Μetallica

Τετοιο φαλτσαριστο σολο ρε ΔΥ δεν ειχε ουτε ο Μπεκαμ οταν χτυπουσε φαουλ… @pantelis79 :sunglasses::joy:

γιατι ρε ; πολυ καλα το(ν!) επαιξε !

Τοσο λαθος σου φανηκε ;

Ετσι ειμαι εγω, αχωνευτος! :sunglasses:

Εν προκειμενω βεβαια ειμαι και απολυτως σωστος, πρωτη φορα ακουω ανθρωπο να μη βαζει τους Queen στο υψιστο σκαλοπατι μυθικοτητας συγκροτηματων αλλα να βαζει τοσο ψηλα τους AC/DC και τους Zeppelin ξερω γω (που ενταξει, να τους βαλουμε κι αυτους, δεν εχω αντιρρηση). Και μαλιστα να τα αποδιδει ολα αυτα στο γεγονος οτι πεθανε ο Freddie Mercury. Εβγαλαν ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ αλμπουμ πριν πεθανει ρε κακομοιρη :stuck_out_tongue:

Με τραγουδια οπως The Show Must Go On, Who Wants To Live Forever, Innuendo, We Are The Champions και δεκαδες αλλα, σορρυ, αλλα οτι και να λες για το ποσο μεγαλοι ηταν, απλα μου φαινεται απο τα πιο ακυρα που εχω διαβασει εδω μεσα.

Innuendo ρε φίλε …Αυτό το παίξιμο εκεί στη μέση που είναι flamenco style με την ακουστική , παίζει να το ζήλεψαν πάρα πολλοί “κλασσικοί/φλαμενκο” κιθαρίστες . Ακόμη και οι τοπ

1 Like

πηγαινε βρε να τα γραψεις εδω ναπουμε.

Η΄ ακομα και εδω

Δε χρειαζεται, νιωθω ηθικος νικητης αφου η συντριπτικη πλειοψηφια στο δευτερο τοπικ που εβαλες δηλωνει οτι μιλαμε για 2 απο τα μεγαλυτερα συγκροτηματα που εχουν υπαρξει. Βεβαια και πριν ενιωθα ηθικος νικητης, αλλα τωρα ακομα περισσοτερο.

Παμε σε κατι ον τοπικ. Χθες ακουσα το Fixxxer απο το Load + Reload (ετσι θα το λεω μονο πλεον γιατι μου παει κοντρα ο Παντελης) 5 φορες συνεχομενες καθως περπατουσα στο δρομο με τα ακουστικα μου και ειχε 17 βαθμους εξω. Μιλαμε για υπερτατο τραγουδι, μπαινει ανετα στην τοπ 10αδα μου για Metallica, χωρις καμια αμφιβολια. Θελω απεγνωσμενα το γαμημενο το μπλουζακι και δεν ξερω γιατι δεν το αγορασα πριν 1-2 χρονια που το Metallica Store το ειχε κανονικα σε κυκλοφορια και το τυπωνε (μπορει να ηταν και λιγο παραπανω απο αυτο)



και ποιος ειπε οτι οι Queen δεν ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα συγκροτηματα του κοσμου ;

Ενταξει ειπα εγω την εξυπναδα μου και το ξεχειλωσαμε.

Οσο για το Fixxxer γαμει και σαν κομματι και σαν σχεδιο το μπλουζακι και απ’ολα.

Εγω τα Loads Αν δεις και χτες στο τι ακουτε τωρα μαζι τα εβαλα. Και φυσικα αν τα ακουσεις ανακατεμενα δεν καταλαβαινεις οτι υπαρχει διαφορα. Στα Loads λοιπον εχουν μεσα επη - επων . Bleeding Me, Fixxxer. Outlaw Torn (εκεινο το τζαμαρισμα στο τελος που το εκοψαν για να χωρεσει στο CD θα μπορουσα να το ακουω για ωρες).

1 Like

Με τρια Χ παρακαλω και να μην ξαναγινει, θα χασεις τη θεση σου ως κυβερνητικος εκπροσωπος.

ΥΓ. Ο Παντελης το ειπε για τους Queen, οχι εσυ, μη μου φοβασαι.

1 Like

Το οποιο τζαμαρισμα μου το θυμιζει εντονα στο Now That We’re Dead πριν το τελευταιο refrain…

1 Like

εχεις δικιο !! Σε ολα !! χα χα χα χα!

Τωρα για τους Queen εσυ βλεπους αυτους , αλλος τους Zeps, αλλος τους Stones, αλλος τους Floyd κτλ…

Σιγα τα ωα !

Η διαφωνια μου δεν ειναι το ποια μπαντα ειναι στην κορυφη, αλλα το οτι προφανως μπαινουν στην κουβεντα ΚΑΙ οι Queen. Για μενα ειναι οι Queen, για αλλους οι Stones, για αλλους οι Floyd, για κατι τρελους ειναι οι Metallica. Three X’s for the stone. Renew our faith which way we can.

1 Like

οι metallica με βάση τους αριθμούς ΔΕΝ είναι .

Για το πόσο πολύ αρέσουν σε μένα είναι άλλο κομμάτι.

Απλά μαζί με 4 - 5 μπάντες ακόμα ίσως έχουν κάνει κάτι πραγματικά ριζοσπαστικό. Δεν είναι μονοδιαστατοι όπως άλλες μεγάλες μπάντες.

Και ναι θα βάλουμε και τους Queen μέσα στη κουβέντα. Δεν έχω καψούρα με τις κατατάξεις .

Πολλά θα φανούν και όταν αποχωρήσουν οι Metallica .

Είναι και κουβέντα που δεν μπορούμε να την κάνουμε ολοκληρωμένα εδώ μέσα.

Στο πρωτο συμφωνω και για μενα ειναι πολυ μεγαλυτερη μπαντα απο τους AC/DC ας πουμε, οσα σταδια κι αν γεμισουν αυτοι. Οταν παιζεις επι 40 χρονια το ιδιο στυλ μουσικης, για μενα προσωπικα δεν εχεις την αιγλη αλλων συγκροτηματων. Γι αυτο βαζω Queen και Pink Floyd τοσο ψηλα, που εχουν κανει redefine τους εαυτους τους και την μουσικη γενικοτερα. Και Metallica στον πιο σκληρο ηχο το ιδιο. Θα αποχωρησουν οι Metallica? Που θα πανε? Ως ενδειξη διαμαρτυριας εννοεις ή με 2 κιτρινες καρτες?

1 Like

Με απευθείας κόκκινη επειδή πρόδωσαν το μετσαλ.

Θα βγει και ο Θεοδωρίδης να κάνει παράπονα για τους διαιτητας!

Γράφουμε και με auto correct κύριε και βάζει τα δικά του !

1 Like

Παμε σε κατι διαφορετικο… τραγουδια απο αλλες μπαντες που θα μπορουσαν να ειναι στο Reload, δηλαδη που να βγαζουν αυτη την χαρακτηριστικη σκοτεινη groovy μελαγχολια. Δεν ξερω πως να το εξηγησω καλυτερα, αλλα υπαρχει ενα συγκεκριμενο feeling εκεινης της εποχης, που φυσικα εχει και προσωπικο χρωμα, αλλα νομιζω πως γενικοτερα επηρεασε τα late 90s, early 2000s, και παρα πολλες μπαντες επαιξαν ενα συγκεκριμενο στυλ μουσικης ή επηρεαστηκαν απο συγκεκριμενες φορμες και μελωδιες. Τωρα αυτη η περιγραφη οκ μπορει να χαρακτηρισει 200 διαφορες μπαντες, αλλα για καποιο λογο ξεχωριζω τα παρακατω τραγουδια. Βαζω Reload συγκεκριμενα γιατι σκεφτομαι τραγουδια οπως Carpe Diem Baby, Where The Wild Things Are και Fixxxer, αλλα στην πραγματικοτητα ταιριαζαν σε οποιοδηποτε απο τα δυο αλμπουμ αυτα. Ξεκιναω μια μικρη λιστα με τραγουδια που παντα μου θυμιζαν τους Metallica των Load/Reload:

  1. Bruce Dickinson - The Alchemist
  2. The Gathering - Colorado Incident
  3. Paradise Lost - No Reason
  4. Paradise Lost - Mouth (και γενικα το μισο Believe In Nothing)
  5. Marilyn Manson - Disassociative
  6. Amorphis - Divinity
  7. Paradise Lost - Symbol Of Life (και ξανα, γενικα το μισο Symbol Of Life)

Εντάξει, και τους Alice In Chains έχουν κλέψει στο Reload.

In other news, πιθανότατα το πιο όμορφο post που έχει γίνει ποτέ εδώ μέσα είναι αυτό: Αγαπημένα μας albums (Πως και γιατί) του jm_rotten. Κάνετε τον κόπο να το διαβάσετε, όσοι δεν το έχετε διαβάσει.

2 Likes

Καλά σίγουρα ακούς AIC στα Loads αλλά όχι ότι δεν είχαν επιρροές από Metallica οι Alice in Chains.

Οπότε μύλος η φάση .

Αν πούμε για επιρροές στα Loads θα βρούμε και acdc και zz top και Black Sabbath , skynyrd και πολλά άλλα .

Πάω να διαβάσω το από πάνω post αν και νομίζω ότι το είχα διαβάσει και παλιότερα.

Δε μίλησα για τις επιρροές των AIC από Metallica, αλλά για το ανάποδο, το οποίο στο Reload είναι εμφανές.

Διάβασε το post, είναι εκπληκτικό.

1 Like

Δάκρυσα μαλάκα . Σκέφτηκα την μάνα μου που σήμερα κλείνει 3 1/2 χρόνια από τότε που έφυγε για το μακρύ ταξίδι και δεν πρόλαβε να γνωρίσει την κοπέλα μου …

Υπάρχουν τέτοιοι δίσκοι ρε πουστη μου. Υπάρχει αυτή η αγάπη για την μουσική , για κάποια τραγούδια . Μιλάνε αλλιώς στη καρδιά μας . Αλίμονο σε όποιον τα ζυγίζει μόνο με νούμερα , μαλλιά , ρούχα , στυλ και λοιπές αηδίες .

Όποιος και αν είναι ο @jm_rotten να είναι πάντα καλά !

3 Likes