Facebook: μαζί με το σεξ και τη μπύρα, το 2ο πιο σημαντικό πράγμα στον κόσμο?

Ρε γαμώτο, διαβάζω τις παραπάνω 2-3 σελίδες.
Και προσπαθώ να καταλάβω γιατί ωρύεστε όλοι κι εκδηλώνετε τόσο έντονο μένος και κλείνετε σπίτια και σελίδες.
Προσπαθώ να καταλάβω τί κάνω λάθος.
Γιατί εμένα δεν μου την έχει πέσει ποτέ κανείς μέσω fb δηλαδή ας πούμε, ούτε με έχει ενοχλήσει με οποιονδήποτε άλλο τρόπο.

Πλην ενός άκακου στώλκινγκ, που και αυτό το έχω κόψει, είμαι εντελώς φλώρος ρε γαμώτο πρέπει να αναβαθμιστώ.

Πάντα όταν υπάρχει μία μόδα λίγο καιρό μετά εμφανίζεται η μόδα που της αντιτίθεται.
Και τα δύο είναι μόδες και εξίσου χαζά.
Είπαμε το fb έχει πλάκα και είναι σχετικά χρήσιμο. Είναι απλά μια σελίδα που είναι εκεί, δε σε εμποδίζει να βγεις απ’ το σπίτι σου. Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ ψαγμενιά να κράζεις το fb αλλά νταξει κλαην ρε παιδιά μια ιστοσελίδα είναι.
Και αυτό που δε σβήνει το προφιλ σου ποτέ και καλά νομίζω διορθώνεται. Απλά σβήνεις ό,τι έχεις σ’ αυτό και τότε το κάνεις deactivate

Δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο. Αρκεί μια φωτογραφία. Κάπως έτσι δηλαδή:

[SPOILER][/SPOILER]

τα υπόλοιπα θα’ρθουν μόνα τους.

Η έμφυτη ροπή μου προς τη γελοιότητα είναι ικανή να καταστρέψει ακόμη και φωτογραφίες σαν την παραπάνω :stuck_out_tongue:

Καλά, από αύριο.

Το παρακάτω post γράφτηκε σε Eleni Louka style:

Διαφωνώ.Δεν νομίζω πως είναι μια ιστοσελίδα.
Είναι ένας οργανισμός στον οποίο καταθέτεις εθελοντικά τον φάκελό σου και τον εκθέτεις σε κοινή θέα.Με την εταιρία να τον αξιοποιεί εμπορικά,για λόγους σφυγμομέτρησης,και δεν ξέρω κι εγώ για τι άλλο.Αν κρατάνε στοιχεία και για το πότε,από πού,και για πόση ώρα μπαίνεις δεν θα εκπλαγώ.
Εξάλλου δεν είναι τυχαίο που γίνονται συλλήψεις κανονικά και με τον νόμο με στοιχεία που αλιεύονται από το σάιτ.Καλά για χωρισμούς/τσακωμούς/παρεξηγήσεις δεν το συζητάμε καν…
Ό,τι γίνεται εκεί μέσα λαμβάνεται τοις μετρητοίς,δεν είναι παιχνίδι.

Το ότι σβήνεις ό,τι θες και κάνεις deactivate,νομίζω πως δεν είνια λύση.Αυτά που διαγράφεις από το profile,μένουν στους servers της εταιρίας,αυτό είναι σίγουρο.Και να το διαγράψεις (που γίνεται,το έψαξα και το έκανα πριν από 2 μήνες),αυτά μένουν κάπου γραμμένα.

Όσο για το tag,ένα από τα χειρότερα στοιχεία του facebook,είναι απλά απαράδεκτο και -από ένα σημείο και μετά- αισχρό!

Δηλαδή για όποιον κάνω ‘φίλο’ πρέπει να είμαι σίγουρος και να τον εμπιστευτώ ότι δεν θα φλιπάρει και θα αρχίσει να κάνει tag σε ό,τι φωτογραφία να ναι,ή -ακόμα χειρότερα- σε ακατάλληλες και προσωπικές φωτογραφίες?Στην τελική μπορεί να μπαίνω στο facebook μια φορά τον μήνα,είμαι σίγουρος ότι σε 30 μέρες δεν έχουν δει όλοι (και έχουν πάρει σαν δεδομένη,λόγω του μεγάλου χρονικού διαστήματος που έχει μείνει ανέπαφη) μια φωτό η οποία είναι τελείως άσχετη με αυτό που θέλω να παρουσιάσω εγώ?

Facebook είχα,και θα ξανακάνω μόνο για λόγους διαφήμισης και marketing,δηλαδή αν το απαιτεί κάποιος σκοπός από τον οποίο θα αποκομίσω οικονομικά οφέλη.Για κανέναν άλλο λόγο

Νταξει τι να σου πω. Εγώ private το χω και με friends μόνο γνωστούς που κάθε τόσο τους ξεκαθαρίζω παρόλ’ αυτά. Από φωτος που να με κάνουν ταγκ δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα. Όσο για τις παρεξηγήσεις με τα in a relationship κλπ αυτά υπάρχουν και στην πραγματική ζωή. Μη σου πω ότι ξεκαθαρίζονται και πιο άμεσα τα πράματα στο fb και δεν βγαίνουν πλέον εύκολα μούφες :stuck_out_tongue:

Εγώ γουστάρω φεις. Ειδικά τώρα που είμαι μακρυά είναι το απόλυτο εργαλείο δικτύωσης. Δεν φοβάμαι μήπως φακέλωθω… Ξέρω ακριβώς τι εκθέτω γιατί είμαι ώριμος χρήστης από εποχές myspace και πριν. Παρόλαυτά για εμένα εκτός από εργαλείο είναι κ παιχνίδι. Δεν εννοω ta applications, αλλά ta βίντεο της μουσικές και γενικά όλη την φάση με ta λινκς. Από την στιγμή που το πάρεις σοβαρά ναί υπάρχουν κίνδυνοι για παρεξηγήσεις κ ιντερνετικα ξεκατινιάσμαta. Αλλά αυτό δεν γίνεται και στην πραγματικότητα?
Πολύ λόγος για το τίποτα κατα την άποψη μου. Το μόνο ίσως ότι οι γονείς θα έπρεπε καθυστέρησουν ta παιδιά τους από το να το χρησιμοποιησουν. Όμως και εκεί η φάση μοιάζει με το τσιγάρο. Παιδί είναι κ αν θελήσει να το κάνει, θα το κάνει.
Ελπίζω γρήγορα να προσαρμοστουμε ειδικά εδώ στην ελλάδα που είμαστε αμαθης, και ελπίζω όλοι αυτοί που το αντιπαθουν, να σταματήσουν αυτήν την ανούσια σταυροφφορία και να κοιτάξουν της πραγματικές πληγές μας.

Παω τώρα να ανεβάσω ένα τραγουδάκι που μου ήρθε στο μυαλό και να δω πως περνάει ο Νίκος στην Σκοτία :wink:

Αν δεν γραψεις τα πραγματικα σου στοιχεια,δεν βαλεις φωτο ανοιχτες σε ολους κλπ κλπ ειναι μια χαρα
σαν ενα ροκιν αλλα με πιο πολλα application και πιο πολυ κοσμο
μα8αινεις κανενα νεο για μπαντες-λαιβ, αλμπουμ κλπ-, που παλια τα μα8αινες και απο σπεις αλλα τωρα τελευταια τα ποσταρουν περισσοτερο στο φβ παρα οπουδηποτε αλλου.
με τα βιντεο και τα λαικ νομιζω οτι απλα τα λες με τους φιλους σου (σαν να μιλουσατε στο μσν)
απλα αν εχεις ανοιχτο το προφιλ σου σε φιλους φιλων γνωριζεις και κανεναν αν8ρωπο που σας αρεσουν τα ιδια πραγματα που και αυτο ειναι οκ, αρκει ο αλλος να μην ειναι κανενας κλασικος πεφτουλας που μετα το λαικ αρχιζει τα πμ ?ωραιο τραγουδι/ταινια κλπ?
αλλα νταξ αυτα υπαρχουν παντου, αν εχεις ορεξη συνεχιζεις κουβεντα, αν οχι σταματας
(αρκει να μην πεσεις σε ψυχακι που επιμενει και νομιζει οτι επειδη του μιλας τα 'χετε κιολας #-oαλλα και τοτε υπαρχει το ριπορτ οποτε λυνεται και αυτο)
το μονο που με χαλαει ειναι οτι οι ελληνες ειδικα το χρησιμοποιουν φουλ ως dating site, στελνοντας αβερτα μηνυματα (οι πιο μαζεμενοι σε καμια 10ρια γκομενες το μηνα, οι ασυγκρατητοι σε 10 gom/ημερα) και οτι κατσει :-k
ειναι και λιγο σαν κρεοπωλειο που ο αλλος μπαινει στο προφιλ, κοιταει φωτο και ?ψωνιζει? κρεας.
Ετσι χανεται λιγο ο αυτοσεβασμος για καποιους αλλα ειναι px το ιδιο με το πεσιμο στο μπαρ
οταν ερχεται καποιος να σου μιλησει δεν σε ξερει, φατσα κλπ εχει δει οποτε κατι παρομοιο ειναι και αυτο
αλλα αν εισαι σε ενα μπαρ και δεις καποιον να την πεφτει το ιδιο βραδυ σε 10 δεν λες ? τι κανει ο καραγκιοζης??
Ε καπως ετσι ειναι και στο φβ απλα δεν το βλεπεις :wink:

κατα τα αλλα 8α ζουσα και χωρις φβ, ενω αν εκλεινε το ροκιν πχ 8α στενοχωριομουν περισσοτερο:roll:

πες μου το fb σου να έρθω να στην πέσω εγώ :slight_smile:

τελικά υπάρχει τρόπος να δείς ποιοί βλέπουν το προφίλ σου?

kiss
To φουμπου μου είναι τοπ σήκρετ 8)

συνελθε.

call me crazy, αλλά πάντα την είχα αυτήν την απορία. :stuck_out_tongue:
σε κάποια φάση έβλεπα το προφίλ μιας κοπέλας, και την επόμενη μέρα με έκανε add.στο lastfm νομίζω πως υπάρχει, και απλά λέω μήπως υπάρχει και εδώ και δεν το γνωρίζω.

ε στο λαστφμ πλερωνεις και το αποκτας το δικαιωμα.

ολο αυτο ηταν να μας πεις πως τα γκομενακια σε κανουν αντ στο φβ. σεχουμε καταλαβει

ΧΙΠΣΤΕΡ

[SIZE=“4”]ΣΤΟ ΡΟΚΙΝ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ!
ΗΤ ΔΙΣ ΒΡΩΜΙΑΡΗΔΕΣ!!! [/SIZE]

δηλαδή δεν υπάρχει κανένας τρόπος για να το δείς στο fb ε?

η αλήθεια πάντως είναι πως το είχα σχεδιάσει εξ’αρχής.είχα ψυχανεμιστεί μέχρι και το δικό σου post.και έπεσες όμορφα στην παγίδα που έστησα. :country:

[SPOILER]πάντως πέρα από την πλάκα, μου τη σπάνε αφάνταστα τα άτομα που έχουν μετατρέψει σε νυφοπάζαρο το fb.και αυτό συμβαίνει περισσότερο με άτομα τα οποία έχουν μεγαλώσει μέσα στην τεχνολογία, και δεν τη συνάντησαν απλώς στην πορεία.βέβαια, ο νεοελληνικός καγκουρισμός δεν κοιτάει ηλικίες, και έτσι δεν είναι και τόσο περίεργο να υπάρχουν και μεγαλύτεροι που να συμμετέχουν σε αυτό.

[SPOILER]και ο σωστός χίψτερ δε χρησιμοποιεί το fb, παρά μόνο το twitter.εγώ twitter δεν έχω, οπότε your argument is invalid.

http://pitchfork.com/features/articles/7885-the-top-40-artist-twitters/ 8)[/SPOILER][/SPOILER]

καλά…εσύ χάνεις την μοναδική ευκαιρία να σου την πέσει ο ΠΑΤΑΤΑΣ! :stuck_out_tongue:

αν κανεις παντως πολυ σεξ και πινεις πολλεσ μπυρες σιγουρα δεν εχεις χρονο να ασχοληθεισ με το fb.8) ελεος με αυτη την υστερια ολοι το κραζουν κ ολοι εχον ομως!!!

για πες.πάντως ελπίζω να τα κάνεις με αυτή τη σειρά. 8):stuck_out_tongue:
πάντως δε νομίζω να κράζει κανείς to fb αυτό καθ’αυτό.περισσότερο θα έλεγα ότι κατακρίνεται το πως το χειρίζονται κάποια άτομα.

Αυτο που λεει ο Χορρορ!Το Facebook κατακρινεται για το πως χειριζεται απο καποιους οχι για αυτο που ειναι!Γενικα το κακο ειναι οτι ο κοσμος χανει την πραγματικη εννοια της κοινωνικοποιησης και της επικοινωνιας.Κανονικα τετοια μεσα θα επρεπε να χρησιμοποιουνται για να (ξανα)βρισκεις επικοινωνια με φιλους που εχεις καιρο να δεις η που για καποιο λογο εχεις χασει επαφη και μεσα απο ενα μυνημα μπορει να συναντηθειτε ξανα και να αρχισετε να κανετε ξανα παρεα!Τωρα οι περισσοτεροι αντι να βγουν με τον αλλο του μιλανε απο το facebook.