Μetallica

Αυτο ακριβως. Μεγαλη επανοδος, κυριως χαρη στη φορμα του Χετφιλνταρα.

6 Likes

Εδώ στο λιβάδι η κατάσταση μου θυμίζει το Κόρινθος-Ολυμπιακός το 1992. Όσοι ήταν εκεί, ξέρουν τι λέω. Ήλιος ανελέητος, γαμω την Πράγα. Και είχε μια συννεφιά το πρωί…

Αλλά η τέχνη θέλει θυσίες.

4 Likes

Φοβερό πόστερ σήμερα, αν το βρεις σε μπλούζα τσιμπα την

2 Likes

Ζώνη Β. Πλαι αριστεράα τελείως. Αλλά κάγκελο. Καλή οπτική, καλύτερα από αυτό που περίμενα. Γκοστ, αδιάφοροι για μένα. Όχι κακοί. Αλλά τι γκοστ τώρα…
Μπροστά μου στη ζώνη Α στρέμματα ολόκληρα άδεια…
Πάντως λένε για ογδονταρα κι εδώ. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια…

Από κάτι φωτό και βίντεο που είδα όντως έδειχνε αριστερά ότι χωρούσε κι άλλος κόσμος αλλά σίγουρα είχε πολύ κόσμο

7 Likes

Εντάξει. Σούπερ επαγγελματική και ισοπεδωτική εμφάνιση. Ο γέρο τοξικός στο σόλο του ride the lightning με δυσκολία κράτησε τα κλάματα…
Hammett, Hetfield γάμησαν. Κάμποσα τραγούδια για μένα (που μετά το Black album, ο επόμενος δισκος είναι το hardwired) αδιάφορα, έως και άγνωστα, αλλά αυτό είναι δικό μου πρόβλημα.

Κράταγα την κοιλιά μου (που είναι ευμεγέθης) από τα γέλια στο λόγο του (κατά τα άλλα μοναδικού) James για το family. Μετά φταίει ο Αρχηγός…
Είναι ευλογία που η προσωπικότητα του Δανού είναι αντιστρόφως ανάλογη του drumming του…

Και δύο πράγματα που με συγκίνησαν. Η εικόνα του Cliff στο video wall και η όμορφα γερασμένη όψη του James…

8 Likes

Το ντραμινγκ του Λαρς εντωμεταξυ ειναι μια χαρα, ποσο μαλλον σε αυτην την περιοδεια που γαμαει.

2 Likes

Αγουροξυπνημενος από Πράγα έχω 3 πράγματα προς το παρόν να πω (περισσότερα όταν τελειώσει το ταξίδι)

  1. Ισοπεδωσαν. Εμφάνιση γι’ αρχόντους. Ακόμα και με τα 1000 λάθη του Lars, όταν τον βλέπεις να τρελαίνεται σαν παιδάκι δεν σε νοιάζει τίποτα.
  2. Μου έσκασε ακόμα πιο έντονα στο λαιβ το πόσα σπουδαία κομμάτια έχουν γράψει. Έπαιξαν τόσα, αλλά έλειπαν τόσα κι άλλα τόσα που θα σειοταν η γη αν τα έπαιζαν.
  3. Δύσκολα θα ξαναδώ συναυλία έξω. Η μισή εμπειρία χάνεται λόγω κοινού. Δεν μπορώ να διανοηθώ πως γίνεται να είσαι ρόκας μεταλλας και να μην κουνάς καν το κεφάλι σου βλέποντας την μπάντα. Δεν λέω να κάνεις πιτ, αλλά 60.000 από τους 80.000 παρακολουθούσαν λες και ήταν σε όπερα. Ακούνήτοι φίλε! Ειλικρινά το λέω θα προσπαθήσω να επιλέγω λαιβ που τέλος πάντων υπάρχουν πιθανότητες το κοινό να κάνει τπτ, αλλιώς η εμπειρία χάνει τόσο πολύ που, για μένα, μπορεί και να μην αξίζει τον κόπο. Ένιωθα σαν καθυστερημενος, εγώ το κατσίκι στη μέση και όλοι γύρω μου σταματημένοι… Όχι ότι με ένοιαξε και πολύ βέβαια!
11 Likes

Το κακό σε αυτό, ειδικά αν δεν έχεις μεγάληεμπειρία σε λαηβ εξωτερικού όπως εγώ πχ , είναι ότι θα μπεις σε δεύτερες σκέψεις πιστεύοντας ότι ίσως δεν ήταν και τόσο καλή η απόδοση σε σχέση με παλιότερη εμφάνιση στην πόλη

4 Likes

Στο εξωτερικο ειδικα σε τοσο μεγαλα γκρουπ το εχουν σαν ενα τροπο διασκεδασης την συναυλια οπως θα πηγαιναν και στο θεατρο… Τους νιαζει να εχουν την ανεση τους και τις μπυριτσες τους και ολα καλα… Ειδικα εδω Τσεχια σε ανοιχτους χωρους ειναι ολα ηρεμα… Slipknot πριν 1 μηνα που ηταν κλειστο αρενα γινοταν πανικος ας πουμε… Επισης η ηληκια και το ποσοι διαφορετικοι τυποι ανθρωπων πανε σε μεταλ συναυλιες εξω δεν εχει σχεση με την Ελλαδα… Πανε με οικογενειες παιδια βολταρουν και βλεπουν χαλαρα την μπαντα που γουσταρουν…Εγω παλι το ευχαριστιεμαι πλεον πιο πολυ εξωτερικο λογω ηληκιας μαλλον… χαχαχα

3 Likes

Εμένα δε με ενοχλεί αυτό καθόλου.

3 Likes

Εγω πλεον το προτιμω…

1 Like

Στην αρένα πάντως ο ήχος ήταν καμπάνα. Τους Αυστριακούς τους περίμενα χειρότερους, αλλά τριγύρω μου Έλληνες ( :joy: ) και Ρώσους είχα οπότε έγινε τζέρτζελο. Sanitarium δεν άκουσα, αλλά οι 4 καβαλάρηδες ήταν καλό υποκατάστατο. Μου άρεσε πολύ το setlist.

@akefaloskavalaris ticketswap for the rescue, μια εβδομάδα πριν τη συναυλία εμφανίστηκαν εισιτήρια με 10 ευρώ έξτρα μόνο οπότε σώθηκε η παρτίδα! Thanks!

6 Likes

Τίποτα μαν, χαρά μου! Είσαι ο τρίτος που του έμαθα το ticketswap και πήγε σε Βιέννη και Πράγα και μαζί με εμένα που το ένα εισιτήριο το πήρα από Ticketswap είμαστε τέσσερις! So much win!

P. S. Harvester of sorrow, πόσο γαμημενα σκληρά το έπαιξαν? Μόνο για ΑΥΤΟΝ τον ήχο και μόνο άξιζε το λαιβ…

3 Likes

Btw σε περίπτωση που δεν το έχετε δεί, πηγαίνοντας εδώ https://scan.livemetallica.com με το barcode (ή το QR) του εισιτηρίου έχετε δωρεάν κονσολάτη όλη τη συναυλία του μέρους που πήγατε σε mp3.

Γερασαμε κιόλας γμτ. Κ γω θέλω ήρεμα πράματα αλλά περιμένω και από τους πιτσιρικάδες να κάνουν λίγο χαμό…έτσι να τους βλέπω και να νοσταλγήσω και λίγο τα δικά μου νιάτα

Οι τσεχοι χθες ηταν χαλια μαυρα,οτι χειροτερο εχω δει σε κοινο

Και εγω καπως ετσι, οκ δεν ειμαι για πιτ πλεον αλλα δεν μπορω να κοπανιεμαι μονος μου και γυρω γυρω να ειναι λαμπαδες. Το συναισθημα του να χοροπηδας με αλλους 30 χιλιαδες και το τραγουδι απο ολη την αρενα δεν το αλλαζω με τιποτα και ας κανω μια εβδομαδα πιασμενος μετα :smiley:

5 Likes

Και εγώ την ίδια εμπειρία είχα στην Πράγα πριν μερικά χρόνια, μακράν το χειρότερο κοινό που έχω συναντήσει σε λάιβ εξωτερικού.