Μetallica

θα παίξει και στην Ελλάδα βλέπω στα Village της Αθήνας

1 Like

Εχει Exploited :stuck_out_tongue:

4 Likes

Sorry not sorry tallica :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Ολα τα τραγουδια μου αρεσουν ΑΛΛΑ δεν συμμεριζομαι κανεναν ενθουσιασμο για το τριτο. Απλα καλο - μεχρι εκει για τα γούστα μου.

Κανένας ενθουσιασμός ως τώρα. Συνθέσεις με μεμονωμένα καλά μέρη, που πάσχουν στο σύνολό τους. Το ακριβώς αντίθετο με ό,τι συνέβη πριν 7 χρόνια.

7 Likes


37 Χρόνια :metal::metal::metal:

10 Likes

Γινεται να μην γραφουμε ποσα χρονια πριν κυκλοφορησε ο δισκος και να γραφουμε μονο τη χρονια? :sunglasses: 30 εδω, 40 εκει, 50 παραπερα, απανωτες μαχαιριες !

Οταν πρωτοακουσα το ΔΙΣΚΑΡΟ ηταν περιπου 10 χρονων μονο

2 Likes

Αυτός η εσυ; :sunglasses:

Εγω ημουνα 14, ο δισκος 10 :smiley:

4 Likes

@RiderToUtopia Τιμημενο 1982 :rofl::rofl:

2 Likes

Δεν έχω κολλήσει με κάποιο από τα 3 νέα κομμάτια ως τώρα,περιμένουμε και τα υπόλοιπα.

1 Like

Έχοντας ακούσει 3 τραγούδια ως τώρα να πούμε και μερικές αλήθειες.
Έχουμε 2 μέτρια 1 απλώς καλό.
Απλές δομές χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο τραγούδια που τα γράφει ο James καθισμένος στην λεκάνη της τουαλέτας.
Ακόμα περιμένω να ακούσω κάτι και να πω ναι ρε πουστη αυτό είναι.
Ελπίζω να με διαψεύσουν στην συνέχεια γιατί ως τώρα κρατώ μικρό καλάθι.
Προσωπική μου άποψη.

4 Likes

Νομιζω οτι υπαρχει μια μικρη αμηχανια μεχρι στιγμης - δυστυχώς.

3 Likes

https://youtube.com/shorts/jquTilWFSqE?feature=share

3 Likes

Μέχρι στιγμής, έχω την εντύπωσή οτι κινούνται σε αρκετά safe μονοπάτια, σε βαθμό οπού ούτε θα ξενερώσουν αλλά ούτε και θα ενθουσιάσουν. Ως αίσθησή δηλαδή, αυτήν έχω αποκομίσει και γενικά νομίζω μετά την κατακραυγή του St. Anger τότε έχουν αμβλύνει λίγο τη διάθεση τους να είναι καινοτόμοι, οι επόμενοι δίσκοι, ήταν καθαρά fan service, για να μην δυσαρεστήσουν άλλο κόσμο.

Ναι, έξυπνα τα references στα τρία αυτά κομμάτια σε μουσικούς τους ήρωες (Motörhead, Deep Purple) και κάποια αυτοαναφορικα στοιχεία απο τη διαδρομή τους αλλά δυστυχώς, μόνο αυτά θυμάμαι απο τα τρια αυτά κομμάτια που κυκλοφόρησαν.

Για να κάνω και έναν παραλληλισμό, όταν είχε κυκλοφορήσει το πρώτο single των Scorpions για τον πρόσφατο δίσκο τους, μπορεί σε εκείνη τη φάση να μην τους άκουγα φανατικά όμως, το κομμάτι με κέρδισε και ανυπομονούσα για το πότε θα βγει ο δίσκος και ας μην είμαστε άδικοι, είχε αρκετά καλό υλικό.

Για τους Τάλικα όμως, όπως και πολλοί άλλοι εδώ, δεν είμαι ιδιαίτερα ενθουσιώδης, μπορεί Όταν βγει να τον ακούσω (κυρίως επειδή Έχω ακούσει όλη τη δισκογραφία τους) και μέχρι εκεί, για την εμπειρία της ακρόασης. Μακάρι να διαψευστούμε και να ανατραπεί η εικόνα που έχουμε μέχρι στιγμής…

6 Likes

Υπαρχει αμηχανια γιατι σε 3 κομματια που κυκλοφορησαν,δεν υπαρχει αυτο που θα σε πιασει απο το λαιμο,που θα το βαλεις στο ριπιτ,fillers υπηρχαν και στο Hardwired,λογικο να υπαρχει αμηχανια η αρχικη απογοητευση.Ισως καποιους θυμιζει εποχη load/reload που τους χαλαει λιγο.

Δεν ειναι η load / reload αισθητικη για εμενα. Φταιει ότι μου θυμιζει πολυ hwtsd περιοδο το τριτο.

3 Likes

Δηλαδη,να ξεμεινε το if darkness had a son απο το hwtsd και να το συμπεριελαβαν ως νεο υλικο εδω?

Πολλά θυμίζουν τα 3 καινούρια τραγούδια, αλλά LOAD/RELOAD σε καμία περίπτωση. Προσωπικά αυτό που με κάνει χλιαρό εμένα για τον επερχόμενο δίσκο είναι τα ψήγματα NWOBHM που ακούγονται στα δύο πρώτα singles , και οι ματζόρε μελωδίες. Βρίσκω αταίριαστο το χαρούμενο υφακι στους Metallica, και όσον αφορά το NWOBHM , είναι ένα είδος που για κάποιον λόγο πέθανε 40 χρόνια πριν. Δεν έχει τίποτα να προσφέρει πλέον αυτό το είδος, πόσο μάλλον όταν το παίζει μια μπάντα που δεν το εξερεύνησε πέρα από τον πρώτο της δίσκο.

Εγώ έχω ήδη συμβιβαστεί με την ιδέα ότι το 72 Seasons μπορεί να είναι και ο χειρότερος δίσκος των Metallica και δε με ενοχλεί και ιδιαίτερα. Μακάρι να έβγαζαν κάτι πιο ενδιαφέρον για τα δικά μου τα αυτιά, αλλά δεν πειράζει κιολας.