Μetallica

Αν θελεις να ακουσεις πως ακουγεται το Justice For All με μπασο, αρκει να ακουσεις την αρχικη εκδοχη του δισκου σε καλα ηχεια :stuck_out_tongue:

ΥΓ. Δε μου αρεσει η εκδοση που ανεβασες, προτιμω πολυ περισσοτερο το αρχικο.

1 Like

Χαχα, οκ, σε λίγο καιρό που θα πάρω θα επανέλθω :stuck_out_tongue:

Ούτε εμένα μου είπε τίποτα, απλά έπεσα απάνω της και αφορμής δοθείσης το ανέφερα

Ρε γαμώτο, εντάξει έχει ανεβάσει το μπάσο, αλλά και πάλι προτιμώ το γνήσιο. Χάνει λίγο από την μαγκιά του.
Και τα φωνητικά ακούγονται κάπως

1 Like

Νομίζω πως τα έχει πειράξει, κάποιοι το σχολιάζουν και από κάτω. Για εμένα η παραγωγή (και μίξη) του AJFA είναι αυτή που πρέπει, αλλά είπαμε… είμαι λίγο περίεργος πως θα ακουγόταν με “κανονική” παραγωγή (και μίξη)

1 Like

Επίσης και τα ντραμς δεν ακούγονται τόσο βαριά όπως στο κανονικό, και μιλάμε για επικό ήχο

1 Like

rofl

3 Likes

Χαχαχα γαμάτο

Καλό το blackened για την αλλαγή και μόνο, χωρίς να χρειάζεται όμως.

Αυτό που μου φάνηκε τρομερά ενδιαφέρον για το blackened ήταν το παρακάτω, δεν το ήξερα:

Καλή τρολιά :stuck_out_tongue:

2 Likes

παλιό αλλά καλό, όταν το πρωτοάκουσα το έβαλα καμιά ώρα να παίζει :stuck_out_tongue:

Ουτε το AJFA με το μπασο πιο ψηλα μου αρεσει, ουτε η μιξη του HTSD με τον ηχου του AJFA μου αρεσε, νομιζω οτι ο καθε δισκος εχει τον ηχο που πρεπει να εχει και ειναι κομματι του (οκ το St. Anger εχει καποιες συνθεσεις που με πιο νορμαλ παραγωγη θα ηταν πολυ καλυτερες αλλα μεχρι εκει).

1 Like

Ευτυχως ξαναανοιγει η υποθεση ajfa με μπασο. Τις προηγουμενες 10.000 φορες που συζητηθηκε δεν βρεθηκε λυση. Ευκαιρια τωρα. Οταν κλεισει να συζητηθει η περιπτωση του master με τον ηχο δηλωση-πορδη του σεντ αγκερ.

2 Likes

Πωπω τι ζηλια ειναι αυτη που δε συζηταμε για τον απαισιο και παρωχημενο ηχο των μισων αλμπουμ των Μεηντεν για αλλαγη?

Μην ταΐζεις.

3 Likes

Εχει δικιο για τον απαισιο και παρωχημενο ηχο

1 Like

Discuss :sunglasses:

Ας ξεκινήσουμε από το ότι το Lulu δεν είναι άλμπουμ των Metallica. Για μένα ακόμα και οι Beatles που αναφέρει είχαν “misses”*. Όχι σε βαθμό St. Anger, αλλά θεωρώ πως λίγο-πολύ, όλες οι τεράστιες μπάντες έχουν και μέτριες-κακές στιγμές.

*Eπίσης, μην ξεχνάμε πως μπάντες σαν τους Beatles (Zeppelin κοκ) που αναφέρει είχαν 10 χρόνια δισκογραφικής πορείας και όχι 30 και 40.

Τι να συζητησουμε, ο ιδιος ο Portnoy εβγαλε ανακοινωση στο facebook του, στην οποια κραζει το Blabbermouth.net, γιατι οπως λεει και ο ιδιος, εστιασαν στο 1% της κριτικης που ασκησε στους Metallica, ενω στο 99% οσων ειπε στη συνεντευξη ηταν θετικα. Και μετα οταν τους ξεμπροστιασε στο facebook και το twitter, εκαναν αρθρο για το οτι τους αποκαλεσε τα fake news της μουσικης και blabberface :joy::joy::joy::joy::joy:

Οσο μου την λες που κραζω τους μεταλλαδες σαν συνολο, τοσο θα βρισκω σοβαρους λογους να τους κραζω. Μονο και μονο το σχολιο “well he’s not wrong” απο το metal sucks, ειναι ενας σοβαρος λογος να κραξει κανεις. Δευτερον, οι Metallica ειχαν ενα και μοναδικο miss. Το St. Anger. Την κολλημενη μεταλλικη πλευρα του Portnoy που κραζει τα Load/Reload και τα θεωρει misses, την αγνοω πληρως προσωπικα. Ακομα κι ο ιδιος ο Portnoy βεβαια αναγνωριζει οτι υπερβαλλει για τα συγκεκριμενα δυο αλμπουμς :sunglasses:

Never has such a huge, huge band also had so many. I mean, ‘Lulu,’ oh my God. The fact that they made an album like that, or what they did with ‘St. Anger,’ or, in my opinion, with ‘Load’ and ‘Reload’ albums.

Προσεχουμε την λεπτομερεια στην εκφραση του. Ενω θεωρει τα Lulu και St. Anger αντικειμενικα αποτυχιες (που ηταν), για τα αλλα νιωθει οτι πρεπει να διευκρινισει οτι ειναι αποψη του. Γιατι ξερει οτι δεν ηταν misses, ασχετα αν δεν αρεσουν στον ιδιο.

2 Likes

Δεν εστιάζω στα Loads τα οποία προφανώς δεν είναι “miss”, σου αρέσουν-δε σου αρέσουν.
Και προφανώς το Blabbermouth, όπως κάθε μέσο, κάνει clickbait με catchy τίτλους.

Το θέμα είναι ποια μεγάλη μπάντα με πορεία δεκαετιών δεν έχει misses;
Ακόμα και οι Beatles που αναφέρει, που σταμάτησαν να ηχογραφούν το 1970, είχαν και αυτοί μέτριες στιγμές (πχ Yellow submarine). Που δεν είναι και συγκρίσιμο μέγεθος. Συγκριτικά, και οι Sabbath και οι Maiden είχαν μέτριες-κακές κυκλοφορίες.

Το να συγκρίνεις τους Metallica με τους Beatles και τους Zeppelin, είναι σα να μιλάς για τους Metallica μέχρι το ΤΒΑ και το Load. Δηλαδή μία μπάντα στην ακμή της.

2 Likes

Κλασσικές μαλακιες αλλά οι Metallica είχαν όντως αρκετά misses αλλά κλαιν Metallica είναι ότι θέλουν μπορούν να κάνουν. Έχω ξαναπεί ότι χαίρομαι που τους βλέπω να περιοδεύουν ξανά με το νέο τους δίσκο,δείχνουν ότι το καραγουσταρουν. Μην κάνουνε συγκρίσεις με Beatles ή με Zeppelin ανούσιες είναι κάθε καλλιτέχνες στη εποχή του.

Υ. Γ. Δεν πρέπει να πειραχθει το Anjfa!!

Πάντως κατά μια έννοια συμφωνώ με τον Portnoy, οι Metallica για μένα έχουν 6-7 υπερδισκάρες αλλά έχουν και 2 από τις χειρότερες κυκλοφορίες ever, σίγουρα δεν συμβιβάζονται με την μετριότητα :stuck_out_tongue:

2 Likes

προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν μπαίνω στην ουσία της συζήτησης, η οποία είναι εντελώς αβάσιμη (όπως τα γραψε ο @QuintomScenario πάνω κάτω) και η οποία δημιουργήθηκε για το clickbait. ωστόσο, να επισημάνω ότι δεν έχεις καθόλου δίκιο στο επιχείρημά σου για τη χρονική διάρκεια. σίγουρα δεν μιλάμε για την ίδια χρονική διάρκεια, εντούτοις, οι beatles πχ στη δεκαετία που αναφέρεις είχαν 13 κυκλοφορίες (για να προλάβω τυχόν σχόλια, ναι, και με διασκευές). κάτι που δεν έχουν καταφέρει ακόμα να κάνουν οι metallica σε 35 χρόνια. κοινώς, δεν μπορείς να εξετάζεις μόνο τη χρονική διάρκεια του συγκροτήματος χωρίς να εξετάζεις τι κυκλοφόρησε αυτό.

2 Likes