Fall Of Efrafa - Inle

Απο τι ξερω το μεγαλυτερο μερος της crust σκηνης[και οχι μονο]απαρτιζεται απο μπαντες που ολα τα μελοι τους ειναι vegans κλπ.Οπως ειπε και ο ριπ_νουμπ δεν ειναι πρωτοτυπο σε αυτα τα ειδη και πραγματικα δεν μου εκανε καμια εντυπωση το γεγονος οτι ειναι χορτοφαγοι…Εξαλλου οι τυποι εχουν συγκεκριμενες ιδεολογιες και το να μην ειναι χορτοφαγοι θα ηταν περιεργο.

Μην το παρετε προσωπικα, αλλα εφριξα λιγο οταν αρχισα να διαβαζω τι εχει ειπωθει. Ξερω πως ειμαι λιγο καφρος και συγνωμη γι αυτο.

Οι FoE ΔΕΝ αντιγραφουν Neurosis, ουτε καν μουσικα ειναι επηρρεασμενοι καλα - καλα. Η μπαντα εχει συγκεκριμενο υφος, συγκεκριμενο σκοπο, συγκεκριμενο λογο που σχηματιστηκε κι ατοφια ειλικρινεια. Δεν τους νοιαζει να κερδισουν οπαδους, περισσοτερο θα ελεγα πως στοχευουν σε ανθρωπους που ειναι προθυμοι να ακουσουν. Εαν θελετε να ασχοληθειτε σοβαρα με το σχημα, θα προτεινα να ξεκινησετε απο την αρχη με το Owsla, μετα το Elil (αν κι ειναι μλκιαρα του κερατα, οποτε μετα την πρωτη ακροαση και αναγνωση των στιχων / interpretations, πιαστε το Tharn που ειναι μιλια καλυτερο) και τελος, τουτο δω. Η μπαντα γενικα κρυβει (βασικα τι κρυβει, ολα ξεκαθαρα τα λεει) πολλα σωστα νοηματα αμεσα συνδεδεμενα με την everyday life και μη, με τροπο που και να μην εισαι στην ολη vegan / straight edge φαση, μπορεις να κατανοησεις σημαντικο μερος τους. Τωρα για τα υπολοιπα, θα χρειαστει να περιμενετε το κειμενο, οταν με το καλο βρω χρονο ν ασχοληθω κι εγω. Και θα ειναι σεντονι, ναι.

Ενταξει ρε ανγμαρ νομιζω εισαι λιγο υπερβολικος με το ελιλ.Το dominion thelogy ειναι απο τα καλυτερα τους κομματια και σωζει καπως την κατασταση.Σιγουρα δεν ειναι καλυτερο το elil απο owsla και inle αλλα μην το μειωνεις τοσο δηλαδη.Αν και εγω πιστευω οτι αν ειχαν χωρισει τα κομματια σε μικροτερα μερη ισως εβγαινε καλυτερο το αποτελεσμα.
Kατα τα αλλα σωστα τα λες.

Δεν αντιλεγω, λογω του Tharn. Στην ουσια αποτελει επαναδουλεμενη εκδοχη του Dominion Theology. Απλα ολο το υπολοιπο ρε… νταξ, δεν ξερω, απλα περιμενα το δευτερο μερος πως και πως κι η ηττα που χα φαει εκεινη τη μερα δεν περιγραφεται…

Σχετικα με την Neurosis επιρροη δεν νομιζω οτι χρειαζεται κανεις να σπαζεται γιατι οταν τοσες μπαντες επηρεαζονται αλλα μενουν λιγες τοτε σημαινει οτι απλα συμβαινει ν’ ακουν Neurosis και να φαινεται στη μουσικη τους. Σε αντιθεση με αλλους που προφανως μπορει να θελουν να κερδισουν ακροατες κανοντας κατι που ηδη εχει πιασει. Και πες νταξει οι Minsk που αναφερθηκαν, αλλα οι Fall of Efrafa ακουγονται ετσι μονο στον τελευταιο τους δισκο, δεν γινεται να τους κατηγορησεις για ελλειψη εμπνευσης πχ (οχι μονο για τα παραπανω αλλα και γιατι υπαρχει ολοκληρη φιλοσοφια γυρω τους). Αν μεινουν σημαινει κατι παραπανω απο Neurosis αντιγραφη/επιρροη (πειτε το οπως θελετε).
Και για να πω κι εγω την γνωμη πιστευω πως ο δισκος ειναι τελειος. Με κερδισε απο την πρωτη στιγμη και ειναι περασμενος ολοκληρος στο mp3 μου και λιωνει. Το burial ειναι απλα απιστευτο. Γενικα τους Fall of Efrafa τους ακουσα προσφατα (Owsla (L) ) και την ολη φαση με το βιβλιο την εμαθα ακομα πιο μετα (δεν το εχω διαβασει ουτε εχω δει την ταινια, στους στιχους εχω σταθει για να πιασω το νοημα). Σου κανει ενα κλικ οσο να 'ναι ολο αυτο.

Angmar εμενα η γνωμη μου ειναι οτι το πετσοκοψαν το dominion theology χωρις να υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος.Το dominion theology ειναι μαζι με το last but not least και [πλεον] το warren of snares τα αγαπημενα μου κομματια απο efrafa[χωρις μεγαλη διαφορα απο αλλα βεβαια].Τεσπα,εχεις και καποιο δικιο οσον αφορα το μπολνταρισμενο.Φανταζομαι θα περιμενες κατι αντιστοιχο του owsla και σou εκατσαν τα 3 εικοσαλεπτα :P.Παντως εγω που τα ακουσα ολα μαζι πριν κανα χρονο δεν με χαλασε ιδιαίτερα το Elil

Δεν λεω οχι. Το Owsla το ελιωνα ηδη για κανα χρονο μεχρι να βγει το επομενο.

Μας κοροιδευανε κιολας. Ποιοι ειναι αυτοι οι ΦΟΛ ΟΒ ΕΦΑΦΑΦΑΦΑ. Αλλα εχει ο καιρος γυρισματα κυριοι. Αμ πως.

Ανέβασαν φωτογραφίες από το fluff fest link

BTW ψήνεται κανείς για το Denovali Swingfest?
Στις 21/11 είναι και το εισιτήριο έχει 16? …

http://www.denovali.com/swingfest/

Έχουν αρχίσει να μπαίνουν στο hype κι αυτοί ε.

ενδιαφέρον που το παρατήρησες αμέσως μετά την αρνητική τοποθέτηση της ελιτ του ιάρ πάντως και αμέσως μετά την μόνη -υποτιπώδη- κουβέντα που έγινε στο θρεντ για την μπάντα. προλαβαίνεις πάντως να πηδήξεις στο anti-hype βαγόνι, δεν τους έχει ακούσει όλη η πλέμπα ακόμα.

Όχι ρε, μετά τις τοποθετήσεις των παιδιών εδώ το παρατήρησα. Μην παρεξηγηθεί κανείς ε, έτοιμοι είστε!

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως μια μπάντα από -σχεδόν- άγνωστη καταφέρνει να γίνεται ΣΟΥΠΕΡ ΓΟΥΑΟΥ ΓΑΜΙΣΤΕΡΗ. Κι όλο αυτό μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα. Είναι κι αυτό ενδιαφέρων, δεν νομίζεις;

We start our final tour at the end of august, and this is a call to EVERYONE who is thinking of coming, please come say goodbye - it doesn’t matter what music you listen to, what clothes you wear. Fall of efrafa does not aspire to any set genre. we may get labelled by many silly genres - sometimes we are a doom metal band, or a funeral doom band,a crust band or a post metal band, sometimes even a screamo band - once we were metalcore…huh?)

Κατα τ’ άλλα τέτοιες δηλώσεις βλέπω και τους θεωρώ ακόμη πιο τίμιους.

ε, δεν βλέπω και καμιά τεράστια συμμετοχή συγκριτικά με το μέγεθός τους, αναμενόμενα πράγματα. οι μισοί από αυτούς που ακούν neurosis (ή κάτι άλλο δημοφιλές και ηχητικά παραπλήσιο) εδώ μέσα να γράψουν μαζεύτηκε άνετα ο αριθμός όσων έχουν σχολιάσει εδώ. κατά τ’ άλλα, ναι, το βρίσκω ενδιαφέρον και εξέφρασα πριν μερικές μέρες την απορία μου σε καναδυο άλλα τόπιξ. τέσπα, ο καθένας ακούει ό,τι νομίζει, όπως νομίζει…

The first rule of rocking fight club is:

Δεν υπαρχει hype για μια μπαντα αν δεν ποσταρω εγω οτι μου αρεσει! :stuck_out_tongue:

εδιτ. 7 λεπτα μετα το ποστ μου, και ηδη 6 ατομα κοιτανε το τοπικ. Ρε μη με παρακολουθειτε ρε!

Ζωζτός ^ Εντάξει, το τόπικ στο ίαρ απλά τα σπάει. Δεν είχα την εντύπωση οτι οι ΦΟΕ είναι love/hate περίπτωση, αλλά έτσι φαίνεται.

Δεν ισχύει δυστυχώς αυτό. Οι ΕΗG δεν θα έχουν ποτέ hype. :frowning:

:lol::lol::lol::lol:

Το ιαρ εχει και ελιτ ? Nα’σαι καλα μου εφτιαξες την μερα.
Μεταλλας και ελιτιστης ειναι εννοιες παραλληλες.
Αιντε να πουμε με τον καθε πικραμενο.Δεν εννοω εσενα σομν.

Τον δισκο παρεπιπτοντως δεν τον εχω ακουσει ακομα.
Με εχουν σπαμμαρει αρκετα στο μσν Angmar & Zafrock για το Owsla,
το οποιο δεν εχω ακουσει ακομα οσο θα ηθελα.
Θα ακουσω εκεινο πρωτα και μετα αυτον.
Δεν προλαβαινουμε.

Περι οσων αναφερθηκαν για hype και τετοια, αυτο υπαρχει σε ολες τις μπαντες, πανω κατω. Αναθεμα αν ο ενας στους δεκα που ακουνε Neurosis καταλαβαινει τι παιζει με την περιπτωση τους. Μην αρχισουμε τωρα ασε, το κραξιμο ειναι κομπλεξ-παυλα-αποκλειστικο-προνομιο του μεταλλα.

Επειδη κατι ειναι καλο μονο αν το ακουνε λιγοι. Ροφλ. Στα γιδια ολοι ρε, καλα τα λεει ο Οπλαρχηγος.

  1. Δεν καταλαβαινω τι εννοεις για τους Neurosis.Γενικα το τι θελει να πει καποιος καλλιτεχνης
    ελαχιστοι το “πιανουν” επακριβως.

  2. Το κραξιμο ειναι καλο να υπαρχει,απλα να γινεται με μετρο και εκει που πρεπει.

  3. Διαφωνεις για το τελευταιο ? Δεν κανεις για την ελιτ. :stuck_out_tongue:

Το 1) απαιτει πολυ συζητηση κι ειναι μαλλον ασχετο με το θεμα. Δεν διαφωνουμε στα περισσοτερα σημεια πιστευω, απλα ηθελα να εστιασω σε αυτον τον λεγομενο ‘‘ψαγμενο’’ ηχο τον οποιο πολλοι ακουνε, αλλα λιγοι μπορουν να εκφραστουν. Περιεργο, δε νομιζεις;

Περι του 2) διαφωνω καθετως κι οριζοντιως, επειδη πριν κραξω κατι, καθομαι να ασχοληθω πρωτα μ αυτο.

Κι οσον αφορα το 3) εχω κλικα απο καιρο και λεγεται γνωστοι - αγνωστοι. Το ξερεις. :stuck_out_tongue: :lol: