Euro2008

Όσο λίγοι. ¶ντε να τον περνάνε ο Τρεζεγκέ και ο Ιντσάγκι

και ο Τρεζεγκές εκτός Euro

ο Ραούλ είναι μέγας.

Δεν μπορω να πιστεψω οτι ο 1ος σκορερ εβερ του τσουλου ειναι υπερεκτιμημενος. Επειδη δεν κανει ντριμπλες το λες?

Νταξ, και ο Χαριστέας χάριζε γκολ με το τσουβάλι στην μπουντεσλίγκα. Τι έχει να πει

Τέσπα, (πολύ) παλιά ο Ραούλ άξιζε. Τα τελευταία χρόνια όχι, έτσι όπως το βλέπω εγώ.

Αλλά, τέσπα, πόσο να μετράει η γνώμη μου όταν αγαπημένος μου επιθετικός είναι με διαφορά ο Ιμπραήμοβιτς? :stuck_out_tongue:

Μετραει ρε!
Ο Ιμπραημοβιτς μου αρεσε και μενα σε Αγιαξ και Γιουβεντους.

ΟΚ, ο Ραουλ ειχε πτωση κ ειναι λογικο, αλλα φετος ανεκαμψε παλι. Δεν ειναι ο θεαματικος φορ αλλα το να χωνει την μπαλα στα διχτυα το κατεχει καλυτερα απο τους περισσοτερους. Κατι αντιστοιχο ηταν ο Αλεξανδρης στην Ελλαδα.

Προβλεπω αυτο το τοπικ να παιρνει φωτια, ειδικα μολις αρχισει το τουρνουα

Λοιπον, μερικες παρατηρησεις/προβλεψεις

1ος Ομιλος
Πορτογαλια, Ελβετια, Τουρκια, Τσεχια

Η Πορτογαλια εχει παικταραδες, δεμενη ομαδα, στην μερα της μπορει να νικησει οποιονδηποτε. Υστερει σε θεμα ψυχολογιας κατι που φανηκε περιτρανα την ιστορικη μερα της 4/7/2004. Πιστευω οτι θα ειναι η μια του ομιλου που θα περασει.
Η Ελβετια ειναι δουλεμενη ομαδα, ισως βοηθηθει και απο τον παραγοντα εδρα, αλλα περα απο τους 8 δεν μπορει να παει.
Η Τσεχια σταθερη αξια στις διοργανωσεις Euro, παντα παει καλα, αλλα ολο κατι τις τυχαινει (1996 τελικο, εχασε με ξαφνικο θανατο, παροτι ειχε προηγηθει, 2000 επαιζε μπαλαρα αλλα επεσε σε κακα σφυριγματα + δυσκολο ομιλο με Γαλλια, Ολλανδια και εμεινε απεξω, 2004 ηταν η καλυτερη ομαδα του τουρνουα αλλα στον ημιτελικο εχανε τα αχαστα και εκανε τον Δελλα ηρωα:) ). Μαλλον θα ειναι η αλλη ομαδα που θα περασει.
Η Τουρκια δεν μου λεει κατι (πανε τα μεγαλεια του 2002), στα προκριματικα ηταν κακη, και περασε επειδη οι Νορβηγοι ηταν πιο κακοι. 3 παιχνιδια και πισω στην Κωνσταντινουπολη

2ος Ομιλος
Γερμανια, Κροατια, Πολωνια, Αυστρια

Η Γερμανια τα τελευταια χρονια, παντα με “ριχνει κουβα”. Καποτε ησουν σιγουρος οτι θα ειναι στανταρ στους 4, αλλα πλεον δεν ισχυει αυτο. Απροβλεπτη εντελως, ικανη για το καλυτερο και το χειροτερο ταυτοχρονα. Μετραει σε 2 συνεχομενα Euro αποκλεισμους στην 1η φαση, αλλα στα μουντιαλ εναν ημιτελικο και ενα τελικο. Ομαδα μυστηριο…
Η Κροατια ηταν η καλυτερη ομαδα των προκριματικων χαλαρα. Περιμενω κατι καλο απο αυτην γιατι και ομαδα και παιχταραδες εχει. Πληγμα η απουσια του Da Silva αλλα εχει λυσεις στην επιθεση. Ενα καλο αουτσαιντερ για το τροπαιο (και μην πειτε οχι, γιατι μετα απο αυτο που ειδαν τα ματια μας το 2004 ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΑ)
Η συμπαθητικη Πολωνια δεν ειναι για μεγαλα πραγματα, θα κοντραρει τα παιχνιδια αλλα δυσκολα θα περασει
Η Αυστρια ειναι ερωτηματικο. Καλη ομαδα δεν την λες, αλλα εντος παιζει, ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει. Δυσκολα θα περασει και αυτη στους 8

3ος Ομιλος
Γαλλια, Ιταλια, Ολλανδια, Ρουμανια

Ο ομιλος κολαση
Η Γαλλια, απο τις μεγαλες ομαδες ηταν η καλυτερη στα προκριματικα και το φαβορι κατα την γνωμη μου
Η Ιταλια, ειναι η κλασσικη θρασοπουστεικη Ιταλια, που με το ηθικο ανεβασμενο λογω Μουντιαλ κατι καλο θα κανει.
Η Ολλανδια παιχταραδες εχει, αλλα υστερει σε σχεση με τις αλλες δυο, βεβαια σε εναν τετοιο ομιλο ολα ειναι πιθανα
Η Ρουμανια σε αυτον τον ομιλο κατεβαινει χωρις αγχος, κανεις δεν προκειται να της ζητησει τα ρεστα αν δεν παει καλα. Και εκει ειναι το δυνατο της σημειο. Καλη ομαδα εχει, το απεδειξε στα προκριματικα. Βαθμους θα κοψει απο καποιον στον ομιλο, αλλα δυσκολα θα προχωρησει. Ειναι παντως ικανη για την ζημια.

4ος Ομιλος
Ελλαδα, Ισπανια, Ρωσια, Σουηδια

Ελλαδα, η πρωταθλητρια Ευρωπης! (Ποσο παραξενο μα και ωραιο που ακουγεται παροτι εχουν περασει 4 χρονια!) Το θαυμα του 2004 δυσκολα θα ξαναγινει. Ομως μια προκριση στους 8 ειναι εφικτη. Η Ελλαδα ειναι σιγουρο πως θα πουλησει ακριβα το τομαρι της. Για να δουμε…
Η Ισπανια εχει παιχταραδες, μπαλαρα αμα θελει παιζει, αλλα μια ζωη θα ειναι looser. Μαλλον θα παει στους 8 αλλα εκει θα παρει αεροπλανο επιστροφης… μια ζωη απογοητευτικη στα μεγαλα ραντεβου
Η Ρωσια απο το 2004 και μετα εχει κανει βηματα προοδου, κατι που φανηκε και στους συλλογους της χωρας. Πχ η Ζενιτ με ρωσικο κορμο επαιξε μπαλαρα και σηκωσε την ευρωκουπα. Θα ειναι δυσκολος αντιπαλος και για τους 3 και ισως μια ευχαριστη εκπληξη του τουρνουα
Η Σουηδια, καλη αλλα προβλεψιμη. Σε αυτον τον ομιλο ολα ειναι η πιθανα οποτε και η Σουηδια εχει τα φοντα να παρει προκριση στους 8.

Απο τις θεωρητικα μεγαλες ομαδες βλεπω Γαλλια, Ιταλια ικανες για κουπα
και δινω ως αουτσαιντερς Πορτογαλια, Κροατια
Αν και ειπαμε…μετα απο αυτο που εγινε το 2004 ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΑ

ΥΓ Euro χωρις Αγγλια = τραγουδι Dream Theater χωρις σολο…
Προσωπικα θα μου λειψουν

εεε οχι και outsider οι πορτογάλοι… ronaldo σε μεγαλυτερη φορμα απο ποτε… θα μου πεις μια ομαδα δεν ειναι ο ronaldo…
αλλα πιστεύω πως αυτο με το ψυχολογικο μπορει να λειτουργησει και αντιστροφα, φαγαν που φαγαν τη νιλα στο δικο τους euro, φετος θα τα δώσουν ολα…

θα φανει

οι Άγγλοι τα θελαν και τα παθαν.
και πάλι δεν νομίζω να τους πειράξει τους διεθνείς και τόοοοσο πολύ.
διακοπές , ξάπλα , χαλαρά…πιο Euro μωρέ τώρα…:stuck_out_tongue:

Δεν μαρεσει να πολυ-συζηταω για μπαλα.Μ’αρεσει να βλεπω,
ακομα και εκεινα τα Αιγαλεω-Χαλκηδονα ματς που μοιραστηκαν
βαθμοι και εντυπωσεις.Θα περιμενω το γιουρο για αναλυσεις.
Το γιουρο θα το παρει η ομαδα που θα τρεξει πιο πολυ.
Ετσι οπως εχει καταντησει η μπαλα πλεον.
Α ναι ! Απο τις 16 ομαδες οι 11-12 θα παιζουν 4-5-1.
Θελουμε 4-3-3 ρε !!! Και γκολ ! Οχι αλλα 1-0 και 2-1 !
Κριση τελος.

Συμφωνω πως οι ομαδες θα πρεπει να παιξουν επιθετικα και να δουμε πολλα γκολ!

Βεβαια η Ελλαδα, εφτασε στην κατακτηση το 2004, παιζοντας αντιποδοσφαιρο… :stuck_out_tongue:

Το θεμα ειναι οτι εμεις σαν ομαδα μπορουμε να παιξουμε διαφορετικα απο οτι μεχρι τωρα? Δλδ οι αντιπαλοι πλεον μας ξερουν πως παιζουμε.

Ήδη παίζουμε διαφορετικά από τότε που αποφάσισε επιτέλους ο Ότο την ανανέωση.

Μου αρέσει πάντως που λέμε πως η Εθνική παίζει αντιποδόσφαιρο, τη στιγμή που ζήτημα αν υπάρχουν 2-3 εθνικές ομάδες που να παίζουν πραγματικά καλή μπάλα!

Τον εχω ικανό να σκασει με 4-4-2 τον Οθωνα στο ματς με τους Σουηδούς…:lol:

Eγώ το έχω σχεδόν σίγουρο (Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης, Δέλλας, Κυργιάκος, Τοροσίδης, Μπασινάς, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Αμανατίδης, Γκέκας, Χαριστέας αν όλα πάνε καλά).

Επειδή δεν θέλω να στεναχωρώ τον καλό μου Κάρβου, μεταφέρω εδώ μια σχετική κουβέντα που άνοιξε στο τόπικ του ΟΥΕΦΑ:

Μάνσον, με τους παίκτες που γράφεις, το σύστημα είναι το κλασικό “κάτι μεταξύ 4-4-2 και 4-3-3”.

Βγάλε Δέλλα ή Κατσουράνη και βάλε Άντζα στη θέση τους και έχεις την 11αδα που προβλέπω εγώ να χρησιμοποιεί κυρίως ο Ρεχάγκελ…

Κλασσικό 4-4-2 με Καραγκούνη αριστερό χαφ και Αμανατίδη στα δεξιά.

Μπα… Ειδικά αυτοί οι δύο που γράφεις δεν βγαίνουν ούτε με σφαίρες.