Favorite Blind Guardian album

Σε αυτό συμφωνώ απολύτως! :thumbup:

Αυτό είναι πολύ σχετικό!
Εντάξει, τί σημαίνει αντικειμενικά; :-k

Αν το δεχτούμε αυτό που λες, τότε θα πρέπει να πούμε ότι και όλοι ξέρω γω οι thrash ή οι speed δίσκοι είναι κατώτεροι από τους progressive π.χ. :stuck_out_tongue:
Δεν νομίζω ότι μπορούν να συγκριθούν! Είναι 2 διαφορετικά είδη! :dunno:

Η διαφορά μας ξέρεις ποια είναι; Για αυτό και μίλησα για ηλικία…

Υποκειμενικά πάντα, για μένα και για τους περισσότερους παλιότερους Guardianαδες (από ότι έχω καταλάβει όλα αυτά τα χρόνια) έστω και οι πρώτοι 2 δίσκοι είναι απίστευτοι και έχουν φοβερά κομμάτια, riffs, μελωδίες, solos, κοπάνημα κ.τ.λ., ενώ για εσένα και τον ellanor (τυχαία παραδείγματα, απλά σας έχω εύκαιρους! :slight_smile: ) είναι δύο ακόμα τυπικοί τευτονικοί power / speed δίσκοι, έστω και πολύ καλοί!

Eκεί διαφέρουμε! :wink:
Για κάποιους δεν είναι ένα ακόμα τυπικό τευτονικό metal, αλλά το καλύτερο power / speed που είχε ακουστεί ποτέ στο metal! 8)
Και το “Tales…” και “Somewhere…” σχεδόν ισάξια με τα βιβλικά “Keepers…” και γενικά πάρα πολύ ψηλά στο metal στερέωμα!

Για αυτό ξενερώσαμε στο “Nightfall…”
Γιατί βρήκαμε αυτά:

Έχει κομμάτια που μου αρέσουν τρομερά π.χ. “The Curse of Fëanor”, “Mirror Mirror”, αλλά ήταν και ο πρώτος δίσκος τους που άκουσα κομμάτια και χαλάστηκα - βαρέθηκα! π.χ. “Nightfall” , “Blood Tears” κ.α.

Ξέρεις, όταν έχεις τρεις δίσκους του 10 και δύο του 9,5 (υποκειμενικά) και ο επόμενος είναι για σένα του 7,5 - 8 ξενερώνεις άσχημα… :frowning: Ακόμα και αν τον θεωρείς καλό και αξιόλογο!


Και αυτό σωστό, αν και παίζει έστω και μικρό ρόλο τί έχει ακούσει πρώτα! :roll:

Γενικά, για να μην λέμε τα ίδια και τα ίδια πιστεύω όλοι συμφωνούμε λίγο έως πολύ σε αυτό:

  1. Ναι ρε μαναμ, δεν ειμαι απολυτος σε αυτο που λεω, απλα εκφραζω αποψη. Το οτι πειραματιστηκαν εγινε λογικα επειδη ειχαν βαρεθει (εκαναν και 4 χρονια να βγαλουν δισκο) αρα μαλλον λεμε το ιδιο και το αυτο. Και γενικα συμφωνω οτι ηθελε κοτσια για να κανουν κατι τετοιο

  2. Για το φορτωμενο παρτ:

Αν το προσεχαν, το αποτελεσμα θα ηταν καλυτερο. Και γω βεβαια το γουσταρω οπως το εννοεις. Απλα πιστευω οτι και ειναι πολυ κατωτερο των παλιων, και μπορουσαν οι ιδιοι να ‘‘βοηθησουν’’ λιγο την κατασταση.

Για παραδειγμα θα σου φερω τον εαυτο μου επειδη σε διαβεβαιω οτι με Guardian ειμαι αρρωστος. Δε γουσταρω τιποτα παραπανω στο Μεταλ απο αυτους. (Οι Priest ειναι στο επομενο σκαλοπατι:p )

Οταν εχω ακουσει δισκους τυπου Imaginations γυρω στις 1500 - 2000 φορες, οσο και να λεω ρε συ οτι μου αρεσει το ΑΝΑΤΟ, μετα απο ενα σημειο βγαινει απ το cd player και μπαινει παλι το Tales.

Το θεμα βεβαια ειναι οτι το ΑΝΑΤΟ τουλαχιστον ειναι δισκος Guardian. Το Twist οχι. Αντιγραφη του εαυτου τους θα το ελεγα. Αν μου ελεγε κανεις οτι θα βαριομουν τοσο ευκολα δισκο τους θα το χα παρει στη πλακα. Ακομα και το Another Stranger Me που ειναι γαμω τα κομματια ουτε γι αστειο δε το γουσταρω τοσο. Ακουγα το σι ντι για 3 μηνες και μετα…πουφ…ξεφουσκωσε…

Μητσο:

Μεσαιωνικο θα ελεγα. Το απολυτο κιολας. Κλειδωστε το τοπικ :!: :lol:

Ναι συμφωνούμε απλά κουβέντα να γίνεται. Απλά να κάνω 2 διευκρινήσεις.

1)Θεωρείς τα Batallions και Follow The Blind το καλύτερο power/speed που έχει ακουστεί ποτέ (ή έστω από τα καλύτερα)?

2)Συμφωνώ απόλυτα για τα Tales, Somewhere (και Imaginations). Εκεί έγκειται η διαφορά. Οι Guardians απέκτησαν ταυτότητα, διαφοροποιήθηκαν παρασάγγας από τις υπόλοιπες μπάντες, και έπαιξαν τα φοβερά riffs τους με έναν μοναδικό-επικό-τολκινικό τρόπο. Εκεί έγιναν μεγάλη μπάντα.

Κατά τ’ άλλα χαίρομαι που είμαστε τόσοι πολλοί που αγαπάμε guardian.
Κρίμα για το Twist (που δεν είναι άσχημος δίσκος γενικά, αλλά άσχημος δίσκος για guardian)… Πάω να το βάλω να το ακούσω, έχει και ωραία συσκευασία

Δίνω βαρύτητα στον όρο speed, παρά στο power, OK;

Ναι, για την εποχή τους (1988 και 1989), ειδικά το πρώτο είναι από τα καλύτερα speed που είχαν ακουστεί ever! :yes:
Ή από τα πιο αγαπημένα για να είμαστε πιο σωστοί! :wink:

[SIZE=“1”]Tουλάχιστον από τους δίσκους που έχω ακούσει… :roll: [/SIZE]

Πές μου εσύ ποιά θεωρείς κορυφαία power / speed για να συγκρίνω και να καταλάβω τί ακριβώς εννοείς! :-k
Mπορεί να ξεχνάω κάποια albums…

Δε σε κατακρίνω φυσικά, ο καθένας έχει την άποψή του. Απλά εγώ πιστεύω ότι σε πολλά σημεία είναι ψιλοαντιγραφή (με την καλή έννοια) Walls Of Jericho, που είναι με διαφορά ο αγαπημένος μου δίσκος απ’ όσους έχω ακούσει. Επίσης φοβερό δίσκο θεωρώ και το Nosferatu από Helstar (που αν θυμάμαι καλά είχες πει ότι δεν τρελαίνεσαι)

Αλλά γενικά, είναι και άλλοι δίσκοι που δεν ξέρω αν εμπίπτουν στο power ή στο speed. Να σου πω την αλήθεια ποτέ δεν κατάλαβα τη διαφορά

Το Walls ερχομουν να αναφερω. Με προλαβες.

Παρολα αυτα, οι Guardian κρατησαν παρομοιο στυλ μεχρι και το Tales, κατι που λοιπες μπαντες του ήχο είτε δε το εκαναν, είτε δε τους εφτασαν :yes:

ψήφισα somewhere far beyond αν και γενικά ποτέ δε μου άρεσαν ιδιαίτερα οι Blind Guardian και γενικότερα το είδος το συγκεκριμένο… :expressionless:

Καταρχήν φοβεροί οι Guardian, respect στους Γερμανους!
Τα δύο αγαπημένα μου άλμπουμς είναι τα Imaginations from the Other Side και Nightfall in Middle-Earth. Και μετά ακολουθούν Tales from the Twilight World και Somewhere Far Beyond.
Ψήφισα όμως το Imaginations from the Other Side (αν και θαυμαστης του Τολκιν). Όνομα και πράγμα ο δίσκος…

Θα μπορουσε να ηταν ποστ μου απλα το Tales το βαζω λιγο πανω απο Nightfall.Κατα τα αλλα συμφωνω με καθε λεξη…

Πολυ ωραια μπαντα… Θα τους δουμε κ λαιβ…:smiley:
Αγαπημενος μου δισκος τους ειναι το Nightfall in Middle-Earth (κυριως λογω Into the storm) που ηταν το πρωτο που ακουσα απο Γκαρντιαν.

Tales from the Twilight World και μου κάνει εντύπωση που τόσοι λίγοι το έχουν ψηφίσει. Τι να πρωτοπείς γι αυτόν τον δίσκο, και μόνο που έχει τους ύμνους Welcome to Dying,Last Candle, Lost in the twilight hall κτλ κτλ για μένα είναι ό,τι καλύτερο έχουν παρουσιάσει σαν σύνολο. Μετά Somewhere far Beyond, Follow the Blind(ΔΙΣΚΑΡΑ) και Imaginations…
Γενικά μέχρι και το Nightfall…μας είχαν χαρίσει μεγάλες στιγμές, μετά πέσανε σε ατελείωτο, απ’ότι φαίνεται, τέλμα.

follow the blind, γιατι ηταν το πρωτο album τους, που ακουσα… Μετα απο αυτο κολλησα, τουλαχιστον μεχρι και το nightfal…

Για μενα επρεπε να χε τουλαχιστον 20 ψηφους…

Αλλα εδω εχει ψηφο το anato και δεν εχει το Battalions με Majesty,Run for the night,Guardian of the Blind:p

Nightfall in Middle-earth (το πρώτο που άκουσα) κι από κοντά Imaginations from the other side. Τέλος.

ας κανω και γω το σπαμ ποστ της ημερας :smiley:
εχω ακουσει μονο το nightfall και αυτο δεν μαρεσε :lol:

Ειμα Fun του Imaginations from the Other Side αλλα το τελευταιο μ αρεσε πολυ

Nightfall In The Middle Earth…στρουμφοφανταστικό:!::!::!::!:
Για να μην παρεξηγηθώ πάλι, οι Blind Guardian είναι από τα αγαπημένα μου power γκρουπς:!:

Ε με μία ψήφο μόνο τότε…Somewhere Far Beyond

To somewhere far beyond ειναι η αδυναμια μου.Κρυβει πολυ συναισθημα μεσα και σε ταξιδευει σε αλλες εποχες.Ισως να μαρεσει ελαχιστα πιο πολυ γιατι ηταν απο τα πρωτα μου ακουσματα.Ακολουθει imaginations and nightfall in midle earth