Facebook: μαζί με το σεξ και τη μπύρα, το 2ο πιο σημαντικό πράγμα στον κόσμο?

Χοα 15-5-08 πόστ.
19-11-09 σήμερα.
Τα πάντα ρει.
Και ναι, είναι βαρετό.

Ουτε στο ημιση δεν φτανει το φεισμπουκ την μπυρα και το σεξ.Ασε και που το μαισπεις ειναι καλυτερο!! :stuck_out_tongue:

Καλα το facebook εχει γινει μοδα πλεον η οποια θα περασει καποια στιγμη,οσο πιο συντομα τοσο καλυτερα.:stuck_out_tongue: Εχει γινει για πολλους ενα ναρκωτικο.

δεν ειχα χρημα και υγεια…
αλλιως θα ειχα εδω και καιρο φτιαξει το hatebook…
ειχα διαφορες ιδεες…
αν και πλεον πρεπει να υπαρχει κατι αντιστοιχο…:-k
νομιζω

new media, get used to it

εχω πσιλοξενερωσει με το φεισμπουκ!λεω να κρατισω μονο το μαισπεις μ!

Καλά θα κάνεις. That’s the metal thing to do.

Πέρα όμως από τα διάφορα applications και μαλακίες το fb δεν έχει κάτι ιδιαίτερο.το πιο χρήσιμο πράγμα που μπορώ αν κάνω εκεί μέσα είναι να παίξω πόκερ(που χάρη στο fb έμαθα:p)

Προσωπικα, τρεις σελιδες που ανοιγω, οταν ανοιγω το PC, ειναι rocking, sport24, facebook.
Και το facebook πιο πολυ για πλακα, να πω την κακια μου σε κανενα ηλι8ιο ποστ, να ανεβασω κανενα τραγουδι, ή για να μιλησω με κανεναν που δεν εχει MSN.

Mαζι με σεξ και μπυρα, 8α εβαζα ποδοσφαιρο, και φυσικα το heavy metal.

Συμφωνώ απόλυτα.

Για τον τρόπο που το χρησιμοποιώ μου φαίνεται γαμάτο. Βέβαια τελευταία είχα αρχίσει να το καίω λίγο επειδή κωλοβαρούσα άσχημα (μεταπανελληνιακή περίοδος γαρ) αλλά γενικά για επικοινωνία με τα παιδιά στην αθήνα κλπ είναι ο,τι πρέπει (και όχι σε φάση μσν, ανεβάζει ο καθένας φωτος από κει που είναι κλπ που είναι σημαντικό).
Επίσης γνώρισα πιο εύκολα πολλές γκόμενες απ’ τη σχολή γιατί το πιο σπαστικό βήμα στις σχέσεις μεταξύ των δύο φύλων (δηλαδή το ΠΡΩΤΟ βήμα του “γεια, τάδε, χάρηκα”) το κάνεις με πολλές γρήγορα και απλά μέσω fb.
Τέλος όσο καιρό το χω έχω παρατηρήσει ότι άρχισα να κάνω παρέα με άτομα που δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει in real life, γιατί δε θα συνειδητοποιούσα ποτέ ότι κολλάμε

Αυτο για μενα ομως ειναι και το μεγαλυτερο μειονεκτημα του ιντερνετ.
Οι κοινωνικες επαφες στο τελος θα γινονται μονο μεσω ιντερνετ…
Εννοειται οτι γνωριζεις ατομα μεσω ιντερνετ απο την αλλη ομως,
γνωριζεις καποια/ον και του λες msn/fb εχεις ? Λες και δεν μπορεις να
κανονισεις για εναν καφε…

ναι καλά όλα αυτά, αλλά αυτά τα μέσα διαδικτυακής κοινωνικοποίησης ανέβασαν σε άλλο επίπεδο το πατροπαράδοτο [SIZE=“4”]ΜΠΑΝΙΣΤΗΡΙ[/SIZE].

^

Βασικά συμφωνώ με vedder, τα λέει ρεαλιστικά και όμορφα.
To facebook είχε ξεκινήσει αρχικά ως πλατφόρμα επικοινωνίας φοιτητών πανεπιστημίων, και έτσι είναι χρήσιμο. Εγώ αναγκάστηκα κυριολεκτικά να φτιάξω σελίδα όταν πήγα Αγγλία και ανακάλυψα πως αυτό ήταν το πρωτόκολλο γνωριμίας μεταξύ φοιτητών και συγκατοίκων (για να πάμε στον αποπάνω δρόμο για μπύρα με τα παιδιά της εστίας έπρεπε να το κάνουμε event στο facebook, καταλάβατε, δεν μπορούσε να έρθει ο απέναντι να μου χτυπήσει την πόρτα, τουλάχιστον όχι πριν εγκατασταθεί μία μεγαλύτερη οικειότητα).
Όσο καιρό λοιπόν ήμουν μέρος μίας φοιτητικής κοινότητας το facebook ήταν πράγματι εργαλείο, για να μη μιλήσω για τις ατέλειωτες ώρες άχρηστου καψίματος με τα applications κάθε φορά που είχα να γράψω εργασία, χωρίς τα οποία applications θα είχα μάλλον πηδήσει από το παράθυρο, συν ότι κρατάω επαφή με αυτούς τους ανθρώπους εξ’ αποστάσεως χρόνια μετά.

Από εκεί και πέρα, γύρισα Ελλάδα, άρχισαν να με βρίσκουν γνωστοί και άγνωστοι, ο κάθε φίλος μπαρομπυρόβιος των εξαρχείων, και εκεί αρχίσαμε να ξεφεύγουμε, όταν αντί να “τρακάρουμε” ο ένας με τον άλλον στην πλατεία, άρχισαμε να τρακάρουμε στο chat.

A, και αυτό με τις μικρές ηλικίες έχει πράγματι γίνει ακραίο. Νυφοπάζαρο, στην καλύτερη. Εντάξει, η εποχή μας δεν τα πήγαινε ποτέ καλά με την έννοια της ιδιωτικότητας, αλλά τώρα έχουν γκρεμιστεί τα προσχήματα εντελώς.

Η φλυαρία μου συνοψίζεται στα εξής: μπορεί να είναι χρήσιμο εργαλείο, στα πλαίσια ορθολογικής χρήσης.
over and out.

(edit) καλά, αυτό το μπανιστήρι είναι πράγματι καλτ, όλα τα λεφτά, όπως και το καλούμενο internet stalking για να διαπιστώσεις πότε τρώει, πίνει, αφοδεύει και πηδάει (βασικά αν πηδάει!) αυτός που σου αρέσει αλλά δεν τολμάς να του μιλήσεις! \m/
precious!

Πολύ σωστά…επίσης μπορεί να είναι ένα χρήσιμο εργαλείο όταν βαριέσαι στη δουλειά και παίζεις παιχνίδια για να περάσει η ώρα:–

Σε γενικές γραμμές ένα τεχνολογικό μέσο (στην προκειμένη το φέισμπουκ) δεν μπορεί να είναι αυτό καθ’ αυτό κακό.Μπορεί να υπάρχει κακή χρήση αυτού όμως.Έτσι πιο σοφό θα 'ταν να ψάχνουμε τους παράγοντες που οδηγούν στην λανθασμένη χρήση του και όχι αν το φέισμπουκ πχ βλάπτει.
Σίγουρα έχει τα συν του γιατί καλώς ή κακώς είναι ένα μέσο κοινωνικοποίησης (και κυνηγιού γκομενακίων:p), άλλο που δεν πρέπει να είναι το πρωτεύων.Τώρα αν λιώνεις εκεί μέσα πρωί-μεσημέρι-βράδυ και για να γνωρίσεις καινούρια άτομα δεν ξέρεις άλλο τρόπο εκτός από τα ρικουέστ είναι κάτι που αφορά εσένα και όχι το φέισμπουκ!

το μόνο κάλο που εχει κάνει το facebook είναι οτι μπορούμε να δούμε μια ακόμη καλή ταινία από David Fincher…

http://mftm.blogspot.com/

1/5 του βαλανε.

αν κρινω απο αυτο εδω

[B]The Town (2010)[/B]
by cheaplog under Reviews
The Town, Poster
[B]4/5[/B]

οκ θαναι ταινιαρα το network :stuck_out_tongue:

(βρηκες κ εσυ site να επιλεξεις 8) )

επισης ατομο που ξερει απο σινεμα κ δεν ειναι φαφλατας κ ποζερας μουπε οτι η ταινια μετραει.αρα θα μετραει.

να πω την αλήθεια και εγώ φοβάμαι οτι θα ειναι μάπα η ταινία…
άλλα ας δούμε πρώτα και κράζουμε μετά…