Euro 2020

συμφωνώ απόλυτα

Ας είναι ο ζωντανός και υγιής Ερικσεν και ο κάθε Ερικσεν του κόσμου ( πχ Μουαμπα ) η αλλαγή σε αυτό το πράγμα

Είναι αδιανόητη η καταπόνηση και η σωματική ένταση στους αθλητές επί σειρά ετών και για 70 αγώνες το χρόνο

7 Likes

Συγκλονιστική στιγμή όπως και όταν μπήκε η σύντροφος του Έρικσεν και την αγκάλιασαν 2 παίχτες της Δανίας . Εκεί με πήραν τα ζουμια γιατί πήγε ο νους μου στο χειρότερο. Είχες και τους σπικερ που έλεγαν κάθε 2 λεπτά δεν είναι καλό σημάδι αυτό… Πόσο να αντέξεις ανθρώπινη ζωή παλεύει “μπροστά στα μάτια σου”

6 Likes

Ναι, ήταν συγκλονιστική στιγμή αυτό με την ανθρώπινη ασπίδα των συμπαιχτών. Στη σύντροφο του Έρικσεν πήγαν ο Κιάερ που είναι αρχηγός και ο Σμάϊχελ, τι να πούμε και γι’ αυτό, ποδόσφαιρο παίζουν κανονικά οι άνθρωποι αλλά να που στέκονται και στο ύψος τέτοιων περιστάσεων όποτε απαιτείται, μπράβο τους, δεν είναι εύκολες καταστάσεις αυτές.

4 Likes

Καλα ασχετο, δεν επαθε κανενας καρδιακη προσβολη επειδη επαιξε πολλα ματς, προφανως ειχε θεμα ο ανθρωπος και οπως και αλλοι στο παρελθον, λογικα θα αποσυρθει. Οπως αποσυρθηκε προσφατα κι ο LaMarcus Aldridge απο το ΝΒΑ.

Δεν ειναι καν το πιο απαιτητικο αθλημα το ποδοσφαιρο, ουτε καν δηλαδη, υπαρχουν ανθρωποι που αθλουνται και κανουν ασκηση τον τριπλασιο χρονο απο αυτον των ποδοσφαιριστων.

Αυτο ηταν οντως φοβερο… σκεφτηκα κι εγω ποσο σοκαριστικο ειναι οταν το διαβασα.

Οι Φινλανδοί οπαδοί φωνάζουν “Christian” και οι Δανοί απαντάνε “Eriksen”, το νοσοκομείο είναι λέει 500 μέτρα από το γήπεδο, μακάρι να το ακούει ο άνθρωπος.

3 Likes

Δεν είναι τοσο απαιτητικό άθλημα όταν οι παίκτες τρέχουν πάνω κάτω 90 λεπτά, τρώνε κλωτσιές και ξύλο και παίκτες όπως ο Ερικσον που παίζει στην Ιντερ δίνουν τόσα ματς στη διάρκεια της χρονιας;…

Επίσης, φαντάζομαι ότι ο Ερικσον έχει ελεγχθεί πολλές φορές είτε στην Ιντερ, είτε στην εθνική Δανίας, δεν τους βάζουν τους παίκτες έτσι μέσα να παίξουν.

ας περιμένουμε για το τι έφταιξε. Σημασία έχει να είναι καλά το παιδί

όσο σκατένια κι αν είναι η εκπομπή του ΑΝΤ1 , οι 2 γιατροί που μίλησαν είπαν κάποια ενδιαφέροντα πράγματα

πχ μια αρρυθμία λόγω σωματικής έντασης ή μια αφυδάτωση μπορεί να προκαλέσει κάποιο λιποθυμικό επεισόδιο . Πολλά μπορεί , σημασία έχει ο αθλητής

3 Likes

Διαβαζω οτι ο αγωνας μαλλον θα συνεχιστει… και συζηταμε ακομα για το τι συμπεριφορες και καταστασεις που περνανε στους αθλητες ; ειναι φανερο οτι ολα ειναι για τα φραγκα… πως σκατα οι παιχτες θα ξαναβγουν να παιξουν μετα απο αυτο ;…

4 Likes

Εγραψα σε σχεση με αλλα αθληματα. Τι να πουν κι οι κολυμβητες δηλαδη.

Αν ηταν απλα λιποθυμια παω πασο, εμενα μου ειπαν για καρδιακη ανακοπη. Μου φαινεται απιθανο να παθεις καρδιακη ανακοπη στην ηλικια των 29 χωρις να υπαρχει καποιο θεμα στην καρδια.

Αφου ειναι σε σταθερη κατασταση λενε ο Ερικσεν. Κι εγω θα συνεχιζα το ματς νομιζω, δεν το βρισκω τοσο ακραιο.

1 Like

Ότι δηλαδή θα συνεχιστεί σήμερα;

οι παίκτες το ήθελαν σύμφωνα με ΟΥΕΦΑ

1 Like

Ενταξει τι θα ελεγε η uefa… εχουμε τοσες χωρες να το δειξουν με συμβολαια και διαφημηστικα κλπ αλλα εμεις δεν θελαμε και μας παρακαλεσαν οι ποδοσφαιριστες και τους καναμε τη χαρη ;

1 Like

Μια χαρά καρδιακό επεισόδιο ήταν ρε, τι λιποθυμία. Του κάνανε ΚΑΡΠΑ στον αγωνιστικό χώρο.

Κι αύριο μέρα είναι.

2 Likes

Ναι το να παιξουν αυριο θα ηταν σιγουρα καλυτερο, συμφωνω.

ΥΓ. Το ΚΑΡΠΑ ειναι το ση πη αρ στα ελληνικα?

1 Like

θα μιλούσαμε διαφορετικά αν είχαμε κάτι δυσάρεστο , τώρα έχουμε ευχάριστα νέα . Πολύ πιθανό να ξέρουν και οι εμπλεκομένοι ακόμα περισσότερα και να θέλησαν να το συνεχίσουν

Προφανώς βέβαια δεν έχει καμία σημασία ένας αγώνας αυτή τη στιγμή . Καλύτερα αύριο όπως λέτε

εγώ έγραψα λιποθυμικό επεισόδιο . Έχουν και καρδιολογικές αιτίες αυτά τα επεισόδια . Σόρρυ για την συγχυση

1 Like

ναι :stuck_out_tongue:

2 Likes

διαβασα καποια σχολια για το πως ο Kjaer εσπευσε πρωτος να τον βοηθησει και να μην καταπιει την γλωσσα του. Δεν ξερω αν οντως εγινε αλλα θελω να πω οτι αυτο ειναι μυθος που το πιστευα και εγω για χρονια. Ειναι απιθανο καποιος να καταπιει την γλωσσα του. Αν πας να κανεις κατι τετοιο σε τραυματια, πιο πιθανο ειναι να του προξενησεις και καποιο αλλο προβλημα. Γκουκλαρετε αν θελετε, να ενημερωθειτε καλυτερα

εντάξει, κατανοητό πάνω στην ένταση της σημερινής ημέρας (τραγικό να το παρακολουθείς, σε ταράζει συθέμελα) αλλά, επίτρεψέ μου, είναι κάπως υπερβολικό το συγκεκριμένο. Η σωματική καταπόνηση είναι σίγουρα αυξημένη και επιβαρύνει τους ποδοσφαιριστές με αποτέλεσμα να έχουν και μειωμένες αποδόσεις σε πληθώρα παιχνιδιών κτλ κτλ.

Απλώς μην ξεχνάμε πως μιλάμε για εκατομμυριούχους, με επιτελεία επιστημόνων, ιατρών και επαγγελματιών υγείας να τους εξετάζουν από την κορφή ως τα νύχια σε καθημερινή βάση, που γενικά δεν έχουν να κουραστούν για ο,τιδήποτε άλλο στην προσωπική τους ζωή -από το να καθαρίσουν το μπάνιο, να κόψουν τα νύχια τους ή να κουβαλήσουν τα ψώνια του σουπερμαρκετ (ενώ αντίθετα, η πλειονότητα των κοινών θνητών του πρώτου κόσμου, πρέπει να τα κάνει και αυτά, σε καθημερινή βάση, μετά από 10ωρη ή και παραπάνω βάρδια σε δουλειά που είναι και σωματικά και ψυχικά απαιτητική -ας μη συζητήσουμε για τον δεύτερο ή τρίτο κόσμο καλύτερα).
Σίγουρα λοιπόν δε φταίνε τα 70 ματς ανά σεζον για το συγκεκριμένο, ούτε οι προπονήσεις. Υποθέτω πως υπήρχε πρόβλημα που δεν είχε εντοπιστεί και δυστυχώς αυτό φανερώνει τους περιορισμούς που δεδομένα υφίστανται στη σημερινή επιστήμη, ακόμα και στο ελιτ αυτό επίπεδο. Μακάρι ο άνθρωπος να το ξεπεράσει, χωρίς κανένα κουσούρι και να μείνει απλώς μια άσχημη ανάμνηση το συγκεκριμένο.

Όσον αφορά το σημερινό ματς, ΠΡΟΦΑΝΩΣ είναι άρρωστο να συζητάνε καν για επαναπρογραμματισμό του σήμερα ή αύριο. Αυτονόητα τέτοιες συζητήσεις γίνονται για λόγους που ανέφερε ο @progfreak και αποτελούν συνέχεια των προηγουμένων. Η μπάλα και οι ίδιοι οι παίκτες έχουν γίνει επιχείρηση (-εις) και αυτά είναι τα συμπτώματα της πραγματικότητας αυτής.

εντιτ:

4 Likes

@kbil τι κανεις 18 Ιουλιου :sparkling_heart:

1 Like

Κι εγώ υποθέτω πως το πρόβλημα που πιθανόν (σίγουρα, τι πιθανόν) υπήρχε, βγήκε στην επιφάνεια λόγω του ότι ο συγκεκριμένος έφτανε την καρδιά του στους 120 και στους 150 σφυγμούς πολλές φορές κάθε μέρα. Αν έβγαζε τον σκύλο του βόλτα στο πάρκο, πιθανολογώ ότι θα πάθαινε καρδιακή προσβολή αρκετά αργότερα στη ζωή του. Τώρα, το αν θα μπορούσε αυτό που συνέβη να είχε προβλεφθεί από πριν ώστε να μη φτάσει στο σημείο που έφτασε ο Έρικσεν, ναι, εκεί μάλλον είναι μια αποτυχία της επιστήμης. Επειδή η επιστήμη λοιπόν έχει και αποτυχίες, καλό είναι να μη γαμιούνται εντελώς οι αθλητές μόνο και μόνο επειδή το χρήμα που κινείται γύρω από τον επαγγελματικό αθλητισμό είναι αδιανόητο.

Α, καρδιακή προσβολή χωρίς κουσούρι δεν υπάρχει, ας μην κοροϊδευόμαστε ε.

5 Likes