Euroleague 2012-2013

Κακός κάφρος; Meeeeh. Ένας θλιβερός γαύρος είσαι βασικά, σαν κι αυτούς που χαίρονταν το '97 με το παπουτσέλειο πέναλτι και λέγανε “ναι ρε σας κλέψαμε και καλά σας κάναμε”. Και οι οποίοι βέβαια τα επόμενα χρόνια γύρισαν τροπάρι και λέγανε “μα σταματήστε πια να ασχολείστε με τη διαιτησία”. Η ιστορία επαναλαμβάνεται σε όλα τα σπορ; Θα δείξει.

Διηγήσου μας γέροντα τι γινόταν το '97.

  1. Τα ξέρεις κι εσύ γέρο μου, φέρε μου κάνα πιτσιρίκι και μπορεί να.
  2. Αλλά όχι εδώ στα μπάσκετς, ντάξει, μη συνεχίσουμε το οφφ τόπικ.

Διηγήσου μας τότε τι γινόταν στο μπάσκετ το '97 :!:

Το ‘97 δεν υπήρχε μπάσκετ. Το ανακάλυψε ο Ζοτς και μαζί μ’ αυτόν οι παναθηναϊκοί οπαδοί τη δεκαετία του 2000.

δηλαδη πρεπει να βαζουμε τουτο (:p) στο τελος για να καταλαβεις ποτε λεμε καμια μαλακια?
σε διαιτητικα λαθη στο ματς κιμκι-παο ο γαυρος που κολλησε? βγειτε πρωτοι κ τα λεμε! :slight_smile:

Θα βγαίναμε αλλά μας στέρησαν την πρωτιά οι διαιτητές στο Κάουνας.
30 πόντους θα ρίχναμε.

Είχατε καλύτερη ομάδα και γι’ αυτό μας είχατε από κάτω. Επόμενη φάση, ‘98-‘11: είχαμε εμείς καλύτερη ομάδα και γι’ αυτό σας είχαμε από κάτω. Και τελευταία μέχρι τώρα φάση που άρχισε πέρυσι: έχετε καλύτερη ομάδα και γι’ αυτό μας έχετε από κάτω.

Πολύ απλό, απλούστατο κόνσεπτ, που οι γαύροι κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν (ή ίσως είναι τόσο χαζοί που όντως δεν καταλαβαίνουν) και αυτό ίσως εξηγεί γιατί κάποιος φορουμίτης με κατηγορούσε στο μσν πριν κάποιους μήνες ότι “υπεκφεύγω” όταν έλεγα ότι το πρωτάθλημα το πήρε δίκαια ο Ολυμπιακός γιατί ήταν καλύτερη ομάδα από τον ΠΑΟ γιατί έπρεπε λέει να παραδεχτώ ότι “ο Ολυμπιακός φέτος ήταν τόσο καλύτερος που νίκησε και τη διαιτησία η οποία τα προηγούμενα χρόνια του είχε κλέψει πρωταθλήματα”, καθώς επίσης μάλλον εξηγεί και το γεγονός ότι κάποιοι απ’ αυτούς δε θα είχαν πρόβλημα να πάρουν ένα ντέρμπι ή ένα πρωτάθλημα με σφυρίγματα τύπου χτες στη Μόσχα ή το Μάιο στον ημιτελικό με την ΤΣΣΚΑ σε βάρος του ΠΑΟ… όπως φανερώνει το τραγικότατο ποστ του Giannis…

Ωραία παραδέξου ότι το ίδιο κόνσεπτ ισχύει και στην μπάλα το 1997-2010 (για πιο μετά δε με ενδιαφέρει) και είμαστε κομπλε. :smiley:

Τη μπάλα την ανακάλυψε το '97 ο Θείος Σωκράτης. Αμφιβολίες υπάρχουν για την καλύβα (ή μάλλον παράγκα) του μπαρμπα-Θωμά, που κάποιοι υποστηρίζουν ότι είναι έργο της Χάριετ Μπίτσερ Στόου και όχι του Θείου Σωκράτη. :roll:

Νάτην πάλι η βλαμμένη γαύρικη λογική του συμψηφισμού ανάμεσα σε διαφορετικά σπορ #-o Αγόρι μου αφού θες να το ακούσεις άκου το: το τί έχει γίνει κατά καιρούς στο μπάσκετ δεν έχει καμία σχέση μ’ αυτό που γινόταν στο ποδόσφαιρο ειδικά τα πρώτα χρόνια της “κυριαρχίας” σας (χονδρικά, μέχρι το 2002). Και κάτι άλλο: εγώ δεν πάω ποτέ να ανοίξω φλέημ στα ποδοσφαιρικά θρεντς π.χ. όταν αδικείται καμιά φορά ο γαύρος στο ΤσουΛου με ποστς τύπου “μαλακία ρε έπρεπε να στείλει ο θείος/ο Μαρινάκης τον Παπουτσέλη/Παπαδάκο/Τεβεκέλη/Καλόπουλο να έρθουμε στα ίσια μας”, για να αρχίσει ο καυγάς και μετά να βγω να πω “ωραία εγώ θα παραδεχτώ ότι όλα αυτά τα πρωταθλήματα στο ποδόσφαιρο τα πήρατε δίκαια αν κάνετε κι εσείς το ίδιο για το μπάσκετ”. Η άποψή μου μπορεί να μην είναι γυαλισμένη αλλά είναι ξεκάθαρη: ο Ολυμπιακός έχει πάρει στη μπάλα πρωταθλήματα που δε δικαιούταν να πάρει - κοινώς, τα έκλεψε. Στο μπάσκετ απ’ την άλλη δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ πρωτάθλημα που να του έχει “κλαπεί”. Και τώρα μπορείς να συνεχίσεις να ειρωνεύεσαι για Ζαβλανούς κτλ. αφού έτσι κι αλλιώς αυτό είναι που πιστεύεις.

Αυτή την απάντηση “δεν είναι το ίδιο” περίμενα.
Aιώνια βαζελοπουστριλίκια, κάποια πράγματα δε θα αλλάξουν ποτέ. :smiley:

Δεν εχω να προσαψω κατι στα πρωταθληματα του Παναθηναικου μεχρι το 2007:

98: Δικαιοτατα ο Παναθηναικος, δε συμφωνω απολυτως οτι ηταν καλυτερος απο τον Ολυμπιακο, ηταν μια ατυχη χρονια με πολλους τραυματισμους

99: Δικαιοτατα ο Παναθηναικος, παληκαρισιο 2πλο στο ΣΕΦ στον 5ο τελικο

00: Δεν θυμαμαι αυτους τους τελικους για να ειμαι ειλικρινης, ηταν ΠΑΟ-ΑΕΚ

01: Δικαια ο Παναθηναικος

02: Δικαιοτατα η ΑΕΚ με εκπληκτικο come back, ανευ διαιτησιων κτλ

03: Ενας μετριος πλην τιμιος Ολυμπιακος, δικαια ο Παναθηναικος

04: Δεν υπηρχε Ολυμπιακος

05: Δεν υπηρχε Ολυμπιακος

06: Ανεβαινει ο Ολυμπιακος, ακομη αρκετα υποδεεστερος ομως

07: Αρχιζουν οι ομορφιες του αθληματος διοτι ξυπνησε το Ολυμπιακακι! Non-call! Οποιος δει τη φαση παρατηρει καθαρα τον Διαμαντιδη να σταματαει προσωρινα γιατι πιστευει οτι θα σφυριχτει φαουλ! Σφυριχτρα να ειχε, θα το σφυριζε ο ιδιος! Η συνεχεια αγνωστη… μπορει ο Πεν να εχανε 2 βολες, μπορει να τις εβαζε να πηγαιναμε με 2-1 στο ΣΕΦ και να το παιρναμε, μπορει να μας το γυρνουσατε. Δεν μας αφησατε να το [B]διεκδικησουμε[/B] ποτε

08: Δικαια ο Παναθηναικος, παρα την by default ευνοια. Δεν παιχτηκε καμια χοντραδα

09: Μαλλον δικαια ο Παναθηναικος

10: 3oς τελικος ΟΑΚΑ, το μεγαλυτερο ξεφτιλικι στην ιστορια του ελληνικου μπασκετ. Ο Ολυμπιακος ειχε ΚΑΛΥΤΕΡΗ ομαδα μετα απο χρονια. Πηρε κυπελλο, βγηκε 2ος στην Ευρωπη (Ο ΠΑΟ εξω απο τους 16), οποτε κατι επρεπε να παρει και το χαιδεμενο παιδι της ελληνικης σπυριαρας. Τι εμενε? Το πρωταθλημα, με το ετσι θελω στον Παναθηναικο

11: Δικαια ο Παναθηναικος, αν και τα χρειαστηκε στο 2ο ματς στο ΟΑΚΑ…

Κοινως, δε βλεπω κατι το παραλογο σε μια χρονικη διαρκεια 14 ετων (98-11) να θεωρω οτι ενα δε με αφησες να το διεκδικησω με μεγαλη πιθανοτητα να το παρω (2007) και ενα οτι το ΕΚΛΕΨΕΣ ξετσιπωτα (2010).

Το ότι κάποια πράγματα δε θα αλλάξουν ποτέ είναι δεδομένο, το είπα κι εγώ προηγουμένως. Ας πούμε οι γαύροι μια ζωή θα κάνουν πως δεν είδαν ποτέ ότι κάποιοι βάζελοι όταν η ομάδα τους δε στέκεται στο ύψος των περιστάσεων το σχολιάζουν και δε μένουν μόνο στη διαιτησία, και θα συνεχίζουν τα γαυροπουστριλίκια.

Παίδες, συγχωρήστε με που παρεμβαίνω στη συζήτηση σας αλλά πρέπει να ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα.

Ο Ολυμπιακός στο ποδόσφαιρο εκτός από τα πρωταθλήματα ελλάδος, έχει κατακτήσει και 6 τσάμπιονς λίγκ. Ο μπασκετικός Παναθηναϊκός τι έχει κάνει στην Ευρώπη δηλαδή; Τίποτα, κάθε χρόνο ξεκινάει και τελειώνει την ευρωπαϊκή του πορεία όχι με κοντομάνικο αλλά με αμάνικο! Τώρα το γεγονός ότι στο ποδόσφαιρο η Ελλάδα είναι υπερδύναμη, τέταρτη μετά την Αργεντινή του Μέσι, ενώ στο μπάσκετ ανύπαρκτη, είναι κάτι που δεν πρέπει να λαμβάνεται υπόψην.

υ.γ. Οι τελικοί της Α1 το 1998 και το 2000 ήταν ανάμεσα σε ΠΑΟ-ΠΑΟΚ.

Γιάννη, για άλλη μια φορά: το μαρκάρισμα του Διαμαντίδη στον Πεν στον τρίτο τελικό του 2007 είναι μια φάση που δίνεται φάουλ στο 1ο, στο 10ο, στο 20ό, στο 30ό λεπτό αλλά ΟΧΙ στα τρία δευτερόλεπτα, συνεπώς καλά έκανε ο διαιτητής που δε σφύριξε και δεν υπάρχει καμία αλλοίωση αποτελέσματος, ενώ η σειρά του 2010 συμπεριλαμβάνει κάποια ανάποδα σφυρίγματα στον 3ο τελικό αλλά τελειώνει με 3-1 υπέρ του ΠΑΟ. ΚΑΜΙΑ ΚΛΟΠΗ.

Όσο για τα ευρωπαϊκά κλισέ που κοροϊδεύει ο Country Joe, υπάρχει λόγος που έχουν γίνει κλισέ. Επειδή από πίσω τους υπάρχει μια πραγματικότητα.

Στο άθλημα αυτό ήσασταν χρόνια τώρα πίσω και μόλις τον τελευταίο ενάμιση χρόνο έχετε αρχίσει να ανατρέπετε την κατάσταση. Deal with it, ή αλλιώς συνεχίστε να χαρακτηρίζετε την άποψη ότι το καθοριστικό κριτήριο για να πούμε ποιός αξίζει τί και πού “βαζελοπουστριλίκια”, ενώ προφανώς δε βρίσκετε τίποτα το μεμπτό στην άποψη “αφού μας “έσφαξαν” τώρα θα τους σφάξουμε εμείς”.

Καποια πράγματα πριν καραφλιάσουμε

-Μιλαμε για διεκδικήσεις τίτλων ή τουλάχιστον εγώ προσωπικά.Είμαι από αυτούς που το 07 έκραζα τον Παπαμακάριο που έχασε ενα αμυντικό ριμπάουντ και την νικη και μετά τον Ακερ που αλλαξε διάδρομο και εφαγε την ταπα απο τον ΔΔ.
Ομως το οτι στο τελος ηταν φάουλ ηταν και οποιος δεν το παραδέχεται δυστυχώς έχει άδικο
Ο ίδιος ο “διαιτητής” μας το έχει παραδεχτεί μπροστά στα ματια μας το ίδιο καλοκαίρι σε ενα καμπ,παμε παρακάτω

-Στον τελικό του 2010 είχε πέσει το ξεφτύλισμα του μπάσκετ,τετοιο πράγμα εγω δεν θυμάμαι.Μιλαμε για ενα ματς οπου ο Ολυμπιακος,μετά από κάκιστες εμφανίσεις,μπαίνει μεσα και πιάνει στον υπνο τον ΠΑΟ και μετά έχουμε 1,5 δεκάλεπτο αηδίας απο την διαιτησία.

-Το θεμα με την διαιτησία,αν θελετε να μιλησουμε τεχνικα,δεν ειναι καν οι 5 φασεις καραμπαμ αλλα το οτι ηταν γεγονός πως ο ΠΑΟ έπαιζε ξυλο αμυντικα σε πολλες περιπτώσεις και του επέτρεπαν αυτο το παίχνιδι.Αυτα εχουν μεγαλο ρολο στο μπασκετ

-Όποιος βγει και πει οτι ο ΠΑΟ τα πήρε “πέτσινα” κτλ προφανως δεν εχει μυρωδια απο το άθλημα.Κατι τετοιο όμως δεν το κανουν και οι “αντιστοιχοι” στο ποδόσφαιρο:roll:
Περα απο καποιες περιπτώσεις όσο και διαιτησία να τον έπαιζε(που το έκανε σε βαθμό αηδίας)οταν θα παει και θα σου κανει μπρεηκ κανεις μοκο και κοιτας τα δικα σου.Βεβαια αυτο δεν θα το δουμε στην μπαλα,εκει τα δικα μας δικα μας και τα δικα σας δικα μας.
Γτ πραγματικα αν πέσει σύγκριση μασονίας στο καθε άθλημα και δυναμικής θα γελάσει κόσμος.

-Επίσης αν το 2010 ο Ολυμπιακός έκανε μπρέηκ και μετά νικουσε και έπαιρνε τίτλο(αν λεμε ε,είδατε,οχι οτι θα το έπαιρνε στανταρ)ο ΠΑΟ θα είχε διαλυθεί από τοτε.Και αυτο είναι γεγονός.
Τα υπόλοιπα τα βλέπουμε τώρα

Παντα η καλύτερη ομαδα νικάει,οι περιπτώσεις που συζητάμε ειναι στην βαση της “διεκδίκησης”,το τι θα γινόταν στο επόμενο ματς αν το προηγούμενο ειχε λήξει διαφορετικα δεν το ξερει κανενας και ειναι αφέλεια το να το προβλέψεις.Κυρίως επειδή υπάρχει και μια εμπείρια απο την ιστορία.

17-0 βολές και φέτος και πάλι ψωλή μέσα στο ΟΑΚΑ, deal with it λέμε :!:

Ίσα ίσα Γράκχε, αυτά τα κλισέ είναι που αναπαράγουν την καφρίλα. Δεν είναι κωμικό να συγκρίνεις (όχι εσύ προσωπικά, ο καθένας γενικά) μια ποδοσφαιρική ομάδα με μια μπασκετική; Ακόμα και το Μαρούσι έχει ευρωπαϊκό τίτλο στο μπάσκετ, αυτό τι σημαίνει πέρα από το ότι το ελληνικό μπάσκετ (και μόνο αυτό) ως σύνολο είναι ή ήταν πλήρως ανταγωνιστικό σε διεθνές επίπεδο; Οι ευρωπαϊκοί τίτλοι δεν είναι η κολυμπήθρα του Σιλωάμ.

@ChrisP
Apparently, I’m much better at dealing with such issues than yourself, sunshine.

Floydized, εγώ δεν είπα ότι δεν ήταν φάουλ το μαρκάρισμα του Διαμαντίδη στον Πεν, προφανώς και ήταν, εγώ είπα ότι ΔΕ ΔΙΝΕΤΑΙ φάουλ σε τέτοια στιγμή. Πιο απλά, όταν ο επιτιθέμενος βρίσκεται κάτω από το κέντρο με τρία δεύτερα για τη λήξη και του γίνεται μαρκάρισμα, ο διαιτητής δε σφυρίζει φάουλ εκτός κι αν θέλει να κρίνει το τελικό αποτέλεσμα με δικό του σφύριγμα. Και ο ίδιος ο συγκεκριμένος διαιτητής το έχει εξηγήσει δημοσίως, δηλώνοντας παράλληλα ότι πήρε τη σωστή απόφαση παρά τις φωνές του Ολυμπιακού. Όσο για τον τρίτο τελικό του 2010, η διαφορά που είχε πάρει ο Ολυμπιακός δε θα εξαφανιζόταν ποτέ αν αποδεικνυόταν ικανός να την κρατήσει. Γι’ αυτό ο ΠΑΟ ήταν ΚΑΙ εκείνη τη χρονιά καλύτερη ομάδα, κάτι που άλλωστε απέδειξε και στον τέταρτο τελικό όταν μπήκε στο ΣΕΦ, νίκησε κάτω από πολύ αντίξοες συνθήκες και κατέρριψε τα κόκκινα επιχειρήματα ότι ΑΝ ο Ολυμπιακός είχε κάνει μπρέηκ στο ΟΑΚΑ ΘΑ έπαιρνε και την τρίτη νίκη μέσα στην έδρα του κτλ. Τέλος. Τα υπόλοιπα που γράφεις πραγματικά δε με ενδιαφέρουν γιατί είναι στην κλασσική μπασκετική λογική “εσείς οι ποδοσφαιρικοί είστε τόσο για το μπούτσο, εμείς οι μπασκετικοί είμαστε ανώτεροι, είμαστε η ελίτ” και λοιπές παπαριές.

Country Joe, όλοι ξέρουν ότι στο μπάσκετ είναι πιο εύκολο για μια ελληνική ομάδα να φτάσει ψηλά σε μια ευρωπαϊκή διοργάνωση, να διεκδικήσει ευρωπαϊκό τρόπαιο κτλ., αλλά δε νομίζω ότι οι βάζελοι (καλά, τουλάχιστον όσοι έχουν λίγο μυαλό) συγκρίνουν τα ευρωπαϊκά συλλογικά παλμαρέ σε μπάσκετ και ποδόσφαιρο, αυτό που κάνουν είναι κάτι πολύ πιο απλό: επισημαίνουν ότι στο διάστημα της κυριαρχίας του ΠΑΟ στο μπάσκετ εκτός από τα εγχώρια πρωταθλήματα έχει και πέντε ευρωπαϊκά, και μάλιστα από το 2007 και μετά που οι γαύροι θεωρούν ότι η διαιτησία τους κλέβει πρωταθλήματα ή τους στερεί τη δυνατότητα να διεκδικήσουν πρωταθλήματα ή οτιδήποτε άλλο χωρίς να έχουν χειρότερη ομάδα από τον ΠΑΟ, ο ΠΑΟ σ’ αυτό το διάστημα έχει κατακτήσει τρεις φορές το ευρωπαϊκό, κάτι που απλώς αποδεικνύει ότι ήταν όντως η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα, αφού ήταν και στην Ευρώπη! Και η καλύτερη ομάδα μπορεί να παίρνει κάποια παραπάνω σφυρίγματα (συμβαίνει πάντα και σε όλα τα αθλήματα) αλλά εξ ορισμού δεν τα έχει ανάγκη, δεν τα χρησιμοποιεί ως δεκανίκια για να είναι πρώτη. Πόσο πιο απλό να γίνει.