Μetallica

Ντάξει άμα δεν μπορεί ο Ντιντής να φέρει Metallica, θα τους φέρει ο Ξήγας.

Αν είχες βγαλει 2 μύρια και σου λεγαν δώσε το 1 και ισως βγαλεις αλλα 2 θα το κανες ή θα τα κρατουσες και θα τα μετρουσες μεχρι να πεθανεις? ο ντιντης πηγε για το 2ο…Και εστω οτι πιστευε οτι το οακα δεν θα γεμιζε και θα ρεζιλευοταν…στο καραισκακη δεν μπορουσε να το κανει???

1 Like

Ο ΟΣΠΦ δεν δίνει το Κρααισκακης χρόνια τωρα… θα λεγα καμια κοβεντα…

Στο Καραϊσκάκη; Και δεν τα καίω καλύτερα που θα τα δώσω στους εγκληματίες ; Νέα Σμύρνη για το repeat ρεεεε

2 Likes

Με τις τσεπες των αλλων ολοι κανουνε κουμαντο. Ο ενας εχει σχεδον το μονοπώλιο στις συναυλιες στην ελλαδα και ο αλλος γράφει σε wordpress site. Εννοειται οτι συμφωνουμε με οτι λεει ο 2ος ε? Τρελο φιασκο…

1 Like

Δεν κατηγορείται τόσο ο διοργανωτής όσο οι διάφοροι προφήτες και πληροφοριοδότες. Καλύτερα να διαβάζουμε κάτι πριν μιλήσουμε για αυτό

1 Like

τελικά ο κόσμος ανταποκρίνεται στην προπώληση;;; Όχι τίποτε άλλο, αλλά δε νομίζω ότι ο κόσμος στην Τσεχία και στη Ρουμανία τα έχει για πέταμα

1 Like

Εεεεε δεν θα πάνε μόνο οι Τσέχοι και οι Ρουμάνοι… :wink:.

1 Like

Απο το βιντεο του fuel και παρακατω μια χαρα προσπαθει να εξηγησει οικονομικα γιατι κατα τη γνωμη του “τα εσοδα βγαινουν τσιμα τσιμα”. Αν ηθελε να εστιασει στους πληροφοριοδοτες η κατακλειδα του κειμενου δε θα ηταν Παολα και Πυξ ΛΑξ. Γιατι ετσι δειχνει το δαχτυλο στον quote “μη μουσικα πολιτσμενο κοσμο”. Και δειχνοντας το δαχτυλο σε αυτους σε συνδυασμο με την αναφορα με τους 40000 κοσμο των Μειντεν ( και με διαφορα αλλες τσιτατες ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ του στυλ " πλεον υπηρχαν τα λεφτα για κατι εξισου μεγαλο", “ακριβο ενοικιο στο ΟΑΚΑ”, “θεωρω το ιβεντ θα ηταν βιωσιμο” ) μεταθετει το προβλημα στο οικονομικο αρα στο διοργανωτη. Και δεν ειναι δυσκολο να το αντιληφθεις αυτο, αφιερωνει 5 παραγραφους ωστε να δικαιολογησει απ’το μυαλο του γιατι δεν ηρθαν ( αν δεν ηταν απ’το μυαλο του, ας εβαζε στοιχεια ). Και επειδη αφιερωνει 5 παραγραφους σε αυτο, εγω σχολιαζω οτι με τα λεφτα των αλλων ειναι πολυ ευκολο να κανεις υπολογισμους και να σου βγουν.

ΥΓ: και δεν πιανω καν τις αναφορες περι “κυκλων” που διερρεαν οτι θα ερθουν, γιατι εμμεσα ξαναδειχνει το δαχτυλο στους διοργανωτες, αλλα πασο.

ΥΓ2: καποια στιγμη πετυχαινει τον πληθυντικο του forum, και λιγο μετα το γραφει forums. Ασχετο αλλα τωρα το παρατηρησα και μου φανηκε πολυ αστειο :stuck_out_tongue:

1 Like

Γιατί να ρεζιλεύονταν; Αν είχε δηλαδή 40.000 κόσμο θα του καθόταν άσχημα; Η ρεζιλεύτηκε με τους AC/DC που ήταν η μοναδική τους συναυλία που δεν έγινε sold out και με τους Peppers που έδινε χιλιάδες εισιτήρια η Cosmote 2-3 μέρες πριν το live;

Δικαίωμα του το πως θα επενδύσει τα λεφτά του φυσικά, δεν είχε υπογράψει κανένα συμβόλαιο να τους φέρει. Τα 2 που έβγαλε -αν έβγαλε γιατί μπακαλίστικα καλά τα λέμε- μπορεί να τα επενδύσει σε τίποτα Manu Chao, που θα δώσει Χ και θα πάρει πίσω 5Χ ή θα κάνει καμία 20αριά live με τίποτα Planet of Zeus που θα δώσει Χ και θα πάρει 30Χ.
Και εγώ στη θέση του το ίδιο θα έκανα.

6 Likes

Δεν πιστεύω ότι στραβωσε στην αμοιβή της μπάντας πάντως

Είτε έκρινε ασύμφορο να ενοικιάσει το ΟΑΚΑ, είτε θεώρησε ότι του βγαίνει πανάκριβο το εισιτήριο μιας και σε αυτό συμπεριλαμβάνεται και φόρος / ασθενοφόρα / τόσα που δεν ξέρω, είτε ακόμα ακόμα ίσως δεν ήταν στο χέρι του να κλείσει μια ημερομηνία που εκείνος θα ήθελε. Μπορεί το ΟΑΚΑ να μην ήταν διαθέσιμο π. χ.

Υποθέσεις βέβαια, αφού δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα

Σημασία έχει ότι δεν θα έρθουν απ ότι φαίνεται

4 Likes

AC/DC δεν έγινε sold out γιατί στην αρένα ήμασταν σαν σαρδέλες μέχρι πίσω…και με 80άρι το εισιτήριο …

32 χρόνια…

2 Likes

1002 σωστές δικαιολογίες μπορεί να έχει. Σκέψου πχ να έπρεπε να τους φέρει 14/8 που παίζουν στη Ρουμανία. Αυτοκτονία.
Ή το ακόμα πιο απλό, να δεσμεύσει Σεπτέμβρη του 2018 όλο το μπάτζετ του για ένα χρόνο μετά. Ή απλά να θεώρησε ότι με 70άρια και 90άρια εισιτήρια δε θα είχε 40 και 50.000 κόσμο που θα έχουν οι Πολωνοί και οι Τσέχοι.

Δε μπορώ να καταλάβω το κράξιμο ειλικρινά. Αν ήταν τέτοιο χρυσωρυχείο αυτά τα live κάποιος δε θα βρισκόταν να καλύψει το κενό που αφήνει ο Λώρης για σίγουρο κέρδος;

4 Likes

Όχι δεν θα βρισκόταν, γιατί … μονοπώλιο

Μια χαρά θα βρισκόταν. Δεν έχει ο Λώρης αποκλειστικό συμβόλαιο με τους Metallica. Όποιος θέλει, ας το επιχειρήσει.

1 Like

Εγω απλα να τονισω το οτι εσεις που κραζετε τον Λωρη επειδη δεν εφερε τους Metallica, εχετε κανει αυτους που τον υπερασπιζονται να φαινονται η λογικη πλευρα. Μια πλευρα που υπερασπιζεται ενα οντως αισχρο μονοπωλιο, και εναν τυπο που εχει καταντησει την συναυλιακη πραγματικοτητα στην Ελλαδα αηδιαστικη, καθως εχει μεγιστοποιησει το κερδος του, προσφεροντας πραγματικα υπεραθλιες συνθηκες διεξαγωγης συναυλιων.

ακα φραγκοφονιας

1 Like

Κανεις δεν υπερασπιζεται τον Λωρη. Λεμε τα αυτονοητα, τα οποια μου φαινεται οτι καποιοι ξεχνανε. Ο Λωρης μετρησε τα κουκια για να φερει Metallica και δεν του βγηκανε. Οποιος τα μετραει διαφορετικα και του βγαινουνε, ηταν ελευθερος να επιχειρησει να τους φερει. Σε ποιο μονοπωλιο αναφερεστε; Εχει ο Λωρης συμβολαιο αποκλειστικης εκμεταλλευσης των Metallica στην Ελλαδα; Αν εχει, τοτε ΟΚ, καλως ακουγεται η λεξη μονοπωλιο. Αν δεν εχει, κακως ακουγεται. Οποιος εχει λεφτα ειναι ελευθερος να τα διαθεσει για να ερθουν οι Metallica και μετα να κυνηγαει να εισπραξει τουλαχιστον τα διπλα για να πληρωσει ΦΠΑ, φορους, κρατησεις και ο,τι αλλο υπαρχει η’ μπορει να υπαρξει στην απιθανη χωρα που ζουμε και να βγαλει και κερδος.

Εριξαν το μπατζετ οι Μεηντεν, ηρθανε. Δεν εριξαν το μπατζετ οι Μεταλλικα, δεν ερχονται.

5 Likes

Metallica - Disposable Heroes

Τα πολλα λογια ειναι φτωχεια. Θρας ρε μουνια.

James: Καπου 27 ριφφαρες, 234 οργισμενες συλλαβες, 4-5 ρεφρεναρες, 48 αλλαγες που στελνουν καθε σβερκο για ακτινογραφιες και 1 χροια που δε μπορει να μιμηθει κανενας στον κοσμο.

Lars: Ισως το masterpiece του σε αυτον τον δισκο. Καλες και εντυπωσιακες οι ταχυτητες και τα γκαζια ή το groove, αλλα στο συγκεκριμενο τραγουδι παραδιδει μαθηματα ενορχηστρωσης και παιξιματος.

Kirk: Θα τολμησω να πω οτι η συνεισφορα του σε αυτο το τραγουδι ειναι η καλυτερη στον δισκο, παρολο που μπορει να το εχω πει ηδη για αλλο τραγουδι ή μπορει να το πω στο μελλον για ενα απο τα 3 τελευταια.

Cliff: Αν δεν υπηρχε το Orion, θα μπορουσα να πω το ιδιο και για τον φιλτατο Cliff, ο οποιος αλλωστε ειχε γραψει το demo για αυτο το τραγουδι ως ενιαια συνθεση με το Orion. Φοβερο groove που φαινεται ηδη απο το χτισιμο του τραγουδιου στο πρωτο λεπτο.

Σολο: Θα του εβαζα 10/10 με ευκολια, αλλα θα προτιμησω να του βαλω 100/100 για να δειξω οτι δεν υπαρχει καμια στρογγυλοποιηση. Για μενα το καλυτερο σολο στον δισκο, που αναδεικνυει πληρως την μελωδικη πλευρα του Hammett και ισχυροποιει την θεση του ως εναν απο τους καλυτερους metal lead κιθαριστες των 80ς και 90ς.

Στιχοι: Ενα απο τα αρκετα τραγουδια των Metallica που κατακρινουν τον πολεμο. Το συγκεκριμενο επικεντρωνεται περισσοτερο στην οπτικη του απλου στρατιωτη που ειναι απλως μια μικρη μαριονετα, ελεγχομενος απο αλλες δυναμεις και εξυπηρετωντας τα συμφεροντα αλλων με κοστος τη ζωη του. Εξαιρετικοι προφανως.

Καλυτερη στιγμη:
Το κοψιμο στο 4:03 ακολουθειται απο μια απο τις καλυτερες γεφυρες που εχουν γραψει οι Metallica, με αλησμονητη δισολια, με τα διαφορα σολιδια του Χαμμετ που εχουν ηδη αναφερθει (αν και δεν αποκλειεται να εχουν γραφτει κι αυτα απο αλλον), και με αποκορυφωμα την κραυγη του James στο I was born for dying.

Χειροτερη στιγμη:
Νταξ μωρε, δεν υπαρχει καμια…

Germany 1985
(1 χρονο πριν βγει το MOP, πρωτη εκτελεση εβερ. με Κλιφφαρο)

California 2007
(ακουστικη εκτελεση για το Bridge School Benefit, ετσι για τον χαβαλε, α και γιατι γαμαει)

Mexico City (Orgullo, Pasión, y Gloria) 2009
(ΙΣΤΑ ΛΙΣΤΟΣ? ΙΣΤΑ ΛΙΣΤΟΣ??)

ΥΓ. Εγκλημα που δεν το επαιξαν στο Seattle, εφαγα μπλε οθονη προσπαθωντας να βρω βιντεο. Ημουν σιγουρος οτι εχω και αναμνηση απο το να του γαμανε τη μανα (με την καλη εννοια) στο Seattle το 1989. Επρεπε τελικα να το ψαξω για να δω οτι δεν υπαρχει στο tracklist.

11 Likes