Euroleague 2012-2013

Σωστος:wink:

Δεν ξέρω αν το θυμάστε, αλλά στο πρωτάθλημα του '07 θυμάμαι στον 5ο τελικό να έχουμε κάνει τρομερό comeback και να μειώνουμε στους 4 πόντους στην 4η περίοδο…και κάπου εκεί δίνει 2 τεχνικές ποινές στον Γκέρσον που ποτέ δεν είδαμε ούτε σε ριπλέι, η διαφορά ξαναπήγε στους 10 και γεια σας…

Λοιπόν, σε προκαλώ, ψάξε το θρεντ της περσινής ευρωλίγκας, βρες τα ποστς μου σχετικά με τον ημιτελικό αυτόν και ξαναέλα μετά να κάνεις κουότ κάποιο ποστ μου ή μία φράση μου στην οποία να αποδίδω την ήττα στη διαιτησία αντί να στέκομαι στα δικά μας λάθη. Ειλικρινά, σε προκαλώ.

Ενταξει σε πιστευω man, αλλα αποψεις δεν αλλαζω. Το 2010 ειναι και θα ειναι κλεμμενο στο μυαλο μου. Για εσενα ειναι μια παληκαρισια ανατροπη του ΠΑΟ, οκ ενταξει deal. Δε θα βγαλουμε ακρη ποτε

Fine then

-Φαουλ ηταν και έπρεπε να δοθεί.Δεν μιλαμε για οτι του βρήκε χερι και μαλακιες,τον εκτόπισε κανονικα.Τωρα για το οτι non call κτλ στην Ευρωπη ειναι αστείο.Φαουλ κανονικο,οποιος θελει ας δει το βιντεο.Να του έβρισκε λιγο το χερι κατι να πω “αντε οκ”.Ο Διαμαντίδης εδω σταμάτησε και μαζεύτηκε σχεδον.
Τελος παντων μου φαίνεται αστειο να το συζητώ.

-Το 2010 σε αυτον τον τελικό είχαμε κλοπη κανονική.Συγγνώμη αλλά η λογικη “ας μην εχανε τετοια διαφορά,ειναι δείγμα οτι ειναι κατώτερος” σε αυτο το ματς δεν ισχύει.Για 3,5 δεκάλεπτα ειναι μπροστά και μετά με γελοία σφυρίγματα και κυρίως απίστευτα σκληρή αμυνα(οπου αυτη εκανε ολη την δουλεια)χαθηκε η διαφορά.Οι αδυναμίες του Ολυμπιακού ηταν δεδομένες σε καποια θεματα αλλα μην λεμε οτι θελουμε.Σε λίγο θα τους πλακωναν στο ξυλο και θα λεγαμε οτι έπρεπε να παίξουν καλυτερα.Ε οχι.
Αυτο το ματς κρίθηκε ετσι.Να μου πεις για την σειρά ναι,θα συμφωνήσω
(btw αν μου πεις το ίδιο για το 07 όπου χανει ριμπάουντ και βαζει ο ΔΔ το καλαθι θα σου πω οτι εχεις δίκιο,το πα και πριν)

-Οι μπασκετικοί είναι ανώτεροι όντως

-μπράβο τους

Αυτο ειναι το βασικο που δε λετε τοσα χρονια να καταλαβετε οι φιλοι παναθηναϊκοι.

Ο ποδοσφαιρικος οσφπ δεν εχει τιποτα (συγκριτικα) …μονο το δυσμοιρο ελληνικο νταμπλ που παιρνει αλλες φορες επειδη ειναι καλυτερος, αλλες επειδη δεν υπαρχει αλλος (οπως φετος), αλλες με νταβατζιλικια εφοσον χρειαστει.

Απο τον μπασκετικο παο των 6 αστεριων θα περιμενε κανεις οτι δε χρειαζεται τα νταβατζιλικια του 07, 10 (ή του 03, 05 στο κυπελλο, αλλα πειτε οτι δεν το αναφερω για να μην ειμαι παλι ο "κομπλεξικος) για να παρει το 500ο πρωταθλημα του στην Ελλαδα, οταν ειναι τοσες φορες πρωταθλητης Ευρωπης.

Μπορουσε να 'ναι στα ματια του μεσου Ελληνα φιλαθλου, ακομα και του “εχθρου”, η μεγαλυτερη και πιο σεβαστη ομαδα που περασε απο τον ελληνικο αθλητισμο.

Αντ’ αυτου, επελεξε (οταν χρειαζοταν) εντος συνορων να ειναι ενας κοινος νταβατζης.

Kριμα, και …that’s all folks!

:slight_smile:

Δεν ξέρω για τους “εχθρούς”, δεν ξέρω καν αν σ’ αυτούς βάζεις κι άλλους πλην Ολυμπιακού, αλλά πραγματικά μαν, ένα απλό και πρόχειρο πολλ ακόμα κι εδώ στο φόρουμ θα σε πείσει για το αν ο μπασκετικός ΠΑΟ θεωρείται ή όχι η καλύτερη ομάδα στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού.
Αυτά και τέλος, γιατί με κούρασε όλη αυτή η αμφισβήτηση.

Iσως…

Θα μπορουσε να θεωρειται κι απο μενα κι απο τον καθε γαυρο, αν υποθεσουμε οτι ισχυει.

Παλι καλα που “κουραστηκες” απο την “αμφισβητηση”, παντως, γιατι τοτε θα 'πρεπε να σχολιασεις και κατι αλλο απο τα υπολοιπα που εγραψα που ενδεχομενως να ειναι πιο σημαντικα απο αυτα απο τα οποια πιαστηκες.

(Λεω ενδεχομενως, γιατι δεν εχω την ψευδαισθηση οτι ειμαι τοσο γαματος, μπορει να 'χω γραψει ενα καρο μαλακιες.)

Τεσπα, καλη ξεκουραση.

:wink:

Απλά δεν έχω να προσθέσω κάτι μαν. Αν διαβάσεις λίγο καλύτερα το ποστ που κουόταρες, θα διαπιστώσεις ότι και για τα άλλα που αναφέρεις έχω τοποθετηθεί.
Ciao.

Δεν εχω κανα προβλημα να παραδεχθω οτι ο ΠΑΟ ειναι η πιο πετυχημενη μπασκετικη ομαδα της Ελλαδας* (στο πιο ιστορικη θα ελεγα Αρης, η ομαδα αυτη ειναι που μας δινει την αφορμη να “τσακωνομαστε” τωρα). Αλλα αυτο δεν αναιρει οτι δεν γουσταρω να δειξω κανεναν παραπανω σεβασμο περα απο αυτην την παραδοχη και τα λεγομενα του iron_aris με καλυπτουν απολυτως:

Απο τον μπασκετικο παο των 6 αστεριων θα περιμενε κανεις οτι δε χρειαζεται τα νταβατζιλικια του 07, 10 (ή του 03, 05 στο κυπελλο, αλλα πειτε οτι δεν το αναφερω για να μην ειμαι παλι ο "κομπλεξικος) για να παρει το 500ο πρωταθλημα του στην Ελλαδα, οταν ειναι τοσες φορες πρωταθλητης Ευρωπης.

*Eπιπροσθετως δεν εχω προβλημα να παραδεχθω οτι ο ΠΑΟ ειναι και η πιο πετυχημενη μετα το 2000 στην Ευρωπη. Αλλα για πιο καλη ομαδα σε μια χρονια θα ψηφιζα Maccabi Tel Aviv του 2004 η του 2005

Ναι, αλλά ακόμα και αυτό το σκεπτικό στηρίζεται σε αυτό που έγραψα πιο πάνω. Για τον μπασκετικό Παναθηναϊκό (όπως και για τον Ολυμπιακό) είναι εύκολο να πάρει ευρωπαϊκούς τίτλους γιατί το ελληνικό μπάσκετ είναι σε τοπ επίπεδο σε σχέση με τους ανταγωνιστές. Στο ποδοσφαιρο κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να το πετύχει οποιαδήποτε ελληνική ομάδα είναι κυρίαρχη, έτσι ώστε να επικαλείται τους ευρωπαϊκούς τίτλους για να δικαιολογεί το ελέω θεού δικαίωμά της να μονοπωλεί τους εγχώριους τίτλους.

Και να μην ξεχασουμε οτι και ο Διαμαντίδης ειναι ανωτερος του Γκαλη

ποιος παπάρας το είπε αυτό.

Δε γαμιέται. Πάμε πάλι.

  1. Και τότε γιατί ο ΠΑΟ είναι η μόνη ομάδα στην ιστορία της Ευρωλίγκας που έχει πάρει έξι φορές το τρόπαιο, ενώ από κει και κάτω υπάρχουν μόνο ομάδες που το έχουν πάρει το πολύ από τρεις φορές; Ήταν πιο εύκολο για τον ΠΑΟ να το πάρει τόσες φορές σε σύγκριση με τη Μακάμπι που το πήρε τρεις, και τους ΤΣΣΚΑ/Ολυμπιακό/Μπαρτσελόνα που το πήραν δύο; Ή μήπως το ότι η πρώτη κατά τεκμήριο ομάδα της Ελλάδας το πήρε τόσες περισσότερες φορές σημαίνει ότι το ελληνικό μπάσκετ είναι πάνω από το ισπανικό και το ρωσικό, ας πούμε;
  2. Ελέω θεού δικαίωμα να μονοπωλεί τους εγχώριους τίτλους; Δεν είπα τέτοιο πράγμα, αυτό είναι δική σου εφεύρεση. Όπως έχω ξαναγράψει μια ομάδα δεν αρκεί να είναι στα χαρτιά η καλύτερη, πρέπει να το αποδεικνύει και στο παρκέ. Και ούτε η ιστορία και οι τίτλοι συνεπάγονται ότι πρέπει να το παίρνει ακόμα κι όταν δεν είναι καλύτερη, κάτι που αποδείχθηκε τη σεζόν 2011-2012. Είναι πολύ απλό: ο ΠΑΟ ακόμα και σε περιπτώσεις στις οποίες ο Ολυμπιακός είχε μειώσει τη ψαλίδα τα τελευταία χρόνια, διεκδικώντας με πολύ μεγαλύτερες αξιώσεις το πρωτάθλημα, αποδείχτηκε στο τέλος καλύτερος και γι’ αυτό πήρε εκείνα τα 2-3 πρωταθλήματα που αμφισβητείτε. Όσο για τη διαιτησία, μπορεί να μην ήταν πάντα απόλυτα σωστή και να υπήρξαν (το ξαναλέω) κάποια ανάποδα σφυρίγματα υπέρ του ΠΑΟ, αλλά οι κραυγές σας εναντίον της είναι πραγματικά υπερβολικές μέχρι αηδίας, επί της ουσίας κανένα πρωτάθλημα δεν αλλοιώθηκε.

Η αιτία της επιτυχίας στον επαγγελματικό αθλητισμό έχει όνομα και λέγεται MONEY. 8)
Βάζεις πολλά και για πολύ καιρο, ε κάποτε θα δικαιωθείς. Θα πάρεις τον επόμενο μεγάλο προπονητή, θα αγοράσεις τους επόμενους μεγάλους παίχτες, θα βγάλεις μερικούς ακόμα και το παζλ θα είναι έτοιμο. Φυσικά μέχρι να το πετύχεις αυτό, θα πετάξεις στα σκουπίδια πολύ χρήμα. Εφόσον είσαι διατεθειμένος να φτάσεις μέχρι τέλους, κάτι θα πετύχεις. Ο Παναθηναϊκός και οι Γιαννακόπουλοι το έκαναν με πολύ μεγαλύτερη συνέπεια από οποιονδήποτε άλλο σύλλογο την εικοσαετία 1992-2012. Γι’ αυτό και οι τόσοι τίτλοι. Είναι δύσκολο, δεν είναι πρωτόγνωρο (το έκανε και η Βαρέζε σε πολύ πολύ μικρότερο χρονικό διάστημα).

Βάλε τώρα το στάτους που έχει ο Παναθηναϊκός, ο Ολυμπιακός και παλιότερα ο Άρης, ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ (συν την εθνική ομάδα) και καταλαβαίνεις γιατί το ελληνικό μπάσκετ είναι αν όχι ανώτερο, τουλάχιστον ισάξιο με το ισπανικό και το ρωσικό.

Με κάνεις και επαναλαμβάνομαι (:p), αλλά να που δικαιώνεις αυτό που έχω ήδη γράψει, ότι εντέλει οι ευρωπαϊκοί τίτλοι μετατρέπονται σε κολυμπήθρα του Σιλωάμ αφού δικαιολογούν τις “εξωτικές” διαιτησίες.

Για να μην παρεξηγούμαι, δεν επιδιώκω σε καμία περίπτωση να απαξιώσω τις επιτυχίες του μπασκετικού Παναθηναϊκού για να δικαιολογήσω την ανεπάρκεια του Ολυμπιακού της προηγούμενης δεκαετίας. Ακόμα περισσότερο δεν μπαίνω στη σιχαμερή θέση να δικαιολογούμαι για αυτό το σίχαμα που λέγεται ποδοσφαιρικός Ολυμπιακός, το οποίο όμως είναι ούνα φάτσα ούνα ράτσα με τα σιχάματα που συνυπάρχουν μαζί του στην ίδια λίγκα και δεν ακολουθούν τις τακτικές του στον ίδιο αηδιαστικό βαθμό, όχι γιατί δεν θέλουν αλλά οπωσδήποτε γιατί δεν μπορούν λόγω οικονομικής ένδειας. :slight_smile:

Άρα τελικά είναι δύσκολο; Δεν είναι εύκολο;

Πάνω-κάτω το λες από μόνος σου ότι ο ΠΑΟ σάρωσε τα 15 τελευταία χρόνια στην Ευρώπη επειδή έχτισε με τον πλέον μεθοδικό τρόπο μια ομάδα κορυφής. Οι τίτλοι ήρθαν μετά από κάμποσες σφαλιάρες και μετά από πολύ μεγάλη υπομονή και προσπάθεια κι όχι επειδή ήταν “αναμενόμενο” ή “φυσιολογικό” να έρθουν όπως περίπου είπες σε προηγούμενο ποστ. Όπως επίσης και το γεγονός ότι ο ΠΑΟ έχει 6 ευρωπαϊκά και ο Ολυμπιακός 2 κάτι λέει.

Πάνω στο θέμα των χρημάτων δε θα διαφωνήσω επί της αρχής, αλλά σου θυμίζω ότι αναδειχθήκαμε πρωταθλητές Ευρώπης και σε χρονιές κατά τις οποίες ομάδες όπως η Μακάμπι, η Κίντερ Μπολόνια (παλιότερα), η ΤΣΣΚΑ, η Μπαρτσελόνα, ακόμα και ο Ολυμπιακός, έβαλαν αρκετά ως πολύ περισσότερα λεφτά από μας - και ούτε μπορείς να πεις ότι ήταν πυροτεχνήματα ή κάτι τέτοιο, μιλάμε για ομάδες που πρωταγωνιστούν μια ζωή. Άρα δε γίνεται να είναι μόνο θέμα χρημάτων. Για μένα βασικά είναι πάνω απ’ όλα θέμα ομάδας.

Τέλος, γι’ αυτό που γράφεις για το ελληνικό μπάσκετ, μακάρι να ίσχυε αλλά δυστυχώς δε νομίζω. Δε μας χωρίζει και μεγάλη διαφορά από το ισπανικό ή το ρώσικο μπάσκετ, βέβαια, αλλά, όσο να ναι, μας χωρίζει. Το βλέπεις και από τη θέση των εθνικών ομάδων αυτή τη στιγμή, αλλά και από την εικόνα των εθνικών πρωταθλημάτων (ΟΚ αυτό ισχύει κυρίως για το ισπανικό).

Και συ με κάνεις να επαναλαμβάνομαι συνεχώς! Για άλλη μια φορά, δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τίποτα βάσει των ευρωπαϊκών τίτλων. Να το ξαναγράψω: αν ο Ολυμπιακός το 2007 ή το 2008 ή το 2009 ή το 2010 ή το 2011 αποδεικνυόταν στο παρκέ καλύτερη ομάδα από τον ΠΑΟ, τότε το πιο λογικό θα ήταν να πάρει εκείνος το πρωτάθλημα κι ας είχε πάρει ευρωπαϊκό ο ΠΑΟ στις τρεις από τις πέντε συγκεκριμένες χρονιές. Αυτό όμως δεν έγινε. Στην καλύτερη ο Ολυμπιακός πάλεψε μέχρις εσχάτων κάποια ματς, έφερε κάποιες σειρές στα όρια, ενώ σε κάποια άλλα ματς ήταν πολύ δυνατός και φάνηκε ικανός να κάνει κρίσιμα breaks που ίσως θα του έδιναν τη δυνατότητα να πάρει εν τέλει το πρωτάθλημα. Δεν το έκανε όμως, και δεν το έκανε, σε τελική ανάλυση, όχι επειδή ο τάδε διαιτητής σφύριξε έτσι ή γιουβέτσι, αλλά επειδή ο ΠΑΟ αποδεικνυόταν πότε πιο ικανός ή ακόμα και πιο τυχερός (ουσιαστικά ίδια πράγματα βέβαια) σε κρίσιμες φάσεις, πότε πιο αποφασισμένος και “γενναίος” με αποτέλεσμα να κάνει κάποιες μεγάλες ανατροπές, πότε απλά του βγαίνανε τα πάντα ενώ του Ολυμπιακού τίποτα κτλ. Όλα τα παραπάνω συνηγορούν στο ότι ο ΠΑΟ είχε, εν τέλει, καλύτερη ομάδα από τον Ολυμπιακό και δίκαια πήρε όλα εκείνα τα πρωταθλήματα. Κι όσο συνεχίζεται η κουβέντα περί διαιτησίας, τόσο φαίνεται ότι ουσιαστικά αν χρησίμευε σε κάποια ομάδα, αυτή ήταν ο Ολυμπιακός, αφού για να καλύψει τις παραπάνω αδυναμίες κρυβόταν πίσω από τους “γκρίζους λύκους”.

Για το ποδόσφαιρο δε θα απαντήσω τίποτα γιατί δεν είναι για το θρεντ. Πάντως κάποια απ’ αυτά που γράφεις σηκώνουν πάρα πολλή συζήτηση, ιστορικά μιλώντας και κυρίως για την πρώτη πενταετία της κυριαρχίας του Ολυμπιακού.

To 2010 αποδειχθηκε, επιμενω. Παροτι ηταν χρονια με μειονεκτημα εδρας κιολας σε αντιθεση με το 2009 και 2011 για τα οποια δε φερω ενστασεις. Σας ειχαμε κερδισει στο κυπελλο (πρωτος τιτλος μετα το 2002). Στην Ευρωπη πηγαμε τελικο και εσεις αποκλειστηκατε απο το… Μαρουσι απο τον Φεβρουαριο. Και φυσικα ξανα το επιμαχο παιχνιδι οπου 3 δεκαλεπτα ο Ολυμπιακος σοδομιζε μεσα στο ΟΑΚΑ με απιστευτη ανεση και μετα τον σοδομισαν οι Χριστοδούλου, Τανατζής και Αναστόπουλος.

Θυμαμαι το εβλεπα στο ΚΨΜ στα λελε μου και οταν σε μια φαση με στημενο τον Τεοντοσιτς ερχεται ο Μπατιστ παταει πανω του καρφωνει και εκει που περιμενω το επιθετικο φαουλ, 5ο φαουλ ο Τεοντοσιτς και μια βολη ο Μπατιστ… εφυγε η καρεκλα του γυφτου στον τοιχο και με κοιτουσαν σαν μαλακες οι υπολοιποι φανταροι.

Δε βγαινει απο το μυαλο μου οτι εκεινο το πρωταθλημα ηταν αποφασισμενο να παει με καθε κοστος στον Παναθηναικο γιατι ειχε μεινει με το πουλι στο χερι και γιατι για πρωτη φορα ο Ολυμπιακος μετα το 1997 ειχε αποδειχθει ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ. Η τροπη που ειχε παρει το παιχνιδι ηταν ενδεικτικη. Ενω η διαιτησια ηταν κανονικη, οταν ξαφνικα η διαφορα περασε τους 10 και το break εμοιαζε αναποφευκτο και υπερανω δυναμεων του ΠΑΟ να γυρισει το ματς, εγιναν φοβερα πραγματα που προκαλεσαν και δυσκολιες μεσα στο παιχνιδι και κατ’επεκταση δικαιολογημενη νευρικοτητα

Και μια και λεμε για Ευρωπη, απο το 2007 που πηρε μπρος για τα καλα ο Ολυμπιακος οι χρονιες πανε μια σας και μια μας, και εξηγουμαι:

2007: ΠΑΟ Πρωταθλητης, Ολυμπιακος Top-8
2008: Ολυμπιακος Top-8, ΠΑΟ Top-16
2009: ΠΑΟ Πρωταθλητης, Ολυμπιακος Final4
2010: Oλυμπιακος 2ος, ΠΑΟ Top-16
2011: ΠΑΟ Πρωταθλητης, Ολυμπιακος Top-8
2012: Oλυμπιακος Πρωταθλητης, ΠΑΟ Final4

Σαφως και 3 κουπες > 1 κουπα, αλλα με μια πιο γενικη (και απλη) ματια βλεπουμε το μοιρασμενο 3 χρονιες καλυτερη πορεια ο Ολυμπιακος, 3 χρονιες ο Παναθηναικος

Στον τέταρτο τελικό το έδωσαν πάλι με το έτσι θέλω στον ΠΑΟ;
Ή μήπως έφταιγε η νευρικότητα των παικτών του Θρύλου που ήταν τόσο σκασμένοι από τη σφαγή του ΟΑΚΑ ώστε δε μπόρεσαν να πάνε τη σειρά σε πέμπτο ματς;