Μetallica

Τα Remasters του 2015 των Iron Maiden είναι αντικειμενικά κακά και brickwalled σε χειρότερο βαθμό από εκείνα του 1998. Το φαινόμενο της χρήσης ενός κοινού mastering για όλες τις εκδόσεις δεν είναι κάτι σπάνιο οπότε αν αγοράζεις καινούριο βινύλιο για καλύτερο mastering χωρίς να το ψάξεις πρώτα μάλλον θα την πατήσεις. Σε πολλούς βέβαια αρέσει ο τρόπος με τον οποίο το βινύλιο μεταμορφώνει τον ήχο για τον ίδιο λόγο που κάποιοι προτιμούν τον ήχο της λυχνίας.

11 Likes

Μπήκα το πρωί να κλείσω εισιτήρια για το 65 και βρήκα αυτό. Δεν ήξερα ότι θα παίξει και Ελλάδα.

https://www.villagecinemas.gr/el/tainies/prosehos/movie/?c=105649

image

“το βινύλιο μεταμορφώνει τον ήχο”. 15.000hz είναι η ψηλότερη συχνότητα “ακουστικού περιεχομένου” - τα έχει κάτι στα 28.000 είναι αρμονική παραμόρφωσή που δεν ακούγεται ούτως η άλλως. αν ακουγόταν θα ήταν απλά θόρυβος. -3 db χαμηλότερα, ελάχιστα που είναι λογαριθμικό το ζήτημα στον ήχο δλδ πολύ πιο χαμηλά η ένταση (αν και γι αυτό έχουμε ενισχυτές) αλλά προτιμώ να είναι πιο δυνατό το σήμα. α ναι και λιγότερα μπάσα, μαζεμένα στο κεντρικό κανάλι μαζί με φωνές, δλδ πιο στενή στερεοφωνική εικόνα. εξαιρετική μεταμόρφωση. Ωραίοι και οι ενισχυτές λυχνίας αν και χρωματίζουν, αλλά αμα ακούς λχ μοτορχέντ… δεν θα δεις και καμιά τρελή μεταμόρφωση. Για τπτ όπερες, αν έχεις τπτ γαμάτες ηχογραφήσεις… μπορεί. Η διαφορά στα remaster είναι τα EQ τους. Όλα είναι πιο κομπρεσαρισμένα. Απο όλα προτιμώ τα eddie spine σαν tracklisting και τα χάρτινα σαν overall ήχο. οτι και να βάλουμε ΕΔΩ απο youtube κτλ, δεν θα έχει και πόλη νόημα γιατί είναι επεξεργασμένο και κομπρεσαρισμένο στα 192 περίπου. Το χειρότερο όμως είναι οτι σε διάφορες επεξεργασίες και συνδυασμούς αναπαραγωγής χάνονται “φάσεις” σε κάποια παλιά πριστ κτλ. (ακούς ή δεν ακούς κιθάρες και κάποια ηχώ απο φωνητικά λχ στο genocide, ανάλογα την έκδοση/επανέκδοση)

Θα είναι αρκετά μέλη του φαμιλυ εκείνη την μέρα στο mall, φέρτε την παρέα σας μειντενάδες :stuck_out_tongue:

4 Likes

διπολικός alert !

4 Likes

Εγώ θα είμαι με όποιον δέρνει…

6 Likes

οπότε θα πας exploited.

7 Likes

Δικό σας, σκυλιαστε

Εμένα 2-3 τραγούδια απ’ το Λούλου μου αρέσουν πολύ. Επομένως δεν βρίσκω κάτι αρνητικό σε αυτά που λέει ο Ούλριχ. Εντάξει το μεγαλύτερο μέρος δεν με συγκινεί αλλά δεν χάλασε κι ο κόσμος.

Θυμάμαι πριν λίγα χρόνια να ακούω συνεχόμενα στο repeat αυτή την κομματάρα.

1 Like

Συνήθως αυτά τα βρίσκω πιο νωρίς. Αυτό έχει ανέβει κανά δεκάμηνο τώρα (δεν ξέρω αν έχει ξανανέβει εδώ), έπεσα πάνω του χθες.

Ακραία εμφάνιση, ούτε δυο μήνες μετά τον θάνατο του Cliff, 15η συναυλία του Newsted με το συγκρότημα, υπέροχο ως ντοκούμεντό, ειδικά λόγω του ακούγεται κι όλας σε σχέση με άλλα βίντεο της εποχής/ συναυλιάς.
Όπως και αν έχει, εγώ το καταευχαριστήθηκα.

11 Likes

ok. αυτό ναι. παίζουν κ@υλωμένα. το κοντινότερο ήταν η περιοδεία στο μαυρό. μετά πολύ κλάσιμο.

1 Like

Λολ όχι. Στο δεύτερο μισό των 90ς παίζουν καταπληκτικά. Γενικά η λέξη “καυλωτικα” δεν λείπει ποτέ από οποιαδήποτε περιγραφή σχετική με live Metallica

4 Likes

Μονο απο εκεινο το λαιβ που ελειπε ο Het :stuck_out_tongue:

2 Likes

Fight Fire With Fire απ’ τις τοπ 3 πιο γρήγορες live εκτελέσεις

1 Like

Συμφωνώ 100%!
Εν τω μεταξύ, κάθε φορά που πέφτω σε παλιά εκτέλεση του κομματιού (όχι μόνο εδώ που πετάνε αλλά και γενικότερα) καταλήγω πως αυτό το τραγούδι ή είναι να παίζεται έτσι, ή καθόλου. Που είναι και από τα αγαπημένα μου αλλά όταν το ακούω σε πιο αργά bpm πάντα κάτι χάνει.

Ποσο παραταιρος ο λαρς πισω απο 34 τομς… :rofl::rofl: τι αφανα ειναι αυτη ρε ιασονα?

1 Like

https://youtube.com/shorts/ZePLxQM6KaE?feature=share

1 Like

Μου θυμίζει λίγο το Moth

Κι άλλο βγαίνει;; Θα ακούσουμε όλο το δίσκο μέχρι τις 14 Απριλίου;