχου εκεινης της εποχης.Ισως στο μελλον να αποκτησουν προσωπικο ηχο κατι το οποιο δεν μπορουμε να το ξερουμε.:slight_smile:

Εντάξει ρε Alex το ποια είναι η διαφορά δυναμικού των Enforcer με τους Helloween είναι πιο αυτονόητο και από το τι είναι ο μουσακάς. Από τη μια έχεις ένα συγκρότημα που το έχει ξεπατικώσει όλη η ευρωπαική Power σκηνή και από την άλλη ένα συγκρότημα που κανείς δεν έχει κάτι να ξεπατικώσει από αυτό επειδή αυτό που θα ξεπατικώσει δε θα είναι δικό του

οκ σεβαστή η αποψη …απλα σου πα γιατι τους ακούω,όλα τα αλλα τα γράφω κανονικα(σορρυ κιόλας)

Εύγε νέε μου, από τα πιο τίμια πόστς και μάλιστα για ένα θέμα το οποίο μπορεί να θέλει και δικό του thread, η αιώνια μάχη των παλιών ακουσμάτων με τα νέα. Η απόλυτη αλήθεια στην μουσική δεν υπάρχει πιστεύω, απόλυτος μόνο για τα γεγονότα στην μουσική ιστορία μπορεί να είσαι και πάλι παίζεται. Ναι κάποτε κάποιοι γράψαν αριστουργήματα και δημιούργησαν τον metal ήχο και άλλοι με την σειρά τους δημιούργησαν τα διάφορα παρακλάδια με τα δικά τους αριστουργήματα. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να μην ακούμε καμία καινούργια μπάντα γιατί έχουν παιχτεί όλα πλέον από τους Sabbath π.χ. Και εγώ έχω το κόλλημα να κράζω νέες μπάντες που άλλοι τρελαίνονται και εγώ ξενερώνω γιατί τα έχω ξανακούσει παλιότερα και καλύτερα, δε πάει έτσι όμως, είναι δυσκολοχώνευτο για πολλούς και για μένα επίσης, γιαυτό και κόλλησα με την δήλωση σου, δυνατό χωνευτικό!! Burrrp

Δεν κατάλαβα? Λέτε ότι όλη η πάουερ μέταλ σκηνή της Ευρώπης - και όχι μόνο - επηρεάστηκε από τους Helloween? Eνώ οι Enforcer επηρεάστηκαν κατά πολύ από τους Helloween (τους ξεπατίκωσαν και τέτοια) και γενικότερα από τη χέβυ μέταλ σκηνή των 80s?
Μμμ…και γω όταν τους πρωτοάκουσα (χάρη στον άλεξ) μου θύμησαν πάρα πολύ την εποχή των 80s!!!
Αλλά πραγματικά το ‘‘diamonds’’ είναι μία πολύ φιλότιμη προσπάθεια από τους νεαρούς Σουηδούς και ειλικρινά το αποτέλεσμα ήταν άρτιο…φοβερός δίσκος , άψογος (αν αναλογιστούμε ότι τώρα ξεκινάνε)!!!
Τον πρώτο δίσκο δεν τον έχω ακούσει ακόμα…αλλά οι εντυπώσεις μου από τον δεύτερο μου αρκούν για να βγάλω τα δικά μου συμπεράσματα για το συγκρότημα!!!
Εγώ πάντως στηρίζω την άποψη του Άλεξ - που στηρίζει τα νέα συγκροτήματα - γιατί μαρέσει να ψάχνω και γω νέα συγκροτήματα και κυρίως συγκροτήματα που δεν είναι ιδιαίτερα γνωστά στο ευρύ κοινό, αλλά έχουν ωραία μουσική!!!
Επίσης , είναι λογικό πιστεύω να μην είναι εκατό τοις εκατό οι εαυτοί τους . Είναι νέα παιδιά που ψάχνονται και αυτά να βρουν το προσωπικό τους στυλ, την προσωπική τους ταυτότητα…σιγά σιγά θα τον βρουν το δρόμο τους και θα μπορέσουν να ανέβουν πολύ ψηλά!!! Γιατί όχι? Ενδεικτικά, τα Katana και Running In Menace είναι δύο από τα πιο αγαπημένα μου τραγούδια στον τελευταίο δίσκο τους (και τον μοναδικό που έχω ακούσει)…είναι τόσο τέλεια και απ’τα καλύτερα του είδους (νταξ θα πω απ’τα καλύτερα του είδους τα τελευταία χρόνια…γιατί θα ήταν σα να τους συγκρίνω με μεγαθηρία του είδους που έχουν διαγράψει πολύχρονη επιτυχημένη πορεία στο χώρο…). Έπειτα δεν είμαι και πολύ σχετική στο είδος αυτό, γι’αυτό δεν θα μπω στο ‘‘τρυπάκι’’ να συγκρίνω…εξάλλου οι Enforcer ξεκίνησαν μόλις το 2004(?) , οπότε θα ήταν άτοπο να μπω σε αυτή τη διαδικασιά…
Παρα ταύτα, θεωρώ ότι έχουν να δώσουν πολλά ακόμα και ότι σιγά σιγά θα ‘‘ανακαλύψουν’’ τους εαυτούς τους και θα μας χαρίσουν ακόμη πιο όμορφες στιγμές , στιγμές πόρωσης!!!
Μπράβο στην προσπάθεια των νέων συγκροτημάτων, μπράβο σε όσους στηριζουν αυτή την προσπάθεια και είναι στο πλευρό των νέων!!! Τέλος , [I][B]ΑΓΑΠΑΑΜΕΕΕ ΣΟΥΗΔΙΑ ΡΕΕΕ !!! [/B][/I]

Υ.Σ. θένκιου Άλεξ σο μάτς…πάρε και ένα τραγούδι απ’τους ΘΕΟΥΣ ΣΟΥ…:slight_smile:

[SPOILER]http://www.youtube.com/watch?v=9z84R019CaY&feature=related[/SPOILER]

Helloween = Kai Hansen = Ιδρυτής του power metal = δεν θα υπήρχαν πολλές από τις wannabe μπαντάρες που ακούν μερικοί σήμερα = τέλος, αδιαπραγμάτευτο, δε σηκώνω κουβέντα για την αξία των Helloween

Τώρα για ποιο λόγο κάθεστε και κάνετε σύκγριση δε μπορώ να καταλάβω. Απλά μπαντάρες και οι δύο. Γιατί δηλαδη να καθόμαστε να ψάχνουμε τι είναι ο ένας και τι είναι ο άλλος

Μαλλον ο Alex1992 αλλο πραγμα ηθελε να πει και εσεις τα μπερδεψατε.

Εννοουσε οτι οπως τους Helloween στις αρχες τους ελεγαν ‘‘νεους Maiden’’ και τελικα καταφεραν να γινουν σπουδαιο συγκροτημα με προσωπικοτητα, ετσι εχουν και οι Enforcer την δυνατοτητα να εξελιχθουν αργοτερα σε σπουδαιο συγκροτημα απο αυτο το ‘‘απλα θυμιζουν Maiden’’ που ειναι τωρα.

Kατι τετοιο αποκωδικοποιησα απο τα λεγομενα του.

Α, οκ…άκουγα και ακούω λίγο Helloween, αλλά δεν γνώριζα ότι ο Kai Hansen είναι ο ιδρυτής του πάουερ μέταλ…:tomato:
Πάντως σε καμία περίπτωση δεν σύγκρινα τα δύο συγκροτήματα…είπα απλά ότι οι Ενφόρσερ μπορούν να φτάσουν πολύ ψηλά…όχι ότι θα φτάσουν τους Helloween!
Έχουν ακόμα πολλά να δώσουν…τέσπα ο χρόνος θα δείξει…
Αν και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με αυτά τα δύο συγκροτήματα και το είδος μουσικής που παίζουν…απ’όσα έχω ακούσει τουλάχιστον μαρέσουν και οι δύο πάρα πολύ! :slight_smile:

bolt—>ναι ακριβως αυτο,γιατι οι αλλοι τι νομιζαν?

υπογαμισμένο—>πσσσ…φυσικη κιεστ…:lol: