Αγαπημενα Ep

τουτο εδω μου ακουγεται λες και ειναι θρας δισκος των darkthrone δεν ξερω γιατι…

αλλα συμφωνω :slight_smile:

Συνεχίζω την επίθεσή μου στο τόπικ.

[B]SPEEDBLOW - S/T[/B] (2009)

[FONT=arial]1. Enter the Storm
2. Pushing the Wheel
3. Thrones of Blood
4. Black Souls
[/FONT]
Oι διαλυμένοι πλέον αθηναίοι Speedblow πριν κυκλοφορήσουν το ντεμπούτο τους είχαν παραδώσει το συγκεκριμένο EP, με 4 συνθέσεις σεμιναριακού ψιλομοντέρνου και ατόφιου ΧΙΕΒΗ ΜΑΙΤΑΛ, με τις απαραίτητες γερές δόσεις DOOM φυσικά. Εδώ έχουμε σίγουρα ένα από τις καλύτερες συνθέσεις τους, το Enter The Storm, και 3 άλλες μπομπάτες τραγουδάρες που θα έκαναν τον Matt Pike όπως δίδασκε στους Sleep αλλά και στους Ηigh on Fire, να είναι περήφανος. Σε στιγμές είναι πιο δυνατό και από το δίσκο, και σίγουρα έχει καλύτερο εξώφυλλο. Όσο σκέφτομαι πως το μοίραζαν και τσάμπα στις συναυλίες, χαίρομαι ακόμα περισσότερο που το χω στη συλλογή μου. Με ένα γκουγκλάρισμα βρίσκεται αμέσως στο διαδίκτυο, οπότε και γουστάρετε κι άλλοι.

[B]Agalloch - The White Ep[/B]

μαγεία.

φανταστικοτατο ΕΡ…βασικα δεν εχω ακουσει καλυτερο…οσοι εκτιμουν το καλο μπλακ πρεπει να το ακουσουν…

Ofermod - Mystérion Tés Anomias

Hardcore punk από μέλη των Nunslaughter και Midnight με σατανόκαβλους στίχους σε στυλ Minor Threat!
Ενδεικτικά τίτλοι τραγουδιών:
[B]Guilty Of Hating Christ
Satanic Threat
I Ain’t Gotta Worship[/B]
Αλητεία :smiley:

Εδω εχουμε το e.p.του 2004 που προηγηθηκε πριν κυκλοφορησει ο μοναδικος δισκος των Subterranean Masquerade.2 τραγουδια μεγαλης διαρκειας με μελαγχολικο ηχο στις κιθαρες(η βαση του συγκροτηματος)που θυμιζει Opeth και Anathema,με τον τραγουδιστη των November’s Doom να χρησιμοποιει αποκλειστικα καθαρα φωνητικα,και τον μπασιστα των Agalloch,με πληθωρα αλλων οργανων οπως βιολι(σε πρωταρχικο ρολο),γυναικεια φωνητικα απο την Susan Naud,πληκτρα,μελλοτρον απο τον Andy Winter (που καπακι πηγε στους Age Of Silence) που παντα χαριζει μια 70’ς χροια. Στιχοι '‘πνιγμενοι’'στην καταθλιψη,την παρανοια και την μελαγχολια,εξωφυλλαρα υψηλης αισθητικης με ομορφα/ταιριαστα χρωματα σε σχεση με τους στιχους.Οπως αναφερουν και οι ιδιοι…This reckording is dedicated to the woodpecker in your head…Ασχολιαστο…

Rasluka=Χωριζομενοι δρομοι.Ο Kanwulf κανει καταθεση ψυχης στα 2 e.p.που κυκλοφορησε αφου μεσα στο black ηχο του εχει μπολιασει μεγαλες δοσεις μελαγχολιας που δεν του ταιριαζε να μπει σε καποιον κανονικο δισκο των Nargaroth.Ο λογος γινεται για τον χαμο του μοναδικου του φιλου R που αυτοκτονησε.
Το e.p. ξεκιναει με το κλασσικο εμβατηριο που ακουγεται στις κηδειες με την αναγκαια επιμεταλλωση των ηλεκτρικων κιθαρων και τυμπανα αλα Pazuzu εποχης Awaken the Dragon.Στο ομωνυμο κομματι συνεχιζεται ο εμβατηριακος ρυθμος πριν οι πριμαριστες κιθαρες παρουν τον ελεγχο εξ ολοκληρου ενω στην φωνη του Kanwulf διακρινω ιχνη απογνωσης αλλα και μισους.’‘There is so much to write about your death and no song could manage to release me from the suffering that bring me the thoughts’’ κραυγαζει στην δικια του(Γερμανος) γλωσσα.Το τριτο και καλυτερο κομματι ‘‘Wo Die Kraniche Ziehn’’ οι ταχυτητες ανεβαινουν μαζι με την ποιοτητα.Καθε full legth των Nargaroth θα το ζηλευε να το περιειχε.Το e.p. κλεινει με ενα δεκαλεπτο κομματι που δυστυχως ειναι αρκετα μονοτονο για 10λεπτο κομματι αλλα αυτο του προσφερει συγχρονως και την ψυχροτητα που χρειαζεται.Ε ρε τι εχανα τοσα χρονια…ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ρε συ Πανο.

Πολύ ωραία ΕΡ τα Rasluka.
Και πολύ καλή η περιγραφή σου επίσης, δεν το ήξερα το όλο σκηνικό με τον χαμό του φίλου του Kanwulf.

Kλασικό old-school death metal, mid tempo ταχύτητες, μπάσο οδοστρωτήρας, η απαραίτητη frost-ιλα…o ορισμός της σαπίλας.

5 κομματια απο τα οποια μονο το πρωτο(Breed to Breathe)υπαρχει σε καποιο δισκο αρα ξεφευγει απο τα κλασσικα e.p./singles που περιεχουν το δικσακι του επομενου δισκου και διαφορα αδιαφορα τραγουδια/remixes/lives/διασκευες.Τα 5 τραγουδια των Napalm Death χαρακτηριζονται απο τον mid-tempo groovy death metal ηχο που ειχαν τοτε σε συνδυασμο με καποιες hardcore/punk επιρροες που παντα εδιναν χωρο οι ιδιοι μεσα στους δισκους τους.Απλο,χωρις φανφαρες,με 3 μελη τους να συμμετεχουν συνθετικα (Pintado,Harris,Embury).Η δικια μου κοπια ειναι η Αμερικανικη,πραγμα που σημαινει οτι περιεχει διασκευη το Suffer the children (απο το Harmony Corruption)απο τους Γερμανους Fatality οι οποιοι παιζουν το κομματι με παθος και αγριοτητα αλλα και μουντη παραγωγη.

H δική μου είναι η ευρωπαϊκή μάλλον, και έχει το Greed Killing διασκευασμένο από τους Impending Doom.

Αξιζει το κομματι τους(Impending Doom)?απο που το βρηκες το cd αν θυμασαι?

καλή είναι η διασκευή, όχι κάτι εξωπραγματικό, αλλά δεν παίζει να θυμηθώ από πού το’χα πάρει. πάνε κοντά 10 χρόνια.

τα 10 αγαπημένα μου ep.

[SPOILER]

[/SPOILER]

Καλα,αυτο ειναι καταπληκτικο!!!Και τι εξωφυλλαρα!:thumbup:

Bump!

[B]Massacre ‘‘Inhuman condition’’ E.P.[/B] (1992)

Το ξέρω ότι όλοι μνημονεύουν το ‘‘From beyond’’, αλλά αυτό το έχει αναφέρει κανείς; Βασικά έτυχε να ακούσω την επανακυλοφορία του ‘‘From beyond’’ που το περιέχει ολόκληρο, και λέω ‘‘καλή φάση!’’. Δεν είναι τόσο βάρβαρο όσο το ντεμπούτο. Έχει και πιο τεχνικά μέρη, γενικά περισσότερα θέματα, επιτέλους ωραία solo (ο Swanson από τους Six Feet Under), και ωραία διασκευή στο ‘‘Warhead’’ των Venom (με ανατριχιαστικά φωνητικά από Cronos). Μ’ άρεσε. Πώς από αυτό μετά πήγαν στο (απαράδεκτο) ‘‘Promise’’ του '96… ο θεός και η ψυχή τους.

1 Like

[B]Singles Mothers - s/t[/B]

[B]WOW[/B]

[B]punk rock / post-hardcore / ελαφρο-screamo (όπως λέμε ελαφρολαικό) / χορευτικό / ροκ ν ρολ / βρωμικό / πανα απ’ όλα πανκ.[/B]

Τσεκάρετε.

[B]http://singlemothersband.bandcamp.com/album/s-t[/B]

Τσουτσεκια, ριπ νουμπ, σαμανς κλπ ισως κοιταν

ΜΑΛΑΚΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ

Είναι απλά [B]ΤΡΟΜΕΡΟ[/B].

Το [B]christian girls[/B] είναι η πιο τρανταχτή απόδειξή ότι το πανκ μπορεί να είναι πιο χορευτικό, πιο ξεσηκωτικό, πιο feelgood/cool είδος από πολλές άλλες μουσικές. Ακούστε το, προσωπικά το έχω λιώσει.

Μην ανησυχεις, σου εχω ετοιμο εδω οτι προκειται να ακολουθησει.

[SPOILER]

[/SPOILER]