Μetallica

Πιστεύω τα Wolf,Thing,Hero,Devil,-Human θα είναι εκτός λίστας

1 Like
4 Likes

ακουσαμε και την εισαγωγη … :wink:

1 Like

Ουσιαστικά η εισαγωγή είναι ότι παίζει η ορχήστρα στο S&M

Ναι ρε !!! Επειδη λέγαμε για “προβα”

παντως αφου ανοιξαμε ωραια κουβεντουλα…

Το tracklist του S&M ήταν το παρακατω…

  1. “The Ecstasy of Gold”

  2. “The Call of Ktulu”

  3. “Master of Puppets”

  4. “Of Wolf and Man”

  5. “The Thing That Should Not Be”

  6. “Fuel”

  7. “The Memory Remains”

  8. “No Leaf Clover”

  9. “Hero of the Day”

  10. “Devil’s Dance”

  11. “Bleeding Me”

  12. “Nothing Else Matters”

  13. “Until It Sleeps”

  14. “For Whom the Bell Tolls”

  15. “- Human”

  16. “Wherever I May Roam”

  17. “The Outlaw Torn”

  18. “Sad but True”

  19. “One”

  20. “Enter Sandman”

  21. “Battery”

Πιστευω οτι θα παιξουν ιδια περιπου τα μισα. Τα υπολοιπα θα τα αλλαξουν.

Πολυ πολυ καλη προβλεψη πιστευω. Τα τελευταια χρονια τα αποπανω δεν βρισκονται πλεον στα must play σε καμια περιοδεια (οπως ηταν καποτε Wolf, Thing) και ουτε καν στα αναπληρωματικα (Hero, Devil στα 90ς). Μπορει να λειπει και το Sleeps, το οποιο ειναι απο τα αγαπημενα μου στο S & M.

Δυστυχως δε βλεπω να λειπει καποιο αλλο, αλλα θα ηθελα παρα παρα πολυ να λειπουν τα Master (που μου φαινεται αποτυχια στο S&M αλλα δεν παιζει να λειπει), Fuel, Bellz, Roam, Sandman (που οκ δεν παιζει να λειπει), Battery, προκειμενου να μπουν πολλα αλλα απο τα τελευταια 3 αλμπουμς, και φυσικα το Orion που πραγματικα ειναι αξιον αποριας γιατι ελειπε απο το πρωτο.

Εγω πιστευω θα παιξουν καπου 15 τα ιδια απο τα 21, αλλα μακαρι να εχεις δικιο.

1 Like

Κι εγώ κάπως έτσι το βλέπω, μακάρι να αλλάξουν αρκετά αν και το πιο πιθανό είναι όπως τα λέει ο @NK_10 να λείπουν αυτά δηλαδή και να μπουν στη θέση τους κομμάτια που βγήκαν μετά, αυτό αφήνει να εννοηθεί και η ανακοίνωση. Αλλά Metallica είναι αυτοί, μπορεί να μας εκπλήξουν ευχάριστα.

1 Like

Βασικα αυτο που με ενοχλει λιγο στους Metallica και τα σετλιστ ειναι πως ακομα και σε ειδικες περιπτωσεις οπως αυτη με το S & M ^2, υπαρχει μια αγια πενταδα τραγουδιων (και μια αγια τριαδα συγκεκριμενα απο το μπλακ αλμπουμ) που απλα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην τα παιξουν, και το οποιο ειναι λιγο μαλακια.

Δηλαδη οκ να το δεχθω οτι σε κανονικες συναυλιες τους πρεπει σωνει και καλα να ακουστουν τα Master, One, Sandman, Sad, Nothing, αλλα τωρα με την συμφωνικη ορχηστρα ειδικα τα Master, Sand, Sad ειναι απλα αχρειαστα. Ασε που τωρα σκεφτηκα πως λειπει το Unforgiven, ισως το ΠΛΕΟΝ καταλληλο τραγουδι για εκδοση με συμφωνικη. Ωραιο θα ηταν βεβαια στο ^2 να ακουστει συνεχομενη ολη η τριλογια με τα Unforgivens, εκει θα εβγαζα καπελο.

3 Likes

Δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ.

1 Like

το Master στα δικα μου αυτια ακουγεται απο τις πιο πετυχημενες προσπαθειες του S&M.

Τωρα για το Orion… δεν το αγγιζαν για παρα πολλα χρονια. Υποθετω οτι ηταν σκαλωμα του Het τυπου " Don’t touch that ! ".

υποψηφια να μην τα παιξουν θεωρω τα : Wolf, Thing, Fuel, Hero, Devil’s Dance, Sleeps, -Human, Wherever, Battery και ισως και Outlaw.
Δηλαδη να κρατησουν τον βασικο κορμο που εχουν σε καθε Live , να κρατησουν και καποια απο το πρωτο και μετα να προσθεσουν νεοτερα.
Επισης στο πρωτο S&M εβαλαν και 2 καινουργια … Λέτε να έχουμε άλλη μια τέτοια εκπληξη ;

5 Likes

Μαλακία να μην παίξουν το Thingy… απίστευτο είναι στο S&M!

Μακάρι!

1 Like

Σε πιο ειδικές συναυλίες όπου θα πάνε οι οπαδοί πρέπει να παίζουν τραγούδια που έχουν παίξει σπάνια…
Στo stadium tour ok το καταλαβαίνω γιατί έχει να κάνει και με το video wall, τα φωτορυθμικά και τα settings στα όργανα και τον ήχο αλλά σε μικρές συναυλίες ας παίζουν λες και είναι σε γκαράζ δεν θα παρεξηγηθεί κάνεις ίσα ίσα…
Το S&M² είναι και θέμα γραψίματος σε πολλά όργανα για αυτό θα πατήσουν σε πολλά παλιά

1 Like

Έχει μιλήσει ο Hetfield για το τραγούδι και πάνω-κάτω έτσι ήταν. Το πιο ενδιαφέρον πάντως σε εκείνη τη συνέντευξη είναι ο τρόπος που τον έπεισε ο Rob να το βάλουν σιγά-σιγά στο σετλιστ. Ουσιαστικά έχει να κάνει με αυτό που έχει πει πολλές φορές πως ο Rob ήρθε σαν ισότιμο μέλος και ο Jason σαν fanboy.

Γιατί να απογοητευτείς, είπαν εξ’ αρχής ότι μέχρι το Reload δε θα προσθέσουν τραγούδια, πέρα από αυτά που ήδη έπαιξαν τον 1999. Οπότε ούτε το Orion.

Θα βγάλουν 4-5 τραγούδια που ήταν πιο “εποχιακά” με την έννοια ότι τα έπαιζαν στις τότε περιοδείες (Ηero, Devils Dance, -Human, Until it Sleeps, Of Wolf ελπίζω να κρατήσουν Bleeding Me και Outlaw πάντως) και θα παίξουν κάποια από τα 3 τελευταία. Θεωρώ στανταράκια το Halo, το The Day that Never Comes και πιθανότατο το All Within My Hands για να έχουν αντιπροσώπευση όλα τα άλμπουμ.

edit: το Τhe Thing το θεωρώ στανταράκι, δεν είναι τυχαίο -πιστεύω- που το ξαναέπιασαν σε αυτή την περιοδεία.

1 Like

Καλα το οτι ειπαν οτι θα κανουν κατι που το θεωρω μαλακια, δε σημαινει οτι θα σταματησω να το θεωρω μαλακια :stuck_out_tongue:

Απιστευτα χαμενη ευκαιρια θα το θεωρω, θα μπορουσαν να μπουν μερικες τραγουδαρες στο συγκεκριμενο σετλιστ. Δεν ειμαι σιγουρος για το All Within My Hands, το οτι το επαιξαν σε ακουστικη εκδοση δε λεει και παρα πολλα, μπορει να προτιμησουν παλι ειτε St. Anger ειτε Frantic.

Εγω αν πεις οτι βαζουν 6 νεα τραγουδια στο ^2, θα κανω την εξης προβλεψη:

  • St. Anger
  • All Nightmare Long
  • The Day That Never Comes
  • Moth Into Flame
  • Halo On Fire
  • Spit Out The Bone

Και ελπιζω σε longshots:

  • Suicide & Redemption
  • Hardwired
  • Now That We’re Dead
  • κατι καινουριο

Για 'μένα οτιδήποτε γρήγορο πρέπει να είναι απαγορευτικό. Προσωπικά θέλω τα αργά, ατμοσφαιρικά τραγούδια τους να ντυθούν με την ορχήστρα και να βγει ένα ωραίο αποτέλεσμα. Γενικά μιλώντας, το S&M νομίζω ότι έχω να το ακούσω από τότε που κυκλοφόρησε…

6 Likes

Νομίζω Spit… δεν είναι και τόσο ταιριαστό, θεωρητικά τίποτα δεν είναι και από το St. Anger με εξαίρεση το Unnamed Feeling.

Νομίζω πως είναι πιο πολύ πρακτικό το θέμα. Άλλο να κάτσει να γράψει η συμφωνική 20 τραγούδια από την αρχή και άλλο να γράψει 4-5.

1 Like

Κανεις δεν ειπε για 20 ομως… και στην τελικη αν ειναι να κατσουν να κανουν ενα προτζεκτ, να το κανουν σωστα. Να γραψουν καμια δεκαρια, δεν ειναι και τοσο δυσκολο ε.

Dream No More και Halo τα θεωρώ σίγουρα από το τελευταίο.

2 Likes

Δε νομίζω πως θα είναι 20 τα τραγούδια ούτως ή άλλως, τόσα έπαιζαν στα 90s, πλέον παίζουν 18. Πιστεύω 13-14 παλιά και 4-5 καινούργια. Νομίζω πως είναι καλή ισορροπία.

Ναι ρε φίλε, Dream No More, κάτσε καλά επιλογή.