Fates Warning

Ναι Porcupine Tree ειχαν καταπληκτικο ηχο οσες φορες τους εχω δει αλλα για μενα καλυτερο ηχο απο Riverside στο Gagarin το 2013 δεν εχω ακουσει…

Τα έχουμε πει αυτά…

@plex27 καλησπέρα friend!

2 Likes

Οι στίχοι του “The Last Song”:

These memories come falling down like leaves
We were just fools pretending the world was at our knees
Headlong into the summer sun
But now our winter has begun

The days ahead—just questions in the mist
While we wonder how we ever ended up like this
Hope and fear, of thee I sing
What will tomorrow bring

It’s hard to understand where the time went
Looking back upon the years I never dreamt
That Fate would show its head in a life spent
Walking down the only road I’ve ever known

The curtain falls upon a darkened stage
Voices fade like words across a worn-out, ending page
The writer writes his final role
This is the last song

2 Likes

Έχοντας πλέον μια αρκετά πιο αποκρυσταλλωμένη άποψη για το άλμπουμ, μετά από πολλές ακροάσεις, θα έλεγα πως το πρόσημο είναι αρκετά θετικό. Μπορεί να μην συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό του reviewer του site μας, αλλά με τον καιρό μου κάθεται καλύτερα το άλμπουμ.

Συνεχίζω να θεωρώ πως βαραίνουν λίγο περισσότερο την heavy/metal πλευρά τους και σε σημεία ίσως αυτό να αφαιρεί κάτι από την ισορροπία τους. Στο νέο τους άλμπουμ υπάρχουν στιγμές που μπορεί να είναι και ό,τι πιο βαρύ έχουν γράψει.

Αυτή τη φορά το “μαλακώνουν” λίγο με τραγούδια σαν το “Now Comes The Rain”, το “Under The Sun” ή το “When Snow Falls”. Και τα τρία τραγούδια μου αρέσουν κι αυτόνομα αλλά και στη ροή του δίσκου. Όπως και το (σχεδόν) ακουστικό γλυκόπικρο κλείσιμο του “The Last Song”.

Όμως, οι καλύτερες συνθέσεις/στιγμές για μένα είναι οι πιο μακροσκελείς. Το εναρκτήριο “The Destination Onwards”, το “The Way Home” και φυσικά το “The Longest Shadow Of The Day”.

Αν το άλμπουμ έχει κάτι που νομίζω ότι πολλοί θα συμφωνήσουν, αυτό είναι η μεγάλη διάρκειά του και ενδεχομένως τα 1-2 παραπάνω τραγούδια από αυτά που βοηθούσαν την συνολική ροή να είναι πιο ιδανική. Τραγούδια σαν το “Liar” ή ακόμα και το “Scars” θα μπορούσαν να λείπουν. Αλλά, γενικά δεν είμαι από αυτούς που τους πειράζει και τόσο το κάτι παραπάνω. Αν με χαλάει, το κάνω skip και μένω στις καλές στιγμές. Δεν έχει δα και τόσα filler, για 1-2 σε 13 τραγούδια μιλάμε.

Εν τέλει, το “Long Day Good Night” είναι ένα καλό Fates άλμπουμ και αυτό θα έπρεπε να τα λέει όλα λίγο-πολύ. Μου αρέσει λιγότερο από το “Theories Of Flight”, ίσως λίγο περισσότερο από το “Darkness” αλλά δεν φτάνει τα άλμπουμ τους που με έχουν συγκλονίσει ακούγοντάς τα (και συνεχίζουν να με συγκλονίζουν). Το τελευταίο που με συγκλόνισε είναι το “Disconnected”, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν μου αρέσουν (που μου αρέσουν) αρκετά τα επόμενα.

7 Likes

Συμφωνώ σχεδόν απόλυτα.
Επίσης (παραδόξως) σε σημεία προσωπικά με ενοχλέι η φωνή του Ray, κατι παράλογο γιατί πάντα ήταν απο τις αγαπημένες μου φωνές. Αλλά κάτι το υπερβολικό βιμπράτο, κάτι οι μελωδίες που νιώθω ότι τις έχω ξανακούσει, με κρατάει λίγο πίσω.

πως και δεν εχει διαρρευσει ακομα αυτο;

Μαλλον δεν έχουν πέραση στη Ρωσία :stuck_out_tongue:

1 Like

Ναι οι κερατάδες. Και θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα την αποστολή του πακέτου, αν και, από ότι έμαθα, πωλείται ήδη το cd στας Αθήνας…

1 Like

εχει “βγει” για οποιον ενδιαφερεται…

5 Likes

Eγώ! Εγώ!!!

4 Likes

Υποθέτω ότι αν έχει γίνει ήδη συνέντευξη, τα παιδιά δεν πρόκειται να μας πούνε κάτι μέχρι να την διαβάσουμε, αλλά απ’ ό,τι φαίνεται ο Ray, που έχει αναλάβει εξ ολοκλήρου να μιλήσει εξ αφορμής του νέου δίσκου, δηλώνει εν μέσω πλην σαφώς ότι αυτός είναι μάλλον και ο τελευταίος τους δίσκος. Λένε ότι το έκανε και σ’ ένα σχολιασμό του για την Apple Music αναφερόμενος πάνω στα τραγούδια του δίσκου.

τι φαση με το τελευταιο τους cd; θελω να το αγορασω και ή δεν θα υπαρχει διαθεσιμο ή θα ειναι σε κατι 45αρια ευρω…

ακριβωσ τα ιδια και εγω - το ψαχνω απο την ημερα που κυκλοφορησε. 'η δεν υπαρχει ή ειναι πολυ ακριβο

Βινυλια εχει στο shop της metal blade
https://eu.kingsroadmerch.com/metal-blade/artist/?id=1008

αλλα αν θες cd το εχει εδω σε ιδια τιμη αλλα με λιγοτερα μεταφορικα

1 Like

^ Πολύ καλοί αυτοί οι Φινλανδοί ναι, επίσης ψάξτε και στο discogs, new & sealed €13.95 + €7.50 shipping λέει

εντιτ, στο μεταλέρα το έχει 18ευρώ, πάρε και πες αν μπορεί να σου το παραγγείλει, και αν θες βινύλιο το έχει και στη Velona στη Θεσσαλονίκη

1 Like

ευχαριστω παιδια αλλα ακομα ακριβο μου φαινεται για μια εκδοση που δεν ειναι καν Limited…Μαλλον θα το αφησω για το μελλον…

2 Likes

Metalera στα 15 ευρώ.

Ακριβώς. Metal Era και κάνεις τη δουλειά σου.