Euro 2020

Καλα δεν ειναι αποτυχια το να μην μπορει η επιστημη να προβλεψει τα παντα, δεν ειναι αλλωστε καν το νοημα της επιστημης, ειναι μια συνεχης και διαρκης προσπαθεια να καταλαβουμε οσα περισσοτερα μπορουμε. Απο κει και περα, εχουν πεθανει αθλητες και σε ερασιτεχνικα πρωταθληματα, και σε ηλικιες εφηβικες, και γενικα μπορει να συμβει απο εκει που δεν το περιμενεις σε οποιονδηποτε ανθρωπο οσο υγιης και να παρουσιαζεται, αν υπαρχει κατι που δεν το ξερουμε. Θα μπορουσε να τυχει και στον ιδιο παικτη σημερα ακομα κι αν ειχε παιξει τα μισα ματς ισως, δεν το ξερουμε.

Ενα σχολιο για το Βελγιο - Ρωσια. Προφανως πολυ καλυτερη ομαδα το Βελγιο, και λογικα θα κερδιζε οπως και να χει, αλλα το πρωτο γκολ γιατι μετρησε? Ηταν σχεδον ενα μετρο offside ο Lukaku την στιγμη της πασας. Απαραδεκτη αποφαση.

Προφανώς θεώρησαν οι διαιτητές πως παρότι ήταν οφσάιντ, η μπάλα πάει από αντίπαλο και έπρεπε να μετρήσει.

Αυτο θα ειχε νοημα αν ο Λουκακου ηταν offside την χρονικη στιγμη που ακουμπησε την μπαλα ο αμυντικος, αλλα οχι offside την στιγμη της σεντρας.

Ομως ο Λουκακου ηταν σχεδον ενα μετρο offside ΚΑΙ οταν εγινε η σεντρα απο τον συμπαικτη του.

2 Likes

Πιθανολογώ πως θεώρησαν πως αν δεν ακούμπαγε ο αμυντικός, η μπάλα δεν θα έφτανε στον Λουκάκου. Άρα ο αμυντικός άλλαξε εντελώς την πορεία της μπάλας και δεν δόθηκε offside. Δεν ξέρω καν αν βγάζει πολύ νόημα όλο αυτό, και για εμένα καρφί offside ήταν.

Στα του ματς η Ρωσία ήταν η διαχρονικά βαρετή, άχρωμη, μέτρια ομάδα που ξέρω. Μια κούραση αυτή η ομάδα διαρκώς. Περίπατος για τους Βέλγους.

Βαλε σε εισαγωγικα το “αποτυχια” στο post μου.

2 Likes

αν όλα πάνε σύμφωνα με τον προγραμματισμό, θα έχω κάνει 4 ημέρες πριν τη δεύτερη δόση του εμβολίου, το χάραγμα του αντίχριστου θα έχει μπει για τα καλά στο κορμί μου, άρα υποθέτω θα κάνω τα θελήματα του εξαποδώ για να εξασφαλιστεί η παγκόσμια κυριαρχία του μέσω του 5g. Εσύ;

Edit

Εdit στο Edit, αλλά δεν περίμενα να φτάσουμε εκεί:

3 Likes

σίγουρα αν έβγαζε βόλτα το σκύλο του ή έπαιζε με τη γάτα του, μπορεί να μην πάθαινε καρδιακή προσβολή ποτέ στη ζωή του. Αν όμως αντί να παίζει 70 ματς το χρόνο ήταν εργάτης σε εργοτάξιο πχ ή κουριερ, ή μάγειρας στα μακντοναλτς ή σε καντίνα, γιατί κάτι θα έπρεπε να κάνει επαγγελματικά, μπορεί να υποτεθεί πως θα πάθαινε καρδιακή προσβολή αντίστοιχα νωρίς στη ζωή του με δυστυχώς πιο δύσκολη τυχόν προσπάθεια σωτηρίας του ή αποκατάστασής του. Γενικά μιλώντας πάντως, προφανώς καλό είναι να μη γαμιούνται οι αθλητές, συμφωνώ εννοείται με την οπτική σου.

2 Likes

Αυτό ακριβώς λένε οι θρησκόληπτοι κύκλοι. Ότι το εμβόλιο είναι προάγγελος για το χάραγμα του αντίχριστου.

Αποκ. 13,17 καὶ ἵνα μή τις δύνηται ἀγοράσαι ἢ πωλῆσαι εἰ μὴ ὁ ἔχων τὸ χάραγμα, τὸ ὄνομα τοῦ θηρίου ἢ τὸν ἀριθμὸν τοῦ ὀνόματος αὐτοῦ.
Αποκ. 13,17 Και κανένας να μην μπορεί να αγοράσει ή να πουλήσει, παρά μόνον αυτός που έχει το σημάδι δηλαδή το όνομα του θηρίου ή τον αριθμό του ονόματός του.

Ποσο χαιρομαι που εχω εγκαταλειψει αυτη τη χωρα εδω και χρονια… τραγικη η κατασταση βλακειας… ( τους εβαλαν να κανουν το εμβολιο 1 μερα πριν τον αγωνα… ) δεν εχω λογια να σχολιασω…
https://www.youtube.com/watch?v=Zd4t2VNOGhQ

2 Likes

Αναμένω πως και πως το σημερινό Αυστρία - Βόρεια Μακεδονία για να δω ακρωνύμια στο πινακάκι του σκορ και βεβαίως αν θα φαίνονται. Το Γειτονική Χώρα παίζει;

2 Likes

Η Αυστρία παίζει μόνη της

10 Likes

δεν εχει κανει καν εμβολιο ο Ερικσεν συμφωνα με την Ιντερ. Στην Ιταλια νομιζω δεν του επιτρεποταν και στην Δανια δεν ανοιξε για την ηλικια του

3 Likes

Μάλλον κακό το σημερινό ματς μεταξύ Κροατίας και Αγγλίας, οι οποίες έδειχναν να θέλουν αλλά να μην μπορούν. Όσο κι αν είναι νωρίς για συμπεράσματα λόγω πρεμιέρας κλπ, οι μεν Κροάτες εξακολουθούν να είναι οι φιναλίστ του προηγουμένου Παγκοσμίου Κυπέλλου (μείον κάποιους παίκτες, ΟΚ) , οι δε Άγγλοι συμπεριλαμβάνονται παραδοσιακά ανάμεσα στα φαβορί, ελπίζοντας ότι αυτή τη φορά “θα τους κάτσει”, σαν αναπόφευκτο στατιστικά!

Αυτό πάντως που μου κάνει εντύπωση μέχρι τώρα είναι πόσο κακή επιλογή είναι ο Καρπετόπουλος για την περιγραφή. Εκτός του ότι δεν έχει χημεία με τον βασικό σχολιαστή, βγαίνει και αδιάβαστος σαν πρωτάρης. Χθες π.χ. έλεγε για αυτόν τον Σεμένωφ της Ρωσίας που έκανε το λάθος στο πρώτο γκολ του Βελγίου ότι παίζει στην ολλανδική Αλκμάαρ, “μια ομάδα που θεωρεί την άμυνα περίπου αναγκαίο κακό” και δώστου τα χαχανητά. Μετά από κάποια ώρα λέει “μου βγάζει τώρα” (ποιος του βγάζει;) “ότι ο Σεμένωφ παίζει στην Γκρόζνυ, αλλά ούτε κι εκεί έχουν καμιά σπουδαία άμυνα”, και ξανά χαχανητά.

Δε βαριέσαι, Τσετσενία - Ολλανδία, ένα τσιγάρο δρόμος ποδοσφαιρικά, τα προσχήματα θα κοιτάμε τώρα;

Τις βλακείες του video σχολίασα και τα τραγικά σχόλια…το εμβόλιο θα φταίει τώρα για οτιδήποτε θα συμβαίνει …τραγικά βλαμμένα μυαλά…

35000 προβολές το βίντεο…και τα σχόλια από κάτω…ρε δεν υπάρχει σωτηρία.

Το χειρότερο πράγμα στο video είναι που λέει “Ιντερνασιονάλε Μιλάνο”, flashbacks απ’τα παλιά pro που προσπαθούσες να καταλάβεις απ’τη φανέλα ποια ομάδα είναι

1 Like

έτσι λέγεται η ομάδα

Football Club Internazionale Milano

1 Like

Τότε γιατί δεν την είπε Football Club Internazionale Milano S.p.A και την είπε Ιντερνασιονάλε Μιλάνο?

ρώτα τον , που να ξέρω ρε συ

4 Likes