Μetallica

Triple post αλλά με αυτό ο @QuintomScenario θα ζηλέψει.

Wasting my hate σε κανονική, ηλεκτρική αποδοση

4 Likes

!!! niceeeee !!!

1 Like

Να μην ξεχάσουμε και τον Don Neto στο μπάσο! :joy:

2 Likes

Ωραία, φτιάχνω καφεδάρα και το πετάω στην τηλεόραση :stuck_out_tongue:

Είδα μόλις τα preview που έχουν στο youtube (γιατί κοιμάμαι νωρίς και δεν έπαιζε να ξενυχτήσω για να το δω live) και από ό,τι φαίνεται έριξαν δουλειά αυτή τη φορά και δούλεψε το πράγμα. Το preview του House of the rising sun ακούγεται γαμάτο. Τώρα πώς θα το δούμε ολόκληρο το live? Hetfield φωνάρα ξανά, τι σου κάνει η ξεκούραση…

2 Likes

Το autocorrect σου αλλαξε την λεξη νηφαλιοτητα

2 Likes

Καλά παλιότερα που ηταν νέος και είχε φωνάρα π.χ. 1988-1999, δεν τον έλεγες και νηφάλιο…
Αλλά τότε άντεχε ο οργανισμός την κούραση. Τώρα μεγάλωσε, οπότε με τα πολλά lives κτλ κουράζεται πολύ πιο εύκολα η φωνή. Σίγουρα και η νηφαλιότητα παίζει το ρόλο της πλέον, δεν τίθεται θέμα. Ρε ας είναι καλά ο άνθρωπος…

3 Likes

Είμαι στο μισάωρο του λαηβ κι έχω πάθει πλάκα λιγακι με την φάση με τα εξαγωνακια και το πόσο επικοινωνιακοί είναι οι Metallica και ζεστοί. Οι φάσεις που μιλάνε με τους fans είναι ίσως ακόμα καλύτερες κι από τα τραγούδια. Καλά ο ήχος απλά απίστευτος και η φωνή του James λες και τον έχω στο σαλόνι μου.

4 Likes

Δεν το περιμενε κανεις μας…

Ας ειναι καλα ο ανθρωπος. Μια χαρα τον ειδα.

Παρα πολυ ωραιο το βιντεο.

HOTRS από Metallica? Shit, θέλω να το ακούσω αυτό, αλλά το έψαξα λίγο και βρήκα ένα preview μόνο

Πιστεψε με, θελεις να το ακουσεις οντως.

Για μενα το highlight ηταν μακραν το :

" 'Tallica gives you heavy baby" εκδοση του ακουστικου Disposable Heroes που το μετετρεψαν πρωτα σε ακουστικο και μετα ξανα σε ηλεκτρικο reprise, με το τελευταιο διλεπτο να σηκωνει την τριχα απο το ποσο υπερκαφρος ηταν ο James, και με τις ριφφαρες και την ενορχηστρωση στην συγκεκριμενη εκδοση να μπορουσαν καλλιστα να ειναι ενα εντελως καινουριο τραγουδι Metallica ανταξιο του να μπει σε δισκο.

Πολυ ωραιο και το Wasting My Hate, αλλα οκ το ειχαμε ξανακουσει, κι ας εχουν περασει 9 χρονια απο την τελευταια φορα. Fun fact που μολις τσεκαρα στο setlist.fm:

Αυτη ηταν η 100η εκτελεση του Wasting My Hate.
Η 99η ηταν στα επετειακα live στο San Francisco τον Δεκεμβριο του 2011
Η 98η ηταν μια εντελως ξεμπαρκη στο Κεμπεκ στον Καναδα το 2004
Οι προηγουμενες 97 ηταν ολες μεταξυ Σεπτεμβριου 1996 - Μαιου 1997 για την Poor Touring Me
Αυτο που δεν θυμαμαι ειναι ποσες ηταν ακουστικες, @Alejandro.m μηπως θυμασαι εσυ?
Εγκλημα που απο το 1997 ως τωρα το εχουν παιξει μολις μια φορα ανα δεκαετια.

Επισης highlights οσον αφορα το ακουστικο κομματι:
Το καλυτερο της βραδιας για μενα ηταν το Turn The Page, το Blackened που ειχαμε ηδη λατρεψει πριν κατι μηνες ηταν εξαιρετικο, το Creeping Death (φανταστικο) και οπως παντα το All Within My Hands.

5 Likes

Να ναι καλά τα παλικάρια μας έφτιαξαν τη μέρα

1 Like

που μπορούμε να το δούμε όλο;

Μάλλον καμία. Τουλάχιστον δεν ήταν στο σετ στα προηγούμενα ακουστικά σόου και χθες το έπαιξαν στο 2ο (aka electric) μέρος. 3 φορές όλες κι όλες τα τελευταία 23 χρόνια. Ήταν ευχάριστη έκπληξη.

Το Creep μου άρεσε ίσως και παραπάνω από το Blackened.
To Turn the Page είναι γάντι για τον James. Ακούγεται σαν χαροκαμένος ρόκερ. Ανατριχιαστικός.
Εκεί που μου άρεσε πολύ η φωνή του ήταν στο DP cover. Ο θείος Gillan έχει βάλει πολύ ψηλά τον πήχη.

Παράλειψη να μην αναφερθεί ο Κirk. Ειδικά στο ΗΟΤRS έβαλε την υπογραφή του φαρδιά πλατιά. Όπως και στο Disposable.

Σωστά ανέφερες την όμορφη αλληλεπίδραση που είχαν με το κοινό. Τους έλλειψε ο δρόμος, όπως έλλειψαν σε εμάς τα λάιβ. Ωραίες και οι ατάκες όταν μπήκαν οι γιοί τους :smile:

edit: μόνο εγώ βρήκα λίγο ειρωνικό το ότι ο Lars ανέφερε ότι είναι λίγο φοβισμένος για το HOTRS γιατί το πρόβαραν μία φορά μόνο και ήταν ο Het που έριξε την ιδέα; Είναι διαβόητη η επιμονή του τελευταίου να είναι “well rehearsed”

1 Like

Α ειμαι χαζος… το μπερδεψα προς στιγμην με το Poor Twisted Me που το επαιζαν σε ολοκληρο κομματι της περιοδειας ακουστικο.

Ισχυουν ολα. Νταξει τωρα δεν με τρελαινει προσωπικα η φωνη του Gillan ουτως ή αλλως, θεωρω James πολυ ανωτερη.

1 Like

Blackened ακουστικο
Disposable Heroes ηλεκτρικο —> ακουστικο —> ηλεκτρικο

Το δευτερο ειναι το αγαπημενο μου πραγμα απο Metallica αυτην την στιγμη.

Φοβερό live και σαν ιδέα και εκτέλεση. Απόλυτο highlight το house of the rising sun για μένα, κορυφαία και τα blackened, creeping death και all within my hands.

James γαμάτος και σε κάποια σημεία έλαμψε και ο Κιρκ

2 Likes

Εξαιρετικό live, πολύ καλοί james και kirk, rob σταθερή αξία, φοβερό ήχο ο lars

Μελανά σημεία ΓΙΑ ΜΕΝΑ… (δυστυχώς τα έχω ακούσει τόσες φορές live που δεν μου κάνουν καθόλου κουκου) τα master, matters, sandman
Θα περνούσα πολύ καλύτερα αν στη θέση τους ήταν 3 από τα low man’s lyric, astronomy, hero of the day, mama said, horsemen (acoustic), unforgiven 2 & 3, no leaf clover, outlaw, bleeding

4 Likes

Σε καταλαβαίνω. Εγώ το Master δεν το βαριέμαι ποτέ πάντως… Στο NEM έκανα piss break :stuck_out_tongue:

2 Likes

Τεραστια καρδουλα. Δεν βαρεθηκα στο Nothing Else Matters γιατι ειναι ενα τραγουδι που του παει παρα πολυ η ακουστικη εκτελεση, και επισης γιατι στην συγκεκριμενη εκτελεση ο James εδωσε ολη του την ψυχη. Και συμφωνω με @pantelis79 για το Master Of Puppets, ασχετα που θα ηθελα κι εγω να το εχουν αντικαταστησει με οποιοδηποτε απο αυτα που λες. Στα For Whom και Sandman ομως εκανα ακαριαιο fast forward, δηλαδη απλα αρνουμαι να τα ξαναδω live καπου ελεος.

3 Likes