Euro2008

Να μια σωστή κίνηση από ΟΥΕΦΑ:

Σβήνονται μετά τους «8» οι κίτρινες

Οι ποδοσφαιριστές που θα αγωνιστούν τον Ιούνιο στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος δεν θα διατρέχουν πλέον τον κίνδυνο να χάσουν τον τελικό, λόγω κίτρινων καρτών. Η εκτελεστική επιτροπή της UEFA, όπως ανακοίνωσε σήμερα στη Μόσχα, αποφάσισε το «σβήσιμο» των κίτρινων καρτών που έχουν οι παίκτες στο τέλος των προημιτελικών και όχι με την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων.

Μετά από αυτή την πολύ σημαντική απόφαση, οι ποδοσφαιριστές θα συμμετέχουν χωρίς πρόβλημα στα ημιτελικά, ενώ δεν θα χάνουν τον τελικό, εφόσον δεχθούν μία κίτρινη κάρτα στο πλαίσιο της φάσης των «4».

«Εννοείται πως δύο κίτρινες κάρτες στον ημιτελικό, που ισοδυναμούν με κόκκινη κάρτα, θα εξακολουθήσουν να έχουν ως αποτέλεσμα την τιμωρία του παίκτη», ανέφερε ο πρόεδρος της UEFA, για να συμπληρώσει: «Όμως, χαίρομαι γι’ αυτή την απόφαση. Θα είναι προς το συμφέρον των θεατών»

Για να σοβαρευτουμε λίγο τώρα…:lol: Ακούω προβλέψεις για νικητή τουρνουά…Σκεφτομαι να τα χώσω Στοίχημα…

Kι εγω το περιμενω πως και πως για να βαλω λεφτα στην χρεωστικη μου και να αρχισω το καψιμο παλι.Ευκαιρια να βγαλω τα λεφτα των συναυλιων του καλοκαιριου.

Αγγλία λέω…έχει πολύ δυνατό σύνολο…

στοίχημα 6-7 χρόνια έχω να παίξω

Απο την Ibiza θα παιζει η Αγγλια?:lol:

χαχα , ίσως…

για να σοβαρευτούμε , δεν νομίζω να το πάρει κάποιος από τους μεγάλους.
νταξ, φαβορί είναι Γερμανία , Ιταλία , Πορτογαλία ,Γαλλία.

και μια υπερβολή , νομίζω η Εθνική άνετα τους κοντράρει…όπως και άλλες ομάδες , όπως η Ρουμανία.

εγω παντως στοιχημα θα παιξω ρωσια και πορτογαλια για να το παρει…δυνατα αουτσαιντερ!

Καλά ε, ο επίσημος ύμνος της εθνικής Ελβετίας είναι Gotthard!! Γουστάρω!!!

Πάμε μωρή Ελβετία!!

Kαι εγω Πορτογαλία σκεφτομαι κατά βαση…:-k

νομιζω συνδυασμος euro με novarock ειναι οτι πρεπει :stuck_out_tongue:
“Μπαμπαααααα…λεφτα”:frowning:

Θετικό χαρακτήρισε το γεγονός του αποκλεισμού της Αγγλίας από το Euro 2008 ο Σβεν Γκόραν Έρικσον. Ο Σουηδός τεχνικός δικαιολόγησε την άποψη του, λέγοντας ότι αυτή η αποτυχία των «λιονταριών» έφερε στο τιμόνι της εθνικής τον Φάμπιο Καπέλο, ένα προπονητή που όπως αναφέρει είναι γεννημένος νικητής.

«Σίγουρα είναι ντροπή το ότι αποκλείστηκε η Αγγλία από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, αλλά είναι και καλό το ότι θα την αναλάβει ο Φάμπιο Καπέλο, ο οποίος είναι προπονητής με νοοτροπία νικητή. Το ίδιο θα κάνει και σε επίπεδο εθνικών ομάδων», είπε στην ?Gazzetta dello Sport? ο Έρικσον.

αφού ο προκάτοχός του τα κανε σκατά…

Eιμαι ο μονος που πιστευει οτι στον ομιλο θα μας δυσκολεψουν πιο πολυ η Σουηδια και η Ρωσια απο την Ισπανια???

όχι :slight_smile:
το είπα και στο 1ο ποστ μου , ότι Ρωσία είναι φαβορί λόγω Χίντινγκ να περάσει με μας.:wink:

Η Ρωσία πάντα κάπου τα σκατώνει στην πορεία. Είναι βέβαια ο μάγος Χίντινκ, θα δούμε.

Η Πορτογαλία εμένα μου κάνει πολύ για φέτος. Έχει τον Ρονάλντο στις δόξες του, έχει καλούς παίκτες γενικώς. Στα 2 τελευταία Euro ήταν ημιτελικά και φιναλίστ, ενώ και στο πρόσφατο Μουντιάλ μπήκε στην τετράδα.

Η αποστολή:

Τερματοφύλακες

  1. Αντώνης Νικοπολίδης (Ολυμπιακός)
  2. Κώστας Χαλκιάς *
  3. Αλέξανδρος Τζόρβας (ΟΦΗ)

Αμυντικοί

  1. Σωτήρης Κυργιάκος (Άιντραχτ Φρανκφούρτης)
  2. Παρασκευάς Άντζας (Ολυμπιακός)
  3. Γιούρκας Σεϊταρίδης (Ατλέτικο Μαδρίτης)
  4. Βασίλης Τοροσίδης (Ολυμπιακός)
  5. Τραϊανός Δέλλας (ΑΕΚ)
  6. Γιάννης Γκούμας (Παναθηναϊκός)
  7. Λουκάς Βύντρα (Παναθηναϊκός)
  8. Νίκος Σπυρόπουλος (Παναθηναϊκός)
  9. Χρήστος Πατσατζόγλου (Ολυμπιακός)

Μέσοι

  1. Άγγελος Μπασινάς *
  2. Στέλιος Γιαννακόπουλος *
  3. Γιώργος Καραγκούνης (Παναθηναϊκός)
  4. Κώστας Κατσουράνης (Μπενφίκα)
  5. Αλέξανδρος Τζιόλης (Παναθηναϊκός)

Επιθετικοί

  1. Άγγελος Χαριστέας (Νυρεμβέργη)
  2. Γιάννης Αμανατίδης (Άιντραχτ Φρανκφούρτης)
  3. Γιώργος Σαμαράς (δανεικός στη Σέλτικ από Μάντσεστερ Σίτι)
  4. Δημήτρης Σαλπιγγίδης (Παναθηναϊκός)
  5. Νίκος Λυμπερόπουλος (ΑΕΚ)
  6. Φάνης Γκέκας (Λεβερκούζεν)

sportfm.gr

Σαν ροστερ εχουμε πολυ καλυτερο απο το 2004. το θεμα ειναι το δεσιμο και το πως θα μας αντιμετωπισουν. θα δουμε. παντως εγω βλεπω κροατια για ψηλα. εχει πολυ καλη ομαδα.

Λοιπόν ας κάνουμε μία σύγκριση στο ρόστερ του 2004 με το τωρινό. Το τότε ρόστερ είχε ως εξής (με * οι κοινές επιλογές του Ρεχάγκελ):

Νικοπολίδης (Παναθηναϊκός)*
Χαλκιάς (Παναθηναϊκός)*
Κατεργιανάκης (Ολυμπιακός)
Σεϊταρίδης (Παναθηναϊκός)*
Λάκης (ΑΕΚ)
Δέλλας (Ρόμα)*
Καψής (ΑΕΚ)
Γκούμας (Παναθηναϊκός)*
Νταμπίζας (Λέστερ)
Φύσσας (Μπενφίκα)
Βενετίδης (Ολυμπιακός)
Ζαγοράκης (ΑΕΚ)
Κατσουράνης (ΑΕΚ)*
Μπασινάς (Παναθηναϊκός)*
Καφές (Ολυμπιακός)
Γιαννακόπουλος (Μπόλτον)*
Γεωργιάδης (Ολυμπιακός)
Τσάρτας (ΑΕΚ)
Καραγκούνης (Ίντερ)*
Χαριστέας (Βέρντερ Βρέμης)*
Βρύζας (Φιορεντίνα)
Νικολαΐδης (Ατλέτικο Μαδρίτης)
Παπαδόπουλος (Παναθηναϊκός)

Μόλις δέκα οι κοινοί παίκτες.

Πιστευω οτι εχουμε καλυτερους επιθετικους απο τοτε αλλα πιο φτωχο κεντρο. Για την αμυνα αμφιταλαντευομαι… Ισως να εχουμε λιγο χειροτερη τωρα… Αλλα πιστευω οτι οι περισσοτεροι παιχτες τις αποστολης μπορουν να σταθουν επαξια στην βασικη εντεκαδα μας.

To Euro είναι η δυσκολότερη διοργάνωση για προγνωστικά. Έχοντας παρακολουθήσει φανατικά όλα τα τελικά από το 96 και μετά (θυμάμαι αμυδρά του 92) έχω καταλήξει στο ότι το ποιος θα το κατακτήσει οφείλεται κατά 40-60% σε καθαρή τύχη, ενώ στο τσου-λου για παράδειγμα η τύχη συμβάλει κατά 10-20%. Επίσης στο μουντιάλ τα προγνωστικά είναι πολύ πιο εύκολα για συγκεκριμένους λόγους:

  1. Παίζει ρόλο η ήπειρος διεξαγωγής, 2) η Βραζιλία 3)περισσότερες αδύναμες ομάδες 4) η διατησία συχνα πυκνά φροντίζει να μην αφήνει τίποτα στην τύχη

Δεν θα κάνω ακόμα προγνωστικά αν και σκοπεύω να ξεσκιστώ στο στοίχημα:lol:
θα πω όμως τι περίμενω να δω στη διοργάνωση για να γουστάρω

Τους Ελληνες παίχτες αποφασισμένους όπως στο πρώτο 20αλεπτο του 1ου παιχνιδιού του 2004
Τους Ελληνες παίχτες να μάχονται ακόμα και ΟΤΑΝ (γιατί είμαι σίγουρος αυτή τη φορά θα) στραβώσει άσχημα κάποιο ματς.
Να παίζουμε 'κακή ’ μπάλα αλλά να κάνουμε πολλές ευκαιρίες
Τους Ελληνες οπαδούς να κάνουν σε κάθε κόρνερ λες και έχουμε κερδίσει πέναλτυ
Τους Ιταλούς να παίρνουν το αίμα τους πίσω για το 2004, κάνοντας τρισχειρότερη ομορφιά στο τελευταίο ματς του ομίλου
Το Ρονάλντο να αποκλείεται στα πέναλτυ
Επικές μεταμεσονύκτιες εκπομπές Μιαούλη στον σπορ φμ΄και να χώσουν κάπου και το fight club για να ακούμε σχολιασμό των χθεσινών περιγραφών

Να αποκλειστούμε σαν πρωταθλητές Ευρώπης ή να το σηκώσουμε σαν κωλόφαρδα, κατσαπλιάδικα, σαπάκια8)

ΣΑΒΒΑ ΚΑΦΕ