Αγαπημενα Ep

Δεν ξερω αν το εχει βαλει κανεις πιο πριν, αλλα ενιγουει!!!




Η πρώτη μου επαφή με την μπάντα κάμποσα χρόνια πρίν - το συγκεκριμμένο είχε πέσει στα χέρια μου εντελώς τυχαία και όταν το πρωτοάκουσα με ξετίναξε και πλέον οι Portal είναι μέσα στις αγαπημένες μου μπάντες !!! Βέβαια οι επόμενες κυκλοφορίες τους είναι πολλά επίπεδα ανώτερα αλλά μερικές φορές η πρώτη εντύπωση σου μένει…
!!! Κλειστοφόβικο death metal στα καλύτερα του !!!


Η πρώτη κυκλοφορία των θρυλικών Γερμανών. Χυμαδιό βρωμιά κι αλητεία. Κι ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια Sodom: BLASPHEMER!!


Χωρίς να είναι χαντακωμένοι από παραγωγή, οι Possessed γράφουν κομματάρες όπως το Confessions, My Belief και Storm In My Mind και μας παίρνουν το κεφάλι

Ντεμπούτο EP από τους φοβερούς Έλληνες Thrashers με 5 κομματάρες από τις οποίες ξεχωρίζω το The Other Side Of Me

[SIZE=“7”][B]MONO !![/B][/SIZE]

:bow::bow: αγαπάμε wilson

Λοιπόν το ξέθαψα χτες, και δε θυμόμουν αν το χει βάλει κανείς εδώ.

Όταν μια από τις καλύτερες grind μπάντες το γυρνάει στο σλατζ και αποφασίζει να γράψει ένα κομμάτι 35 λεπτών για έναν εφιάλτη/παραίσθηση (όλοι ξέρουμε από τι εμπνεύστηκαν, δε χρειάζεται να το αναπαράγουμε), το κινηματογραφικό ηχητικό αποτέλεσμα δεν μπορεί παρά να ναι εντυπωσιακό. Απλά δοκιμάζουμε να το ακούμε ΜΟΝΟ με ακουστικά τη νύχτα.

+1 για το Voyage, χάσιμο εντελώς. κ ένα ευχαριστώ στον κατεστραμμένο τον mac που μου το είχε προτείνει.

επίσης:

με αυτό γνώρισα την μπάντα κι έπαθα την πλάκα μου.

Decoryah - Breathing the Blue

\

atmosfairiko metal apo filandia sta kalitera tou.vreite to,akouste to,nioste to.to ep einai akoma kalitero kai apo ta full-legth albums tous afou edo pleon ehei kathara fonitika ta opoia einai poli tairiasta me tin ipoloipi mousiki tous atmosfaira.

[B]Kyuss/Queens Of The Stone Age - Split EP (1997)[/B]

Εξαιρετικό EP που κυκλοφόρησε αμέσως μετά τη διάλυση των Kyuss και πριν τη δημιουργία των QOTSA και περιέχει 6 κομμάτια συνολικής διάρκειας 33 λεπτών.

Τα 3 πρώτα είναι των Kyuss με το λάιν-απ το Circus (Γκαρσία/Ομ/Ρίντερ/Χερνάντεζ), με μία ΕΠΙΚΗ διασκευή στο Into The Void των Black Sabbath και δύο b-sides, Fatso Fargotso και Fatso Fargotso Phase II, με το πρώτο να είναι άνετα μέσα στα καλύτερα κομμάτια του έβερ και τεράστια απόδειξη του πόσο κορυφαίος συνθέτης είναι ο Ρίντερ.
Τα άλλα 3 είναι του Ομ, υπό του πειραματικού, τότε, ονόματος Queens Of The Stone Age (μόλις το είχε αλλάξει από Gamma Ray, για προφανείς λόγους), με ντράμερ τον σεσιονά Βικ Ιντρίτσο και τη βοήθεια του Κρις Γκος. Το πρώτο κομμάτι είναι μια πρώιμη εκδοχή του If Only που συμπεριελήφθηκε στο ομώνυμο ντεμπούτο των QOTSA και τα άλλα 2 είναι 2 γαμάτα b-sides, Born To Hula (ΕΠΟΣ) και Spiders and Vinegaroons.

δισκαρα
:roll:

Η μόνη γνώση που είχα για τους γιάπωνες [COLOR=Red][B]SIGH[/B][/COLOR] από τότε που πρωτοδιάβαζα μικρός χάμερ, είναι πως τους είχε υπογράψει ο euronymous και είχαν κυκλοφορήσει το ντεμπούτο τους από την εταιρία του. Για κάποιο λάθος λόγο λοιπόν τους είχα κλασάρει στο μυαλό μου ως μπλακ της σειράς. Τα τελευταία δύο χρόνια είχα προσέξει πως θεωρούνται από πολλούς avant, οπότε και μπήκα στον κόπο να τους ψάξω. Δεν έχω πάρα πολύ καιρό που έχω ασχοληθεί μαζί τους, αλλά το συγκεκριμένο EP το έχω κυριολεκτικά λατρέψει!
[B]
SIGH - Ghastly Funeral Theatre (1997)[/B]

[B]1. Intro: Soushiki
2. Shingontachik Awa
3. Doman Seman
4. Imiuta
5. Shikig A Mi
6. Outro:Higeki [/B]

To συγκεκριμένο είναι η απαρχή της θέλησής τους να παίξουν τα πάντα, μέχρι Iron Maiden ποπ που παίζουν στον προτελευταίο δίσκο τους. Eδώ έχουμε το σημείο μηδέν, που αρχίζει ο πειραματισμός. Πραγματική αποκάλυψη για μένα. Ο μπαξές διαθέτει από πρωτόλεια μπλακ-θρας ριφ που παραπέμπουν στους Celtic Frost, τζαζ σημεία με σαξόφωνα, γιαπωνέζικα φολκ σημεία, κλασικές επιροές, κάτι θεόρατα ΧΙΕΒΥ σόλοζ, και λίγο τζατζίκι για να μην ξενερώνουμε κιόλας. Έχοντας ακούσει προσεκτικά δισκογραφία, μόνο σε 2 δίσκους τους έχω βρει ισάξιο υλικό. Και εδώ έχουμε μόνο κομματάρες, και συνολικά μια ολοκληρωμένη, συμπαγέστατη, και χωρίς fillers κυκλοφορία. Ούτε λόγος πως όποιος θέλει να ασχοληθεί με την παρανοϊκή περίπτωσή τους ξεκινά από δω. Όταν πατήσετε καμιά δεκαριά φορές το ρηπίτ σε κομματάρες όπως το [I]Shingontachik Awa[/I] και το [I]Ιmiuta [/I]θα με θυμηθείτε…

ολα μοναδικα…

από τις καλύτερες δουλειές του, προπομπός του αξεπέραστου Bubblegum:

8)

σωστος

Δεν έχω ακούσει Suffocation αλλά respect, το The Art Of War έχει το This Is The War, το κομμάτι που με έχωσε στους Vader αλλά δεν το χω ακούσει ολόκληρο, θα το τσιμπήσω κάποια στιγμή. Για το Breeding Death διάβασε τι έχω γράψει:

σε ικετευω ακου αυτο αυτη τη στιγμη και πες μου αν δεν σε καταπορωσε να παω να βουτηξω στο κενο! (ειναι απο τα αγαπημενα μου κομματια βειντερ εβερ!!!)

[B]http://www.youtube.com/watch?v=ckNZFZQ2-sk[/B]

απιστευτο και τουτο εδω: http://www.youtube.com/watch?v=ZCnck7G_1bY

Καύλα είναι και το Gin Psie. Και γαμάτο σόλο έχει! :smiley: Όσο για το Lead Us!! στα live αν δε το ξέρεις το παίζουν συνήθως στα καπάκια μετά το This Is The War και επίσης γαμάει.:wink:

αυτη τη μπαντα εχει υπαρξει τεραστια (το λεω ετσι γιατι εχει γαμηθει να αλλαζει συνθεση τελευταια ειδικα) και ξενερωνω οταν βγαζει μετριοτητες οπως το τελευταιο…