Μetallica

Έχω πάρα πολλά χρόνια να ακούσω το Decade μου έδωσες καλή αφορμή, αν και δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο.
Καλά στο απο πάνω βιντεο οι δίκασες του ειναι πιο δυνατές και από πολυβόλο

1 Like

Ήταν λες και είχε φτιαχτεί αυτό το βίντεο για απάντηση σε ποστ σαν το δικό μου :rofl:

1 Like

Απίστευτο κομμάτι και απίστευτη εκτέλεση

1 Like

Βάλε τα 3 κομμάτια που είπα παραπάνω από το Decade και κράτα το facepalm για μετά την ακρόαση :heart:

15 αλλά 2ωρο, ο Mustaine έπαιξε κάτω από 1.30 ώρα απ ότι βλέπω στο setlist.fm

Ήθελα να κάνω ένα ποστ για την Κοπεγχαγη. Θα αρκεστώ να πω πως ήταν εξαιρετικοί και τις 2 μέρες, αλλά τη δεύτερη κυριολεκτικά πετούσαν φωτιές



16 Likes

Καλος φιλος, κιθαριστας, που ηταν στην Κοπεγχαγη με αλλους φιλους του, επισης μουσικους, γκρινιαζε ολο το πρωτο βραδυ στις επικοινωνιες μας οτι δεν ηταν καλος ο ηχος και μπροστα, αρενα, δεν ακουσαν ποτε τον Χαμετ. Την επομενη βραδια βεβαια, φρεγατες. Θα τους ξαναδει στη Μαδριτη.

2 Likes

Όταν παίζουν στη 2η ένα απ’ τα αγαπημένα του Hetfield λογικό είναι να πετάνε φωτιές :stuck_out_tongue:

1 Like

Από περιέργεια, και χωρίς να αμφισβητώ καθόλου το ότι μπορεί να μην είχαν καθόλου καλό ήχο την πρώτη βραδιά (συμβαίνει και στους καλύτερους άλλωστε, δε θα ήταν η πρώτη φορά για τους Metallica), το ότι είναι κάποιος κιθαρίστας ή μουσικός γενικά αλλάζει και την βιολογία του αυτιού του? Έχουν γίνει transcend σε κάποιο εξελιγμένο είδος? :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Δεν ήταν καλός ο ήχος στα 3 πρώτα τραγούδια με αποκορύφωμα το Harvester ένα από τα μικρόφωνα του Hetfield δε δούλεψε. Από εκεί και μετά έφτιαξε πολύ. Μάλλον έφταιγε που έκλεισε η οροφή του σταδίου τελευταία στιγμή και μετά το soundcheck οποτε έπρεπε οι ηχολήπτες να βρουν το setup τους κατά τη διάρκεια του live.

Τη δεύτερη δε μέρα ήταν αψογος, ίσως ο καλύτερος ήχος που έχω ακούσει σε live γενικά. Ειδικά στο Call of Ktulu ήταν σκέτος οργασμος, άκουγες κάθε νότα από κάθε όργανο σαν κρύσταλλο.

1 Like

Καλα, δεν θεωρω οτι αμφισβητεις το θεμα ηχου, που κατα (και) κατα τη δικη μου γνωμη ειναι υποκειμενικο θεμα. Θα μπορουσα επισης να αποκαλεσω την ερωτηση σου “ειρωνικη”, διοτι δεν ειναι βιολογιας αλλα εμπειριας. Εκτος αν θεωρεις οτι εγω κι εσυ μπορουμε να κανουμε το ιδιο ακριβως μαθημα στους μαθητες σου. :stuck_out_tongue:

Για να σου απαντήσω σε σωστή βάση, μετατρέπω την ερωτηση σου σε “το ότι είναι κάποιος κιθαρίστας ή μουσικός γενικά αλλάζει και την αντίληψη περί ήχου” και η ξεκάθαρη απαντησή μου είναι “ναι”.

1 Like

Κοιταξε, η αληθεια ειναι οτι εντυπωσιαστηκα οταν μου το ειπε. Διοτι τους ειδα περυσι, τους ειδα στο Μιλανο φετος σε αλλες συνθηκες, μονο για τον ηχο δεν θα μπορουσα να εχω παραπονο. Επισης, ολο το τουρ ειναι γνωστο οτι χτιστηκε για να παιρνουν ανασες και παραλληλα να δινουν χρονο στο κρου να φτιαχνει τον “τελειο ηχο”. Ο Λαρς, αν δεν κανω λαθος, τα ειπε αυτα οταν εδωσε τη συνεντευξη πριν την περσινη πρωτη συναυλια στο Αμστερνταμ. Και ειχε δικιο, ετσι εγινε. Αλλα κλαιν, μπορει να συμβει και “ατυχημα”, ή να εχει αερα ή να μην εχει αερα ή να μην ειναι καλο το σημειο, ο,τιδηποτε.

Φυσικα, δεν αμφισβητω ουτε υιοθετω τις αποψεις καποιου, ειδικα οσων ηταν εκει. Πιο πολυ για κουβεντα το ανεφερα, διοτι δεν ηξερα οτι καποιος δικος μας ηταν εκει :slight_smile:

2 Likes

Μπορεί εσείς να μην είχατε θέμα μετά το 3ο τραγούδι την 1η μέρα με τον ήχο, είχε ο Λαρς όμως στο Σικ Εντ Ντιστροι :joy::stuck_out_tongue:

Αυτο ειναι μια εντελως ακυρη συγκριση νομιζω. Το να μπορεις να ακουσεις με τα αυτια σου σε μια συναυλια αν ενα τραγουδι ακουγεται σωστα και οπως πρεπει, απαιτει πολυ λιγοτερη ενασχοληση με το αντικειμενο απο το να μπορει καποιος να διδαξει καποιο μαθημα σε καποιο αντικειμενο που εχει σπουδασει για μια δεκαετια.

Εν τελει, πιο πολυ θα εμπιστευτω την αποψη του Παντελη που εχει παει σε 700 live στο θεμα του ηχου κι ας μην παιζει (σχεδον) κανενα οργανο, παρα καποιον κιθαριστα. Αν μου ελεγες ηχοληπτη σιγουρα θα μου φαινοταν πολυ λιγοτερο περιεργη η αναφορα στο επαγγελμα :stuck_out_tongue:

1 Like

700 live φέτος μπορεί ναι :stuck_out_tongue:

7 Likes

8 Likes

Πωπω 38 νεα ποστς, φαντασου ποσα ενδιαφεροντα και φρεσκα πραγματα θα κουβεντιαζονται

Ο ΛΑΡΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΛΟΣ

7 Likes

Ο Λαρς είναι ΚΟΥΚΛΟΣ.

7 Likes

η καραφλοχαιτη ειναι σεξυ ειναι αληθεια αυτο

2 Likes

Έχει μια βορειοευρωπαϊκή γοητεία ο άτιμος.

4 Likes

Νομίζεις. Δεν είναι καθόλου άκυρη. Όμως δικαίωμά σου να νομίζεις ό,τι θέλεις, δεν θα σου πω εγώ τι θα κάνεις. Εμπιστέψου τον Παντελη, νο γουόρις. Χαίρομαι που τουλάχιστον συμφωνούμε ότι δεν είναι βιολογικό το θέμα.