Μetallica

Ίσως, και μακράν, το καλύτερο σχόλιο για τον Lars.

Ξυπνάτε ω ρε!!!

Την εχουν ηδη παθει σε αυτο το τοπικ κανα 2-3 τον τελευταιο καιρο, ειναι απλα scam, και αν δεις θα προσφερει και λινκ που θα σου δινει bitcoin σε τιμη ευκαιριας. Λες να εβγαζαν νεο αλμπουμ οι Metaplyta και να μην το ειχαν βαλει παντου σε ολα τα σοσιαλ? :stuck_out_tongue: Βγαινει καθε 1-2 βδομαδες αυτος ο τυπος και εχει το ιδιο ονομα και λογκο με το καναλι των Metallica, το οποιο καπως κανει το YouTube να βγαζει ολα τα βιντεο των Metallica στο ιδιο λινκ με αυτον ε.

Δεν ξερω πως γινεται να εχει κανει τετοια πατατα οποιος προγραμματισε την σελιδα, αλλα μιλαμε για τραγικο λαθος. Οποιος θελει μπορει να φτιαξει λογαριασμο με το ιδιο ονομα με καποια μπαντα και απλα να κανει να εμφανιζονται οσα βιντεο θελει στο καναλι του. Ξεφτιλα βασικα…

2 Likes

Ο Lars είναι ενήμερος;

3 Likes

Και εν τω μεταξύ, έπαιζε ξανά και ξανά η συνέντευξη για τον προηγούμενο δίσκο και λέω τι φάση…

James Hetfield, 8 Ιανουαρίου 2023 (πολύ πρόσφατη φωτό δηλαδή)

3 Likes

Αντε και διασκευή το Have A Cigar των Pink Floyd

1 Like

ελπίζω ο γεροκαγκουράς να μην έχει τπτ whiskey in the jar-o… και ξανακυλήσει. πάντως σχετικά πιο ενθουσιασμένος είμαι για τουτο, σε βαθμό που δεν ήμουν για κατι πιο πριν. αν βγάζανε κι αλλά χρώματα απο το καναρινί … δλδ ενα πορτοκαλί ίσως ή αν είχαν τπτ φωτιές σε φωτο και όλα μαύρα με λευκά/γκρί είδη να καίγονται. δεν ξέρω. το concept δεν είναι οτι χειρότερο, το χρώμα απο την άλλη χτυπάει σαν να είναι ο χρυσός οδηγός.

Σε άλλα νέα…

4 Likes

Κρίμα που έχουν πεθάνει τα δισκοπωλεία, γιατί θα ήταν η επόμενη κίνηση του κοντού προς την πλήρη καθετοποίηση της παραγωγής του προϊόντος

Τα είδα χθες τα νέα… Μόνο μέσα στο 2022 αγοράστηκαν λέει 900.000 βινύλια Metallica. Πόσα τσοπανόσκυλα χρειάζονται άραγε για τόσα πρόβατα?

1 Like

Γιατί ρε συ να μην αγοράζει ο κόσμος βινύλια? Μπορεί να του αρέσει να βλέπει το physical copy, να γεμίζει χώρο στη βιβλιοθήκη του, ή ο,τι άλλο. Δεν είναι mutual exclusive, digital ή βινύλιο.

Το βινύλιο είναι ένα niche market πια, που έχει αρκετούς πελάτες διατεθιμένους να δώσουν πολλές φορές και αρκετά λεφτά. Από εμπορική σκοπιά, μια χαρά κάνανε και όποιος άλλος ασχοληθεί με αυτό το πράγμα.

1 Like

Ενα τσοπανοσκυλο.

Αρκεί να το λένε Lars Ulrich.

2 Likes

Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα με τα βινύλια και με όσους δαπανούν για να τα αποκτήσουν;

4 Likes

Μου αρέσει πολύ στο Have A Cigar η διασκευή από Foo Fighters.

1 Like

χμ. βυνιλιάδες υπάρχουν 2 είδη.
οι τύποι που αγοράζουν ίσως και για ν’ ακούσουν και
οι τύποι που κρατάνε ή κρατάνε για να πουλήσουν σε πολλαπλάσια τιμή.

βλέπεις κόσμο να λέει οτι δεν αγοράζει σιντί γιατί λέει πιάνει χώρο. ενώ οι δίσκοι δεν πιάνουν. και δεν θέλουν και μη-μου-απτου διαχείριση.
το θέμα του ήχου είναι λίγο πολύ αστείο, αλλά ότι γουστάρει ο καθένας. εδώ υπάρχουν άτομα που πιστεύουν στο μεταφυσικό. (ζώδια, θεούς κτλ).

οι βινυλιάδες είναι για λύπηση γιατί προτιμούν εσφαλμένα ένα χειρότερο μέσο αποθήκευσης μουσικής και πολλάκις ακριβότερο (εκτός αν είναι gougers/flippers όπου εκεί απλά είναι για φτύσιμο).

Στους μετάλλικα και την αγορα τους. θεωρητικά, δεν θα συνέφερε κανέναν να αγοράσει ή να ανοίξει εργοστάσιο παραγωγής, γιατί το ROI είναι σχετικά αργό. αλλά με 1 μύριο πωλήσεων αν ισχύουν, δλδ 10 εκ. εσοδα, μειον τους φόρους, οι τύποι έχουν βγεί με μια χρονιά παραγωγής ασπροπρόσωποι, οπότε μαγκιά τους.

Μιλώντας καθαρά τεχνικά το βινύλιο ως μηχανικό μέσο υστερεί σε σχέση με την ψηφιακή αποθήκευση ήχου χωρίς απώλειες (lossless) σε πολλαπλούς τομείς όπως το δυναμικό εύρος και η μη αλλοίωση της πλρηροφορίας, παρ’όλα αυτά υπάρχουν ποικίλοι λόγοι για να προτιμίσει κάποιος το βινύλιο αντί για κάποια άλλη έκδοση. Το μεγάλο μέγεθος του βινυλίου είναι ιδανικό για να διακοσμήσεις το δωμάτιο σου με μερικά από τα άλμπουμ που σου αρέσουν πολύ και έχουν ωραίο και εικονικό artwork (όπως τα πρώτα 4 των Metallica). 'Οσον αφορά το κομμάτι του ήχου, οι πρώτες εκδόσεις βινυλιών metal album του '80 είναι ο καλύτερος τρόπος να τα ακούσεις λόγω του mastering το οποίο απλά ηταν κορυφή επειδή εκεί ήταν το marketshare τότε και πάνω σε αυτό είχαν εμπειρία χρόνων οι τεχνικοί της εποχής. Έχω στην κατοχή μου τα πρώτα 7 των Maiden και τα πρώτα 4 των Metallica σε βινύλιο και καμία μεταγενέστερη έκδοση δεν τα ξεπερνά (δεν τα ακουμπάει καν). Βέβαια το pressing plant που αγόρασαν οι Metallica δεν πρόκειται να επανεκδόσει τα παλιά masterings παρ’όλα αυτά είμαι αισιόδοξος διότι οι Metallica μας έχουν δώσει σχετικά πρόσφατα εκδόσεις βινυλίων με αξιομνημόνευτο ήχο όπως η συλλογή με τα 45άρια. Πέρα από τους Metallica πολλά πρόσφατα άλμπουμ είχαν καλύτερο mastering στο βινύλιο (και όσον αφορά το loudness war) όπως για παράδειγμα το Stadium Arcadium των RHCP και το Brave New World & Book Of Souls των Iron Maiden.

1 Like

1 Like

Αυτο ειναι του Steve Hoffmann. Εγγυηση.

1 Like

θες να βάλουμε οποίο maiden θες με το 96/24 onkyo edition remaster σε lossless να το επιβεβαιώσουμε ? σαφώς λχ και τα πρώτα remasters των maiden ήταν brickwalled του κερατά και για πέταμα, αλλά τα μεταγενέστερα, διπλά ή τα τωρινά τα χάρτινα, ΔΕΝ πιάνονται. ασε που πολλές εταιρίες, ονόματα δε λέμε B/o/B, υπολήψεις δε θίγουμε, κάνουν διπλά 180άρια “audiophile” απο τα CD ? Αν 1-10 ασχολείται με το να ριμιξάρει δίσκο πριν τον κόψει σε LP, μαγκιά τους, αλλά ελάχιστοι πιστεύω έχουν τα λεφτά να το κάνουν.