Μetallica

Υπερβολικά ακριβά τα εισιτήρια των Μεταλλικα για ταξίδι με άτομα που δεν είναι καθόλου σχετικοί με το είδος μουσικής

Με βλέπω να μένω με το απωθημένο

Υπερβολικά ακριβά είναι σε δυτικές χώρες. Κοίτα προς ανατολική Ευρώπη, εκεί οι τιμές είναι νορμάλ

Συμφωνω απολυτα με το υπερβολικα ακριβα, ακομα και για τις ανατολικες χωρες. Για το δευτερο σκελος της προτασης σου, εχω να σου πω πως γενικα αν εχεις στο μυαλο σου οτι θα κανεις το ταξιδι με απωτερο σκοπο να δεις τους Metallica, τοτε εχεις χασει ηδη το παιχνιδι, και δε θα το ευχαριστηθεις. Εγω αν πηγαινα να τους δω θα πηγαινα Πολωνια, οπου ο στοχος μου θα ηταν πρωτιστα να δω αυτην την πανεμορφη χωρα, και δευτερον μιας και θα παω που θα παω, να δω και μια συναυλια μιας αγαπημενης μπαντας.

3 Likes

Έχεις δίκιο. Αν βρούμε κάτι καλό, σίγουρα θα κάτσουμε κάνα 3ημερο μιας και πρώτη επιλογή είναι πάω με την κοπέλα μου που δεν της καίγεται καρφί για κανένα συγκρότημα :metal:

5 Likes

το ιδιο κανω κ εγω που εκλεισα πραγα τωρα,θα παω με τη δικια μου,πραγα ειναι τρομερη απ οτι εχω ακουσει οποτε κ οι 2 κερδισμενοι.Αρκετα φτηνα σε σχεση με αλλα που βλεπω τοσες μερες

4 Likes

Πανεμορφη πολη, αν και σε σχεση με την πλειοψηφια του γκρουπ με το οποιο ειχα ταξιδεψει πριν 10 χρονια, προτιμησα την Βουδαπεστη. Την πλαστιγγα εγειρε το υπεροχο τουρ με καραβακι στον Δουναβη, και η τεραστια μεριδα σνιτσελ που εκανε αν θυμαμαι καλα γυρω στα 8 ευρω (αν και εκοψα τη φατσα του, το χερι του τυπου που δεν τον θυμαμαι καν πλεον το αφησα για να καταλαβετε κλιμακα μεριδας)

6 Likes

Πραγα πολυ ομορφη. Πολωνια επισης πολυ ωραια. Και φτηνες και οι δυο. Στην Πραγα η συναυλια θα γινει σε κατι αναλογο του χωραφιου νομιζω, ενω στη Βαρσοβια μαλλον στο γηπεδο της Εθνικης τους ομαδας αν θυμαμαι καλα.

Και μόνο για το σνιτσελ αξίζει :stuck_out_tongue_closed_eyes:

2 Likes

Έλα

2 Likes

Το σνιτσελ ηταν στην Βουδαπεστη, διευκρινιζω. Στην Πραγα μονο μπυρα και ηλιθια στρουντελς.

4 Likes

Βλέπεις το κινητό δίπλα και καταλαβαίνεις πόσο παλιά είναι η φωτό…:joy:

4 Likes

Η Πράγα είναι υπέροχη πόλη, περπατιεται με τα πόδια (ειδικά τα σημεία ενδιαφέροντος) και κυρίως φθηνή. Η Βουδαπέστη επίσης πανέμορφη - το μικρό Παρίσι–αν και οι Metallica εμφανίζονται στο Βουκουρέστι.

Τα εισιτήρια για Ανατολική Ευρώπη είναι σε πολύ νορμάλ επίπεδα: 50-70-90 αν δεν κάνω λάθος. Πολωνία έχω παει για μη συναυλιακούς λόγους και ήταν όμορφη, όχι σαν τις προαναφερθησες πόλεις. Για το χώρο που γίνεται η συναυλία δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τον ήχο.

Από εκεί και πέρα δε νομίζω κάνεις να πηγαίνει στο εξωτερικό μόνο για τη συναυλία. Αφενός γιατί θα φας ένα τριήμερο λόγω πτήσεων, αφετέρου γιατί δε νομίζω κανείς να κάνει το έγκλημα να κλείσει πτήση τη μέρα της συναυλίας ρισκαροντας με μια καθυστέρηση να τη χάσει. Μοιραία θα δεις κάτι.

Εγώ έκανα το λάθος να πάω με γυναίκα στο Μιλάνο για τους Big4 το 11 και πλέον οι Metallica μαζί με Sabbath, Ghost, Slayer είναι αγαπημένες της μπάντες οπότε τα έξοδα μου βγαίνουν επί 2.

Η Βαρσοβία μοιάζει με Γερμανία, άσε που χτίζεται συνεχώς. Η Κρακοβία όμως είναι υπέροχη, έχω πάει κι εγώ για μη συναυλιακούς λόγους και εκτός του ότι η παλιά πόλη είναι πολύ όμορφη, έχει και μέρη γύρω να δεις, όπως το Auschwitz και το αλατωρυχείο.

Εννοείται ότι κλείνεις αεροπορικό τη μέρα του live αν μπορείς, απλά κοιτάς να είναι πρωί. Σιγά, όσο και να καθυστερήσει θα προλάβεις.

1 Like

Το έχω κάνει αυθημερόν για Ρώμη που την έχω επισκεφτεί και ήταν πριν από άλλες 2 συναυλίες που ακολουθούσαν και δεν είχα περιθώριο. Ωστόσο, έχω φάει 6 ώρες καθυστέρηση (“ευτυχώς” σε διακοπές και ακόμα πιο ευτυχώς η ΕΕ κόβει κωλους και μου έσταξε η easyjet 400 ευρώ ζεστά), έχει τύχη να πετάξω την επόμενη μέρα λόγο βλάβης αεροσκάφους, έχω γνωστό που έφτασε στα μισά του live λόγο καθυστέρησης πολλών ωρών κοκ.
Γενικά δε θα το συνιστούσα. Καλύτερα να συνδυάσεις το live με ένα τριήμερο στην πόλη και να μη σε φάει το άγχος.

Λονδίνο στο pitch standing κάνει 118€ και στο gold 161€

Λονδίνο απέφυγε το είναι πανάκριβο. Το χοστελ θα σου βγει όσο τετραστερο στην Πράγα

Δεν πρόκειται να πάρω κάτι τόσο νωρίς δεν μπορώ να προγραμματίσω από τώρα για το καλοκαίρι λόγω της δουλειας

1 Like

Μολις πριν 3 μηνες πηρα μια ομορφη αποζημιωσουλα 600 ευρω ητοι $700 για μια καθυστερηση 12 ωρων απο Αμερικη προς Ελλαδα. Συν μερικα κουπονια των $15 στα δυο αεροδρομια που επρεπε να κανω ανταποκριση, αφου η μοναδικη πτηση που μπορουσαν να με βαλουν ηταν απο Νεα Υορκη σε Κοπεγχαγη, μετα Παρισι, μετα Αθηνα. Το 30ωρο βεβαια που εκανα να φτασω απο την μια πορτα του σπιτιου μου στην αλλη πορτα του πρωην σπιτιου μου, ειναι αλησμονητο.

Ον τοπικ:

4 Likes

Επειδη είδα τους Metallica στη request περιοδία στη Βαρσοβία να ξέρετε το γήπεδο ποδοσφαίρου που θα γίνει είναι σχεδόν κλειστό. Εχει ενα πολύ μικρό άνοιγμα πάνω οπότε ο ήχος είναι λίγο διαοφρετικός σε σχέση με άλλους χώρους που τους έχω δει. Δεν λεώ οτι είναι άσχημος απλά λίγο διαφορετικός.

3 Likes

Επίσης εάν πάω θα πάω με το έτερον ήμισυ οπότε θα κάνω και τον τουρίστα 3-4 μέρες

1 Like