Μetallica

Το σχολιο που καναμε με τον @drenie για το συγκεκριμενο ειναι οτι δεν υπαρχει Χετφιλντ χωρις κιθαρα. Ειναι αοπλος.

@Leper_Jesus ουτε εσυ εισαι ωραιος γερασμενος, ουτε εγω :stuck_out_tongue: . Μια χαρα εχουν μεγαλωσει ολοι οι Μεταλλικα ρε.

4 Likes

Τα είπες όλα. ΟΛΑ.

Το να παίζεις τα τραγούδια όπως ακριβώς θα τα έπαιζες και μόνος σου, με συνοδεία ορχήστρας δεν είναι τίποτα διαφορετικό, τίποτα πρωτότυπο και σίγουρα δεν είναι πρόοδος. Είναι εντελώς περιττό.

2 Likes

Μπα, σαν να παραγέρασε ο Hetfield-άρας και πολύ ξαφνικά κιόλας. Δηλαδή από τα video του “Hardwired” τρομερή διαφορά!

Καλά, αυτά που λέει ο furor είναι όλα σωστά και γνωστά από το “S+M” το πρώτο κιόλας, δεν πιστεύω ότι κανείς περίμενε ν’ ακούσει κάτι πολύ διαφορετικό. Νομίζω ότι, κατά γενική ομολογία, τα τραγούδια στα οποία πέτυχε η συνταγή είναι είτε αυτά που είχαν εξαρχής μία λογική ορχηστρικής προσέγγισης (“No leaf clover”, “Nothing else matters”), είτε αργά/instrumental κομμάτια που λόγω της επικότητας τους αφήνουν χώρο στην ορχήστρα να αναδειχθεί (“The call of Ktulu”, “The outlaw torn”, το μεσαίο μέρος του “Master of puppets” κλπ. -μακάρι ν’ ακούγαμε ποτέ κανά “Orion” μ’ αυτήν την προσέγγιση).

1 Like

Απο το βιντεο του Κανινγκ Σταντς σιγουρα παραγερασε!

Συμφωνω κι εγω γι’ αυτο που λετε για τα κομματια. Αυτο ηταν το “θεμα” μου και με το πρωτο Εσενεμ. Παντως η ταινια μου αρεσε πολυ!

1 Like
1 Like

Γέρασε λέει ο Hetfield, ε 56 έχει φτάσει δεν ήξερε να κάνει κανένα μπότοξ?
Συν τις καταχρήσεις που έχει κανει
Ο ήχος είναι δύο λεβελ πάνω απ’ το πρώτο S&M για αυτό και το έβαλα ισότιμα με το Live Shit

Αυτό, παιδιά, που παίρνετε τους εαυτούς σας πολύ στα σοβαρά και βγαίνετε ν’ απαντήσετε ειρωνικά σε κάτι που εξ’ αρχής ξεκαθαρίστηκε ότι είναι προϊόν ενός αφελούς ρομαντισμού που οφείλεται σε παλιές βιντεακασέτες, να το προσέξετε, κάνει κακό στην πνευματική ηρεμία όλων μας!

5 Likes

Θες φιλολογικά μαθήματα κειμένων

νομίζω πως έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με τις καταχρήσεις του τελευταία. Δεν γέρασε απλά από το Hardwired, γέρασε αρκετά από πέρυσι. Νομίζω πως αν το ξεπεράσει και προσέξει λίγο και τη φυσική του κατάσταση θα επανέλθει γρήγορα.

Στα υπόλοιπα που λέτε συμφωνώ, ουσιαστικά το πείραμα κάπου σε αφήνει με το στόμα ανοιχτό και κάπου τρώει τα μούτρα του. Moυ άρεσε ηχητικά περισσότερο από το original S&M πάντως, ειδικά το μέρος του set από το Outlaw μέχρι και το NEM. Έκαναν κάποιες πολύ καλές επιλογές (Halo, All Within My Hands) κάποια πολύ ενδιαφέροντα πειράματα όπως το UNIII (προσωπικά μου άρεσε πολύ, παρόλο που ο James χωρίς κιθάρα μοιάζει πολύ απογυμνωμένος και “ευάλωτος” η ερμηνεία του μου άρεσε), Iron Foundry (το έγραψα και τότε, live ακούγονταν σαν industrial metal) και φυσικά το Anesthesia που το θεωρώ highlight.

Επιλογές σαν το Confusion ή το Moth τις θεωρούσα και τότε και τώρα αταίριαστες. Θα προτιμούσα ένα Dream No More πχ που αφήνει πιο πολύ χώρο στην ορχήστρα να προσθέσει στοιχεία και όχι απλά να συνοδεύει. Προσωπικά πάλι από τα 20 τραγούδια θα άλλαζα 4 (Moth, Confusion, Memory, Sandman) οπότε βρίσκω το πρόσημο θετικό.

Εκεί νομίζω είναι ξεκάθαρα θέμα ορχήστρας να χτίσει γύρω από τη φωνητική μελωδία, δεν είναι θέμα Hetfield. Στη συνέντευξη του Scott Pingel είπε σε κάποια αποστροφή του λόγου του

Someone told me later that Lars said, ‘I wish everybody showed up this prepared.’

Read More: How Scott Pingel Took Cliff Burton’s ‘Anesthesia’ to the Symphony | https://ultimateclassicrock.com/cliff-burton-anesthesia-symphony-scott-pingel-interview/?utm_source=tsmclip&utm_medium=referral

2 Likes

Ρε φίλε όλοι το γράφουν εδώ μέσα ότι γέρασε απότομα τα τελευταία 1-2 χρόνια. Το είχε γράψει και πριν λίγο καιρό ο @fulcizombie σε ανύποπτο χρόνο.

Δηλαδή εσύ δεν το έχεις παρατηρήσει?

56 χρονών είναι τι θέλατε να κάνει ρε?

Τίποτα, απλά το αναφέρουν κάποια παιδιά

Το αναφέρουν με στυλ του τύπου “δεν έπρεπε να γεράσει”

Και ξαναλέμε ότι με το μουστάκι- μούσι στα 26 του έμοιαζε με 36.

Το ίδιο ισχύει και τώρα που στα 56 του με το μουστάκι μοιάζει 66.

1 Like

Διχάζομαι για το αν προτιμώ να διαβάζω για το ποιο φίλτρο του FaceApp πρέπει να βάλει ο Τζεημς ή για το τι χρώμα πρέπει να βάψει το νυχακι του ο Κερκ.

Από κει και πέρα, το UNIIII είναι ίσως και το καλύτερο highlight στο live, οπότε όχι, δεν χρειάζεται καμία κιθάρα ο Τζεημς όταν σηκώνεται κάθε τρίχα όρθια. Αψεγάδιαστη εκτέλεση, καμία απόγυμνωση ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ

1 Like

Μόνο ο νταλάρας παραμένει ίδιος εδώ και 40 χρόνια.

1 Like

Ρε μπαγασα, οταν μας λες οτι εχεις να δεις βιντεο απο την εποχη του Live Shit και του Cunning Stunts, σε πειραζει το υφος μετα :stuck_out_tongue:; Ε μετα απο 25 χρονια γερασε ο ανθρωπος!

Επειδη ειπατε καποιοι οτι φαινεται πολυ γερασμενος μεσα σε 1-2 χρονια, δε νομιζω ρε παιδια. Και να θες, δεν προλαβαινεις να γερασεις τοσο σε εναν χρονο, του πουστη. Εμενα καλος μου φανηκε, οπως τον εχω συνηθισει, δε με ξενισε καθολου η εικονα του. Ας μην ξεχναμε οτι στο S&M2 μπορει να τον βλεπουμε κι ενω ειναι ηδη 2 ωρες στο σανιδι κι εχει λιωσει.

3 Likes

Τα τελευταία 2 χρόνια τον έχω δει από κοντά σε απόσταση δηλαδή 3 μέτρων, 4 φορές.

Την τελευταία που ήταν πριν από 2 μήνες μου φάνηκε ίδιος απλά με το μουστάκι που τον έκανε πάντα να δείχνει μεγαλύτερος. Τόσα χαμόγελα όμως μόνο στο λαιβ του Αυγούστου.

3 Likes

Δεν ξέρω αν έχει ξαναμπεί.αλλά σκίζει

1 Like

Άντε μετά να το βγάλεις απο το σετλιστ :stuck_out_tongue_closed_eyes:

2 Likes