Enslaved

Ενταξει, ενα μικρό έπος.

4 Likes

Και πιο πίσω ακόμα. Τρομακτική, με κάθε κυριολεξία, εκτέλεση.

Κάπου εδώ να πω πως πέραν αυτού του ντέμο, δεν έχω ακούσει γρι Enslaved. Κάποτε θα διορθωθεί και αυτό.

3 Likes

Τον Μάρτιο με τον κηδεμόνα σου, τεντιμπόη!

3 Likes

Ό,τι θέλουν (μας) κάνουν.

4 Likes

Και video:

Τα singles είναι όλα ψαρωτικά καλά, οι τύποι είναι αδιανόητοι.

3 Likes

Double post, αλλά πρέπει να το βγάλω από μέσα μου.

Πρώτη ακρόαση λοιπόν του “Heimdal”. Οι άνθρωποι αυτοί, το συγκρότημα αυτό, στον 17ο δίσκο του, δεν συμβιβάζεται. Δεν παίζει καλά και αξιοπρεπώς ένα καθιερωμένο προσωπικό στυλ. Δεν αναμασά απλώς τα κλισέ που το ίδιο εδραίωσε και το χαρακτηρίζουν.

Όχι.

Βγάζει ένα από τα πιο περίπλοκα και ακραία άλμπουμ της δισκογραφίας του.

Πολλή πληροφορία. Πολλά επίπεδα. Θα πέσουν ακροάσεις φυσικά και μπορεί η παπάτζα που γράφω τώρα να γίνει κωλοτούμπα, αλλά οι Enslaved ώθησαν εαυτούς σε συνθετικά (και στιχουργικά) άκρα. Αφήνουν το comfort food για άλλους.

3 Likes

Sorry για το σπάσιμο μπαλών, το κομμάτι μια χαρά είναι, αλλά μου μοιάζει μια μείξη παλιών καλών Opeth με 70ς με χειρότερα καθαρά και brutal φωνητικά.
Συν ότι το συνθ/pad τι σκατά είναι, που σκάει ξαφνικά στο 1:33, μου φαίνεται πολύ αταίριαστος ήχος για το ύφος του σημείου (το ίδιο και στο τέλος που ξαναμπαίνει και ίσως ακόμα χειρότερα γιατί το μπασάκι από πίσω παίζει ωραία πράγματα και το ένα καλύπτει το αλλο, δεν τα αφήνουν να αναπνεύσουν).
Σορυ και πάλι για το σπάσιμο μπαλών, δεν με λές φαν των Enslaved, αλλά τους συμπαθώ αρκετά σαν μπάντα και τα σχόλια που έχουν υπάρξει το τελευταίο καιρό στο φόρουμ για τον νέο δίσκο, με έβαλαν στην διαδικασία να ακούσω, με πολύ υψηλές προσδοκίες.

Είναι οι Enslaved οι Motorpsycho του extreme;;

Όχι, γιατί εξελίσσονται :stuck_out_tongue:

Σε καταλαβαίνω, χωρίς να συμφωνώ. Θέλω, όμως, να σου προτείνω το εξής: όταν βγει ο δίσκος, βρες τον κατάλληλο χρόνο για να τον ακούσεις ολόκληρο και άσε τον δίσκο να σου δείξει αν σου κάνει ή όχι. Αυτό στο λέω για δύο λόγους. Αρχικά, διότι, προσωπικά, έχω τυφλή εμπιστοσύνη στην μπάντα -τέτοια, που πάντα ομολογώ στον εαυτό μου, χωρίς να το παίρνω πίσω-, “ας συνθέσουν και ας γράψουν ό,τι θέλουν και όπως το θέλουν”. Κατά δεύτερον, διότι (όπως, λογικά, θα σου έχει συμβεί κι εσένα στο παρελθόν) έχει τύχει κάποιες φορές ν’ ακούω ένα single, να με χαλάει και μέσα στο δίσκο να γίνεται απογείωση. Οπότε, περίμενε και θα δεις…

Έχεις ακούσει Motorpsycho; Κάποτε έπαιζαν garage rock. Έχουν εξελιχθεί απίστευτα.

Εγώ για καλό το είπα. 30+ χρόνια, μόνο εξαιρετικοί δίσκοι.

Λες να μιλάω έτσι στον αέρα :stuck_out_tongue: ?

Ναι :stuck_out_tongue:

3 Likes

Σας θίξαμε τις συνθέσεις που δεν ξέρουν που να σταματήσουν :stuck_out_tongue:

1 Like

Τώρα αλήθεια πιάνετε κουβέντα με τον πάνκη για εξέλιξη;

:heart:

2 Likes

Έλα ντε

καλά εδώ μιλάνε για δίσκο που δεν έχουν ακούσει :slight_smile:

1 Like

Είμαι σίγουρος ότι είναι καλό, βασικά αυτό είπα εξαρχής.

Έτσι αποθεώνετε και τα Motorpsycho πριν τα ακούσετε λογικά :stuck_out_tongue:

Όχι, τα ακούμε πρώτα. Και μέχρι σήμερα λέμε “τους άτιμο ς, δεν θα βγάλουν μέτριο δίσκο ποτέ;”. Το ίδιο λέμε ως τώρα και σε κάθε δίσκο Enslaved.

2 Likes