Fates Warning

Ζonder. Είναι απόλαυση να τον βλέπεις…

6 Likes

Λίγο κουρασμένη η φωνή του Alder και γενικά μέτριο το κομμάτι.

Νέα μπάντα πάλι και από τον Matheos με τον Overland στα φωνητικά.

Κλασικό Matheos στυλ στο λίγο πιο εμπορικό. Μου άρεσε περισσότερο από τους A/Z αλλά θα κρίνουμε όταν ακούσουμε ολοκληρωμένα τα άλμπουμ.

2 Likes

Ακούω ξανά το άλμπουμ των Zonder/Wehrkamp.

Το είχα αδικήσει, είναι πολύ καλό! Ο Zonder όταν έχει δίπλα του καλούς συνθέτες μπορεί να παίξει τα πάντα.

4 Likes

Σε συνέντευξη του Jim και σ’ ερώτηση σχετικά με το τι έρχεται από εκείνον στο μέλλον, η απάντησή του:

“With Fates I’m kind of leaving it up there and try not to make any definitive statements because I don’t really know. I would still at this point love to do some dates for that last record. We haven’t done that yet so who knows when or if we’ll be able to do that, but that’s that’ certainly a possibility. As far as new music, none of us are getting any younger. I’ve been doing this for a long time, part of me kind of feels like anything that you do for 40 years is probably enough. But, you never know, I could wake up tomorrow and have this urge to start writing something more progressive and heavy. If I do, that not going to be a side project. There’s no reason for me to write something in that style and get other guys, because I have the perfect vehicle with these guys. I love these guys, so if I’m going to do anything in that it’s going to be a Fates record. I’m just not sure that I have that in there at this point. If I do, then sure”.

11 Likes

Έρχεται νέο solo album από τον Ray.

5 Likes

ας κανουν κανα λαιβ ομως γιατι πρεπει να παρουμε τη δοση μας

2 Likes

Νομίζω αυτή τη στιγμή είναι κάτι σαν στον πάγο. Κάνω λάθος;

…στην καλύτερη περίπτωση, πάγος…

2 Likes

This is the last song (?)

Και ξαφνικά τις τελευταίες μέρες η μπάντα είναι ιδιαίτερα ενεργή στα social media και μου μπαίνουν ιδέες…

3 Likes

Μακαρι να πάρουν μπρος οι μηχανες. Θελουμε να πάρουμε τη δοση μας στο fuzz

1 Like

Ωραίο και πολύ ωραίος ο “μικρός” στην κιθάρα. Τα τύμπανα έχουν αυτόν τον περίεργο ήχο, αλλά εντάξει… για τον Ray δε θα πω κάτι, αυτό που έχει, πλέον, αυτό δίνει και κάνει καλό. Δηλαδή, είναι αρκετό.

5 Likes

Έπεσε σήμα. Σύντομα ανακοινώνεται νέο σχήμα, όπου συμπράττουν Jim και Ray. Έχουν τελειώσει με τις ηχογραφήσεις του ντεμπούτου τους. Για την ώρα, κανείς δεν ξέρει περί τίνος πρόκειται, αλλά θα ήταν ωραίος ένας ακουστικός δίσκος με τους δυο τους.
Δεν ποντάρω πολλά σε κάτι prog, καθότι ένα τέτοιο υλικό θα πήγαινε καρφί, είτε για τους Fates, είτε για τους Arch/Matheos. Αναμένουμε…

2 Likes

Αν είναι σαν το Away with Words (+τραγούδι) από μένα είναι ναι

3 Likes

Ναι!

(Αν και σαν το “First Impressions” δεν έχει!)

2 Likes

Για να το λες… Εγώ από τα προσωπικά του Μαθιού το δεύτερο κατέχω καλά

Και τα δύο ήταν υπέροχα!

2 Likes

Το στενόχωρο είναι ότι ο Jim δεν ψήνεται για νέο Fates Warning…

Υποτίθεται ότι έχει βγάλει κι ένα τρίτο, αλλά αυτό δεν το έχω ακούσει καν

Ναι, πριν 3-4 χρόνια νομίζω. Ήταν πιο πειραματικό.

Το First Impressions του 93 είναι ένα πραγματικά υπέροχο ακουστικό άλμπουμ, fully instrumental. Το Away with words εχω χρονια να το ακουσω, θυμαμαι οτι ηταν επισης ωραιο.

Μονο αγάπη για τον Μαθιό!

1 Like